Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Διαδικασία αναγνώρισης πρωτεύοντος και δευτερεύοντος αγνώστου μετασχηματιστή

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή Διαδικασία αναγνώρισης πρωτεύοντος και δευτερεύοντος αγνώστου μετασχηματιστή

    Έψαξα για το θέμα σε άλλα σχετικά νήματα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά ένας απλός οδηγός για το πως μπορεί κάποιος να ταυτοποιήσει έναν άγνωστο Μ/Τ.
    Στο youtube υπάρχουν κάποια ξενόγλωσσα βίντεο, αλλά εάν δεν έχεις τη σχετική εμπειρία δεν τα κατανοείς σωστά.

    Υπάρχει κάτι σχετικό στα ελληνικά ή μπορεί κάποιο μέλος να μας δώσει τα φώτα του;

    Έχω ένα Μ/Τ μεσαίου μεγέθους, από τη μία μεριά υπάρχει μια 4άδα χρώματος Μαύρο-Άσπρο-Μπλε-Κόκκινο και από την άλλη πλευρά στο άνω μέρος έχει 3 χοντρά καλώδια Κόκκινο-Άσπρο-Κίτρινο και στο κάτω μέρος μια 5άδα με λεπτά καλώδια Κίτρινο-Κόκκινο-Κίτρινο-Κίτρινο-Πορτοκαλί.

    Με τη μέθοδο της δοκιμής έβαλα 17Vac στο χοντρό Κόκκινο-Άσπρο και είδα ότι στην τετράδα έδωσε μεταξύ Μαύρο_Μπλε & Μαύρο_Κόκκινο 240Vac οπότε πιθανολογώ ότι η τετράδα αντιστοιχεί στο πρωτεύων, ενώ η χοντρή τριάδα στο δευτερεύων.
    Μέτρησα ωμικά την τετράδα και έδωσε:
    Μαύρο-¨Ασπρο = 0,7
    Μαύρο-Μπλε = 4,8
    Μαύρο-Κόκκινο=5,3
    Άσπρο-Μπλε=4,6
    'Ασπρο-Κόκκινο=5
    Μπλε-Κόκκινο=0,85

    Τα γράφω όλα αυτά γιατί έχω καταλάβει ότι συνδέονται μεταξύ τους, αλλά δεν γνωρίζω το μηχανισμό για να τα ξεμπλέξω και να τα αναγνωρίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Μάλλον είναι μ/τ από Ups.
    Αν όντως είναι έτσι, χρησιμοποιείται ως εξής:
    μετατρέπει, (καθώς οδηγείται βέβαια με το κατάλληλο κύκλωμα), την dc τάση (συνήθως 12V ή 24V κ.λ.π.) από την μπαταρία, σε AC τάση 230V.
    Άρα σε αυτή την περίπτωση,το πρωτεύων τύλιγμα θεωρείτε αυτό με τα 3 χοντρά καλώδια κόκκινο-άσπρο-κίτρινο.
    Θεωρητικά νομίζω , ότι μπορείς να τον δουλέψεις και ανάποδα (στα τυλίγματα), τηρώντας όμως πάντα τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του.
    Τα υπόλοιπα τυλίγματα, προφανώς χρησιμοποιούνται για την σταθεροποίηση της τάσης του δικτύου (Ups τύπου line interactive).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 04-12-13 στις 21:19

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Σωστά γράφεις και μου έδωσες ιδέα για το πως θα τον αναγνωρίσω.
    DC τάση δεν μπορεί να δώσει εφόσον απλά μετασχηματίζει την ac φάση, απλά αν το λειτουργήσω ανάποδα και κάνω πρωτεύων την έξοδο 220Vac, τότε θα έχω ως δευτερεύων τη χαμηλή τάση.

    Πειραματίζοντας είδα ότι : Τα Μαύρο-Άσπρο & Κόκκινο-Μπλε ως συνδιασμό το ξεχνώ λόγω σχεδόν μηδενικής αντίστασης, σίγουρα αυτά στα 220 θα δώσουν βραχυκύκλωμα.
    Σε δοκιμές που έκανα είδα ότι αυτή η 4/πλή έξοδος που προφανώς ήταν έξοδος σε διαφορετικά σούκο, αντιστοιχεί σε 3 διαφορετικά τυλίγματα.
    Εν κατακλείδι είδα ότι μπορώ να έχω από 16-18,8Vac στο δευτερεύων (τρία χοντρά) και από 3,9-10Vac στα ψιλά καλώδια, αναλόγως πιο τύλιγμα επιλέγω να δώσω τα 220Vac. Όλες αυτές οι μετρήσεις προέκυψαν δίχως φορτίο, με απευθείας μέτρηση του πολυμέτρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταυτοποίηση αγνώστου μεταχηματιστή..
    By belzrebuth in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 17:34
  2. Φωτιστικό με μετασχηματιστή και dimmer
    By piterpiano in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-15, 00:08
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 13:15
  4. Τάση μετασχηματιστή δευτερεύοντος απο ενισχυτή YAMAHA A-17
    By vassgeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-11, 20:21
  5. Ερώτηση για dimmer και μετασχηματιστή
    By PCMan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 18:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας