Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Σωστός τρόπος λειτουργίας ηλεκτροβάνων σώματα/boiler

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Απο τα συμφραζομενα ειπε γιατι το εχει τοσο ψιλα τον υδροστατη¨για να μην κρυωνει το μποιλερ,αν και τελικα δεν ειχε σημασια

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Το ότι εξήγησε το λόγο δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό θα μπορούσε να βάλει πχ ένα υδροστατη στο μποιλερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Λοιπόν Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου αλλά αυτό το ότι όταν ανάψω μόνο το μπόιλερ θα μου κάνει αποθέρμανση στα σώματα με χαλάει :p Θα το σκεφτώ πάντως γιατί ισως το κανω ετσι και απλα κλεινω χειροκινητα την βανα των σωματων μια φορα στο τοσο που θα θελω μονο νερο.

    Λοιπόν θα προσπαθήσω να λύσω κάποιες απορίες σας. Εχουμε και λέμε.
    Βγαίνοντας ο σωλήνας της κεντρικής στήλης από τον καυστήρα έχει ακριβώς εκεί στον κυκλοφορητή και τον υδροστάτη. Ανεβαίνει στον πρώτο όροφο που βρίσκεται το κολεκτερ και εκεί χωρίζει σώματα και boiler και έχει τις 2 ηλεκτροβάνες. 2013-12-15 15.17.15.jpg
    (των σωματων ειναι στον αερα γιατι το κανω χειροκινητα)
    Από κει και μετά συνεχίζει μετά την ηβ του boiler σωλήνας μέχρι την ταράτσα για το μποιλερ. Οι 2 κεντρικοί σωλήνες του καυστήρα (πήγαινε/ελα) φτάνουν έως τον δεύτερο όροφο και σταματάνε εκεί όπως είναι (υπάρχει αναμονη και για δευτερο κολεκτερ αλλα δε μας αφορά για δεύτερο διαμέρισμα στο άμεσο μέλλον)

    Τον υδροστατη στους 60 δεν τον εχω βαλει εγω... Μαλλον ο υδραυλικός. Αν ο κυκλοφορητής σταματάει στους 40 δε θα μου κρυωνει το νερο στο boiler? Για αυτο σκεφτηκα και την λυση να βαλω αλλον εναν υδροστατη που απλα στους 60 να κλεινει την ηλεκτροβανα του μποιλερ και ο αλλος του κυκλοφορητη να ειναι στους 40-45 και να γινεται αποθερμανση στα σωματα. Αλλα αν δεν εχω αναψει τα σωματα καθολου και ειναι κλειστη η ηλεκτροβανα τους τοτε δε θα εχει που να κανει αποθερμανση.

    Επειδη εκτος απο τις ηλεκτροβανες ειδα και καποια αλλα κουλα, περιμενω υδραυλικο να δει καποια πραγματα.
    Ο θερμοστατης του καυστηρα κλεινει περιπου στους 75-80 αλλα παρατηρησα χτες πως μολις εκλεισε ανεβηκε το οργανακι εως και 95 βαθμους!!! (αφου ειχε κλεισει χαμηλοτερα ηδη) Ειχα ανοιχτο μονο το μποιλερ εκεινη την ωρα. Τσεκαρα να δω αν το νερο εφτασε στην ταρατσα και ειχε φτασει οντως αλλα υποψιαζομαι πως θελει εξαερωση απο το boiler επισης... (ή ο θόρυβος που ακουγα απο το καζανι ηταν βρασιμο απο την υψηλη θερμοκρασια )

    Εχω σκαλωσει τωρα γιατι δε ξερω τι θα ήταν καλύτερο να υλοποιησω για τον τροπο λειτουργιας των ηλεκτροβανων. Προς το παρον οχι δε μενει καμια ανοιχτη με εντολη του υδροστατη. Ο θερμοστατης ελεγχει την καθε ηλεκτροβανα και η καθε ηλεκτροβανα στελνει στον καυστήρα.

    Σας ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο και τις ιδεες σας, οποιες κι αν ειναι αυτες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Ετσι οπως το εχεις στιμενο μονο η λυση που σου εδωσα γινετε να υλοποιηθει διαφορετικα θα χρειαστεις πολλα επιπλεον εξαρτηματα και ,πλεον θα ειναι καλυτερα ειτε να φτιαξεις μονος σου εναν ελεγκτη ειτε να αγορασεις .

    για να κανεις αποθερμανση στο λεβητα ,δεν μπορεις.Γιατι τον λεβητα τον κλεινεις χειροκινητα.οποτε ο καυστηρας θα καει εως οτου κλεισεις το μποιλερ.Οποτε το νερο στο καυστηρα παντα θα ειναι ζεστο(οποτε και να το κλεισεις) . η πιο μεσοβεζικη λυση ειναι, να αφηνεις μονο σε καποιο δωματιο του σπιτιου που δεν χρησιμοποιεις ,το καλοκαιρι, ανοικτο το σωμα και να γινεται αποθερμανση εκει.
    Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι καλη λυση το μποιλερ το καλοκαιρι. 1ον γιατι ζεστενεις το λεβητα αποκλιστικα για ΖΝΧ κατακριμνιζοντας την αποδωση του λεβητα ισως και κατω απο 50% (θα ζεστανεις το λεβητα, τις σωληνωσεις,κλπ κλπ για 200λτ νερο).
    2ον) γιατι ο λεβητας σου ειναι υπερδιαστασιοποιημενος για το μποιλερ(εχει για ενα σπιτι ακομη υσχι) και ετσι θα καει τζαπα που λενε.
    Θα σου βγαινει πολυ πιο φτηνα να καις ρευμα .ΠΟΛΥ πιο φτηνα.και με δεδομενο οτι το εχει ψιλα το πιο πιθανο ειναι οτι θα ειναι ηδη χλιαρο απο την καλοκαιρινη ζεστη
    Το χειμωνα αξιζει γιατι απλα το ζεστο του λεβητα αποθερμενετε τις περισσοτερες φορες στο σπιτι

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Εγώ θα είχα τη ηλεκτροβανα του διαμερίσματος συνέχεια ανοικτή και όταν θέλω ΖΝΧ τότε ανοίγει το μποιλερ παράλληλα.
    Τώρα στην περίπτωση που πιάσει θερμοκρασία το διαμέρισμα και μόνο τότε η ηλεκτροβανα του διαμερίσματος κλείνει για όση ώρα δουλεύει το μποιλερ μόνο.
    όταν πιάσει θερμοκρασία 85c το νερό του δικτύου επανέρχεται η ηλεκτροβανα του διαμερίσματος στη θέση ανοικτή .
    Επίσης να υποθέσω ότι είναι ηλιακός το μποιλερ οπότε δεν μπορείς να έχεις και ένδειξη αν έχει ζεστάνει οπότε εγώ θα χρησιμοποιούσα το θερμότατη της αντίσταση του ηλιακού

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Γεια σας και πάλι και καλη χρονιά. Απλά γράφω για να σας ευχαριστίσω για τον χρόνο σας και να πω πως δεν το ξέχασα το θέμα απλά το παράτησα γιατί διαπίστωσα πως τα καλώδια και του κυκλοφορητή και του υδροστάτη και γενικώς τα πάντα όλα πηγαίνουν μέσα στον καυστήρα και δεν ήθελα να μπλεχτώ εκεί οπότε το άφησα προς το παρόν... Ανοιξα χειροκίνητα και τις 2 και τις άφησα έτσι οπότε έχω ζεστο νερό και στο μποιλερ και στα σώματα συνέχεια. Βέβαια τώρα εδώ και μέρες δεν ανάβουμε καλοριφέρ οπότε το πρόβλημα λύθηκε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 21:16
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 11:15
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 10:21
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 22:05
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-06, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας