Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ανακατασκευη Jvc r-s5

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή Ανακατασκευη Jvc r-s5

    Καλησπερα παιδια και καλη χρονια..με γεια ευτυχια το 2014
    Επεσε στα χερια μου ενας vintage ενισχυτης ηχου...ποιο συγκεκριμενα ο JVC R-S5 τον καθαρισα απο σκονες
    εβαλα καθαριστικο στα ποτενσιομετρα αλλαξα και τους δυο μεγαλυος ηλεκτρολυτικους πυκνωτες και εινια μια χαρα...

    Θελω ομως να αλλαξω αυτον τον βλακωδες πρασινο φωτισμο που εχει το καντραν...
    καπου διαβασα οτι περνει λαμπακια 6.3v δν ειμαι και σιγουρος βεβαια...

    τι μπορω να κανω ωστε να τον κανω λιγο ποιο ομορφο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Καλή σου μέρα και χρόνια πολλά.
    Καλό είναι ότα ξεκινάμε ένα project όπως το συγκεκριμένο να έχουμε αποφασίσει από πριν ποια κατεύθυνση θέλουμε να πάρουμε.
    Αυτή της ανακατασκευής (που σημαίνει ότι αλλάζουμε, καθαρίζουμε ότι χρειάζεται αλλά πάντα με γνώμονα την παραμονή στο ύφος και την λειτουργία του όπως παλιά) ή της μετατροπής όπου πλέον μπορούμε να αλλάξουμε τα πάντα από εμφάνιση (άλλο κουτί, φωτισμό, κλπ) μέχρι λειτουργία (προσθήκη νέων λειτουργιών ή συνδέσεων με τη νέα τεχνολογία).
    Αν λοιπόν αυτός ο vintage (κατά τη δήλωσή σου) ενισχυτής, θέλεις να παραμείνει vintage σίγουρα δεν αλλάζεις φωτισμό και ξεχνάς μπλε, άσπρα, κλπ ledάκια.
    Αν τώρα θέλεις να τον "φέρεις" στον 21ο αιώνα, τότε μπορείς να κάνεις τα πάντα (μόνος περιοσμός η φαντασία σου) αλλά πλέον ξέχασε λέξεις όπως vintage, ρετρό, κλπ

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα χαρη με τα λεγομενα σου..αλλα εγω προκειμενου να δω τι λαμπα φοραει εκαψα και αυτες που ειχε κι εμεινε χωρις φωτακια ο ενισχυτης
    εχει κατι λαμπιτσες πολυ μικρες που δν αναγραφουν τπτ...ουτε ταση ουτε τιποτα...τι να κανω τωρα;;
    αν μπορω να βοηθησω τωρα ειναι σαν την 3η η 4η απο αριστερα

    http://www.themopedjunkyard.com/images/bulbs6vsmall.jpg

    ευτυχως εχω ηχο οι λαμπες τωρα πως καηκαν δν μπορω να καταλαβω...
    δν βλεπω ουτε αντισταση καμμενη ουτε ασφαλεια τπτ...προφανως καποιο βραχυκυκλωμα θα γινε...
    μπορει να βοηθησει καποιος;; εχω και σχηματικο αν χρειαστει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω απολυτα χαρη με τα λεγομενα σου..αλλα εγω προκειμενου να δω τι λαμπα φοραει εκαψα και αυτες που ειχε κι εμεινε χωρις φωτακια ο ενισχυτης
    εχει κατι λαμπιτσες πολυ μικρες που δν αναγραφουν τπτ...ουτε ταση ουτε τιποτα...τι να κανω τωρα;;
    αν μπορω να βοηθησω τωρα ειναι σαν την 3η η 4η απο αριστερα

    http://www.themopedjunkyard.com/images/bulbs6vsmall.jpg

    ευτυχως εχω ηχο οι λαμπες τωρα πως καηκαν δν μπορω να καταλαβω...
    δν βλεπω ουτε αντισταση καμμενη ουτε ασφαλεια τπτ...προφανως καποιο βραχυκυκλωμα θα γινε...
    μπορει να βοηθησει καποιος;; εχω και σχηματικο αν χρειαστει
    Mε το πολυμετρο στο φις της λαμπας βλεπεις σε τι ταση δουλευει(αυτες στην φωτο ειναι στα 6βολτ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    πηγα πηρα σημερα λαμπες 6βολτες εβγαλα την παλια εβαλα την καινουργια δν αναβει
    τι μπορει να εγινε;;

    το θεμα ειναι οτι ειχε αλλες δυο ποιο μικρες λαμπες και εσβησαν κι αυτες μαζι...
    εβαλα το πολυμετρο στο dc και μετρησα και ξαφνικα σβησαν τι εγινε δν ξερω....
    Να πω οτι πρωτη φορα επιχειρω ανοιγμα ενισχυτη ..δειξτε οικειοτητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Κωστα σε πολλα απο τα θεματα που εχεις ανεβασει προσπαθεις να δωσεις λυσεις με γιατροσοφια ....αυτο συνηθως μονο κακα αποτελεσματα μπορει να φερει ...

    βρες ενα σχηματικο και μετα ξεκινας να δουλεψεις ...Τα λαμαπακια στα Ιαπωνικα ειναι στα 8 volt και μαλλον δυσκολο να βρεθουνε αλλα θα φτασουμε και εκει οταν θα ερθει η ωρα . Συνηθως δουλευουν με εναλασσομενο και ξεχωριστο τυλιγμα στο μετασχηματιστη το οποιο επισης συνηθως ειναι και ξεχωριστα ασφαλισμενο ....

    Αρα μαλλον απλο θα ειναι ...

    Δεδομενης της ευκαιριας να βαλω και μια ασκηση εαν θελει να μαθει καποιος κατι παραπανω :

    Γνωριζει κανεις γιατι ο Ιαπωνας τρεχει τον φωτισμο με εναλασσομενο και οχι με συνεχες ?
    Ειναι δεδομενο οτι σε εναν ενισχυτη υπαρχουν οτι τασεις θελεις σταθεροποιημενες και φιλτραρισμενες με δεκαδες πυκνωτες πισω τους και σαφως θα ειναι πολυ ευκολο με μια αντισταση εναν πυκνωτη και μια ζενερ να παραγεις οποια ταση θελεις οποτε γιατι να βαλει εναλασσομενο ????

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη wow
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Το 1ο που μου παει στο μυαλο ειναι οτι παιρνωντας το φωτισμο απο εκει απομονωσαν καποιες παρεμβολες και παρασιτα απο τις βαθμιδες του ενισχυτη

    Το 2ο (αρκετα ποιο κουλο) οτι προεβλεψαν βλαβες κα θεματα οπως αυτο ποιο πανω και ετσι μπορει καποιος να κανει επισκευες -πειραματα μακρια απο τις βαθμιδες - κυριως κυκλωμα του ενισχυτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Το κατεβασα το σχηματικο αλλα δεν πολυβγαζω και ακρη...προσπαθω να μαθω ρε σακη μεσα απο τα λαθη....ετσι δεν ειναι;;
    δεν ειμαι ουτε μαστορας ουτε ηλεκτρονικαρα...αλλωστε τωρα μπενω σ αυτον τον χωρο...και μακαρι να μπορουσα να παω καπου να μαθω
    αφιλοκερδως..μονο και μονο για την εμπειρια...αλλα........

    Κατι αλλο...μου ειπε ενας φιλος οτι σ εναν ενισχυτη Onkyo tx-ds484 Που εχει το Phono του ακουγετε μουντα
    κοιτωντας θεματα δικα σου σακη απο εναν l200 και γενικοτερα συμπιπταν αποψεις για ηλεκτρολυτικο πυκνωτη
    τωρα αν θελω να τον αλλαξω στον Onkyo που ακριβως ειναι ο πυκνωτης που ειναι για το phono ..οκ αν ειναι σκασμενος φενετε...
    αλλα μηπως μπορει να υπαρξει καμια βοηθεια εχω το σχηματικο αλλα δν πολυβγαζω ακρη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1ο που μου παει στο μυαλο ειναι οτι παιρνωντας το φωτισμο απο εκει απομονωσαν καποιες παρεμβολες και παρασιτα απο τις βαθμιδες του ενισχυτη
    Θα προσεθετα την απλοποιηση της κατασκευης..αφου τα λαμπακια δουλευουν το ιδιο με εναλλασομενο,γιατι να ζορισουμε και αλλο τα κυκλωματα του ενισχυτη με αυτα,που χρειαζονται και αρκετο ρευμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Καποτε οταν ημουν παιδι.......ειχα φτιαξει εναν ενισχυτη γυρω στα 40 watt αν θυμαμαι καλα... και εβαλα και εγω λαμπακια !!!! Οταν λοιπον δεν επαιζε τραγουδακια ,ολα μια χαρα. Μολις αρχιζα και ανεβαζα ενταση....αρχιζε και το φωτορυθμικο...οσο ανεβαζα να και πιο πολυ ...μεχρι που στα φουλ γκαζια τα λαμπακια εσβυναν.Και τοτε μου σκαει το παραμυθι ενας παλιος τοτε μαστορας....Ρε !!! στο Ac συνδεσε τα. να ναι καλα οπου και να βρισκεται ο μαστρογιωργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ανακατασκευη headphones
    By gponiris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 22:32
  2. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ
    By stam1982 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 23:34
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 17:08
  4. Ανακατασκευη ραδιοφωνου
    By xazopartalos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-08, 15:46
  5. Ανακατασκευη Ηχειων
    By papkir in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-08, 17:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας