Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: RVR TEX 300LCD Πρόβλημα στο stereo του μηχανήματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Κόνιτσα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή RVR TEX 300LCD Πρόβλημα στο stereo του μηχανήματος

    Καλησπέρα σε όλους καταρχήν
    Εχω το RVR TEX 300LCD και χρησημοποιώ το εσωτερικό stereo encoder του μηχανήματος και παρόλο που το σήμα του σταθμού ειναι αρκετά ισχυρό, παρατειρώ το stereo στο ραδιοφωνό να αναβοσβήνει συνεχως με την παραμικρή αλαγη του σήματος. Εχω ελένξει την ένταση για να μην υπαρχει υπερδιαμορφωση και δεν εχω πειραξει τιποτε αλο στο μηχανημα το οποιο ειναι καινουριο και το εχω στις εργοσιακες ρυθμίσεις.
    Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει το συγκεκριμενο μηχανημα και εχει κανει κάποιες ρυθμισεις ειτε απο το ηλεκτρονικό πανελ ειτε απο τα τριμερ του μηχανηματος που υπαρχουν στην πίσω οψη για να αυξησει την ενταση του stereo.

    Το δουλεύεω με την Preemphasis 50μs

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Actionfm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους καταρχήν
    Εχω το RVR TEX 300LCD και χρησημοποιώ το εσωτερικό stereo encoder του μηχανήματος και παρόλο που το σήμα του σταθμού ειναι αρκετά ισχυρό, παρατειρώ το stereo στο ραδιοφωνό να αναβοσβήνει συνεχως με την παραμικρή αλαγη του σήματος. Εχω ελένξει την ένταση για να μην υπαρχει υπερδιαμορφωση και δεν εχω πειραξει τιποτε αλο στο μηχανημα το οποιο ειναι καινουριο και το εχω στις εργοσιακες ρυθμίσεις.
    Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει το συγκεκριμενο μηχανημα και εχει κανει κάποιες ρυθμισεις ειτε απο το ηλεκτρονικό πανελ ειτε απο τα τριμερ του μηχανηματος που υπαρχουν στην πίσω οψη για να αυξησει την ενταση του stereo.

    Το δουλεύεω με την Preemphasis 50μs
    Τι εννοείς σβήνει με την παραμικρή αλλαγή σήματος? Σήματος εισόδου ήχου, ή σήματος στην λήψη σε κίνηση πχ αυτοκινήτου?
    Επίσης έχεις πριν από αυτό κανέναν επεξεργαστή ήχου, ή ρίχνεις "ξερά" ότι βγάζει η όποια κονσόλα μίξεως, ή ακόμα χειρότερα κανένα PC με την όποια τυχαία κάρετα ήχου έχει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Κόνιτσα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Αναβοσβηνει κατα την κινηση με το αυτοκίνητο. Για επεργασια εχω εναν Compressor - Limiter & Equalizer 32 περιοχων και τα δυο τις dbx και καρτα ηχου μια 6καναλη τις native instruments.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κάνε και δοκιμές με αδιαμόρφωτο σήμα για να δείς αν έχει να κάνει με το σήμα διαμόρφωσης η με το σήμα πιλότο των 19khz.Σε κάθε περίπτωση όμως δεδομένου ότι έχεις ένα σοβαρό εργοστασιακό μηχάνημα μπορείς να απευθυνθείς και στον κατασκευαστή με ένα email αυτοί θα ξέρουν καλύτερα..

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:45
  2. Πρόβλημα με PLL RVR TEX 20W
    By ΡΑΔΙΟ ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-12, 09:28
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 01:17
  4. RVR TEX 300 εκπομπή και στάσιμα
    By Dimitris982 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-11, 19:47
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-09, 18:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας