Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 67

Θέμα: CO2 LASER MACHINE

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ds electronics
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή CO2 LASER MACHINE

    Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να αγοράσω ένα laser engraver. Έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς και αποφάσισα να πάρω το μηχάνημα απο ebay (χαμηλή τιμή).

    Αν και δεν το περίμενα το μηχάνημα είναι άψογο και λειτουργεί απευθείας με Corel Draw κάτι το οποίο του δίνει απεριόριστες δυνατότητες.

    Το λειτουργώ εδώ και 3-4 μέρες και ομολογουμένως έχω χάσει τον ύπνο μου.........
    Εκτός απο τη φανταστική ποιότητας κοπής ,σε συγκριση πάντα με το CNC που έχω, φτιάχνει απίθανα πράγματα με μονο γνώμονα την φαντασία.

    Η κατασκευή του δεν μπορώ να πώ ότι είναι ότι καλύτερη έχω δεί διότι έχουν επιλεχθεί σχετικά οικονομικά υλικά αλλά ήδη σκέφτομαι καποια mods τα οποία και θα βάλω όπου και θα το αναβαθμίσουν.

    Σαν βασικό μειονέκτημα αναγνωρίζω την χαμηλή ένταση του ,μόλις 40watt, αλλά αυτό πάλι είναι σχετικό διότι γνώριζα ότι σε μεταλα δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Παρόλα αυτά όμως σε ακρυλικά , γυαλί και ξύλο είναι πολύ καλό. Παράδειγμα κοντρα πλακέ ξύλο 4χιλ το κόβει στα 6 mA με ανώτατο όριο τα 20.
    Σε ότι έχει να κάνει με το πλατό του αυτό είναι 30Χ20 εκ. καθαρό. Εχει ενσωματομένα μύλο για τραβάει τον καπνό και αντλία νερού για την λάμπα. Μέσα στις μετατροπές που έχω σκεφτεί είναι και η προσθήκη ψυγείου μικρού για να κρατάει το νερό σε χαμηλή θερμοκρασία περίπου 20-22 βαθμούς κελσίου.


    Αυτό που βλέπω ενδιαφέρον και πιθανών να αξίζει την αγορά του είναι ότι έκανα δοκιμή και έφτιαξα μια προσοψη τυχαία χωρίς ουσιαστικά πρακτική εφαρμογή απλά 2 θέσεις για όργανα και μερικά κουμπάκια. Το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό ούτε γυαλοχάρτισμα ούτε τίποτα.

    Αυτά και σύντομα θα κάνω άλλη μια παρουσίαση με περισσότερες λεπτομέρειες και ένα βιντεάκι.

    LASER.jpg

    5 Not allowed! Not allowed!
    La vie est belle

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Με τι εταιρια αποστολης το εφερες απο κινα και ποσα πληρωσες για τελωνειο ?
    engraving κανει σε ανοδιωμενο αλουμινιο/γρανιτη ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    καλο ειναι να μην δοκιμασεις σε αλουμινιο (εστω και παφυλλο) γιατι υπαρχει κινδυνος να καταστρεψεις το μηχανημα (επιστρεφει η δεσμη πισω λογω ανακλασης)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το βαζεις με μια κλιση και λυνετε αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ή χρησιμοποιείς μαύρο ανοδιομένο αλουμίνιο όπως αυτό των ψυκτρών. Κάνει φανταστική χάραξη πάνω του.
    Συμφωνώ επίσης οτι σε plexiglass φτιάχνεις τέλειες προσόψεις, με λίγο μεγαλύτερο πάχος απο την αλουμινένια, αλλά
    αξίζει τον κόπο...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    το προβλημα ειναι στο λυωμενο μεταλλο το οποιο στιγμιαια μπορει να δρασει σαν καθρεπτης,οποτε ειναι ασχετο απο κλιση ή χρωμα (επιφανειακο)
    ισως στην χαραξη δεν προλαβαινει να φτασει στο σημειο τηξης τετοιου βαθμου αλλα απ οτι καταλαβα ο ts μαλλον για κοπη αναφερετε...
    για να μειωθει η και να μηδενιστει χρησιμοποιουν κραματα αλουμινιου οπως φορταλ,7075 κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Το ψυγείο του νερού για χαμηλή θερμοκρασία δεν είναι απαραίτητο Απλώς αύξησε το κάνιστρο που έχεις το νερό Με 15λιτρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμα και το καλοκαίρι.
    Η χάραξη στο ανωδιομένο δεν έχει φόβο γιατί ο φακός στη κεφαλή δεν αφήνει τις ανακλάσεις να γυρίσουν πίσω
    Μη σκεφτείς ποτέ να κόψεις PVC εκτός από τις τοξικότατες αναθυμιάσεις θα οξειδωθεί όλο το μηχάνημα
    Για τις μεταλλικές προσόψεις αφού τις κόψεις με άλλο τρόπο τις βάφεις με το χρώμα που θέλεις τα φαίνινται τα γράμματα και μετά κάνεις engrave όλη την υπόλοιπη επιφάνεια.
    Για να σκάψεις το πλαστικό ελλάτωσε την ισχύ της κεφαλής και αύξησε την ταχύτητα Αν χρειαστεί βαθύτερο σκάψιμο το ξαναπερνας, μέχρι να βρείς τις ρυθμίσεις του μηχανήματος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (18-07-17)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ds electronics
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή

    Λοιπόν καθε μέρα δοκιμάζω να κόψω-σκαλίσω ότι υλικό βρώ μπροστά μου και το μονο που "αγνοεί" το μηχάνημα είναι τα μεταλλα.
    Σήμερα έβαλα ενα παλιό Iphone 3 και ζωγράφισα την φατσα του γιού μου. ΚΑΤΑΠΛΗΤΙΚΟ!!!!!!!! Αλλά το μικρό μου είναι 5 ετών οπότε λέω να μην δημοσιευσω την φατσούλα του. Σύντομα όμως θα τυπώσω την φατσα μου όπου και δεν έχω προβλημα να βγώ στα φόρα οπότε θα δείτε το αποτέλεσμα.

    Οσο για το φίλο που ρώτησε κόστος , μου βγήκε 570 τελική απο Αγγλία.

    Φίλε Μιχάλη, να υποθέσω ότι το κατέχεις το άθλημα αλλά για το PVC ....why???
    Βασικά έχω κόψει ηδη αρκετά κομμάτια και όσο για τις αναθυμιάσεις δεν έχω θέμα διότι έχω καλό εξαερισμό με φισούνα έξω απο το χώρο, αλλά με την σκουριά τι εννοείς?

    1 Not allowed! Not allowed!
    La vie est belle

  10. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Με 40W μπορείς να κάνεις πολλά... Ένας φίλος έχει φτιάξει με 80W λάμπα, και το δουλεύει με το mach3. Έχει πάρει και έναν controller Lihuiyu κινέζικο που δουλεύει και με το corel αλλά έχει κάτι παραξενιές...
    Στο δικό σου πώς λέγεται το software και ο controller που χρησιμοποιεί? Αν μπορείς στείλε καμια φωτό απο το εσωτερικό του μηχανακίου (πλακέτες τροφοδοτικό laser ktl) να δουμε πως το φτιάξανε αυτοί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    αν συνεχίσεις να κόβεις pvc θα το δεις
    οτιδήποτε είναι σίδερο θα οξειδωθεί
    το άθλημα το κατέχω πολύ καλά έχω και περιστροφικό άξονα
    www.kalarakis.com

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Laser co2 40watt
    By PIPERIAS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 16:25
  2. Αυτόματη ρύθμιση ύψους κεφαλής laser CO2
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 11:25
  3. Επανεκιννησεις σε Pinball Machine
    By ppanos80 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 12:04
  4. High Power CO2 Laser.....
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 23:56
  5. Sony Dream Machine
    By Anritsu in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-10, 14:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας