Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: Ebay paypal τελωνείο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή Ebay paypal τελωνείο

    Παράγγειλα από Ebay ένα μεταχειρισμένο moto driver αξίας 285$ + 100$ μεταφορικά από Αμερική.Το πλήρωσα μέσω paypal. Το έστειλε με UPS. Ήρθε σε 5 μέρες αλλά με πήρανε από UPS Ελλάδος και μου ζητάνε για εκτελωνισμό 190 ευρό (περίπου 245$). Με αυτή την τιμή δεν με συμφέρει, άλλο τόσο η αξία του. Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα να μη το παραλάβω, και να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων μου; Τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos111 : 18-11-13 στις 22:16

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    φίλε μου υπάρχει ανάλογο θέμα εδω ,http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71386 διάβασε το μπας και βγαλεις ακρη που δεν το βλέπω .........., μήπως θα ήταν καλύτερα να συγχωνευθούν τα θέματα ? προς ατμιν

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Δεν βλέπω να αναφέρει κάτι σχετικό με την ερώτηση μου:"Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα να μη το παραλάβω, και να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων μου;"
    Αναφέρει γενικές πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    στείλε ερώτημα στον πωλητή... αν δέχεται επιστροφή (που όπως και να έχει λογικά δεν θα σου επιστρέψει το κόστος απόστολής)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Σας παρακαλώ πολύ, αν κάποιος ξέρει να απαντήσει στην ερώτηση μου, και όχι ότι να 'ναι. Και ξαναγράφω την ερώτηση μου:
    "Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα να μη το παραλάβω, και να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων μου;"

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Συνενοεισου με τον πωλητη μην πληρωσεις το νταβατζηλικι dhl για επιστροφη.
    Αν δεν παραλαβεις και ανοιξεις case στο ebay θα το κερδισεις λογικα γιατι θα φαινετε οτι δεν παραλαβες αλλα αν το κανεις χωρις την εγκριση του πωλητη
    ισως εχει μπλεξιμο και αρνητικη απο τον πωλητη.
    Τι θα γινει αν δεν το παραλαβεις θα μεινει 15 μερες στην dhl και θα παει πισω στον πωλητη και ο πωλητης θα εχει χασει τα μεταφορικα του.
    Οστοσο θα εχεις ανοιξει case στο ebay με dispute οτι δεν παραλαβες και επειδη δεν παραλαβες θα το κερδισεις.
    Αν δεν ανοιξεις case και δεν παραλαβεις τοτε θα χασεις το πραγμα γιατι θα παει πισω και χλωμο να στο ξαναστειλει.

    Εγω στην θεση σου θα ελεγα στην dhl να πανε να γαμηθουνε στην ψυχρα και θα εκανε τιμια εξηγηση στον πωλητη φουσκωνοντας λιγο το ποσο
    που ζηταει η dhl για να ελαφρυνεις τη θεση σου.Να του πεις αλλη φορα να μην ξαναστειλει με courier γιατι υπαρχει νταβατζηλικι courier εδω.

    Μα καλα και εσυ παραγγειλες με courier απο αμερικη -> τα θελες και τα παθες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 18-11-13 στις 22:36

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Το λάθος είναι ότι ήρθε με ups. Η ups για να εισπράξει παρ όλο που δεν θα σου το φέρει ούτε καν στο χώρο σου αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό του αντικειμένου τα φύλακτρα στην αποθήκη της και όλο τον κύκλο εργασιών της με αντάλαγμα φυσικά το ποσό που αναφέρεις πιο πάνω. Στην μία και μοναδική περίπτωση που μου έτυχε εμένα επειδή ο πωλητής από hong kong με είχε χρεώσει από την αρχή με το ποσόν των 70 δολλαρίων για αποστολή με ups όταν το αντικείμενο έφτασε Ελλάδα και μου ζήτησαν εκτελωνισμό πήγα πλήρωσα άλλα 70 ευρώ και μόλις γύρισα σπίτι μου έβγαλα φωτοτυπία όλες τις αποδείξεις και ζήτησα από τον πωλητή να μου τα πληρώσει και φυσικά το έκανε και έληξε το θέμα . Από τότε κατάλαβα ότι αν ήταν απλή αποστολή με ταχυδρομείο δεν θα μου είχαν ζητηθεί ποτέ αυτά τα ποσά και όλο το σκηνικό συνέβη με την μεσολάβηση της ups.Τώρα τα 100 δολλάρια των δικών σου μεταφορικών για ποιο λόγο τα πλήρωσες??? Είναι βαρύ το αντικείμενό σου??? Η μήπως σου υποσχέθηκαν κι εσένα αποστολή στο σπίτι σου??? Αν ισχύει το τελευταίο τότε εξηγείς στον πωλητή ότι σου ζητούν extra χρήματα από τα συμφωνημένα και βρίσκεται μία λύση μαζί για το κόστος.Αν η αποστολή σου δεν έγραφε ups τότε ζητάς τα ρέστα από τον πωλητή γιατί επέλεξε αυτή τη μέθοδο χωρίς να σου το πει. Εσύ γνωρίζεις λεπτομέρειες. Το θέμα είναι ότι αν σε τρεις μέρες δεν πας να το πάρεις τότε χρεώνεσαι 7 ευρώ την ημέρα έξοδα αποθήκευσης. Δεν μπορείς να ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου έτσι απλά διότι ο πωλητής ήδη γνωρίζει ότι το αντικείμενο βρίσκεται Ελλάδα και δεν πας εσύ να το παραλάβης. Αυτά για την ώρα καλή συνέχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Το γράφει για την ups. Αλλά γράφει (και αυτό με μπέρδεψε) Estimated sales tax: Seller charges sales tax for items shipped to: CA(7.5%).
    Το προιόν είναι αυτό http://www.ebay.com/itm/310765500483...l2649#shpCntId

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    υπαρχει και το σεναριο να πληρωσεις να το παρεις αν το εχεις αναγκη γιατι να ξερεις ο χρονος που θα χασεις εχει ανεκτιμιτη αξια
    και να μην ξαναπαρεις με courier

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω να αναφέρει κάτι σχετικό με την ερώτηση μου:"Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα να μη το παραλάβω, και να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων μου;"
    Αναφέρει γενικές πληροφορίες.
    OK αν θέλεις να σου απαντήσουμε η απάντηση είναι ότι την έφαγες.
    ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε με UPS γιατί το περνάνε αναγκαστικά στο τελωνείο, μπορείς να το αρνηθείς αλλά δε σου εγγυάται κανείς ότι θα πάρεις τα χρήματα πίσω, ιδίως εμείς εδώ μέσα οπότε τζάμπα ρωτάς εδώ.

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (19-11-13)

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PAYPAL
    By crown in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 00:18
  2. Ebay-paypal πληρωμες
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 10:33
  3. Mouser.com και Τελωνείο
    By alefgr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 09:03
  4. παραγγελεία απο Κίνα και Τελωνείο
    By tzitzikas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 18:56
  5. προβλημα με ebay και paypal
    By dj_mike in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-10, 16:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας