Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ups καθαρού ημιτόνου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη axel
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή ups καθαρού ημιτόνου

    Σκοπεύω να πάρω ένα ups καθαρού ημιτόνου για να το χρησιμοποιήσω με τα ρολά του καταστήματός μου.Στο ups θα συνδέονται αποκλειστικά μόνο τα ρολά και τίποτα άλλο.Σκοπός είναι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να είμαι σε θέση να τα ανοίξω ή να τα κλείσω αντίστοιχα.Η ισχύς του κάθε μοτέρ είναι 550 watt.Τι ισχύ πρέπει να έχει το ups ώστε να δουλεύει απροβλημάτιστα;Ένα ups των 1200 watt θα με καλύψει;Αυτό που με κάνει σκεπτικό είναι το ρεύμα εκκίνησης των μοτέρ,αν δηλαδή είναι αρκετά τα 1200 watt του ups

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    δυσκολο και δεν νομιζς να αξιζει . αν πεσει πχ το ρευμα στισ 12:00 μην περιμενεις μεχρι το πρωι να αντεξουν ουτε καν.


    προσωπικη μου γνωμη ειναι να ερθεις με επικοινωνια με το "ρολλατζη" να στα κανει ετσι ωστε να εχει χειροκινητο (η να απασφαλιζουν τελειως σε διακοπη) ουτε σωστε βγαζοντας τα λουκετα με το χερι να τα ανοιγεις

    ποιο σιγουρο και κατα πολυ ποιο ασφαλες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη axel
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    χειροκίνητο μηχανισμό απεμπλοκής έχουν,αλλά είναι σε δυσπρόσιτο σημείο και λόγο του ύψους των ρολών χρειάζομαι σκάλα.Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αν κοπεί το ρεύμα να μπορέσω να τα κατεβάσω το βράδυ όταν κλείνω.Και είμαι σε περιοχή που οι διακοπές ρεύματος ειδικά τον χειμώνα είναι σχεδόν καθημερινές.Το ups θα δουλέψει αν υποθέσουμε πως πριν απο 2 λεπτά κόπηκε το ρεύμα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση...

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Το προβλημα που εχεις ειναι διπλό αφενός στην εκίννηση του μοτερ να υπολογίζεις μεχρι και 60% πάνω απο τα 550 βαττ του κάθε μοτέρ. Το δευτερο προβλημα είναι η μπαταρίες του UPS. Τα UPS είναι κυρίως για υπολογιστές που εχουν τροφοδοτικά με μεγάλο βαθμό απόδοσης. Εγώ δοκίμασα ups 1Kw σε πιεστικό με αναγραφόμενη ισχύ 820W και ενώ δεν υπήρχε προβλημα απο το κύκλωμα του η μπαταρία που είχα συνδέσει παράλληλα εξωτερικά ήταν 12V/60Amph (αυτοκινήτου) δεν άντεχε με τίποτα πάνω απο 50 δευτερόλεπτα. Μήν ξεχνάς οτι δεν μπορείς να τραβήξεις πάνω απο το 40-50% της ενέργειας που είναι αποθηκευμένη στην μπαταρία μετα επεμβαίνει το κύκλωμα προστασίας αφου μετρά την τάση της μπαταρίας και κόβει την είσοδο. Ελπίζω να μην σε ζάλισα αλλά σε κόβω να ψάχνεις κάτι τουλάχιστον 2ΚW με έχτρα μπαταρία αυτοκινήτου για αυτό που θες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προγραμματισμός καθαρού Atmega2560
    By Fire Doger in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 00:28
  2. Κατασκευή Ιnverter Πραγματικού Ημιτόνου 12v - 220v
    By gwrgio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 15:27
  3. Κατασκευή 5000W Inverter καθαρού ημιτόνου. Είναι εφικτό?
    By PCMan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 14:20
  4. Γεννήτρια ημιτόνου ακουστικών συχνοτήτων
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-12, 18:34
  5. Eρώτηση για Inverter καθαρού ημιτόνου.
    By alekos22 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 12:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας