Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: ΡΟΛΟΙ ΔΕΗ???

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εσύ με τις μαντικές σου ικανότητες, μάντεψες τη διατομή του καλωδίου και λες βάλε μία 25άρα ασφάλεια και οτι γινει
    Πολύ σωστή παρατήρηση καθώς πολλά μπορεί να γίνουν αν το καλώδιο δεν "σηκώνει" (βλ.φωτιά,λιώσιμο καλωδίου μεσα στον τοίχο κτλπ)...

    Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φωνάξεις κάποιον φίλο ηλεκτρόλογο ή έστω έναν ηλεκτρολόγο να ελένξει για τον διακόπτη που λέγαμε,αν πχ έχεις σωστή καλωδίωση,ρελέ για την πλευρά σου(δν θα μου έκανε εντύπωση να ξέχασε την δική σου φάση ο αδελφος σου :p ) και γενικότερα να τσεκάρει τα τεχνικά θέματα και να σου δώσει καμία συμβουλή απο κοντά αφού θα έχει δεί τον χώρο σου.

    Οσον αφορά την κληρονομιά κτλπ...λογικά έκανες αποδοχή κληρονομιάς και έχεις στα χέρια σου κάποια χαρτιά που λένε ακριβώς τι πήρες(ρώτα και τον συμβολαιογραφικό γραφείο στην τελική), για να δείς τι δικαιούσε και τι κινήσεις μπορείς να κάνεις όπως ανέφερε ο SRF.
    Ψαξε και το θέμα όνομα λογαριασμού ΔΕΗ-ΝΕΡΟ.
    -Χιουμορ mode on..... Και στην τελική βρές κάποιον φίλο δικηγόρο, να δεί αυτός που τα έβαλε με μια νεαρή κοπελίτσα (απο την πτυχιακή το υποθέτω)...Χιουμορ mode off

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εσύ με τις μαντικές σου ικανότητες, μάντεψες τη διατομή του καλωδίου και λες βάλε μία 25άρα ασφάλεια και οτι γινει
    ...........................

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    αισιως εφτασε στις 3 σελιδες και ο θεματοθετης αφαντος.
    δυο τεινα υπαρχουν..
    Βρηκε απαντηση αλλου ,γιατι ειδα ανοιξε θεμα και σε αλλα φορουμ
    τις εκοψε και το ιντερνετ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Ειρήνη
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Λοιπον να σας λυσω ολες τις αποριες....

    Προς το παρον μενω ευβοια κ πηγαινοερχομαι αθηνα,οπου το φλεγον σπιτι ειναι στην αθηνα,γιατι ψαχνω δουλεια,
    μολις βρω δουλεια θα παω αθηνα,ελειπα για συνεντευξεις αυτες τις μερες.

    Λοιπον γιατι καπου το χασαμε

    το ρολοι ειναι στην μερια μου

    ο πινακας ηλεκτρολογικος ητανε στην μερια μου κ τον εχει παρει στην μερια του κ εχει αφησει
    μια αναμονη που ερχεται σε μενα δεν ξερω τι ασφαλεια εχει αλλα δεν με αφηνει κ να βαλω χερι
    πιστευει οτι τα εχει κανει ολα τελεια...κ ενω του εξηγω οτι πεφτει συνεχεια το ρευμα το δικο μου
    κ δεν λεει τπτ

    πληρωνω μισα παγια κ κιλοβατωρες

    με την πρωτη δυσκολια αμεσως με τρομοκρατει οτι ειναι κυριος του σπιτιου κ μαλακιες(σορι)
    επειδη μενει ολα τα χρονια εκει κ εγω απουσιαζα 7 ετη τωρα
    δεν μασαω του εξηγω οτι εχω τα ιδια δικαιωματα κ να κατσει καλα αλλα με γραφει

    ουτε θελω να εχουμε τετοια σχεση ουτε κατι αλλο,αλλα με την οποιαδηποτε ενοχληση της μεχρι τωρα
    ησυχιας του αμεσως μου την λεει
    δεν μασαω καθοτι νεα,απλα αυτο καταντησε ψυχοφθορο κ μου την δινει,οποτε χτυπαει τηλ
    αμεσως η κατι θα ζητησει η θα γαυγιζει,δεν συζηταει...

    δεν θα του κανω την χαρη να νοικιασω σπιτι,ουτε ευχερεια εχω ουτε θελω,,..
    εφτυσα αιμα 7 χρονια τωρα κ παιδευομαι με δανεια,αναγκαστικα αλλαζω μερος λογω δουλειας γιατι χρωστω
    τις παναγιας τα ματια στα δανεια στεγαστικα κ μη κ θα δουλεψω για να μην μου παρουν οτι εχω κ δεν
    εχω οποτε δεν μπορω να νοικιασω...


    κ συνεχιζω αποδοχη κληρονομιας δεν εχει γινει,εχει γινει το 1ο δικαστηριο οπου
    αποδεχεται την υπαρξης μιας κ μονο διαθηκης
    αλλα ακομα αποδοχη δεν εγινε,λογω ανεργιας κ μη πληρωμης δικηγορων,τωρα
    σκοπευα να την κανω

    κ σχετικα με την ταρατσα,η μητεα μου εγραψε οτι ο πρωτος οροφος αν ποτε χτιστει ειναι δικος του
    κ ο δευτερος δικος μου,οποτε τον εχει παρει τον αμανε οτι του ανηκει η ταρατσα αχτιστη
    του ειπα να ρωτησει μηχανικο γιατι εγω ρωτησω κ λεει καλα οτι
    αν χτιστει ειναι δικος του ο 1ος οροφος
    αν δεν χτιστει ειναι κοινοχριστη ,εχω καθε δικαιωμα να απλωσω ρουχα να βαλω ηλιακο,ολα...
    αλλα οι δικοι του οι μηχανικοι δεν του το ειπαν,δεν εχει σημασια τι λεει ο δικος μου
    αυτα τα ωραια


    δεν θελω σε καμια περιπτωση να εχω προστριβες κ τετοια θεμματα αλλα δυστυχως προκειται για ανθρωπο
    μη επικοινωνιακο..!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Ειρήνη
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπηρό το όλο θέμα... αλλά αυτά ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ και στις καλύτερες οικογένειες! Και μιλάω εκ πείρας!!!
    Εδώ όμως το θέμα έχει εκτραχυνθεί αρκετά. Σε πρώτη φάση, το οίκημα είναι εξ'αδιαιρέτου και στους δύο σας? και αν ναι ΠΩΣ ορίσατε ποιός έχει πχ την δεξιά πλευρά και ποιός την αριστερή? Επίσης στα εξ' αδιαιρέτου, ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ είναι ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟ και όχι μόνο η Χ οριζόντια ιδιοκτησία ενώ ο "αέρας" (βλ. ταράτσα) αυτοδικαίως γίνεται κτήση όποιου έχει την πρόσβαση στον χώρο που κατέλλαβε! Το ίδιο ισχύει και για κάθε παροχή στο ακίνητο, δηλαδή ρεύμα νερό αποχέτευση! ΟΛΑ ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΑ & ΑΔΙΑΙΡΕΤΑ! Τώρα ΑΝ δεν είναι εξ' αδιαιρέτου, και υπάρχει προηγούμενη νομή της περιουσίας, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν, αφού στην νομή της θα περιγράφεται και το δικαίωμα χρήσης και η ιδιοκτησία κάθε χώρου, ακάλυπτου, ή και του "αέρα" της ταράτσας! Σε κάθε περίπτωση αν η πρόσβαση στην ταράτσα είναι αυτήν την στιγμή σε ιδιοκτησία μη εξ'αδιαιρέτου οικήματος/χώρου, δεν δικαιούται ο έχων την πρόσβαση στον χώρο ιδιοκτησίας του να σου απαγορεύει την χρήση της ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗΣ ταράτσας!!! Αλλά μπορέι να προκαλεί εντέχνως κολλήματα... οπότε η λύση είναι διάνοιξη δικής σου πρόσβασης σε αυτήν ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ αλλά απαιτεί σχέδια κλπ εργασίες ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ!!!
    Τώρα στο θέμα ΔΕΗ και ΝΕΡΟ!

    Κατ' αρχήν το ρολόϊ είναι δηλωμένο σε κάποιο όνομα! Αυτό είναι σήμερα του αδελφού σου? Αν όχι, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ή ΑΛΛΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ! Αν το έχει περάσει στο όνομά του, απαίτησε από την ΔΕΗ να σου εξηγήσει εγγράφως ΠΩΣ άλλαξε στο ρολόι το όνομα χωρίς συνυπογραφή σου! Μπορεί να βγάλεις "λαβράκι" !!!

    Αλλοιώς αν το ρολόι ΔΕΝ είναι στο όνομά του... κάνε καταγγελεία για κλοπή ρεύματος από τον αδελφό σου ! Θα εκπλαγείς με το τι θα τραβήξει!!!


    Και επειδη τωρα αναλυτικα διαβαζω τα μυνηματα σας.....

    Λοιπον....σκεψου οτι το σπιτι ειναι ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο κ εχει κοπει στην μεση σαν πιτα!
    Την μεν δεξια μερια εχει ο αδερφος μου κ την μεν αριστερη εχω εγω,αυτο εχει αναλυτικα γραψει η μητερα μου
    κ το εχει καθορισει αναλυτικα....

    Με γραφομενα της εχει οριστει εξ'αδιαιρετου κ κοινοκτητο,απλα ακομα δεν εχουμε κανει αποδοχη της κληρονομιας
    κ αυτο επειδη δεν ειχα εγω χρηματα,ο ιδιος δεν δουλευει,εχει δουλεψει 5 χρονια εως τα 38 του που ειναι τωρα....

    Τωρα σκοπευω προχωρησω στην αποδοχη.

    Το ρολοι το γυρισε ο ιδιος στο ονομα του,μονο!

    Αξιζει να σημειωθει κατι που κανει πολυ δυσκολα τα παντα κ δεν ξερω αν θα καταφερω τελικα να κανω διαχωρισμο,
    το τραγιο μου μεσα....
    Το σπιτι εχει 3 συνιδιοκτητες,εμενα ,τον αδερφο μου κ εναν μπαρμπα μου που ειναι εξωτερικο που εχει
    να εμφανιστει 20+ετη...δεν εχει καμια επαφη μαζι μας κ το μεριδιο του ειναι 2τμ..τοσο λιγο,απλα δεν το πουλαει,
    ποτε δεν το πουλαγε.


    Αυτα τα ωραια.....


    Δεν θελω να προχωρησω σε καταγγελιες κ τα συναφη,απλα εχω πελαγωσει γιατι ακρη δεν βγαζω...αυτο...!
    Δεν θελω να του κανω το οποιο κακο,αδερφος μου ειναι,απλα δυστυχως δεν εχει ορια...καθολου ομως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ειρήνη
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Αυτο που επισης δεν ξερω ειναι οταν με το καλο κανω την αποδοχη κ παω να κανω διαχωρισμο
    αν αναφερω μονο το ονομα του αδερφου μ κ το δικο μου σαν ιδιοκτητες,τον μπαρμπα μου που θα τον βρουν?
    εξαλλου συμβολαια δεν υπαρχουν πουθενα,οπου κ να εψαξα που να αναφερει το ονομα του...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον έμπειρο συμβολαιογράφο , αλλά συμβολαιογράφο όχι δικηγόρο.
    Ακόμα και αυτό που λές ότι ο θείος σου δεν έχει εμφανιστεί , μπορείς να κάνεις χρυσηκτισία και να πάρεις το μερίδιο του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Το πρώτο βήμα είναι η λεγόμενη μη προσβολή διαθήκης. Πχ εμφανίζεται από το πουθενά κάποιος και λέει οτι είμαι νόθο παιδί, και δικαιούμαι μερίδιο κλπ. Αφού το περάσατε το στάδιο αυτό, τώρα πρέπει να δείς αν συμφέρει η αποδοχή κληρονομιάς. Ισως αξίζει να έρθεις σε συμβιβασμό, να μην αποδεχτείς την κληρονομιά και να πάρεις κάποια χρήματα αντι του μισού προβληματικού σπιτιού. Καλύτερα να χάσεις κάποια λεφτά, παρά να χάσεις την ψυχική σου ηρεμία. Καλύτερα να νοικιάσεις μετά ένα σπιτάκι, γιατί θα σου τα φάνε οι φόροι και οι δικηγόροι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μεγάλο Πεύκο
    Μηνύματα
    152

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από irenedur Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...σκεψου οτι το σπιτι ειναι ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο κ εχει κοπει στην μεση σαν πιτα!
    Την μεν δεξια μερια εχει ο αδερφος μου κ την μεν αριστερη εχω εγω,αυτο εχει αναλυτικα γραψει η μητερα μου
    κ το εχει καθορισει αναλυτικα....

    .....Με γραφομενα της εχει οριστει εξ'αδιαιρετου κ κοινοκτητο,απλα ακομα δεν εχουμε κανει αποδοχη της κληρονομιας....
    Αν δεν κάνω λάθος,

    Αποδοχη της κληρονομιας (ακινητων, περιουσίας, οφειλών προς τρίτους κλπ) γίνεται αυτόματα μετά το πέρας του πρώτου εξαμήνου από το θάνατο. ΜΗ αποδοχή κληρονομιάς γίνεται από τον ενδιαφερόμενο και μέχρι το πρώτο εξάμηνο.

    Τωρα, το εξ'αδιαιρετου σημαίνει ότι όλα είναι κοινά. Δεν μπορείς να χωρίσεις τίποτα, δηλ. να πεις ότι το δεξιο κομμάτι είναι δικό μου και το αριστερό είναι δικό σου. Όλο το σπίτι είναι και των δύο. Οπως για παράδειγμα ο ακάλυπτος, η ταράτσα, ένα αυτοκίνητο 50%-50%. Στο αυτοκ. δεν μπρορείς να πείς ότι οι μπροστά ρόδες είναι κάποιου. Οι μπροστά θέσεις κλπ. Αυτή είναι και η διαφορά με τη σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας. Εκεί πλέον, ο καθένας είναι ιδιοκτήτης συγκεκριμένου πράγματος, (αριστερού σπιτιού, δύο μπροστά ρόδες κλπ)

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο βήμα είναι η λεγόμενη μη προσβολή διαθήκης. Πχ εμφανίζεται από το πουθενά κάποιος και λέει οτι είμαι νόθο παιδί, και δικαιούμαι μερίδιο κλπ. Αφού το περάσατε το στάδιο αυτό, τώρα πρέπει να δείς αν συμφέρει η αποδοχή κληρονομιάς. Ισως αξίζει να έρθεις σε συμβιβασμό, να μην αποδεχτείς την κληρονομιά και να πάρεις κάποια χρήματα αντι του μισού προβληματικού σπιτιού. Καλύτερα να χάσεις κάποια λεφτά, παρά να χάσεις την ψυχική σου ηρεμία. Καλύτερα να νοικιάσεις μετά ένα σπιτάκι, γιατί θα σου τα φάνε οι φόροι και οι δικηγόροι.
    Προβληματικό από ότι κατάλαβα δεν είναι το σπίτι αλλά ο άνθρωπος που μένει εκεί,λύση σίγουρα δεν είναι να του δώσει το σπίτι σχεδόν τσάμπα. Αν δεν γράφει το όνομα του μπάρμπα σου πουθενά τότε δεν δικαιούται τπτ λογικά, πως σου ήρθε η εντύπωση ότι δικαιούται κάτι αν δεν υπάρχει το όνομα του κάπου? Τώρα προέχει να ασχοληθείς λίγο με το πώς άλλαξε το όνομα του λογαριασμού σε αυτός χωρίς να υπογράψεις και εσύ....Τρία σενάρια, του κάνανε χάρη και κάποιος υπάλληλος στην ΔΕΗ θα έχει σοβαρό πρόβλημα ή δεν το πρόσεξε κανένας υπάλληλος γιατί μου έχει τύχει σε θεία μου να χρειαστεί να πάει το συμβόλαιο που λέει οτι το σπίτι είναι κληρονομιά δική της αμετάκλητα και τέλος ο αδελφός σου πλαστογράφησε την υπογραφή σου σε δημόσια έγγραφα και υπεύθυνες δηλώσεις και θα έχει πολύ σοβαρό θέμα αμα τον κυνηγήσεις. Οσο για το παράνομο διαμοιρασμό και αλλαγή του πίνακα (αν είναι βέβαια, γιατί μπορεί να έχει κάνει καινούργιο σχέδιο-συνήθως το ζητάνε με αλλαγή ονόματος αν έχουν περάσει κάποια χρόνια) πάλι πήγαινε και ψάξε στην ΔΕΗ για να έχεις μια εικόνα ολοκληρωμένη. Κατά τα άλλα δικτυώσου, προσπάθησε να συνεχίσεις τη ζωή σου και ελαχιστοποίησε την σημασία αυτού του θέματος για να μην σε τρελάνει. Καμιά φορά η αδιαφορία (εφόσον εσυ δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα οπως διακοπές ή προβλήματα με την ασφάλεια σου κτλπ) είναι καλύτερη και φυσικά δεν χρειάζεται να φοβάσαι κανέναν και τίποτα, για τα αδέλφια (δυστυχώς) φτιάχτηκαν τα δικαστήρια και η αστυνομία! :p Κουράγιο και εδώ είμαστε να λέμε καμιά ιδέα...

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ρολοι ΔΕΗ που δεν γραφει!!!!
    By ioaniskal in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-21, 18:43
  2. Ρολοι ΔΕΗ - Ασφαλεια
    By Lilou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-15, 23:38
  3. Ρολοι της ΔΕΗ εξαρτηματα
    By appr3 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 13:52
  4. ρολοι δεη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 18:04
  5. ψηφιακο ρολοι
    By akisssssssss in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-10, 17:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας