Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Σωστός τρόπος λειτουργίας ηλεκτροβάνων σώματα/boiler

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Σωστός τρόπος λειτουργίας ηλεκτροβάνων σώματα/boiler

    Καλησπέρα, ξέρω ότι κατα καιρούς έχουν ανοίξει αρκετά θέματα για ηλεκτροβάνες αλλά είναι δύσκολο να καλύψουν τα προηγούμενα θέματα τις ανάγκες του καθενός. Όποιος λοιπόν μπορεί να αφιερώσει λίγο χρόνο να απαντήσει σε κάποια ερωτήματα μου τον ευχαριστώ πολύ



    Έχω λοιπόν 2 ηλεκτροβάνες σε 1 διαμέρισμα. Μία για τα καλοριφέρ και μία για το boiler. Υπάρχει επίσης 1 κυκλοφορητής με τον υδροστάτη του και αν δε κάνω λάθος είναι στους 60 ρυθμισμενος (δίνω φωτό για επιβεβαίωση) 2013-12-10 22.22.40.jpg
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Δεν υπάρχει αυτοματισμός που να κρατάει την τελευταία βάνα ανοιχτή για να γίνεται αποθέρμανση, με αποτέλεσμα όταν ο θερμοστάτης χώρου φτάνει την θερμοκρασία κλείνει η ηλεκτροβάνα και ο κυκλοφορητής δουλεύει χωρίς να πηγαίνει το νερό στα σώματα. Μάλιστα έτσι όπως είναι το υδραυλικό κύκλωμα δεν βλέπω πουθενά ότι το νερό κάνει κύκλο στον καυστήρα. (αν έχω καταλάβει καλά αυτό λέγεται bypass στην κεντρική στήλη; Αν ναι όντως δεν βλέπω πουθενά να γίνεται κάτι τέτοιο) Οπότε απορώ πως δεν έχω πάρει και τον κυκλοφορητή στο χέρι τόσο καιρό. Τέλος πάντων προσπαθώ να σχεδιάσω ένα κύκλωμα ώστε να το κάνω να δουλεύει όπως θα πρεπε, αλλά θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος έμπειρος ποιος θεωρείται σωστός τρόπος για να λειτουργήσει;
    Στο μυαλό μου έχω το εξής:
    Για ζέσταμα καλοριφέρ. Θερμοστάτης χώρου δίνει εντολή, ανοιγει ηλεκτροβάνα, ξεκινάει καυστήρας, ξεκινάει κυκλοφορητής με τον υδροστάτη του. Αλλά όταν κλείσει ο θερμοστάτης χώρου θέλουμε να μένει ανοιχτή η ηλεκτροβάνα των σωμάτων μέχρι να σταματήσει ο κυκλοφορητής.


    Εντολή για ζεστό νερό. Δίνω την εντολή, ανοίγει ηλεκτροβάνα, ξεκινάει καυστήρας, κυκλοφορητής και όλα καλά. Όταν το κλείσω όμως θα πρέπει να κλείσει η ηλεκτροβάνα αμέσως γιατί αν μείνει ώρα ανοιχτό και γίνεται αποθέρμανση στο boiler μπορεί να μου παγώνει το νερό. (ναι και στους 60 ο υδροστάτης υποψιάζομαι πως δεν είναι αρκετός γιατι το boiler είναι 3 ορόφους πάνω στην ταράτσα και έχω την εντύπωση πως μες το κρύπ το νερό που φτάνει πάνω έχει ήδη παγώσει αρκετά στους σωλήνες) Το πρόβλημα είναι ότι ο κυκλοφορητής θα συνεχίσει να δουλεύει χωρίς να έχει που να πάει το νερό.


    Υπάρχει έτοιμος πίνακας αυτονομίας που να με καλύπτει; (δε με ενδιαφέρουν ωρομετρητές) Τι συμβαίνει στην περίπτωση που ενώ έχω αναμένα τα σώματα και έχουν σταματήσει από τον θερμοστάτη χώρου και η ηλεκτροβάνα έχει μείνει ανοιχτή για αποθέρμανση εγώ πάω και ανάψω το ΖΝΧ; (στην δική μου λογική θα πρέπει να κλείσει η ηβ των σωμάτων κι ας έχει μείνει από πριν ανοιχτή για την αποθέρμανση)


    Σκέφτηκα και έναν άλλο τρόπο λειτουργίας αλλά δε ξέρω αν είναι σωστός. Να έχω 2 υδροστάτες. Έναν στους 40-45 για αποθέρμανση στα σώματα και κλείσιμο ηβ σωμάτων και έναν στους 60 για το ΖΝΧ και κλείσιμο ηβ boiler. Και με κάποιο τρόπο όταν δώσω εντολή για ΖΝΧ, ακόμα κι αν έχει μείνει ανοιχτή στα σώματα (τελευταία βάνα ανοιχτή) να την κλείνει εκτός και αν ζητήσει πάλι ο θερμοστάτης χώρου θερμοκρασία (πρέπει να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά δεν το έχω παλέψει ακόμα γιατί δε ξέρω αν είναι καλό)

    Τελευταία σκέψη και πιο χαζή βέβαια αλλά ας την πω :p
    Ανοίγοντας τα καλοριφέρ να ανοίγει και το boiler ώστε να μη με αφήνει ποτέ χωρίς ΖΝΧ αλλά όταν ο θερμοστάτης χώρου κλείνει η ηβ boiler να κλείνει ή να μένει για λίγο ανοιχτή (με δικό της υδροστάτη) ενώ των σωμάτων να μένει ανοιχτή με άλλο υδροστάτη στους 40-45 μαζί με τον κυκλοφορητή. Αν όμως θέλω να ζεστάνω μόνο το boiler θα κλείνω τα καλοριφέρ και θα ανοίγω μόνο το ΖΝΧ όπου θα δουλεύει ανεξάρτητα μόνο του.

    Ευχαριστώ καλές γιορτές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    νομίζω ότι ο θερμοστάτης της ηλεκτροβάνας, είναι ανεξάρτητος απο το θερμοστάτη χώρου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    μαλλον χρειαζεσαι ενα ετοιμο πινακακι αυτονομιαs 2 ζωνων!ετσι οπωs ειναι τωρα ειναι δυσκολο να δουλεψει οπωs λεs!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Το καλοριφέρ θερμαίνει ένα διαμέρισμα με μποιλερ ή υπάρχουν και αλλά διαμερίσματα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Έχω δημοσίευση αυτό το σχέδιο για αυτονομία με μπαι πας oτι ακριβός χριάζεσαι http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72616

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω ότι ο θερμοστάτης της ηλεκτροβάνας, είναι ανεξάρτητος απο το θερμοστάτη χώρου
    Δεν νομίζω πως ανέφερα θερμοστάτης ηλεκτροβάνας Εγώ από τον θερμοστάτη χώρου δίνω και εντολή για το boiler. (έχει δύο εντολές)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον χρειαζεσαι ενα ετοιμο πινακακι αυτονομιαs 2 ζωνων!ετσι οπωs ειναι τωρα ειναι δυσκολο να δουλεψει οπωs λεs!
    Φυσικά εννοείται ότι θέλω κάποια ρελέ για να δουλέψει έτσι όπως θέλω και για αυτό έλεγα μήπως κάποιο πινακάκι με καλύπτει αλλά δεν έχω ιδέα τι να ψάξω για πίνακα. Και αν μιλάμε για κάνα 40άρι € μάλλον συμφέρει το έτοιμο από το να φτιάξω εγώ κάτι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλοριφέρ θερμαίνει ένα διαμέρισμα με μποιλερ ή υπάρχουν και αλλά διαμερίσματα ?
    Ναι συγγνώμη δεν το διευκρίνισα. Ένα διαμέρισμα με μποιλερ. Ένας θερμοστάτης (siemens κάτι δε θυμάμαι ψηφιακός είναι έχει και εντολή για ΖΝΧ)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δημοσίευση αυτό το σχέδιο για αυτονομία με μπαι πας oτι ακριβός χριάζεσαι http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72616
    Μου είχε ξεφύγει αυτό. Να σαι καλά θα το κοιτάξω σίγουρα ελπίζω να ειναι οπως το φανταζομαι :p

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    αφου ζεσταινει μονο εσενα κατηργησε την ηλεκτροβανα στο μποιλερ ωστς να ζεσταινει το νερο συνεχεια και να κανει εκει αποθερμανση και ασε τα αλλα ετσι οπως ειναι.
    Αν και θα ελεγα να σιγουρευτεις γιατι στα περισσοτερα η ηλ/βανα δεν κλεινει αλλα παραμενει ανοιχτη για αποθερμανση μιας και ο θερμοστατης μπορει να μην κλεινει την ηλ/να σου αλλα τον καυστηρα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    λοιπον το σκεφτικα πολυ και θα γραψω λιγα πραγματα.
    Θα χρειαστεις μονον ενα ρελε NC και λιγο καλωδιο διπολικο.
    Τι θα κανεις:
    θα "κλεψεις" την εντολη απο τον υδροστατη θα την παρεμβαλεις με την NC εξοδο του ρελε (δηλ το ρελε θα μπορει να τη διακοπτει) και θα την δωσεις στην ηλεκτροβαλα του διαμερισματος ,παραλληλα με την την εντολη του θερμοστατη του διαμερισματος(να ανοιγει με οποιαδηποτε απο τις δυο εντολες). Τελος τη εισοδο του ρελε θα την συνδεσεις με την εντολη του μποιλερ.Οταν το μποιλερ ειναι κλειστο το ρελε θα ειναι σε NC.
    Ti πετυχενεις ετσι:
    -οταν αναβεις τα καλοριφερ σου μονο ,και το νερο ζεσταθει,η εντολη του υδροστατη θα περασει μεσα απο το ρελε και θα κρατησει την ηλεκτροβανα ανοιχτη μεχρι να κρυωσει το νερο
    -οταν αναβεις και καλ. και μποιλερ τοτε το ρελε θα ειναι ΝΟ και η ηλεκτροβανα του σπιτιου θα ανοιγει μονο με τον θερμοστατη του σπιτιου. Οταν ζεσταθει το σπιτι η ηλ/βανα θα κλεισει και ολο το νερο θα περναει απο το μποιλερ. οποτε παμε και στη 3η περιπτωση
    -οταν δουλευει μονο το μποιλερ και τελικα το κλεισεις τοτε το ρελε θα ειναι ΝC και επειδη ο υδροστατης θα ειναι ζεστος .θα ανοιξει αμεσος την ηλεκτροβανα του σπιτιου για να αποθερμανθει το κυκλωμα.
    Τα Θετικα :
    -ο κυκλοφοριτης παντα θα τρεχει νερο
    -το μποιλερ παντα θα κλεινει αμεσος
    -παντα θα γινετε αποθερμανση
    -ευκολο κυκλωμα

    Το αρνητικο : παντα θα γινετε αποθερμανση στο σπιτι.Ακομη και τις καλοκαιρινες μερες αν χρησιμοποιεις το μποιλερ και το καλοκαιρι

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    [QUOTE=.::Nikos::.;631014]


    Έχω λοιπόν 2 ηλεκτροβάνες σε 1 διαμέρισμα. Μία για τα καλοριφέρ και μία για το boiler. Υπάρχει επίσης 1 κυκλοφορητής με τον υδροστάτη του και αν δε κάνω λάθος είναι στους 60 ρυθμισμενος (δίνω φωτό για επιβεβαίωση) 2013-12-10 22.22.40.jpg
    Μάλιστα έτσι όπως είναι το υδραυλικό κύκλωμα δεν βλέπω πουθενά ότι το νερό κάνει κύκλο στον καυστήρα. (αν έχω καταλάβει καλά αυτό λέγεται bypass στην κεντρική στήλη; Αν ναι όντως δεν βλέπω πουθενά να γίνεται κάτι τέτοιο)

    ο κυκλωφοριτης ανοιγει ψιλα..
    συνηθωσ τον ρυθμιζουν α ανοιγει γυρο στους 40...
    το νερο κανει κυκλω στον λεβητα συνηθωσ μεσω μια τετραωδης βανας...
    https://www.google.gr/search?q=%CF%8...04%3B200%3B189

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Νίκο η γνώμη μου είναι ο υδροστάτης του κυκλωφοριτη πρέπει να ανοίγει 40-45c γιατί υπάρχει κίνδυνος να κάνει κρακ ο λεβητας και ο θερμοστατης του καυστηρα στους 75 max 80c .
    Πες μου σε παρακαλώ που είναι και η ηλεκτροβανα του μποιλερ στο λεβητα κοντά η στη ταράτσα-πατάρι?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 21:16
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 11:15
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 10:21
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 22:05
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-06, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας