Σελίδα 1 από 22 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 212

Θέμα: BITCOIN

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Question BITCOIN

    Τι ειναι, πως δουλευει , το εχει καποιος χρησιμοποιησει ?
    Οποιαδηποτε πληροφορια νομιζω θα ηταν χρησιμη για πολλους , μιας και εχει γινει trend τον τελευταιο καιρο.
    Αλλη μια φουσκα ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Είναι ενα διαδυκτιακό παγκόσμιο νόμισμα ανεξάρτητο απο κυβερνήσεις και άλλα νομίσματα , αλλά υπάρχουν ισοτημίες με άλλα νομίσματα . Χρησιμοποιείται για συναλλαγές μέσω ιντερνετ . Μπορείς ακόμη να ανταλάξεις bitcoins για κανονικά νομίσματα . Η διδικασία απόκτησης των bitcoin , γίνεται είται δίνοντας κανονικά χρήματα και αγοράζοντας bitcoin , είτε με bitcoin mining , δηλαδή βάζεις τον υπολογιστή να τρέξει κάποιους πολύπλοκους αλγορίθμους και με τον καιρό σου παράγει νομίσματα , όσο περισσότερα bitcoins έχουν παραχθεί , τόσο μεγαλύτερη δυσκολία παρουσιάζουν οι αλγόριθμοι και άρα παράγεις λιγότερα νομίσματα . Όταν φτάσουν σε ενα συγκεκριμένο αριθμό τα bitcoin που έχουν παραχθεί , θα είναι τόσο μεγάλη η δυσκολία bitcoin minining που δεν θα αξίζει να κάνεις mining . Αυτό γίνεται για να μην υπάρχει πληθωρισμός στην αγορά των bitcoin , να μην κόβεται συνέχεια χρήμα .
    Και οι συναλλαγές γίνονται με την διαδικασία peer to peer , δηλαδή τα νιομίσματα βρίσκονται σε μορφή αρχείου σε κάποιο αποθηκευτικό μέσο του ιδιοκτήτη τους (wallet) , δεν υπάρχει κεντρικός server για όλα τα νομίσματα . Άμα θές να αγοράσεις κάτι τα αρχειάκια μεταφέρονται απο το πορτοφόλι σου στο πορτοφόλι του άλλου .

    Να σου πώ την αλήθεια , δεν έχω ασχοληθεί ποτέ . Απλά απο πληροφορίες που έχω διαβάσει γιατί σκεφτόμουνα να κάνω mining στα λέω αυτά .
    Κάπως έτσι είναι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Σκέψου ότι για να παρχαχθούν αυτά τα νομίσματα με mining ο υπολογιστής καίει ρεύμα γιατί θα είναι συνέχεια ανοιχτός . Παλιότερα συνέφερε πιο πολύ γιατί οι αλγόριθμοι που δημιουργούσαν τα νομίσματα ήταν μικρότερης δυσκολίας γιατί θέλανε να γεμίσουν την αγορά με χρήμα . Όσο η αγορά γεμίζει με εικονικό χρήμα , τόσο αυξάνεται η δυσκολία των αλγορίθμων μέχρι να φτάσει κάποιο όριο στα bitcoins , δεν θυμάμαι πιο ακριβώς είναι το όριο , άμα ψάξεις κάπου το αναφέρουν . Οπότε όσο περνάει ο καιρός θα πρέπει να χεις τον υπολογιστή περισσότερη ώρα ανοιχτό για να παράγει τα ίδια bitcoin που παρήγαγες παλιότερα . Κάποιοι νοικιάζουν data centers και τα χρησιμοποιούν για αυτό το σκοπό . Αλλά δεν ξέρω πλέον κατά πόσο συμφέρει να το κάνεις . Παλιότερα ίσως να άξιζε .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    οπως τα λες , κάποτε ασχολήθηκα λιγο , εχω και μισο ... bitcoin στον λογαριασμό μου , επίσης το bitcoin χρησιμοποιείτε σε πονηρές - παράνομες , αγοραπωλησίες - συναλλαγές ειδικά στο deep web και news group και αν δεν κάνω λάθος απο εκει ξεκίνησε , έμενα θα με αρσε και μου αρεσει το bitcoin όπως είναι , χρόνο να ασχοληθώ δεν έχω , δεν ξέρω αν το πάρουν - υιοθετήσουν κάποτε πχ paypal , και με την σειρά τράπεζες και κλπ ... τότε πάει η άξια ισοτιμίας , έχετε δει ισοτιμία bitcoin με ευρώ και δολάριο ? και τελευταία γουαν κινας ? κάποτε μετά απο πολλα χρόνια ( 300 λεω ) ισως γίνει φούσκα και αν το έχουν πάρει τράπεζες ... πράγμα αναμενόμενο μετά απο τόσο καιρό ... θυμηθείτε λιγο κάποιες περιοχές τς Ελλάδος βγάλαν ενα τέτοιο παρόμοιο δικο τους νόμισμα οχι ιντερνετικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ειναι λίγο φούσκα το όλο θεμα και κατα τη δική μου ταπεινή άποψη...

    Απο την άλλη, ποτέ δε μπορείς να ξέρεις τι επιφυλάσσει το μέλλον..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ωράια όλα αυτα
    αφήνεις τον υπολογιστή (και ας καίει ρεύμα) και φτιάχνεις bitcoins ή τα αγοράζεις
    μετά πως τα κάνεις κανονικά ευρώ γιατί αυτό που θα πουλήσεις σε bitcoins το έχεις πληρώσει σε ευρώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωράια όλα αυτα
    αφήνεις τον υπολογιστή (και ας καίει ρεύμα) και φτιάχνεις bitcoins ή τα αγοράζεις
    μετά πως τα κάνεις κανονικά ευρώ γιατί αυτό που θα πουλήσεις σε bitcoins το έχεις πληρώσει σε ευρώ
    Υπαρχουν ανταλακτηρια νομιζω οπου και αγοραζεις και πουλας. Εχει ξεκινησει αν δεν απατωμαι συζητηση σε πολλες χωρες για να αναγνωριστει σαν κανονικο νομισμα ωστε να φορολογουνται οι συναλαγες με αυτο (οχι που θα γλιτωνε....)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Ωράια όλα αυτα
    αφήνεις τον υπολογιστή (και ας καίει ρεύμα) και φτιάχνεις bitcoins ή τα αγοράζεις
    μετά πως τα κάνεις κανονικά ευρώ γιατί αυτό που θα πουλήσεις σε bitcoins το έχεις πληρώσει σε ευρώ


    Ελπιζω η ΔΕΗ να δεχεται bitcoins για την εξοφληση των λογαριασμων της....

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    υποτίθεται οτι παλιά συνέφερε , όσο γέμιζε το δίκτυο με χρήμα , το κόστος του ρεύματος ηταν λιγότερο απο το κέρδος που βγάζεις απο την ανταλλαγή των bitcoin σε ευρώ . Τώρα δεν πρέπει να συμφέρει γιατί το δίκτυο έχει αρχίσει και γεμίζει με bitcoins και είναι πιο δύσκολο να παραχθεί . Με λίγα λόγια αυτοί που είναι πιο πολύ κερδισμένοι είναι αυτοί που παράγαν bitcoins παλίοτερα . Σκεφτείτε ότι μια χώρα κόβει νόμισμα για πρώτη φορά , πρέπει να βρεί έναν τρόπο να το μοιράσει στον κόσμο , αυτός ήταν ο τρόπος τους να το μοιράσουν στην αγορά. Νομίζω το όλο concept είναι opensource .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη goldjohnny
    Όνομα
    John
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    εκτός το BITCOIN υπάρχουν και άλλα virtual νομίσματα τα οποία είναι πιο εύκολο το mining και να ανταλλαχτούν μετά. Υπάρχει ενας ολόκληρος κόσμος πίσω από αυτό, για να είναι επικερδές πρέπει να διαθέσει κάποιος αρκετά χρήματα για αγορά εξοπλισμού όπου προς το παρών είναι συμφέρων και μπορεί να βγάλει "μεροκάματο" , αλλά όπως είπα χρειάζεται κεφάλαιο. Από την στιγμή που μπήκε η Κίνα και το σαπορταρει η τιμή του εκτοξεύτηκε, αλλά όπως και το χρηματιστήριο είναι τζόγος να ασχοληθείς με αυτό και κατά την γνωμη μου μόνο έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί και να είσαι διαρκώς από πάνω του για να είσαι μέσα στις εξελίξεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 22 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας