Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Μετρητής ΔΕΗ - Κατανάλωση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Μετρητής ΔΕΗ - Κατανάλωση

    Θέλω να ρωτήσω το εξής...
    Στον λογαριασμό μου έχω βάση μετρητή ΔΕΗ κατανάλωση 2400KWh με ότι αυτό συνεπάγεται σε ευρώ.
    Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την πραγματική μου κατανάλωση γιατί μου φαίνεται υπερβολική η χρέωση αυτή αφού με το χαρτί που υπολογίζω τις καταναλώσεις μου και τις ώρες εργασίας των (από την μεγαλύτερη μέχρι την μικρότερη συσκευή) δεν βγάζω πάνω από 1200KWh για ίδιους χρόνους εργασίας.
    Επαναλαμβάνω στο ρολόι φαίνονται ότι καταναλώθηκαν οι 2400Κwh.
    Στην ΔΕΗ υπάλληλος της μου είπε να τσεκάρω την άεργη ισχύ. Επίσης μου είπε ότι και να ζητήσω έλεγχο μετρητή από συνεργείο ΔΕΗ θα έρθουν και το ποιο πιθανό είναι να βρούνε ΟΚ τον μετρητή. Ακόμα και αν βάλουν νέο μετρητή και πάλι θα γράφει τα ίδια μου είπε λόγω άεργου κατανάλωσης που πιθανόν είναι και το πρόβλημά μου.
    Πρόκειται για μονοφασική κατανάλωση Νο1.
    Θέλω την γνώμη σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    μπορείς να τοποθετήσεις στον πίνακα σου ενα μονοφασικό μετρητή κατανάλωσης. Έχουν τρελές δυνατότητες, καθώς σου δίνουν στιγμιαία στοιχεία αλλα έχουν και δυνατότητες αποθήκευσης κατανάλωσης με βάση το χρόνο, kwh δηλαδή.
    π.χ http://www.antoniadis.com.gr/product...6303bb49bd4c5f

    1 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Αεργη ισχυ; ουτε καραβι να ηταν, ειναι τοσο παλιο το σπιτι; εχει υγρασια;Η εχεις καμια καταναλωση που δεν την θυμασαι σε μονιμη λειτουργεια(κανενα φως σε παταρι ή υπογειο) ή καποιος κλεβει (το ρολοι της ΔΕΗ ή κανενας γειτονας).Αν μπορεις ελεγξε τις συνδεσεις μην ειναι καμια βιδα χαλαρη στον πινακα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    θα ελεγα τιποτα για την υπαλληλο που πληρωνουμε ολοι μας αλλα προσπαθω να ειμαι ευγενικος .
    τοποθετησε εναν ακομα μετρητη και ελεγξε την καταναλωση που γραφουν και οι δυο.γενικα ακρη με το δημοσιο δε βγαζεις αλλα καλο ειναι να ξερεις αμα σε κλεβει και εκει ή οχι...

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γνώμες σας.
    Αν η εγκατάσταση θεωρήσουμε ότι έχει άεργη ισχύ ή κάποιο άλλο θέμα που δεν σχετίζεται με κλοπή από το μετρητή ΔΕΗ μέχρι τον γεν. πίνακά μου τότε θα μου γράψει τα ίδια.
    Θέμα κλοπής είναι απίθανο γιατί η πλευρά όπου περνάνε οι γραμμές για το κάθε διαμέρισμα του κάθε ορόφου δεν είναι προσβάσιμη.
    Με κατεβασμένο το γενικό του πίνακά μου δεν υπάρχει κατανάλωση, δοκιμή επί 32 ώρες OFF.
    Όμως είδα ότι μόνο με ψυγείο στην πρίζα και καμία άλλη κατανάλωση και 100 - 300W λαμπτήρες που δεν λειτουργούσαν και συνεχώς μετά από 3,5 ώρες είχα ένδειξη κατανάλωσης στο μετρητή 11,56KWh, αδικαιολόγητες για αυτή την χρήση!
    Ο υπάλληλος της ΔΕΗ με ευγένεια και μάλιστα αυτός ήταν που με έκανε να αμφιβάλω για την κατανάλωση αυτή μου πρότεινε να ελέγξω μέσω ηλεκτρολόγου το τι συμβαίνει γιατί το τεχνικό τμήμα ΔΕΗ είναι για τα μπάζα και θα επιδιώξει να με βγάλει πραγματικό καταναλωτή και ας μην είμαι μόνο και μόνο για το κέρδος της ΔΕΗ.
    Το σπίτι είναι 23 χρόνων σίγουρα με γραμμές 1,5mm, πιθανόν δεν θα υπάρχει ούτε καν γείωση (λειτουργία μόνο με ουδετέρωση...), τα καλώδια του πίνακα 3-4 φορές το χρόνο όπου έτυχε να κοιτάξω πράγματι τα βρίσκω λυμένα, τώρα κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει και ίσως κουβέντα την κουβέντα κάτι να σκεφτώ ή να ψάξω.
    Πάντως και με το χαρτί που υπολόγισα τις καταναλώσεις μου δεν βγαίνουν με τίποτα τόσες.
    Ευχαριστώ και πάλι για κάθε σας τοποθέτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλεκτρονικάκιας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να ρωτήσω το εξής...
    Στον λογαριασμό μου έχω βάση μετρητή ΔΕΗ κατανάλωση 2400KWh με ότι αυτό συνεπάγεται σε ευρώ.
    Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την πραγματική μου κατανάλωση γιατί μου φαίνεται υπερβολική η χρέωση αυτή αφού με το χαρτί που υπολογίζω τις καταναλώσεις μου και τις ώρες εργασίας των (από την μεγαλύτερη μέχρι την μικρότερη συσκευή) δεν βγάζω πάνω από 1200KWh για ίδιους χρόνους εργασίας.
    Επαναλαμβάνω στο ρολόι φαίνονται ότι καταναλώθηκαν οι 2400Κwh.
    Στην ΔΕΗ υπάλληλος της μου είπε να τσεκάρω την άεργη ισχύ. Επίσης μου είπε ότι και να ζητήσω έλεγχο μετρητή από συνεργείο ΔΕΗ θα έρθουν και το ποιο πιθανό είναι να βρούνε ΟΚ τον μετρητή. Ακόμα και αν βάλουν νέο μετρητή και πάλι θα γράφει τα ίδια μου είπε λόγω άεργου κατανάλωσης που πιθανόν είναι και το πρόβλημά μου.
    Πρόκειται για μονοφασική κατανάλωση Νο1.
    Θέλω την γνώμη σας...
    Αν δεις το λογαριασμό σου στη δεύτερη σελίδα θα πρέπει να έχει στο πινακάκι πάνω αριστερά τον συντελεστή ισχύος (συνφ).
    Το "μονοφασική κατανάλωση Νο1" τι ακριβώς σημαίνει;
    Νο1 έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μόνο στα τριφασικά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).
    Από τι στιγμή που το "συνφ" στο λογαριασμό σου δεν είναι "1" τότε" έχει νόημα να αρχίσεις να κοιτάς τις άεργες καταναλώσεις (πχ μεγάλους κινητήρες κτλ). Αν το "συνφ" είναι "1" τότε η ΔΕΗ δε χρεώνει άεργα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    έχω την εντύπωση πως στους οικιακούς καταναλωτές δεν προσμετράται η άεργη


    ο μετρητής της δεη είναι μαγνητικός (μηχανικός) άρα κινείτε με κατανάλωση πραγματικής και όχι φαινόμενης

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Συνημμένο Αρχείο 47543

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νο1 έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μόνο στα τριφασικά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).
    Ναι, δες τον παραπάνω πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλεκτρονικάκιας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γνώμες σας.
    Αν η εγκατάσταση θεωρήσουμε ότι έχει άεργη ισχύ ή κάποιο άλλο θέμα που δεν σχετίζεται με κλοπή από το μετρητή ΔΕΗ μέχρι τον γεν. πίνακά μου τότε θα μου γράψει τα ίδια.
    Θέμα κλοπής είναι απίθανο γιατί η πλευρά όπου περνάνε οι γραμμές για το κάθε διαμέρισμα του κάθε ορόφου δεν είναι προσβάσιμη.
    Με κατεβασμένο το γενικό του πίνακά μου δεν υπάρχει κατανάλωση, δοκιμή επί 32 ώρες OFF.
    Όμως είδα ότι μόνο με ψυγείο στην πρίζα και καμία άλλη κατανάλωση και 100 - 300W λαμπτήρες που δεν λειτουργούσαν και συνεχώς μετά από 3,5 ώρες είχα ένδειξη κατανάλωσης στο μετρητή 11,56KWh, αδικαιολόγητες για αυτή την χρήση!
    Ο υπάλληλος της ΔΕΗ με ευγένεια και μάλιστα αυτός ήταν που με έκανε να αμφιβάλω για την κατανάλωση αυτή μου πρότεινε να ελέγξω μέσω ηλεκτρολόγου το τι συμβαίνει γιατί το τεχνικό τμήμα ΔΕΗ είναι για τα μπάζα και θα επιδιώξει να με βγάλει πραγματικό καταναλωτή και ας μην είμαι μόνο και μόνο για το κέρδος της ΔΕΗ.
    Το σπίτι είναι 23 χρόνων σίγουρα με γραμμές 1,5mm, πιθανόν δεν θα υπάρχει ούτε καν γείωση (λειτουργία μόνο με ουδετέρωση...), τα καλώδια του πίνακα 3-4 φορές το χρόνο όπου έτυχε να κοιτάξω πράγματι τα βρίσκω λυμένα, τώρα κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει και ίσως κουβέντα την κουβέντα κάτι να σκεφτώ ή να ψάξω.
    Πάντως και με το χαρτί που υπολόγισα τις καταναλώσεις μου δεν βγαίνουν με τίποτα τόσες.
    Ευχαριστώ και πάλι για κάθε σας τοποθέτηση.
    Κανε μια αμπερομετρηση σε ολες τις γραμες του πινακα.11κιλοβατωρες με ενα ψυγειο δεν καιγονται..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kawasiades
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Οι μετρητές της ΔΕΗ έχουν πρόβλεψη για όταν παλιώνουν και μειωθεί η αυτεπαγωγή (βραχυκύκλωμα σπειρών)στο πηνίο τάσης τους να αντισταθμίζεται αυτό με τη μείωση της έντασης του μαγνητικού πεδίου από τον μόνιμο μαγνήτη πέδησης στο δίσκο του μετρητή. Αν όμως δεν χαλάσει το πηνίο τάσης ο μετρητής δείχνει παραπάνω λόγω μείωσης της έντασης του μαγνητικού πεδίου του μαγνήτη. Πάρε έναν μετρητή (όχι ηλεκτρονικό όχι κινέζικο σαν της ΔΕΗ 15-20 Ευρώ) ίδιας ή περίπου ίδιας έντασης βάλε τον στον πίνακα προσωρινά εξωτερικά (προσοχή σε απολύτως κατακόρυφη τοποθέτηση κρεμασμένο στον τοίχο)και αν έχεις διαφορές κατανάλωσης ζήτα από τη δεη να αλλάξει τον δικό σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΕΗ (Ενδείκτης/Μετρητής)
    By sakisg4only in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-17, 15:05
  2. Κατανάλωση ΔΕΗ
    By valantis315 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 13:29
  3. Μετρητής της ΔΕΗ γυρνούσε αντίστροφα...
    By stefstefan in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-12, 23:24
  4. Μετρητής ΔΕΗ 375 στροφών
    By button in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 11:33
  5. Μετρητής ΔΕΗ...
    By emilianos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-11, 22:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας