Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Σκληρός Δίσκος με ΧΡ από ένα PC σε άλλο PC με άλλο MotherBoard

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Nαι 1% …… θες 10% άντε 10% …… θες 50% άντε 50% …… παίξτο fifty fifty καλά είναι.
    Πάντως μηχάνημα καθαρό δεν θα έχεις…… ερπετό θα έχεις.
    Προσωπικά το κάνω μόνο σε περίπτωση ανάγκης (κάποια προγράμματα που υπάρχει ανάγκη να δουλέψω).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    εχω κανει αντικατασταση μητρικης , απο H87 σε Ζ87
    επιδη μολις ειχα κανει φορματ , και βαριομουν να ξανακανω , απλα κουμπωσα τον δισκο επανω , και δεν ειχε κανενα προβλημα
    μια παρομοια φαση μου ειχε κατσει και παλια με S775 και winXP , και παλι δουλεψε

    δεν ειναι κατι που κανεις καθε μερα για να σου βγει ποσοστο , αλλα ξερεις κατι ? δοκιμασε το , και βλεπεις .....


    αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ο λογος που θες να το κανεις ..... μιση ωρα διαρκει το install των windows και αντε βαλε +1 ακομα αμα εχεις 10 κιλα προγραμματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνεις 100% λάθος, αλλά δεν πειράζει...
    Αν έχω κάποιο λάθος στο post μου μπορείς να με διορθώσεις με επιχειρήματα κι όχι με ποσοστά και μάλιστα χωρίς να γνωρίζεις
    ποια είναι η δουλειά μου και πόσες φορές έχω κάνει την παραπάνω διαδικασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχω κάποιο λάθος στο post μου μπορείς να με διορθώσεις με επιχειρήματα κι όχι με ποσοστά και μάλιστα χωρίς να γνωρίζεις
    ποια είναι η δουλειά μου και πόσες φορές έχω κάνει την παραπάνω διαδικασία.
    Μπορώ να σου πω πολύ περισσότερο από 1 παραδείγματα που αποδεικνύουν το λάθος σου. Δεν έχει σημασία η δουλειά σου (στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι). Πρέπει να έχεις ΙΔΙΟ controller δίσκου (ή τουλάχιστο να έχεις εγκατεστημένο τον driver) ή απλό Standard PCI ide. Στο αρχικό νήμα που έβαλε ο plouf βρες την αναφορά μου για το πως μπορεί να γίνει και πότε (και τα έχει πει η microsoft). Αν εσύ ξέρεις καλύτερα με τη δουλειά σου, τι να πω.

    Και φυσικά, όταν δεν γίνεται από μόνο του, μπορούμε να το κάνουμε εμείς.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νίκος15
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Το θέμα της απλής εγκατάστασης ενός δίσκου από ένα μηχάνημα σε ένα άλλο δεν συνιστάται παρόλο που θα δουλέψει στις περισσότερες φορές. Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις ένα αντίγραφο των αρχείων που χρειάζεσαι και μετά ένα καθαρό φορμάτ όπως σου προτείνουν. Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να σου πω πολύ περισσότερο από 1 παραδείγματα που αποδεικνύουν το λάθος σου. Δεν έχει σημασία η δουλειά σου (στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι).
    Επί 8 χρόνια διαχειριζόμουν δίκτυο 550 υπολογιστών (τώρα πλέον μόνο 2 μικρές αίθουσες με 65pc συνολικά).

    Πρέπει να έχεις ΙΔΙΟ controller δίσκου (ή τουλάχιστο να έχεις εγκατεστημένο τον driver) ή απλό Standard PCI ide. Στο αρχικό νήμα που έβαλε ο plouf βρες την αναφορά μου για το πως μπορεί να γίνει και πότε (και τα έχει πει η microsoft). Αν εσύ ξέρεις καλύτερα με τη δουλειά σου, τι να πω.

    Και φυσικά, όταν δεν γίνεται από μόνο του, μπορούμε να το κάνουμε εμείς.
    Δε νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό στην απάντηση. Ο controller των δίσκων σου συνδέεται άμεσα με το chipset της μητρικής (πχ nvidia, intel, via κτλ κτλ). Αν έχεις διαφορετικό chipset (πχ nvidia στην πρώτη μητρική και intel στη δεύτερη) τότε προφανώς θα έχεις και διαφορετικό controller για τους δίσκους.
    Στο post που έκανα ανέφερα τις λύσεις που μπορείς να εφαρμόσεις αν δεν κάνεις τη διαδιακασία να βάλεις κάποιο generic driver πριν προχωρήσεις στη μεταφορά σε άλλη μητρική (γεγονός όχι σπάνιο στις περιπτώσεις όπου "καίγεται" η μητρική και δε bootαρει καθόλου το μηχάνημα):
    Σε περίπτωση που δεν γίνει η παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να γίνει repair της εγκατάστασης των windows από το cd των windows όταν αυτά μπουν στην καινούρια μητρική (στην ουσία τα windows δε θα βλέπουν δίσκο για να bootαρουν). Ενναλακτικά μπορεί να γίνει απεγκατάσταση των drivers αφου μπει η καινούρια μητρική μέσω recovery console (boot πάλι από windows cd).
    Επίσης, θα πρέπει να έχεις υποψιν σου ότι μπορεί να χρειαστεί να ξαναδηλώσεις τα windows.
    Αυτό που δεν διευκρίνησα ήταν ότι πρέπει να γίνουν απεγκατάσταση οι drivers του controller των δίσκων κι όχι όλοι οι drivers (γεγονός που θεώρησα αυτονόητο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί 8 χρόνια διαχειριζόμουν δίκτυο 550 υπολογιστών (τώρα πλέον μόνο 2 μικρές αίθουσες

    .
    Φίλε Παναγιώτη χωρίς να θέλω να σε προσβάλω όταν είσαι διαχειριστής 550 Η/Υ
    δεν νομίζω να έχεις καμία σχέση με μητρικές και τα τοιαύτα.

    1) Το πιθανότερο να είχατε ένα backup και περνάγατε λειτουργικό φασόν στο μηχάνημα
    αφού πάλι το πιθανότερο τα μηχανήματα ήταν καρμπόν.

    2) Το πιθανότερο να είχες το service και όχι την διαχείριση.

    3) Υπάρχουν και χειρότερα πχ δίκτυο 18.000 pc πανομοιότυπα (Ελλάδα).

    4) Και ακόμα χειρότερα να είσαι γενικός διαχειριστής στην General Motors σε όλη την Ευρώπη
    όπως ένας φιλαράκος με 600.000 τερματικά , αλλά χωρίς γνώσεις στο Service.


    Τέλος, όλα μπορούν να γίνουν, ανάλογα τα αποτελέσματα που θέλεις, όπως να εκπέμψεις στους 3,5 με 3,5 μέτρα κεραία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη χωρίς να θέλω να σε προσβάλω όταν είσαι διαχειριστής 550 Η/Υ
    δεν νομίζω να έχεις καμία σχέση με μητρικές και τα τοιαύτα.

    1) Το πιθανότερο να είχατε ένα backup και περνάγατε λειτουργικό φασόν στο μηχάνημα
    αφού πάλι το πιθανότερο τα μηχανήματα ήταν καρμπόν.

    2) Το πιθανότερο να είχες το service και όχι την διαχείριση.
    Σε αυτά τα δύο σημεία δυστυχώς πέφτεις λίγο έξω.
    Ειδικά στο πρώτο σημείο θα έλεγα ότι έχεις πέσει εντελώς έξω...
    1) Οι χρήστες είχαν πλήρη πρόσβαση στους υπολογιστές τους και έκαναν ότι ήθελαν με ότι λειτουργικό ήθελαν(πρόκειται για δίκτυο Πανεπιστημίου - όχι με γραφιάδες αλλά με φοιτητές Πολυτεχνείου) .
    2) Το δεύτερο σημείο μάλλον δε θα το ανέφερες αν πρόσεχες λίγο καλύτερα την υπογραφή μου.

    3) Υπάρχουν και χειρότερα πχ δίκτυο 18.000 pc πανομοιότυπα (Ελλάδα).

    4) Και ακόμα χειρότερα να είσαι γενικός διαχειριστής στην General Motors σε όλη την Ευρώπη
    όπως ένας φιλαράκος με 600.000 τερματικά , αλλά χωρίς γνώσεις στο Service.
    Δεν ανέφερα ότι είναι το χειρότερο δίκτυο στον κόσμο! Στο δίκτυο που είμαι τώρα (με τα 65PCs υπάρχει domain controller οπότε τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα μηχανήματα είναι όλα κλώνοι μεταξύ τους και μάλιστα freezαρισμένα...

    Προσωπικά δε βλέπω διαφωνία των post μου με αυτό που ανέφερε ο klik στην ουσία. Αν υπάρχει κάποιο λάθος δεν έχω πρόβλημα να το διορθώσω.

    Τέλος, όλα μπορούν να γίνουν, ανάλογα τα αποτελέσματα που θέλεις, όπως να εκπέμψεις στους 3,5 με 3,5 μέτρα κεραία.
    Μπορείς να μου υποδείξεις το σημείο όπου ανέφερα ότι δε γίνεται; Μάλιστα υπέδειξα και δύο διαφορετικούς τρόπους πέρα από τον κλασσικό του να κάνεις unistall τους drivers του controller πριν βγάλεις το δίσκο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΗΝΗ ΛΑΡΙΣΑΣ
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Τελικά δούλεψε κανονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχεις ΙΔΙΟ controller δίσκου
    Αυτό ισχύει μέχρι αποδείξεως του εναντίων.
    Έχω κάνει αρκετές εκατοντάδες αλλαγές σε μητρικές και ΠΑΝΤΑ φρόντιζα να έχω ίδιας εταιρίας chipset.
    Με αυτή την μέθοδο δεν αποτύγχανα ΠΟΤΕ.
    Έλα όμως που δεν έχεις πάντα αυτή την δυνατότητα. Τι κάνεις τότε? .
    FORMAT είναι η απλή λύση αφού βάζοντας άλλης εταιρίας chipset έτρωγες στη μάπα ένα ωραιότατο blue screen.
    H λύση που πρότεινε ο kokar ήταν σωστή και μπορούσες να αλλάξεις motherboard αλλά έπρεπε να δουλεύει η πρώτη για να πας στην δεύτερη.
    Αυτά μέχρι πριν λίγους μήνες τότε μια εταιρία που συνεργάζομαι ανακάλυψε μέσα στο hirence cd ένα μικρό πρόγραμματακι που κάνει αυτό ακριβώς .
    Τρέχεις μέσα από το HBCDMenu στη registry το fix hard disk controller και αυτό ήταν όλο!
    Μέχρι στιγμής δεν έχω προβλήματα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Tp-link Cpe210 fw από άλλο region
    By picdev in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-17, 21:43
  2. Τι άλλο εκτος από ντουί φθορισμού?
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-16, 09:01
  3. Σταθμός κόλλησης για smd (άλλο ένα θέμα)
    By rounsmith in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 22:25
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 02:07
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-11, 08:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας