Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Μοτερ μπετονιερας ειναι σωστη η συνδεσμολογία;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Μοτερ μπετονιερας ειναι σωστη η συνδεσμολογία;

    Για ακόμα μια φορά θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Σε μία μπετονιέρα το μοτέρ της έχει 4 καλώδια. Κόκκινο, Μαύρο, Άσπρο, Γαλαζοπρασινο (?)
    Εγώ αρχικά πήγα να δω τον διακόπτη της αν δουλεύει γιατί ο πατέρας μου μου είπε ότι δεν κλείνει και την βγάζει από την πρίζα. Εγω βεβαια διαπίστωσα πως δουλεύει κανονικά (ίσως να έτυχε κιόλας και να μην το παρουσιάζει πάντα) απλά το θέμα είναι ότι για λόγους κυρίως εκπαιδευτικούς θα ήθελα να μάθω αν η συνδεσμολογία είναι σωστή γιατί μου φαίνεται περίεργη.

    Το ένα της πρίζας πάει στο κόκκινο και γαλαζοπραζινο του μοτερ.
    Το άλλο περνάει από ένα διακοπτάκι και πάει στο άσπρο του μοτερ και στον πυκνωτή. Το άλλο του πυκνωτή πάει στο μαύρο του μοτέρ.

    Είναι σωστό; Λειτουργεί βέβαια αλλά με μπερδεύει που έχει 4 καλώδια και όχι 3 (που έχω δει στο ιντερνετ καποια συνδεσμολογια για τριφασικο μοτερ σε μονοφασικο και ειναι με 3)

    Ευχαριστώ!

    2014-01-16 13.47.39.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Και πού είναι το παράξενο; Είναι μονοφασικός (αλλά για την ακρίβεια διφασικός) επαγωγικός κινητήρας. Έχει λοιπόν δύο τυλίγματα (πηνία). Εφόσον κάθε πηνίο έχει δύο άκρα (καλώδια), δεν είναι λογικό ότι το μοτέρ θα έχει συνολικά τέσσερα καλώδια; Απλώς σε μερικά μοτέρ βγάζουν έξω μόνο τα τρία, δηλαδή η σύνδεση του κόκκινου και του γαλάζιου που στο μοτέρ σου γίνεται εξωτερικά, σε άλλα γίνεται μέσα στον κινητήρα και εξέρχεται μόνο ένα καλώδιο απ' αυτήν. Το να βγάζεις όμως έξω και τα τέσσερα καλώδια ανεξάρτητα διευκολύνει την αντιστροφή της κατεύθυνσης περιστροφής του κινητήρα. Με τρία καλώδια να βγαίνουν έξω δεν μπορείς να κάνεις αντιστροφή (ηλεκτρικά) εκτός αν τα δυο τυλίγματα του κινητήρα (κύριο - βοηθητικό) είναι πανομοιότυπα (πάχη συρμάτων και πλήθος σπειρών).

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    αα νόμιζα πως ήταν τριφασικός γιατί στο καπάκι του κουτιού που γίνεται η συνδεση είχε σχεδιάγραμμα για τρίγωνο και αστέρα και μπερδεύτηκα όταν είδα τα καλώδια έτσι.
    Ναι λογικό είναι έτσι όπως το εξηγείς, να σαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Στο ταμπελάκι που έβγαλες φωτογραφία γράφει μεταξύ άλλων 1~ που σημαίνει μονοφασικός, επίσης γράφει χωρητικότητα πυκνωτή 40μF 500V πράγμα που συμβαίνει μόνο σε μονοφασικούς (οι τριφασικοί λειτουργούν χωρίς πυκνωτή). Αν ήταν τριφασικός θα έγραφε στο ταμπελάκι δύο διαφορετικές τάσεις κανονικής λειτουργίας, μια για Υ και μια για Δ. Ακόμα από τους τριφασικούς εξέρχονται συνήθως έξι καλώδια τροφοδοσίας και σπανιότερα τρία, (π.χ. συμπιεστές ψυκτικών μηχανημάτων, βυθιζόμενες αντλίες, κ.ά.), αλλά ποτέ τέσσερα.

    Τώρα το σχέδιο στο καπάκι μπορεί να μπήκε κατά λάθος, ή να έχουν πάρει το καπάκι από άλλο κινητήρα που να ήταν τριφασικός, κ.λ.π.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι πως το ταμπελάκι το ανέβασα γιατί δεν ήξερα να το αποκωδικοποιήσω εγώ :p Αλλά επίσης νόμιζα πως μπορείς να κάνεις τριφασικό κινητήρα να δουλέψει με μία φαση βάζοντας και πυκνωτή (άλλος ένας λόγος που νόμιζα ότι ήταν έτσι)
    Πιθανότατα όπως είπες το καπάκι να μπήκε από αλλού τελικά. Και πάλι ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά επίσης νόμιζα πως μπορείς να κάνεις τριφασικό κινητήρα να δουλέψει με μία φαση βάζοντας και πυκνωτή (άλλος ένας λόγος που νόμιζα ότι ήταν έτσι)
    Μπορείς. Αρκεί ο κινητήρας σου να είναι τριφασικός βέβαια!
    Τώρα αν σε ενδιαφέρει να μάθεις πώς μπορείς να κάνεις τον κινητήρα που έχεις να γυρνάει ανάποδα, πες το.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερρικος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς. Αρκεί ο κινητήρας σου να είναι τριφασικός βέβαια!
    αν μπορουσες να δωσεις ενα σχεδιο για το πως γινετε θα ημουν υποχρεος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερρικος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzamas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορουσες να δωσεις ενα σχεδιο για το πως γινετε θα ημουν υποχρεος
    Οκ βρηκα την λυση σε αλλη συζητηση στο φορουμ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αν σε ενδιαφέρει να μάθεις πώς μπορείς να κάνεις τον κινητήρα που έχεις να γυρνάει ανάποδα, πες το.
    αα οκ θα το έχω υπόψην μου αλλά προς το παρόν στην μπετονιέρα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας Κουρελας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    παιδια,Καλησπερα.Εγω εχω ενα μοτερ τριφασικο ενος Ιππου και το εχω μετατρεψει και δουλευει με μονοφασικο ρευμα βαζοντας εναν πυκνωτη.
    Επιδη ομως εχει μειωθει η αποδοση του στο μισο,ηθελα να μαθω μηπως μπορω με μονοφασικο ρευμα να αυξησω κατα καποιο τροπο την αποδοση του.
    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κκοστας : 18-01-14 στις 14:56

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-20, 12:26
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 21:52
  3. Συνδεσμολογία μοτερ πλυντηριου
    By 582 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 09:47
  4. ΜΟΤΕΡ AC . Συνδεσμολογία ?
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 22:00
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 11:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας