Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Πρόβλημα με συγκεκριμένη υλοποίηση H-bridge

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή Πρόβλημα με συγκεκριμένη υλοποίηση H-bridge

    [εισαγωγή] Λοιπόν, θέλω να χρησιμοποιήσω ένα μικροσκοπικό κυκλωματάκι τηλεκατεύθυνσης που βγήκε από ένα από αυτά τα μικροσκοπικά τηλεκατευθυνόμενα 5 εκατοστών σε λίγο πιο ισχυρό μοτέρ. Το κυκλωματάκι δουλεύει με 1,5V και τροφοδοτούσε ένα μπίτι μικροσκοπικό μοτέρ, εγώ θέλω να βάλω ένα μεγαλύτερο μοτεράκι και θα χρησιμοποιήσω μπαταρία λιθίου 3,6V.

    Το λοιπόν, για να τροφοδοτήσω το μεγαλύτερο μοτεράκι σκέφτηκα να βάλω μια γέφυρα «Η». Λόγω της πολύ μικρής τάσης ήθελα κάτι κατάλληλο για τη περίπτωση, οπότε ψάχνοντας λίγο βρήκα το παρακάτω:
    H-Bridge-1A.gif

    Το πρόβλημα λοιπόν είναι πως οι έξοδοι από το μικρό κυκλωματάκι της τηλεκατεύθυνσης δυστυχώς φαίνεται να μην πέφτουν σε LOW όταν είναι ανενεργοί, είναι σε μια ενδιάμεση κατάσταση και το μοτεράκι αλλάζει μεν φορά περιστροφής (δουλεύει ΟΚ) κατά το δοκούν αλλά στο υποτιθέμενο «νεκρό» συνεχίζει να γυρίζει! Η γέφυρα μένει ενεργοποιημένη, υποθέτω επειδή δε πέφτουν σε LOW οι Α-Β (όντως μετράω μια μικρή τάση που παραμένει). Στο κυκλωματάκι που δίνει τα HIGH/LOW στα Α-Β δε μπορώ να επέμβω, πρέπει να βρεθεί η λύση με το δεδομένο πως δεν έχω καθαρό LOW-LOW.

    [edit] Τελικά, ύστερα από περαιτέρω δοκιμές, τροποποιώντας τις αντιστάσεις στα Α-Β φαίνεται πως η γέφυρα μάλλον δε μπορεί να δουλέψει καλά με "σήμα" <1,5V στα Α-Β.

    Δε μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση από τη γέφυρα Η, διότι η τάση είναι πολύ μικρή. Δε ξέρω αν υπάρχουν μικρορελέ στα 1,5-3V. Τί άλλο μπορώ να βάλω ενδιάμεσα εκτός από Η για να δώσω ρεύμα σε μεγαλύτερο μοτέρ, δεδομένου πως και οι τάσεις που παίζω είναι πολύ μικρές; Το καλύτερο που έχω σκεφτεί είναι Η με δύο μικρορελέ, ΑΝ υπάρχουν μικρορελέ για 3-4V/1Α.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electrifier : 18-11-13 στις 01:44

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Αφου εκανες το κυκλωμα γιατι δεν το κανεις ολο μονος?
    Οι εντολες λογικα θα δινονται απο διακοπτες τουλαχιστον σε αυτα που εχω δει οταν τρακερνουν κεραιες κ.λ.π.
    Κανε δηλαδη τους δικους σου διακοπτες δεν ειναι και κατι δυσκολο...
    Αν παρολα αυτα εισαι σιγουρος οτι θα λυσεις ετσι το προβλημα σου τοτε διεγειρε τα τρανσιστορ με διερετη τασης και οχι απευθειας με αντισταση...
    Διασφαλησε με τον διερετη οτι δεν θα παει ταση 0,6 βολτ και παραπανω στην βαση του τρανσιστορ.
    Η βαση δηλαδη θα συνδεθει στην μεσαια ληψη του διερετη..
    πχ αν εχεις 1,5 βολτ τοτε ενας συνδιασμος 1,5ΚΩ-470Ω θα σου ρηξει την ταση κατω απο 0,5 βολτ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Παρόμοια Θέματα

  1. Υλοποίηση PCB
    By maylo in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-20, 21:06
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 12:57
  3. H-bridge πρόβλημα θερμοκρασίας.
    By avr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 09:10
  4. Πρόβλημα με υλοποίηση σχεδίου/κατασκευής
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-10, 14:11
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 09:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας