Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε ΔΕΗ.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή Εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε ΔΕΗ.

    Χρονια πολλά καλα και δημιουργικά.

    Αποφάσισα λοιπον και εγω να βάλω ενα φωτοβολταικό πανελάκι με μια μπαταρία για να τροφοδοτώ τις βασικές συσκευες μικρής κατανάλωσης απο εκεί. Γενικά ολες μου οι συσκευές ειναι μικρής κατανάλωσης εκτός του θερμοσίφωνα. 3-4 Λάμπες οικονομίας απο 30-40w έκαστη, ενα λάπτοπ μια τηλεόραση και ενα ψυγείο (και τωρα το χειμώνα ενα θερμοπομπό 1KW) Αυτό που θέλω να κανω λοιπον ειναι να βάλω ενα πανελ καπου στα 120w μια μπαταρία 140Ah ενα επιτηρητή τάσης για την φόρτιση, ένα inverter 2000w και εδω είναι το πρόβλημα.... Δέν ξέρω πως θα αλλάζει αυτόματα η παροχή ενέργειας απο την μπαταρία στη ΔΕΗ (και αντίστροφα) την στιγμή που θα ζητηθεί ισχύς πάνω απο 1500w (ή που θα πέσει κάτω απο τα 1500). Ξέρει κανεις εαν υπάρχει καποια συσκευη..;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό και αυτοί που δεν το καταλαβαινουν.
    Ο δυνατός επιβάλεται να σωθεί, ο δυνατότερος πρεπει να σωσει και τους γυρω του...

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με ένα πάνελ και την μπαταρία που λες δεν δουλεύεις ούτε τις λάμπες. και 30 40 βατ δεν είναι οικονομίας οι λάμπες. βάλε λέντ λάμπες και θα δουλέψεις και το λαπτοπ.
    λύσε πρώτα σωστά την ενεργειακή σου αυτονομία και μετά τον βλέπουμε τον αυτοματισμό.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με ένα πάνελ και την μπαταρία που λες δεν δουλεύεις ούτε τις λάμπες. και 30 40 βατ δεν είναι οικονομίας οι λάμπες. βάλε λέντ λάμπες και θα δουλέψεις και το λαπτοπ.
    λύσε πρώτα σωστά την ενεργειακή σου αυτονομία και μετά τον βλέπουμε τον αυτοματισμό.
    Οχι νομίζω πως είσαι λάθος(με καθε επιφύλαξη). Η μπαταρία (η 140αρα εχει καπου 1000Α) ειναι υπερβολικά μεγαλη για τις λάμπες και το λάπτοπ. Εκτός και κανω εγω λάθος αλλα δεν νομίζω.
    Να σημειωθεί οτι επειδη σχολάω 5 το απογευμα οι καταναλώσεις είναι για λίγες ωρες μόνο.
    Οσο για τις λάμπες είναι οικονομίας.τα 20w που εχουν διαφορα με τις led θα σε σώσουν..; δεν νομίζω. είναι 30w και φωτίζουν για 100w (καπου στα 1000lumen)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό και αυτοί που δεν το καταλαβαινουν.
    Ο δυνατός επιβάλεται να σωθεί, ο δυνατότερος πρεπει να σωσει και τους γυρω του...

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι νομίζω πως είσαι λάθος(με καθε επιφύλαξη). Η μπαταρία (η 140αρα εχει καπου 1000Α) ειναι υπερβολικά μεγαλη για τις λάμπες και το λάπτοπ. Εκτός και κανω εγω λάθος αλλα δεν νομίζω.
    Να σημειωθεί οτι επειδη σχολάω 5 το απογευμα οι καταναλώσεις είναι για λίγες ωρες μόνο.
    Οσο για τις λάμπες είναι οικονομίας.τα 20w που εχουν διαφορα με τις led θα σε σώσουν..; δεν νομίζω. είναι 30w και φωτίζουν για 100w (καπου στα 1000lumen)
    φίλε Γενάρη(Στέφανε) δεν σε βλέπω να βγάζεις ούτε τον Φλεβάρη
    κάπου έχεις μπερδέψει τις μονάδες.
    πάμε με απλά μαθηματικά.
    έχεις ένα πάνελ 120βατ. με χουβαρδάδικο υπολογισμό με 8 ώρες ηλιοφάνεια θα πάρεις 960βατώρες.
    έχεις μια μπαταρία 140Α(τα 1000Α είναι πικ αμπέρ που μπορεί να σου δώσει δεν σημαίνει ότι μπορείς να τραβάς 1000Α για ώρες να μην σου πω ούτε για λεπτά αλλά είναι κάτι που ΔΕΝ σε απασχολεί αυτήν την στιγμή) που πάλι με χουβαρδάδικους υπολογισμούς
    θα μπορείς να τραβήξεις 1680βατώρες(για 12 βολτ μπαταρία). όπως καταλαβαίνεις θέλεις μέχρι τώρα 2 μέρες για να την γεμίσεις.
    βάλε τώρα ότι έχεις ένα λαπτοπ να πώ 60βατ? να το δουλέψεις 4 ώρες? 240 βατώρες.
    4 λάμπες από 40 βατ? άρα 160 βατ. να πούμε άλλες 4 ώρες? 640 βατώρες.
    φτάσαμε τις 880 βατώρες και δεν βάλαμε απώλειες μετατροπών και και και .
    και πές ότι ΔΕΝ άναψες λάμπες ΔΕΝ άναψες λαπτοπ και έβαλες ΜΟΝΟ τον ΜΙΚΡΟ θερμοπομπό τον ΜΟΝΟ 1000 βατ. σε ΜΙΑ ώρα θέλεις 1000βατώρες.
    και θα με κράξουν τα παιδιά γιατί τα νούμερα που σου έβαλα για παραγωγή είναι στην σφαίρα της φαντασίας και στις καταναλώσεις στην περικοπή της αηδίας.
    όσο για τα λεντ αν σκεφτείς ότι με 5 ή 7 βάτ θα πάρεις σχεδόν το φώς που έχεις τώρα πες μου αν έχει διαφορά στην αυτονομία σου.
    απλά σου απλοποίησα τα νούμερα για να το καταλάβεις.
    πές μου τώρα εσύ αν χωρά και ψυγείο μέσα στα νούμερα και τηλεόραση.(χωρίς θερμοπομπό)

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 02-01-14 στις 15:42
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν θέλεις κάνε πρώτα ένα ψάξιμο στο φόρουμ να πάρεις γενικά μία ιδέα πάω στο θέμα αυτονομία και το ξανασυζητάμε.
    http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=325

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    Αντε και καλη χρονια !!!
    Αντι να ψαχνεσε με τα watt καλυτερα να κοιταξεις τι θα ψηφισεις.
    Βγαζει η δεη φτηνη ενεργεια απο λιγνίτη και οι απατεωνες εχουνε φορτωσει στη δεη αμετρητα χαρατσια για να τρωνε και να πινουνε στην πλατη των κοροιδων
    και θενε να την χαρισουνε κιολας σε ιδιωτες !!!!!
    Ετσι που το πανε ο αδυναμος που συνήθως ειναι και ευπιστος κοσμος δεν θα εχει ρευμα επομενως δεν θα εχει τηλεοραση και υπαρχει μια ελπιδα να
    μην του κανουνε ζελε το μυαλο οι εργολαβοι προπαγανδιστες και να ψηφισει με τη λογικη την επομενη φορα.

    5 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε Γενάρη(Στέφανε) δεν σε βλέπω να βγάζεις ούτε τον Φλεβάρη
    κάπου έχεις μπερδέψει τις μονάδες.
    πάμε με απλά μαθηματικά.
    έχεις ένα πάνελ 120βατ. με χουβαρδάδικο υπολογισμό με 8 ώρες ηλιοφάνεια θα πάρεις 960βατώρες.
    έχεις μια μπαταρία 140Α(τα 1000Α είναι πικ αμπέρ που μπορεί να σου δώσει δεν σημαίνει ότι μπορείς να τραβάς 1000Α για ώρες να μην σου πω ούτε για λεπτά αλλά είναι κάτι που ΔΕΝ σε απασχολεί αυτήν την στιγμή) που πάλι με χουβαρδάδικους υπολογισμούς
    θα μπορείς να τραβήξεις 1680βατώρες(για 12 βολτ μπαταρία). όπως καταλαβαίνεις θέλεις μέχρι τώρα 2 μέρες για να την γεμίσεις.
    βάλε τώρα ότι έχεις ένα λαπτοπ να πώ 60βατ? να το δουλέψεις 4 ώρες? 240 βατώρες.
    4 λάμπες από 40 βατ? άρα 160 βατ. να πούμε άλλες 4 ώρες? 640 βατώρες.
    φτάσαμε τις 880 βατώρες και δεν βάλαμε απώλειες μετατροπών και και και .
    και πές ότι ΔΕΝ άναψες λάμπες ΔΕΝ άναψες λαπτοπ και έβαλες ΜΟΝΟ τον ΜΙΚΡΟ θερμοπομπό τον ΜΟΝΟ 1000 βατ. σε ΜΙΑ ώρα θέλεις 1000βατώρες.
    και θα με κράξουν τα παιδιά γιατί τα νούμερα που σου έβαλα για παραγωγή είναι στην σφαίρα της φαντασίας και στις καταναλώσεις στην περικοπή της αηδίας.
    όσο για τα λεντ αν σκεφτείς ότι με 5 ή 7 βάτ θα πάρεις σχεδόν το φώς που έχεις τώρα πες μου αν έχει διαφορά στην αυτονομία σου.
    απλά σου απλοποίησα τα νούμερα για να το καταλάβεις.
    πές μου τώρα εσύ αν χωρά και ψυγείο μέσα στα νούμερα και τηλεόραση.(χωρίς θερμοπομπό)
    Ας τα παρουμε ενα ενα γιατί μου τα πες μαζεμένα.. Λοιπον,
    Η μπαταρία ειναι 140Αh και οχι Α. Έχει διαφορά. Αλλά όντως τα 1000Α ειναι το στιγμιαίο ρεύμα που μπορει να δώσει. Επίσης εχεις δίκιο στο οτι το πανελ είναι καπως μικρό αλλά ξεκίνησα με την λογική οτι δεν θα αδιάζει εντελώς η μπαταρία.
    Ο θερμοπομπος και το θερμοσίφωνο προφανως δεν θα λειτουργούν απο την μπαταρία.
    Με led επειδη είχα ειναι 10 βατ (βεβαια μου κάηκε μεσα σε λίγες μέρες και ακομη απορώ γιατί μιας και αυτες εχουν ζωη πιο μεγαλη απο την δική μου) και δεν με κάλυπτε στο φωτισμό γιατι στα 10 βατ εβγαζαν λιγα lumen.
    Στο μυαλό μου εγω βεβαια ειχα κ τον συντελεστή ταυτόχρονης λειτουργίας γυρω στα 70% (με την λογική οτι δεν θα είμαι ταυτόχρονα και στα 4 δωμάτια ωστε να αναβουν κ οι 4 λαπτήρες, δεν θα λειτουργούν ταυτόχρονα λαπτοπ κ τηλεόραση και ψυγείο.)
    Αλλα ας είναι. Όπως τα λές έχεις δίκιο. η μπαταρία που είπα και το πανελ τα είπα ''σχεδόν'' στην τύχη μιας κ όντως δεν έχω κανει μια μελέτη να δω πόση ενέργεια χρειάζομαι. Ηθελα να δω άν μπορω να λύσω όλα τα προβλήματα (την αλλαγή απο ηλιακή ενεργεια σε ΔΕΗ) και μετα να προχωρήσω παρακάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό και αυτοί που δεν το καταλαβαινουν.
    Ο δυνατός επιβάλεται να σωθεί, ο δυνατότερος πρεπει να σωσει και τους γυρω του...

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ναι βρε Σωτήρη η μπαταρία είναι σε αμπερώρια. εφόσον σου έβγαλα την συνολικά ενέργεια σε απόλυτα ιδανικές συνθήκες που θα πάρεις(βατώρες) για να απλοποιήσουμε τα νούμερα. εκεί κόλλησες εσύ?
    το ψυγείο μην το υποτιμάς. γιατί δουλεύει όλη μέρα. με βάση την ισχύ του(πχ 150 βατ) θα πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον 4 με 5 ώρες λειτουργίας.
    πρέπει να κάτσεις να βγάλεις τι θα δουλεύεις, πόσα βατ είναι το καθένα πόσες ώρες θα δουλέψει το καθένα, και βγάλε την συνολική ισχή(βατώρες) που θες στο 24ωρο. θα βάλεις και ένα 20 με 30% παραπάνω γιατί τίποτα δεν είναι ιδανικό.
    οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι σε πάνελ θα πρέπει να έχεις συνολική παραγωγή τουλάχιστον 30 με 40% παραπάνω με μέση ηλιοφάνεια 5 με 6 ώρες την ημέρα.
    και στις μπαταρίες θα πρέπει να υπολογίσεις και για πόσες μέρες αυτονομία θα θέλεις να έχεις με δεδομένο ότι δεν έχεις κάθε μέρα ήλιο. φυσικά και στις μπαταρίες ανάλογα με τον τύπο τους πρέπει να υπολογίσεις παραπάνω τα Ah διότι δεν είναι ιδανικά τα νούμερα. έχεις απώλειες και στο ινβέρτερ και στον ρυθμιστή φόρτισης ακόμα και στα καλώδια που έχεις στα πάνελ μέχρι τον ρυθμιστή μέχρι στις μπαταρίες.
    οπότε θα σου πώ κάτι που πολύ σοφά έχει πει ο φίλος και μέλος της κοινότητας Κωνσταντίνος(taxideytis)
    στην ενεργειακή αυτονομία πρέπει να λειτουργείς με την λογική της εξοικονόμησης ενέργειας(γιατί εσύ παιδεύεσαι να την μαζέψεις) και όχι με την σπατάλη της επειδή την έχεις τσάμπα(γιατί εσένα θα σου λείψει).
    εντάξει σε γενικές γραμμές κάπως έτσι το είπε
    άρα πρέπει να σκέφτεσαι μέχρι και το λεντάκι που θα θες να βάλεις να ανάβει επάνω στο σύστημά σου.
    όσο για την εναλλαγή θα εξαρτηθεί πάρα πολύ στην τελική κατάληξη του συστήματός σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Εγώ να τονίσω οτι το 120Wp πάνελ τον μήνα Δεκέμβρη που έχει την λιγότερη ηλιοφάνεια θα δώσει γύρω στις 350Wh ανά ημέρα...

    *Να ρωτήσω κάτι; Έχεις σκοπό να κρατήσεις το ρολόι της ΔΕΗ και το μίνι φωτοβολταϊκό σύστημα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Εκμεταλευομενος το νημα του Στεφανου , να κανω και εγω μια σχετικη ερωτηση προς τους ηλεκτρολογους της παρεας.
    Εστω οτι μπαινω στη διαδικασια να απομονωσω - ξανατραβηξω τις γραμμες φωτισμου οροφης και να τις συνδεσω σε ξεχωριστη ασφαλεια.
    Τοποθετω στη συνεχεια ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ που να τροφοδοτει την ασφαλεια των φωτων ειτε απο ΔΕΗ ειτε απο το inverter.
    Αυτη η εγκατασταση μπορει να γινει αποδεκτη απο τη ΔΕΗ ? Μπορουν δηλαδη να βγουν νεα σχεδια και να υπογραφουν απο ηλεκτρολογο και να γινουν αποδεκτα απο τη ΔΕΗ ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 'Η αυτόματη εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας(μπαταριων)σε μια αυτόνομη κατοικία
    By panayiotis88 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-12, 22:40
  2. Εταιρείες Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας
    By thanos13 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 09:52
  3. Αυτόματη εναλλαγή πηγών (βοήθεια)
    By fibo1235 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 00:27
  4. Εναλλαγή φόρτισης μπαταριών
    By panandreas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 12:56
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 23:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας