Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: βοηθεια για επιλογη μικροελεγκτη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή βοηθεια για επιλογη μικροελεγκτη

    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους..μια βοηθεια χρειαζομαι
    τα ηλεκτρονικα ειναι το χομπυ μου και οχι η κυρια ασχολια μου..μεχρι τωρα εκανα πλακετες και κυλωματα που δεν ηταν απαραιτητο να χρησιμοποιω μικροελεγκτες..τωρα ομως αυτα που θελω να κανω περνανε απαραιτητα απο τον δρομο των μΕ...αυτο που θελω ειναι να ασχοληθω με εναν προγραμματιστη μικρολεγκτων αρκετα ευκολο για το επιπεδο μου ωστε να μπορω να προγραμματιζω το ολοκληρωμενο και να τοποθετειται μετα επανω στην πλακετα..
    αν μπορει καποιος να μου προτεινει κατι θα ειμουν υποχρεος απο hardware και software..
    κοιταξα για arduino αλλα δεν ξερω αν μου κανει..



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 31-12-13 στις 19:26

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    καμια βοηθεια βρε παιδια???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Κοίτα στην microchip, ο προγραμματιστής είναι από τους φθηνότερους, ο pickit3 και με το mplabX έχει ότι χρειάζεσαι. Προγραμματίζεις στην C και υπάρχουν ένα σωρό μικροελεγκτές να επιλέξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για την απαντηση..στην παρουσα φαση δεν εχω ακομα τις γνωσεις να γραψω κωδικα..προς το παρον θα περασω ετοιμο κωδικα(hex file) για αυτο που θελω να κανω αλλα θελω να μαθω σιγα σιγα να γραψω ενα κωδικα στην c ...επειδη τα pic που με ενδιαφερουν ειναι τα 16F628A-16F88-16F84A-16F877 παρειγγειλα ενα JDM prog και μεσω ic prog η winpic800 θα προσπαθησω να τα προγραμματισω..αν χρειαστω καποια βοηθεια ελπιζω να εχω βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Η επιλογή μικροελεγκτή είναι κάπως σαν θρησκεία... Εγώ επιλέγω τους Atmel...
    για προγραμματιστή είτε αυθεντικό Atmel, είτε μαιμού από Ebay είτε απλά με 2 ευρώ που θα τον φτιάξεις μόνος σου (με την προυπόθεση οτι εχεις παράλληλη θύρα στο PC σου) τον STK200 http://www.lancos.com/prog.html
    Έχω δοκιμάσει με επιτυχία και τις τρεις περιπτώσεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Όπως λέει και ο chip είναι σαν θρησκεία.
    Χρησιμοποιώ την Atmel για τον απλό λόγο ότι όταν ξεκίνησα πριν από 10+ χρόνια αυτό έτυχε μπροστά μου μαζί με την bascom (Basic για ατμελ) που ήταν φτηνή και με πολλές βιβλιοθήκες για τον προγραμματισμό (μέχρι 4κβ κώδικα είναι δωρεάν) + φτηνός προγραμματιστής, και αν δεις και το λινκ παραπάνω στην ουσία χρειάζεσαι μόνο ένα καλώδιο (περιγράφεται μέσα στο bascom).
    Επιπλέον υπάρχει και το arduino (ατμελ) Ένα ανοικτού κώδικα σύστημα με πολλά και ιδιαίτερα φτηνά περιφερικά για να φτιάξεις το πρωτότυπο σου.
    Αν δεις στο ebay μια πλακέτα Uno (7.5ευρω) δεν συμφέρει ούτε να σκεφτείς να τη φτιάξεις από επιμέρους υλικά. Η γλώσσα προγραμματισμού για το arduino είναι δωρεάν. Επιπλέον το κατέβασμα του κώδικα στο τσιπ γίνεται με ένα καλώδιο usb που το συνδέσεις στον υπολογιστή και στη πλακέτα, από το τις επιλογές της γλώσσας προγραμματισμού επιλέγεις να το στείλει στη πλακέτα.
    Και οι pic έχουν και αυτοί ανάλογα τα δικά τους

    Από ότι διάβασα όμως έχεις ήδη αρχεία για το PIC όποτε μάλλον είναι μονόδρομος η επιλογή
    Η ερώτηση πρέπει να είναι πιο pic να χρησιμοποιήσω που θα ταιριάζει με το ΗΕΧ που έχω. >>>> το μοντέλο που πήρες το κώδικα Αυτός που σου έδωσε το αρχείο θα λέει και πιο τσιπ χρησιμοποιεί. Ξεκίνα από αυτό και με το χρόνο πηγαίνεις και στα υπόλοιπα, έχοντας μια εμπειρία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη info@kalarakis.com : 05-01-14 στις 20:19

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ειχα ανοιξει αυτο το θεμα τοσες μερες και δεν ετυχα μιας απαντησης ωστε να επαιρνα κατι πιο σωστο...ετσι προχωρησα σε αυτην την επιλογη διαβαζοντας διαφορα θεματα..ο JDM programmer ειδα πως υποστηριζει αυτα τα PIC που θελω και ετσι προχωρησα στην αγορα του..
    ο λογος που δεν πηρα arduino ειναι πως δεν ξερω να γραψω κωδικα ακομα και φοβηθηκα μηπως δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω..ειμαι νεος στους PIC και τωρα μαθαινω οσο μπορω γιαυτο θεωρω την οποια βοηθεια πολυτιμη
    ελπιζω να τα καταφερω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ακόμα και να ήξερες να γράφεις, από τι στιγμή που η εργασία σου βασίζεται στη κατηγορία των pic δεν μπορείς να πάρεις arduino που βασίζεται στους Mpu της Atmel Μπορεί να κάνουν γενικά τα ίδια πράγματα αλλά είναι και διαφορετικοί μεταξύ τους.
    Από ότι εχω διαβάσει εδώ στο φορουμ βοήθεια υπάρχει αρκετή για τους pic, αρκει να μη θες όμως να σου γράψουν ολόκληρο το πρόγραμμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    δεν ζητησα σε καμια περιπτωση να μου γραψουν ολοκληρο κωδικα..επειδη υπαρχουν πολλοι pic progr ζητησα μια συμβουλη..αυτο που θελω να φτιαξω για αρχη ειναι ενα cowntdown timer που να ενεργοποιει ενα ρελε κατα την ολοκληρωση του χρονου αντιστροφης μετρησης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβουλή ζητάς για programmer ενώ υπάρχει το pickit2 η 3 της microchip ??????????????????

    http://www.microchip.com/stellent/id...irects=pickit2

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 18:30
  2. Ερωτηση για μεγεθος μικροελεγκτη (στο Eagle)
    By Prithan in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 20:59
  3. Βοηθεια για επιλογη GPS
    By Xarry in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 23:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας