Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 60

Θέμα: Θερμοστάτης ηλιακού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή Θερμοστάτης ηλιακού

    Χαιρετώ όλους. Ποστάρω πρωτη φορά αν και πολλές φορές έχω αξιοποιήσει πληροφορίες από το πολύ χρήσιμο φορουμ σας.

    Αντιμετωπίζω ένα μάλλον περίεργο πρόβλημα. Εχω εδώ και χρόνια έναν ηλιακό στην ταράτσα που έχει πλακέ θερμοστάτη με 4 ακίδες. Από όταν τον τοποθέτησαν η λειτουργία που έκανε το λαμπάκι που βρίσκεται στον πίνακα του σπιτιού (έχουν ανεβάσει καλώδιο) είναι ανάποδη από το κανονικό και κανείς δεν ξέρει το πως συμβαίνει αυτό:

    Όταν ανάψω τον ηλιακό τότε το λαμπάκι παραμένει σβηστό. Όταν πιάσει τη θερμοκρασία που ο θερμοστάτης διακόπτει το ρεύμα (περίπου σε 1 ώρα αν υπάρχει κάποια στοιχειώδης ηλιοφάνεια) τότε και μόνο το λαμπάκι ανάβει! Και παραμένει αναμμένο μέχρι να κλείσω το διακόπτη. Δεν έχω αφήσει ποτέ ανοικτό το διακόπτη να δω τι θα συμβεί αν πχ μετά από 2 ώρες παγώσει το νερό διότι φοβάμαι μήπως ο θερμοστάτης δεν "κόβει" και πληρώνω τσάμπα ρεύμα + κίνδυνος για να σκάσει ο ηλιακός.

    Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι γενικά κανονικά υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

    1) Να μην πηγαίνει καθόλου εξτρα καλώδιο στον ηλιακό οπότε το λαμπάκι στον πίνακα θα καίει πάντα όσο ο διακόπτης είναι ανοιχτός (και δεν θα ξέρω βέβαια αν έπιασε τη σωστή θερμοκρασία).

    2) Να πηγαίνει έξτρα καλώδιο (συνδεδεμένο στη 2η ακίδα του θερμοστάτη) και όταν ανοίγω το διακόπτη θα ανάβει μέχρις ότου πιάσει θερμοκρασία, κόψει ο θερμοστάτης και σβήσει το λαμπάκι.

    3) Η δική μου "ανάποδη" περίπτωση παραμένει ανεξήγητη...

    Να το αφήσω ως έχει; Τι μπορεί να είναι συνδεδεμένο λάθος; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Ο διακόπτης στον πίνακά σου είναι διπολικός? Εχω την υποψία οτι δεν είναι, και σε συνδυασμό με λίγο λάθος συνδεσμολογία βγαίνει το αποτέλεσμα που έχεις.
    Μπορείς να βεβαιώσεις οτι το λαμπάκι στον πίνακά σου έχει την μία επαφή στη φάση πριν το διακόπτη, και οτι η άλλη επαφή έρχεται από τον ηλιακό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    θα το κοιτάξω όταν επιστρέψω από τη δουλειά και θα σας πω.

    Αξίζει να το ψάξω ή καλά είμαι και όπως είναι τώρα λέτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Από τη στιγμή που υπάρχει η καλωδίωση, είναι εύκολο να το βάλεις να δουλέψει σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που υπάρχει η καλωδίωση, είναι εύκολο να το βάλεις να δουλέψει σωστά.
    ποιά θεωρείς σωστή λειτουργία; Την περίπτωση 2) που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα; ή μήπως καλύτερα να καταργήσω το εξτρα καλώδιο και να καίει πάντα όσο ο διακόπτης είναι σηκωμένος;
    Συνήθως ποια λύση προτιμάτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Η πρώτη περίπτωση είναι εντελώς τοπική σύνδεση στον πίνακα. Απλά σου λέει οτι ο διακόπτης είναι σηκωμένος. Το φτιάχνεις και με μία άλλη λυχνία που θα αγοράσεις.
    Η δεύτερη περίπτωση σου δείχνει πραγματικά πότε πραγματικά είναι ενεργός ο θερμοσίφωνας. Αφού έχεις καλωδίωση, να το κάνεις για να "ελέγχεις" κατά κάποιο τρόπο και τη θερμοκρασία του νερού εξ αποστάσεως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
    Συνεπώς, αν κατάλαβα σωστά, μπορώ να προσθέσω μια λυχνία που να μου δείχνει πότε ο διακόπτης είναι σηκωμένος (ώστε να μην τον ξεχνάω) και να αφήσω την λυχνία που έχουν τώρα ως έχει, ώστε όταν ανάβει να ξέρω ότι έπιασα τη θερμοκρασία που θέλω (αν και αυτή ανάβει μόνο όταν κόψει ο θερμοστάτης στον ηλιακό, οπότε δεν θα ξέρω τι γίνεται από θερμοκρασία στην περίπτωση που ζεσταίνει μόνο με τον ήλιο και δεν κάνω χρήση του διακόπτη στον πίνακα).
    Σωστά;

    *Τώρα που το σκέφτομαι ο διακόπτης είναι διπολικός, ακριβώς ίδιος με αυτόν της κουζίνας δίπλα του...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fortisimo : 11-12-13 στις 14:51

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μα είναι πολύ απλό. Αν το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα, τότε η φάση και ο ουδέτερος επάνω στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί ανάποδα. Αν η φάση και ο ουδέτερος στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί σωστά, τότε το λαμπάκι παίρνει από τον πίνακα φάση. Γι αυτό σου δουλεύει ανάποδα. Αν συνδέσεις σωστά στον θερμοστάτη τη φάση και τον ουδέτερο και δώσεις στο λαμπάκι ουδέτερο από τον πίνακα, το λαμπάκι θα είναι αναμμένο όση ώρα η αντίσταση του θερμοσίφωνα ζεσταίνει το νερό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα είναι πολύ απλό. Αν το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα, τότε η φάση και ο ουδέτερος επάνω στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί ανάποδα. Αν η φάση και ο ουδέτερος στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί σωστά, τότε το λαμπάκι παίρνει από τον πίνακα φάση. Γι αυτό σου δουλεύει ανάποδα. Αν συνδέσεις σωστά στον θερμοστάτη τη φάση και τον ουδέτερο και δώσεις στο λαμπάκι ουδέτερο από τον πίνακα, το λαμπάκι θα είναι αναμμένο όση ώρα η αντίσταση του θερμοσίφωνα ζεσταίνει το νερό.
    Σωστά.
    Όμως αντικειμενικά υπάρχει πρόβλημα τώρα; Κάτι επικίνδυνο αν τα έχουν ίσως συνδέσει ανάποδα στο θερμοστάτη;

    Και είναι καλύτερο να λειτουργεί κλασικά, δηλαδή να σβήνει το λαμπάκι όταν διακόψει ο θερμοστάτης (οπότε μπορεί και να ξεχνάω ανοιχτό το διακόπτη αφού δεν θα βλέπω λαμπάκι να καίει μετά από το ζέσταμα μέσω της αντίστασης) ή καλύτερα όπως είναι τώρα που ανάβει όταν ζεστάνει και παραμένει αναμμένο το λαμπάκι μέχρι να κλείσω το διακόπτη (οπότε αν το ξεχάσω ανοιχτό θα οφείλεται στο ότι το λαμπάκι ήταν σβηστό όση ώρα η αντίσταση δούλευε δηλαδή γύρω στη μια ώρα)???

    Να κάνω την πατέντα που λέω παραπάνω και να έχω δύο λαμπάκια; Το ένα να δείχνει ότι ο διακόπτης είναι ανοικτός και το δεύτερο (να το αφήσω όπως είναι τώρα) να δείχνει ότι το νερό ζεστάθηκε όταν ανάψει.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Το ιδανικό είναι να έχεις και τα δύο λαμπάκια σε λειτουργία. Το ένα να σου δείχνει αν είναι σηκωμένος ο διακόπτης, και το άλλο να σου δείχνει τι κάνει ο θερμοστάτης. Και το σωστό είναι το δεύτερο λαμπάκι να ανάβει όταν δουλεύει ο θερμοσίφωνας, κι όχι το αντίθετο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 22:50
  2. Αυτοματισμός Ηλιακού....
    By hitech444 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-15, 20:56
  3. Σύστημα Επιτήρησης Ηλιακού
    By Lazaros1971 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-15, 21:32
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 11:42
  5. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας