Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ΠΥΡΑΝΙΧΝΕΥΣΗ - Addressable

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή ΠΥΡΑΝΙΧΝΕΥΣΗ - Addressable

    Καλήμερα σε ολους και Καλές Γιορτές!
    Έχω ένα θέμα με πυρανίχνευση σε εταιρία φιλικού προσώπου όπου υπάρχει ήδη και βγάζει χίλια δυο προβλήματα...
    Με τα πολλά αποφασίστηκε να αντικατασταθεί!!
    Το θέμα μου ειναι οτι εχω στήσει ξανά πυρανιχνεύσεις αλλά σε πιο μικρές εγκαταστάσεις και οχι addressable.. και οτι το παρον κτιριο εχει κάποιες ιδιαιτερότητες.. οπως οτι σε κάποιους χώρους έχει access control καθώς και έναν πίνακα πυρόσβεσης στο υπόγειο..
    Η απορία μου ειναι οτι οι ελεγχόμενες εισοδοι-εξοδοι , πρέπει να συνεργάζονται με τον πινακα πυρανίχνευσης? (όπου είναι και το λογικό) ώστε να απελευθερώνονται οι πόρτες σε περίπτωση συναγερμού και αν πρέπει να συνδεθεί και με τον πίνακα πυρόσβεσης ο οποίος από ότι κατάλαβα δεν είναι για ολους τους χώρους..
    ..και γενικά αν κάποιος εχει ασχοληθεί με πυρανιχνεύσεις οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή!
    Ευχαριστώ!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkouk : 10-12-13 στις 10:17

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Πριν ξεκινήσεις οτι δήποτε σε συμβουλεύω να φτιάξες ένα αναλυτικό σχέδιο με κάθε όροφο και να απεικονίζει το τι υπάρχει αναφερόμενος απο τμήματα αισθητήρων ,κατασβεσης, access control και συστήματος ασφαλείας.
    ΜΕτά φτιάχνεις πάλι ενα αναλυτικό ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικό σχέδιο με το τί είναι διασυνδεδεμένο και πως.
    Μετα απο μελέτη των παραπάνω θα μπορείς να αναλύσεις τις ανάγκες και το τι είναι αυτό που χρειάζεται να γίνει. Πιθανόν να έχουν παραδοθεί ήδη αυτα τα στοιχεία - σχέδια απο την εταιρία εγκατάστασης στον ιδιοκτήτη.


    Χωρίς να υπάρχει απόλυτη γνώση για το τι υπάρχει δεν θα συμβούλευα να πηραχτεί κάτι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αυτο θα στο απαντησει ο μηχανικος που εχει κανει τις μελετες.Συνηθως οι εξοδοι διαφυγης ανοιγουν μηχανικα προς τα εξω οποτε δεν περιμενουν καννενα πινακα να στις απασφαλισει..
    Στα μεγαλα κτιρια πρεπει να υπαρχει μελετη και οχι να ξεκινας να συνδεεις στον πινακα οτι βρεις μπροστα σου..
    Για τα Η/Μ οπου υπαρχει πινακας κατασβεσης στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι ανεξαρτητος και ασχετος τελειως με τον γενικο πινακα πυρανιχνευσης.Αφορα συγκεκριμενους χωρους με πυραντοχες πορτες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Από ότι κατάλαβα ο φίλος μας μιλάει για πυράντοχες πόρτες. Αυτές τις κρατάει ένας μαγνήτης ανοιχτές και με το που δώσει συναγερμό απασφαλίζουν και κλείνουν μηχανικά (με ελατήριο). Αυτές νομίζω είναι το τελευταίο που θα σε απασχολίσει, είναι απλά μια εντολή που κόβει το πηνίο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για να σε προβληματίσει η συμβατότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πυρανιχνευτης Olympia electronics BS612
    By Alex_fanis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 16:58
  2. Οργανάκι ανιχνευτη
    By takis_kor in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-13, 19:03
  3. πυροανυχνευση
    By fm344 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 18:06
  4. Ανίχνευση Κωδικών
    By POLYMETER in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 09:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας