Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: windows 10 και κωδικός στην εκκίνηση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή windows 10 και κωδικός στην εκκίνηση

    καλησπέρα. μια βοήθεια μπας και βρω λύση. Πέρασα τα windows 10 στο λαπτοπ μου, κατεβάζοντάς τα απο την σελίδα της microsoft, με καθαρή εγκατάσταση και με το κλειδί των 7. Ενώ φαίνεται όλα να δουλεύουν οκ, μου ζήτησε e-mail για λογαριασμό microsoft κατα την διαδικασία εγκατάστασης. Δεν μπορούσα να παραβλέψω αυτό το βήμα αν και είχα διαβάσει σε έναν οδηγό οτι καλό είναι να το παραβλέψουμε. Τελως πάντων έβαλα ενα μαιλ μου έγκυρο με τον σωστό κωδικό φυσικά και ένα pin που ζήτησε. Αρχικά έμπαινε με pin σε κάθε επανεκκίνηση, αλλα κάθε φορά έπρεπε να το γράφω. επειδή θέλω να μπαίνει χωρίς κωδικούς κτλ, απενεργοποίησα την είσοδο με pin με το Netplwiz απο εδώ το διάβασα https://www.secnews.gr/107038/pws-na...is-windows-10/
    Απο τότε κάθε φορά που κάνω restart πάει αυτόματα να μπει με τον λογαριασμό που Microsoft που είχα κάνει κατα την εγκατάσταση των 10 και λεει το όνομα χρήστη ή το password δεν είναι έγκυρα. Ενώ είναι σωστό το password. Μολις το ξαναγράψω μπαίνει κανονικά. Τι συμβαίνει?? Πως λύνετε το θέμα.? Θα ήθελα να διαγράψω τον λογαριασμό Microsoft που με υποχρέωσε να κάνω (έκανα και στο email ου επαλήθευση το λογαριασμό όπως μου ζήτησε) και να απενεργοποιήσω και το pin και να μπαίνει αυτόματα όπως στα 7. Τι προτείνετε? Σας ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα πέρασα και εγώ στα 10αρια... Στο βήμα με τον κωδικό κατά την εγκατάσταση είχε επιλογή της παραβλεψης...

    Στάλθηκε από το SM-A600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PUNTOmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα πέρασα και εγώ στα 10αρια... Στο βήμα με τον κωδικό κατά την εγκατάσταση είχε επιλογή της παραβλεψης...

    Στάλθηκε από το SM-A600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    πατούσα επόμενο για να προσπεράσω το βήμα αλλα δεν προχώραγε. Δεν έγραφε πουθενά παράβλεψη. Ο οδηγός που ειχα διαβάσει ήταν λίγο διαφορετικός, προφανώς απο τότε που βγήκε ο οδηγός άλλαξαν κάποια πράγματα. Τώρα μπορώ να κάνω κάτι. Θα ήθελα να boot-αρει χωρις να χρειάζεται να γράφω κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Προσθετεις και αλλο χρηστη που να τον βάλεις στο administrator group χωρις λογαριασμό microsoft και με κενο password.
    Οταν σιγουρευτείς ότι ο νεος λογαριασμός λειτουργεί και ειναι διαχειριστής μπορεις να απενεργοποιήσεις ή να κρυψεις ή και να διαγραψεις τον παλιο λογαριασμό με το email

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tzitzikas (03-11-19)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπέρα. Αφού περάσω τα windows 10 με το key των 7 μετά πρέπει να τα δηλώσω σε κάποια σελίδα της microsoft? Ή δεν χρειάζεται και το κλειδί έχει αποθηκευτεί στην microsoft για την επόμενη φορά που θα κάνω format και θα περάσω τα windows 10 στο λάπτοπ ? ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    την επόμενη φορά που θα κάνεις φορματ θα βάλεις ξανά το κωδικό των 7 Δεν τον αποθηκεύει κάπου
    εκτός και αν έχεις πρόσφατο υπολογιστή που έχει ufi αλλά πρέπει να τον περάσεις στο ειδικό χώρο που έχει γιαυτό στο Bios αλλα μαλλον το δικό σου δεν έχει για να εχει 7

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSA-ELECTRONIC
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. μια βοήθεια μπας και βρω λύση. Πέρασα τα windows 10 στο λαπτοπ μου, κατεβάζοντάς τα απο την σελίδα της microsoft, με καθαρή εγκατάσταση και με το κλειδί των 7. Ενώ φαίνεται όλα να δουλεύουν οκ, μου ζήτησε e-mail για λογαριασμό microsoft κατα την διαδικασία εγκατάστασης. Δεν μπορούσα να παραβλέψω αυτό το βήμα αν και είχα διαβάσει σε έναν οδηγό οτι καλό είναι να το παραβλέψουμε. Τελως πάντων έβαλα ενα μαιλ μου έγκυρο με τον σωστό κωδικό φυσικά και ένα pin που ζήτησε. Αρχικά έμπαινε με pin σε κάθε επανεκκίνηση, αλλα κάθε φορά έπρεπε να το γράφω. επειδή θέλω να μπαίνει χωρίς κωδικούς κτλ, απενεργοποίησα την είσοδο με pin με το Netplwiz απο εδώ το διάβασα https://www.secnews.gr/107038/pws-na...is-windows-10/
    Απο τότε κάθε φορά που κάνω restart πάει αυτόματα να μπει με τον λογαριασμό που Microsoft που είχα κάνει κατα την εγκατάσταση των 10 και λεει το όνομα χρήστη ή το password δεν είναι έγκυρα. Ενώ είναι σωστό το password. Μολις το ξαναγράψω μπαίνει κανονικά. Τι συμβαίνει?? Πως λύνετε το θέμα.? Θα ήθελα να διαγράψω τον λογαριασμό Microsoft που με υποχρέωσε να κάνω (έκανα και στο email ου επαλήθευση το λογαριασμό όπως μου ζήτησε) και να απενεργοποιήσω και το pin και να μπαίνει αυτόματα όπως στα 7. Τι προτείνετε? Σας ευχαριστώ πολύ!
    Eχεις κανει λαθος βηματα και γι αυτο αντιμετωπιζεις τετοια θεματα ως τωρα.
    Το σωστο που πρεπει να κανεις ειναι απο τα windows 7 να κανεις upgrate στα windows 10
    κι εφ'οσων ειναι ενεργοποιημενα τα 10αρια κανονικα, μετα μπαινεις στην microsoft
    και κατεβαζεις το media cretion tools και κατεβαζεις τα 10αρια σε αρχειο iso,
    μετα το περνας σε ενα στικακι και μπουταρης απο αυτο και κανεις καθαρη εγκατασταση τα 10αρια,
    στο σημειο ομως που θα σου ζητησει serial nuber θα επιλεξης οτι δεν διαθετης κωδικο
    θα προχωρηση η εκγατασταση, κι οταν τελειωση και μπεις internet τοτε θα σου τα ενεργοποιηση
    αυτοματα , απο και περα καθε φορα που θα κανεις φορματ και μπαινεις ιντερνετ θα ενεργοποιουνται αυτοματα
    δεν θα χρειαζεται πλεον να βαζεις εσυ σειριακο αριθμο.
    ΑΝ το κανεις ετσι δεν θα εχεις κανενα θεμα πλεον.

    0 Not allowed! Not allowed!

    --------------------------------------
    G.S.A - ELECTRONICS
    --------------------------------------
    http://www.qtl.co.il/img/copy.pnghttp://www.google.com/favicon.icohttp://www.qtl.co.il/img/trans.png

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπέρα. άλλο ρωτάω. ρωτώ αν την επόμενη φορά (επειδή θα καταργηθεί η υποστήριξη των 7 απο την MS) που θα βάλω τον κωδικό των 7 για να περάσω τα 10 όπως έκανα τώρα αν θα γίνει αποδεκτός ή πρέπει να τον καταχωρήσει σε σελίδα της MS απο τώρα κάπου. ευχαριστώ!
    εχω περάσει τα 10 απευθείας απο iso (οχι με upgrade απο 7) με serial των 7 και το δέχτηκε κανονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSA-ELECTRONIC
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. άλλο ρωτάω. ρωτώ αν την επόμενη φορά (επειδή θα καταργηθεί η υποστήριξη των 7 απο την MS) που θα βάλω τον κωδικό των 7 για να περάσω τα 10 όπως έκανα τώρα αν θα γίνει αποδεκτός ή πρέπει να τον καταχωρήσει σε σελίδα της MS απο τώρα κάπου. ευχαριστώ!
    εχω περάσει τα 10 απευθείας απο iso (οχι με upgrade απο 7) με serial των 7 και το δέχτηκε κανονικά.
    Εφ'οσων εχουν ενεργοποιηθη κανονικα τα 10αρια με το κλειδι τον 7 δεν χρειαζεται να κανεις κατι ουτε να αποθηκευσης πουθενα τον σειριακο.
    Η microsoft τον εχει αποθηκευση στο συστημα της και καθε φορα που θα κανεις φορματ το λαπτοπ σου θα στο ενεργοποιη αυτοματα εφ' οσων θα μπαινεις στο ιντερνετ.
    Κατα την διαρκεια του φορματ δεν χρειαζεται να βαζεις το serial των 7 θα επιλεγεις δεν διαθετω κλειδη κι οταν τελειωνει η εγκατασταση
    και μπαινεις ιντερνετ θα στο ενεργοποιη αυτοματα.

    (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΗ ΤΩΝ 7)
    ----------------------------------------------------

    0 Not allowed! Not allowed!

    --------------------------------------
    G.S.A - ELECTRONICS
    --------------------------------------
    http://www.qtl.co.il/img/copy.pnghttp://www.google.com/favicon.icohttp://www.qtl.co.il/img/trans.png

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633


    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Εκκίνηση windows 10
    By info@kalarakis.com in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-19, 13:33
  2. 3d printer και κωδικάς
    By diskjohn in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-19, 10:49
  3. Πρόβλημα hardware στην εκκίνηση υπολογιστή
    By billys7 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 18:07
  4. f1 στην εκκινηση windows 7
    By vamei in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 23:38
  5. πρόβλημα στην εκκίνηση
    By giannis - IKARIA in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-12, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας