Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 51

Θέμα: Απορίες για ηλεκτροκόλληση MIG

  1. #41
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σουφλί
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)απο το σημειο που δεν αρχιζει το τοξο πλησιαζεις αργα προς το μεταλλο.. επισης οταν βαζεις καινουριο ηλεκτροδιο εχεις ενα σιδερο διπλα σου και το ψιλοτσιμπας απο εδω και εκει για να φυγει το flux που εχει μπροσταα.....παντα αυτο

    2)στην ηλεκτροκολληση να μην περνεις ποτε τιποτα ως δεδομενο..καθε μηχανη εχει διαφορετικα στοιχεια την κολληση και καθε ανθρωπος διαφορετικος..μην μενεις σε αυτα που λενε..ζιγκ ζαγκ κλπ δοκιμασε να δεις τι σου ταιριαζει.. εγω εχω αλλη τεχνικη που με βολευει και μου βγαινει αψογο το αποτελεσμα

    οταν κολλας οριζοντια ειναι η πιο δυσκολη θεση γιατι υπαρχει το προβλημα της βαρυτητας... το καλυτερο ηλεκτροδιο γι αυτη τη δουλεια,και ειδικα αν προκειται για πιο γερη κατασκευη ειναι το 7018.. γιατι ειναι και τιο "ηρεμο" απο τα κοινα.. επισης αν ειναι μικρο το παχος παμε απο πανω προς τα κατω ενω για μεγαλουπαχους απο κατω προς τα πανω,ετσι αλλαζει η ταχυτητα... ολα αυτα γιατι το θεμα ειναι το υλικο να προλαβαινει να στεγνωνει πριν συνεχισεις..βαλε και λιγο λιγοτερα A και δοκιμασε,και το καθε βημα που κανεις να εχει μηκος περιπου οσο 2 φορες τα χιλιοστα του ηλεκτροδιου σου(αν δεν καταλεβες τι εννοω εδω,πιο απλα οι "φετες" που βλεπεις στην κολληση

    3)οταν αγοραζεις κοιλοδοκους κλπ για να φτιαξεις τελαρο να τους ζητας να στο κοψει εκει με 45 μοιρες γωνια... οταν σου μενουν χιλιοστα να βαζεις μεγαλυτερο ηλεκτροδιο και λιγοτερα A ,ετσι γεμιζει το κενο και δεν εχεις τον φοβο τρυπας (εχω κολλησει παρα πολλα ετσι με πολυ καλο αποτελεσμα..συν οτι γεμιζει και εχει πιο δυνατη κολληση... σε κοιλοδοκο για 2,5..εβαλα 3,25 ηλεκτροδιο)


    Το οτι το σημειο που βαζεις την γειωση και το σημιο που κολλας πρεπει αν ειναι τροχισμενα χωρις σκουρια..ειναι νομος...αλλιως δεν κραταει ποτε θα σκουριασει και η κολληση,και παντα μετα την κολληση να την χτυπας να βγαινει και μετα με μια συρματοβουρτσα να την τριβεις

    Το τι ηλεκτροδιο θα βαλεις θα το καθοριζεις απο το παχος του μεταλλου που θες να κολλησεις... αυτα που λες 1,5..2.5..3.25 ειναι το παχος του ηλεκτροδιου,δηλαδη του υλικου που λιωνεις

    οτι μαθαινεις ειναιμ καλο,και εγω ετσι κανω...διαβαζω πως γινεται και παω και το κανω καιτο μαθαινω..αν μαθεις να κολλας παντως και ειδικα καλα,μπορεις να γλυτωσεις πολλα χρηματα....
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
    Θα κοιτάξω να βελτιωθώ κ'άλλο. Η τελευταία μου κατασκευή ήταν μια εξωτερική συρόμενη πόρτα και έχω ενθουσιαστεί πόσο καλή έγινε. Μέχρι κ κλειδαριά έβαλα κ την έχω κάνει να κλείνει με ακρίβεια.
    Όσο για το τελάρο συνήθως αγοράζω 6μετρα σίδερα και τα κόβω εγώ σε κόμματια κ μετά γωνίες. Ακόμη κ με τον τροχό το έχω βελτιώσει. είναι ζήτημα 2-3mm το πολύ σε κάποιο μικρό σημείο να αφήσω κενό.
    3,25 Δεν υποστηρίζει η ηλεκτροκόληση που έχω. Είναι μια EINHEL 150Α και έχει κλίμακα 1.0-2.5. Τώρα τα σίδερα παίζω μέχρι 2mm συνήθως και κάποιες φορές τυχαίνει να έχω χυτό. Εκεί βάζω 2.5 αλλά εκείνο δεν το φοβάμαι να λιώσει. πάει καλά.
    Και εγώ διαβάζω και προχωράω. Σκέψου ήταν η πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση λέβητα-καλοριφέρ και δουλεύει τέλεια. Ακόμη και όταν επίτηδες το πήγα στο όριο να δω εάν όλα δουλεύουν όπως πρέπει.

    Από θέμα της "κλασσικής" ηλεκτροκόλησης είμαι ΟΚ νομίζω.
    Τώρα στο πρώτο μου ερώτημα για τις MIG/MAG τι μου προτήνεις. Θέλω με το νέο έτος να πάρω μια invert για να την κουβαλάω κ'όλας (πχ αυλή) εύκολα. Όπως σου είπα μου άρεσε το σύστημα αυτό σαν πιστόλι και ότι κάνει και για πιο στεγανά.
    Απλά θέλω να ξέρω τι χρειάζομαι γενικώς για την καινούργια. Αέριο? Σύρμα που είναι όλα σε ένα? Εξοπλισμό?
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από largko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
    Θα κοιτάξω να βελτιωθώ κ'άλλο. Η τελευταία μου κατασκευή ήταν μια εξωτερική συρόμενη πόρτα και έχω ενθουσιαστεί πόσο καλή έγινε. Μέχρι κ κλειδαριά έβαλα κ την έχω κάνει να κλείνει με ακρίβεια.
    Όσο για το τελάρο συνήθως αγοράζω 6μετρα σίδερα και τα κόβω εγώ σε κόμματια κ μετά γωνίες. Ακόμη κ με τον τροχό το έχω βελτιώσει. είναι ζήτημα 2-3mm το πολύ σε κάποιο μικρό σημείο να αφήσω κενό.
    3,25 Δεν υποστηρίζει η ηλεκτροκόληση που έχω. Είναι μια EINHEL 150Α και έχει κλίμακα 1.0-2.5. Τώρα τα σίδερα παίζω μέχρι 2mm συνήθως και κάποιες φορές τυχαίνει να έχω χυτό. Εκεί βάζω 2.5 αλλά εκείνο δεν το φοβάμαι να λιώσει. πάει καλά.
    Και εγώ διαβάζω και προχωράω. Σκέψου ήταν η πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση λέβητα-καλοριφέρ και δουλεύει τέλεια. Ακόμη και όταν επίτηδες το πήγα στο όριο να δω εάν όλα δουλεύουν όπως πρέπει.

    Από θέμα της "κλασσικής" ηλεκτροκόλησης είμαι ΟΚ νομίζω.
    Τώρα στο πρώτο μου ερώτημα για τις MIG/MAG τι μου προτήνεις. Θέλω με το νέο έτος να πάρω μια invert για να την κουβαλάω κ'όλας (πχ αυλή) εύκολα. Όπως σου είπα μου άρεσε το σύστημα αυτό σαν πιστόλι και ότι κάνει και για πιο στεγανά.
    Απλά θέλω να ξέρω τι χρειάζομαι γενικώς για την καινούργια. Αέριο? Σύρμα που είναι όλα σε ένα? Εξοπλισμό?
    Ευχαριστώ.
    Χαχαχαχ κοιτα να δεις και εγω τελευταια κατασκευη (δεν εννοω απλες κολλησεις) ηταν μια συρομενη αυλοπορτα 4μ ,τα καγκελα διπλα της 7μ,και μια ανοιγομενη 1,5 μ που εκανα,και την πετρα στο τοιχειο που εχτισα..η συρομενη με δυσκολεψε λιγο γιατι ηταν σε ανηφορα και ειχε 60 ποντους χεδον διαφορα απο τη μια στην αλλη διαφορα υψους.. αλλα βγηκε 0 μοιρες οποτε μια χαρα(σε καμμια εικονα δεν ειναι ολοκληρωμενα,αλλαξα καποιες λεπτομερειες ,ετριψα τις κολλησεις κλπ γιατι στις λαμαρινες απο το πατημα για το σχεδιο στην πρεσσαμαζεψαν και ειχα ιστοριες..και ολα τα εβαψα σε χρωμα χαλκου,και κλειδαρια και στις 2 πορτες και πομολο αλουμινιου στην ανοιγομενη) WP_0020δ56.jpgWP_002046.jpgWP_002047.jpgWP_002168.jpgWP_002169.jpgWP_002172.jpg


    με 150 A κολλας ανετα 3.25..βαλε την μεγαλυτερη επιλογη και δοκιμασε με 3,25.. εχω μια inverter και μια inverter με hf tig..

    ολες οι μεθοδοι mma(κλασσικη),mig,tig εχουν την ιδια λειτουργια... λιωνουμε υλικο και τον ενωνουμε με το μεταλλο και κολλανε μεταξυ τους.. απλα στο ηλεκτροδιο,το υλικο που βλεπεις πανω αναλαμβανει να αυξησει την θερμοκρασια για να λιωσει το συρμα που εχει μεσα του.. στις mig και tig με την χρηση του αεριου μεταφερεται θερμοτητα στην ακιδα και λιωνει το υλικο... απλα στην mig ειναι αυτοματοποιημενη η διαδικασια ενω στην tig εχεις μεγαλη ακριβεια γιατι ελεγχεις εσυ και τα δυο... και τσιμπιδα και συρμα(ραβδοι)

    θες ηλεκτροκολληση mig + συρμα + μπουκαλα αεριου argon με τον ρυθμιστη πιεσης με μανομετρο

    παντα οι κοιλοδοκοι και γενικα τα σιδηρα ειναι6 μετρων.απλα εδω μας τα κοβουν αν εχεις υπολογισει τις διαστασεις και μπορουν να στα κοψουν και με κλιση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σουφλί
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχαχ κοιτα να δεις και εγω τελευταια κατασκευη (δεν εννοω απλες κολλησεις) ηταν μια συρομενη αυλοπορτα 4μ ,τα καγκελα διπλα της 7μ,και μια ανοιγομενη 1,5 μ που εκανα,και την πετρα στο τοιχειο που εχτισα..η συρομενη με δυσκολεψε λιγο γιατι ηταν σε ανηφορα και ειχε 60 ποντους χεδον διαφορα απο τη μια στην αλλη διαφορα υψους.. αλλα βγηκε 0 μοιρες οποτε μια χαρα(σε καμμια εικονα δεν ειναι ολοκληρωμενα,αλλαξα καποιες λεπτομερειες ,ετριψα τις κολλησεις κλπ γιατι στις λαμαρινες απο το πατημα για το σχεδιο στην πρεσσαμαζεψαν και ειχα ιστοριες..και ολα τα εβαψα σε χρωμα χαλκου,και κλειδαρια και στις 2 πορτες και πομολο αλουμινιου στην ανοιγομενη) WP_0020δ56.jpgWP_002046.jpgWP_002047.jpgWP_002168.jpgWP_002169.jpgWP_002172.jpg


    με 150 A κολλας ανετα 3.25..βαλε την μεγαλυτερη επιλογη και δοκιμασε με 3,25.. εχω μια inverter και μια inverter με hf tig..

    ολες οι μεθοδοι mma(κλασσικη),mig,tig εχουν την ιδια λειτουργια... λιωνουμε υλικο και τον ενωνουμε με το μεταλλο και κολλανε μεταξυ τους.. απλα στο ηλεκτροδιο,το υλικο που βλεπεις πανω αναλαμβανει να αυξησει την θερμοκρασια για να λιωσει το συρμα που εχει μεσα του.. στις mig και tig με την χρηση του αεριου μεταφερεται θερμοτητα στην ακιδα και λιωνει το υλικο... απλα στην mig ειναι αυτοματοποιημενη η διαδικασια ενω στην tig εχεις μεγαλη ακριβεια γιατι ελεγχεις εσυ και τα δυο... και τσιμπιδα και συρμα(ραβδοι)

    θες ηλεκτροκολληση mig + συρμα + μπουκαλα αεριου argon με τον ρυθμιστη πιεσης με μανομετρο

    παντα οι κοιλοδοκοι και γενικα τα σιδηρα ειναι6 μετρων.απλα εδω μας τα κοβουν αν εχεις υπολογισει τις διαστασεις και μπορουν να στα κοψουν και με κλιση
    Ωραία δουλειά. Εγώ δεν έχω φώτο τώρα. Ίσως στείλω κάποια στιγμή. Και εγώ έκανα 3 κολώνες όπου έχω συρόμενη και ανοιγόμενη (Ένα μίνι σχέδιο ||======||=|| όπου || κολώνα και = πόρτα ) .
    Από αυτό που παίρνω εδώ στο Σουφλί δεν έχει καν μηχανήματα. Μια αποθήκη με σίδερα μόνο. Οπότε κάποια στιγμή πάω για τροχό επιτραπέζιο.
    Τώρα επόμενη κατασκευή είναι σχιστήρας ξύλων. Αυτό με τον κώνο. Μοτέρ έχω. Σύστημα αργών στροφών κλπ μπορώ να κάνω. Πρέπει να βρώ κάποιον με τόρνο να μου κάνει έναν σπειροειδή κώνο και να κάνω το σιδεριένο τραπέζι.
    Κάτι τέτοιο δηλαδή:
    hqdefault.jpg

    We will see

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από largko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
    Θα κοιτάξω να βελτιωθώ κ'άλλο. Η τελευταία μου κατασκευή ήταν μια εξωτερική συρόμενη πόρτα και έχω ενθουσιαστεί πόσο καλή έγινε. Μέχρι κ κλειδαριά έβαλα κ την έχω κάνει να κλείνει με ακρίβεια.
    Όσο για το τελάρο συνήθως αγοράζω 6μετρα σίδερα και τα κόβω εγώ σε κόμματια κ μετά γωνίες. Ακόμη κ με τον τροχό το έχω βελτιώσει. είναι ζήτημα 2-3mm το πολύ σε κάποιο μικρό σημείο να αφήσω κενό.
    3,25 Δεν υποστηρίζει η ηλεκτροκόληση που έχω. Είναι μια EINHEL 150Α και έχει κλίμακα 1.0-2.5. Τώρα τα σίδερα παίζω μέχρι 2mm συνήθως και κάποιες φορές τυχαίνει να έχω χυτό. Εκεί βάζω 2.5 αλλά εκείνο δεν το φοβάμαι να λιώσει. πάει καλά.
    Και εγώ διαβάζω και προχωράω. Σκέψου ήταν η πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση λέβητα-καλοριφέρ και δουλεύει τέλεια. Ακόμη και όταν επίτηδες το πήγα στο όριο να δω εάν όλα δουλεύουν όπως πρέπει.

    Από θέμα της "κλασσικής" ηλεκτροκόλησης είμαι ΟΚ νομίζω.
    Τώρα στο πρώτο μου ερώτημα για τις MIG/MAG τι μου προτήνεις. Θέλω με το νέο έτος να πάρω μια invert για να την κουβαλάω κ'όλας (πχ αυλή) εύκολα. Όπως σου είπα μου άρεσε το σύστημα αυτό σαν πιστόλι και ότι κάνει και για πιο στεγανά.
    Απλά θέλω να ξέρω τι χρειάζομαι γενικώς για την καινούργια. Αέριο? Σύρμα που είναι όλα σε ένα? Εξοπλισμό?
    Ευχαριστώ.
    Αν πρόκειται να αγοράσεις μηχανή συγκόλλησης θα σου πρότεινα να αγοράσεις Tig. Είναι μία μέθοδος που συμπληρώνει το ηλεκτρόδιο.
    Έτσι θα έχεις όλο το πακέτο.
    Στα εργοστάσια όταν κολλάνε λαμαρίνα κάνουν λίγες πόντες με mig (εσύ θα τις κάνεις με το ηλεκτρόδιο άλλωστε πόντες είναι) και μετά κάνουν τη ραφή με tig. Και οι ελασματουργοί που κολλάνε παχιά μέταλλα κάνουν τη πρώτη περασιά με Tig για να κλείσουν τα κενά και να πετάξουν ρίζα τα μέταλλα και γεμίζουν με ηλεκτρόδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι αυτο
    http://www.erlikon.gr/online/content.aspx?mid=67
    ισως λυσει καποιες αποριες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη QED
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Παίδες καλησπέρα,

    για να μην ανοίγω θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

    Θα αγοράσω μια ηλεκτροκόλληση για ερασιτεχνική χρήση, καθημερινά πράγματα δηλαδή όπως επισκευές διάφορες στο σπίτι, σε αγροτικά εργαλεία κυρίως, καλλιεργητές κλπ.
    Θα πάρω κλασική ηλεκτροδίου. Βλέπω τις παρακάτω 2, την 171 και την 191. Οι τιμές που παίζουν είναι 140€ και 250€ αντίστοιχα.

    unimac.jpg

    Η 171 αρκεί π.χ να κολλήσω καλλιεργητή ή ακόμη και να κατασκευάσω έναν καλλιεργητή από την αρχή για παράδειγμα ή πρέπει να πάω στην 191;
    Έχω ακούσει για τις imperia ότι είναι αξιόπιστες αυτές οι παλιές, μήπως σε αυτά τα χρήματα (μέχρι 200€ περίπου) μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο;

    Ευχαριστώ

    -Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από QED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες καλησπέρα,

    για να μην ανοίγω θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

    Θα αγοράσω μια ηλεκτροκόλληση για ερασιτεχνική χρήση, καθημερινά πράγματα δηλαδή όπως επισκευές διάφορες στο σπίτι, σε αγροτικά εργαλεία κυρίως, καλλιεργητές κλπ.
    Θα πάρω κλασική ηλεκτροδίου. Βλέπω τις παρακάτω 2, την 171 και την 191. Οι τιμές που παίζουν είναι 140€ και 250€ αντίστοιχα.

    unimac.jpg

    Η 171 αρκεί π.χ να κολλήσω καλλιεργητή ή ακόμη και να κατασκευάσω έναν καλλιεργητή από την αρχή για παράδειγμα ή πρέπει να πάω στην 191;
    Έχω ακούσει για τις imperia ότι είναι αξιόπιστες αυτές οι παλιές, μήπως σε αυτά τα χρήματα (μέχρι 200€ περίπου) μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο;

    Ευχαριστώ

    -Βασίλης
    εχω φτιαξει ριπερ...
    το εργοστασιο της imperia ειναι ιταλικο απλα δεν ξερω αν φτιαχνει ολες τις σειρες στην ιταλια αλλα λιγη σημασια εχει ολα αλλου γινοντε πλεον... για την μονη σε αυτη την κατηγορια που μπορω να σου πω οτι ειναι καλη ..που εχω προσωπικη γνωμη και ειμαι η μια απο τις 2 που εχω.. ειναι αυτη http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7392

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη DLS 33
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από QED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες καλησπέρα,

    για να μην ανοίγω θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

    Θα αγοράσω μια ηλεκτροκόλληση για ερασιτεχνική χρήση, καθημερινά πράγματα δηλαδή όπως επισκευές διάφορες στο σπίτι, σε αγροτικά εργαλεία κυρίως, καλλιεργητές κλπ.
    Θα πάρω κλασική ηλεκτροδίου. Βλέπω τις παρακάτω 2, την 171 και την 191. Οι τιμές που παίζουν είναι 140€ και 250€ αντίστοιχα.

    Η 171 αρκεί π.χ να κολλήσω καλλιεργητή ή ακόμη και να κατασκευάσω έναν καλλιεργητή από την αρχή για παράδειγμα ή πρέπει να πάω στην 191;
    Έχω ακούσει για τις imperia ότι είναι αξιόπιστες αυτές οι παλιές, μήπως σε αυτά τα χρήματα (μέχρι 200€ περίπου) μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο;
    Ευχαριστώ
    -Βασίλης


    Δες και αυτην εδω http://www.expondo.de/products/en/We...3ae4d2d32c319a
    Την εχω παρει και ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ σε σχεση με την τιμη της.... και εχει υποστηριξη ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...,

    0 Not allowed! Not allowed!
    https://www.youtube.com/watch?v=oZPENPIspcI
    Case MXM 190 --- Fiat F110 --- GSXR 1100 WP
    https://prnt.sc/isjgx1

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DLS 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και αυτην εδω http://www.expondo.de/products/en/We...3ae4d2d32c319a
    Την εχω παρει και ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ σε σχεση με την τιμη της.... και εχει υποστηριξη ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...,
    θελει ηλεκτροδιο ειπε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη QED
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας,

    η απορία μου είναι για παράδειγμα τι μου προσφέρει παραπάνω η awelco που προτείνει παραπάνω ο φίλος σε σχέση με την imperia 171. Πέρα από το οικονομικό έστω ότι κοστίζουν το ίδιο, είναι στα ίδια Amber περίπου, θα πετύχω σωστότερες κολλήσεις με την inverter;

    Βέβαια για την awelco ψήνομαι έτσι πως την βλέπω αλλά δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία, πάντα δανειζόμουνα ηλεκτροκόλληση για να κάνω δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 03:11
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 09:36
  3. Γεννήτρια τρακτέρ για ηλελτροκόλληση
    By diamadiss in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:54
  4. Καλώδια για ηλεκτροκόλληση inverter
    By NIkos t in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-15, 17:06
  5. Ηλεκτροκόλληση
    By rch in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-14, 00:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας