Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: χειροποιητος σταθμος αποκολλησης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Modfi Electronics
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή χειροποιητος σταθμος αποκολλησης

    Γεια σας κοινοτητα χτες ειδα ενα ωραιο project στο ιντερνετ και ειπα γιατι οχι ετσι και αλλιως τα περισσοτερα τα ειχα οποτε λεω σιγα θα δωσω εκει ανα 8ευρο και κατι εγινε Ετοιμο λοιπον. Περιμενω της γνωμες σας... Το εχω ανεβαση στο προφιλ μου στο Instructables!

    http://www.instructables.com/id/Home...dering-staton/

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Καλό φαίνεται θα είναι αποτελεσματικό; σκέφτεται να το κάνεις;

    Αν το κάνεις θα ήθελα εντυπώσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Modfi Electronics
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    φιλε μου βλακεια ειναι , δηλαδη το συστημα απορροφησης ειναι για τα σκουπιδια...
    Σκετο σαν απορροφητικο με την τρομπα δουλευει παρα πολλη καλα και θα το προτεινω αλλα με την πατεντα το ΚΟΜΠΡΕΣΕΡΑΚΙ ποτεε!
    Εψαξα για Vacuum pump αλλα η τιμες που βρικα εδω ητανε απογοητευτικες.
    Διευκρίνισή το Project το εχω φτιαξει και το δειχνω ετοιμο στης φωτογραφιες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Modfi Electronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου βλακεια ειναι , δηλαδη το συστημα απορροφησης ειναι για τα σκουπιδια...
    Σκετο σαν απορροφητικο με την τρομπα δουλευει παρα πολλη καλα και θα το προτεινω αλλα με την πατεντα το ΚΟΜΠΡΕΣΕΡΑΚΙ ποτεε!
    Εψαξα για Vacuum pump αλλα η τιμες που βρικα εδω ητανε απογοητευτικες.
    Διευκρίνισή το Project το εχω φτιαξει και το δειχνω ετοιμο στης φωτογραφιες...




    Φίλε μου το κομπρεσεράκι για να δουλέψει χρειάζεται αλλαγή στην τρόμπα του . Κάτι γυρνάς ανάποδα και αντι να πρεσάρει ...... κάνει κενό . Υπάρχει και αντίστοιχο βίντεο στο youtube αλλά δεν έχω χρόνο για να βρω το link . Κάνε μια αναζήτηση και θα το βρείς .

    Για τις απογοητευτικές τιμές σε vacuum pump δες το παρακάτω link
    http://www.ebay.com/itm/310770752385...84.m1438.l2649

    και σε σειρά βάλε και ένα φίλτρο σαν αυτό http://www.ebay.com/itm/181229004734...84.m1438.l2649 .

    Η αντλία κενού στο link έχει ικανότητα αναρόφησης 80Kpa δηλαδή 600mmHg , όσο έχουν και τα ετοιμα εμπορικά απο-κολιτηρια , με κόστος περίπου 20 γιουρια . Αν το δοκιμάσεις και σου κάνει δουλειά , τότε κάνε τον κόπο και ανεβασε το σαν κατασκευη με λεπτομέριες γιατι το project με ενδιαφέρει και εμένα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    εμένα μου αρέσει γιατί είναι μια καλή προσπάθεια με λίγα υλικά ΠΟΛΥ ΜΥΑΛΟ.......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Modfi Electronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας κοινοτητα χτες ειδα ενα ωραιο project στο ιντερνετ και ειπα γιατι οχι ετσι και αλλιως τα περισσοτερα τα ειχα οποτε λεω σιγα θα δωσω εκει ανα 8ευρο και κατι εγινε Ετοιμο λοιπον. Περιμενω της γνωμες σας... Το εχω ανεβαση στο προφιλ μου στο Instructables!

    http://www.instructables.com/id/Home...dering-staton/

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Modfi Electronics
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Φιλε μου αυτο που λες το εχω κανει εχω βαλει αν δεις αντεπιστροφη βαλβιδα πανω απο το κομπρεσερακι αλλα 3 βασικα μειονεκτηματα της τρομπας, κανει ΠΟΛΛΗ θορυβο χρειαζεται τροφοδοσια ικανη να το εκκίνησή και να το δουλεψη δηλαδη 12 βολτ και πάνω κατω 4,5 αμπερ αλλα και οτι η αντεπιστοφη που εχω βαλη μολις το εμβολο κανει μια πληρη διαδρομη στο ενεβασμα δεν μπορει να κλείσει εγκαιρα την βαλβιδα με αποτέλεσμά να βγαζει ενα ποσο αερα και πιστεψε με δεν ειναι λιγο τα κανει ολα χαλια ειδικα σε κατι IC's τα κανει μεσα στης μπαλιτσες απο καλαϊ..

    Φιλε K_S_1969 σε ευχαριστο για τα καλα σου λογια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Αυτο που θα ειχα να σου προτεινω σαν φτηνη λυση εναι:

    α) Για αντλια κενου μια αντλια σεντινων απο ναυτιλιακα ειδη

    β)Για χρηση του κομπρεσερ με ενα σωληνα pitot (πχ τζιφαρι - πιστολι βαφης)
    Αν εχεις χρονο και διαθεση πειραματιζεσαι και μας ενημερωνεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Modfi Electronics
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Εκανα αναζητηση την αντλια που μου εθεσες αλλα αυτες ειναι περιστροφικες,ειναι ακριβες γύρω στα 30 και αν δεν εχουν νερο δεν εχουν δυνατοτητα αναρροφησης χρειαζόμαστε αντλια κενου με διαφραγμα η με εμβολο...Χρονος και διαθεση υπαρχει λευτα δεν υπαρχουν!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Modfi Electronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου αυτο που λες το εχω κανει εχω βαλει αν δεις αντεπιστροφη βαλβιδα πανω απο το κομπρεσερακι αλλα 3 βασικα μειονεκτηματα της τρομπας, κανει ΠΟΛΛΗ θορυβο χρειαζεται τροφοδοσια ικανη να το εκκίνησή και να το δουλεψη δηλαδη 12 βολτ και πάνω κατω 4,5 αμπερ αλλα και οτι η αντεπιστοφη που εχω βαλη μολις το εμβολο κανει μια πληρη διαδρομη στο ενεβασμα δεν μπορει να κλείσει εγκαιρα την βαλβιδα με αποτέλεσμά να βγαζει ενα ποσο αερα και πιστεψε με δεν ειναι λιγο τα κανει ολα χαλια ειδικα σε κατι IC's τα κανει μεσα στης μπαλιτσες απο καλαϊ..

    Φιλε K_S_1969 σε ευχαριστο για τα καλα σου λογια



    Φίλε Modfi Electronics

    Αν κατάλαβα καλά , έχεις ήδη αντιστρέψει την λειτουργεία του κομπρεσερ . Πόσα volt και πόσα ampere θέλει το κομπρεσερ για να δουλέψει ? Γιατί είναι πρόβλημα η τροφοδοσία μια αντλίας φτιαγμένης ειδικά για την δουλειά αυτή , απο τη στιγμή που (αν δεν κάνω λάθος) και το κομπρεσερ δουλεύει με 12V ? Με ένα παλιό τροφοδοτικό απο PC έχεις αρκετό ρευμα στα 12V DC . Οσο για τον θόρυβο , πιθανον να είναι απο τις περισότερες στροφές που έχει αυτή η αντλία απο το κομπρεσέρ , άλωστε και τα ετοιμα εμπορικά απο-κολιτηρια τις αντλίες τις στηριζουν πάνω σε ελαστικές βάσεις και μέσα δε κουτί για να κόψουν τον θόρυβο .
    Για την αντεπίστροφη δεν είμαι σίγουρος ότι χρείάζεται , αλλά αν πραγματικά χρειάζεται τότε πρέπει α) να μην είναι ελατωματική , αλλιώς τι αντεπίστροφη είναι ? και β) ίσως να πρέπει να αλλάξει θέση , να απομακρυνθεί απο την αντλία και να πάει αμέσως μετά το φίλτρο για τις λιωμένες κολλησεις , δηλαδή κοντά στο σημείο αναρόφησης ωστε το μήκος της σωλήνας να έχει το ρόλο του buffer .

    Με την πολύ καλή ιδέα σου για αυτή την κατασκευή με έβαλες στην ........... μπρίζα να σκεπτώμαι διάφορες πατέντες , αλλά δυστυχώς δεν παίζουν φράγκα αυτήν την εποχή για να πειραματιστώ και εγώ . Αν το προχωρήσεις το project σε παρακαλώ να μας κρατάς ενήμερους για τις αλλαγές - βελτιώσεις που κάνεις .

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    μπορεις να εξηγησεις σε παρακαλω πως γινετε αυτο με το κομπρεσερ και τον σωλημα pitot ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη σταθμου αποκολλησης weller dsx-80
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 22:10
  2. ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΟΛΛΗΣΗΣ - ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗΣ αγορα
    By giorgos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 17:31
  3. Επιλογη σταθμου αποκολλησης
    By JOUN in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 19:58
  4. Αγορα σταθμου κολλησης & αποκολλησης Smd
    By ganagnost02 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-04, 14:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας