Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Τίτλοι τέλους για τα Windows XP !!!.

  1. #1
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή Τίτλοι τέλους για τα Windows XP !!!.


    Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι από εμάς, έχουν χρησιμοποιήσει ταWindows XP
    ως λογισμικό στον υπολογιστή τους.

    Συγκεκριμένα το παραπάνω λογισμικό της Microsoft αποτέλεσε πρωτοπορία για
    την εποχή του, (η πρώτη παρουσίαση του έγινε στις 25 Οκτωβρίου 2001), καθώς
    οι χρήστες του έμειναν κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι. Το παράξενο είναι
    ακόμα και σήμερα τα XP χρησιμοποιούνται (... σε παλαιότερους υπολογιστές).

    Όμως :

    Η Microsoft λοιπόν θα σταματήσει την υποστήριξη του λογισμικού στις :

    ****** 8 Απριλίου 2014 ******



    Αυτό βέβαια με βάση το ενημερωτικό δελτίο του κύκλου ζωής των Windows.

    Windows XP Service Pack 3 14 Απριλίου 2009 8 Απριλίου 2014
    Windows Vista Service Pack 2 10 Απριλίου 2012 11 Απριλίου 2017
    Windows 7 * Service Pack 1 13 Ιανουαρίου 2015 14 Ιανουαρίου 2020
    Windows 8 Windows 8.1 9 Ιανουαρίου 2018 10 Ιανουαρίου 2023

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 19-01-14 στις 15:35
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (26-01-14), antonis_p (19-01-14), dalex (19-01-14), el greco 1 (19-01-14), ezizu (19-01-14), KOKAR (19-01-14), lepouras (20-01-14), primeras (29-01-14), tasos987 (19-01-14)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    απο τα καλυτερα λειτουργικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Κρίμα αν και χρήστης Mavericks


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Η Microsoft έχει κάνει πολλές τέτοιες ανακοινώσεις!
    Όταν όμως, ακόμα και στην Ελληνική Αγορά, ο πελάτης είναι Εταιρεία με ~50 Η/Υ (PCs, Laptops, special servers, κλπ) και απαιτεί Windows XP, ως δοκιμασμένο/επιτυχημένο λειτουργικό σύστημα, τότε η Οποιαδήποτε Microsoft Hellaw => Microsoft Co. βάζει, πάλι, αρκετό 'νερό στο κρασί, της, προκειμένου να μη χάσει ζεστό-λαχταριστό χρήμα!
    Γράφω για την εταιρεία όπου εργάζομαι ως IT, και την ευθεία 'συνεννόηση' με τη Microsoft Hellas: "Ή έτσι, ή ... ξέρετε.... Τι ωραίος File ή/και Domain Server, που γίνεται ένας LINUX!!!"
    ....Πλέον η 'λαμπρή εποχή του Μονοπώλιου' έχει πεθάνει ανεπιστρεπτί. Μπορεί η εγκατάσταση-ρύθμιση ενός LINUX Domain-Server να είναι 4~5 φορές δυσκολώτερη από την αντίστοιχη ενός Windows 2008... Πλην όμως, αφ'ενός γίνεται, αφ'ετέρου -ως LINUX- εξακολουθεί να έχει τα όσα-φοβερά πλεονεκτήματα έναντι των Windows.
    ....Ως αποτέλεσμα, η κάποτε 'Κραταιά' Microsoft => Microsoft Hellas, να αλλάξπυν -πολύ- πορεία πλεύσης και να συμμορφωθεί με τις απαιτήσεις ενός τέτοιου πελάτη!

    Κυκλοφόρησαν τα Windows 8, πριν καλά-καλά εδραιωθούν τα Windows 7... Όπως έλεγε και το τραγουδάκι: "Οι Κυβερνήσεις πέφτουνε, μα η Αγάπη μένει...", η απληστία της 'μαμάς Microsoft' είναι -πλέον- σταθερή αξία!
    Προκειμένου, να εξακολουθήσει την 'Αυτοκρατορική' της Παγκόσμια Πολιτική, "Πάρτε νά'χετε 2 OS απανωτά....!"

    Αφ' ενός έχει δωρεάν δοκιμαστές (Beta-users)... (Τους επίσημους τους πλήρωνε είτε απ'ευθείας, είτε σε είδος: Λογισμικό, υπηρεσίες κλπ)
    Αφ'ετέρου πιέζει διαρκώς στην αγορά του πλέον πρόσφατου OS, προκειμένου -ο πελάτης- να έχει την πλήρη 'Τεχνική Κάλυψη/Υποστήριξή' της.

    Μ'αυτό το πλευρό να κοιμούνται..... Μη και γυρίσουν από το άλλο.... Από 'κει θα δουν το όνειρο του LINUX και θα ησυχάσουν!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Γιώργο η MicroSoft δεν βάζει κανένα "νερό στο κρασί" της. Βγάζει τις ανακοινώσεις της, και όποιος
    είναι ενημερωμένος (οχι υπολογιστής), δεν έχει πρόβλημα.

    Τι θέλω να πω. Στο παρακάτω πινακάκι, υπάρχει η "Λήξη πωλήσεων" των WinXP. Είχε σταματήσει να
    πωλείται σε καταστήματα το καλοκαίρι του 2008, και με (προ)εγκατεστημένα σε Laptop το Οκτώμβριο
    του 2010. Η τιμή βέβαια που έπρεπε να πληρώσεις ήταν αστεία σε σχέση πάντα με άλλα. πχ Win7.


    Λειτουργικά συστήματα και ενημερώσεις υπολογιστών-πελατών
    Ημερομηνία γενικής διαθεσιμότητας Λήξη πωλήσεων λογισμικού λιανικής πώλησης * Λήξη πωλήσεων για υπολογιστές με προεγκατεστημένα Windows
    Windows XP
    31 Δεκεμβρίου 2001 30 Ιουνίου 2008 22 Οκτωβρίου 2010

    Τώρα με βάση το παραπάνω πινακάκι, και σε συνδυασμό με το παρακάτω πινακάκι, βλέπουμε οτι μιλάμε
    για ενα OS (WinXP) που ήταν στην υποστήριξη της περίπου 13 χρόνια. Τώρα αν εγώ αγόραζα
    το 2011
    WinXP (άδειες) απο μαγαζί που τα είχε stock καμιά 10αρια χρόνια, φυσικά θα μου κακοφαινόταν να
    "έληγαν" σε άλλα 2-3 χρόνια. Η microsoft θα ήταν όμως, ... η μόνη που δεν θα έφταιγε.


    Λειτουργικά συστήματα υπολογιστών-πελατών
    Πιο πρόσφατη ενημέρωση ή service pack Λήξη βασικής υποστήριξης Λήξη εκτεταμένης υποστήριξης
    Windows XP Service Pack 3 14 Απριλίου 2009 8 Απριλίου 2014

    Αν κάνεις τις προσθαφαιρέσεις και για τα υπόλοιπα OS, θα δείς οτι και εκείνα θα παραμείνουν στην
    υποστήριξή της περίπου τα ίδια χρόνια. πχ

    Win7 Οκτώβριος 2009 > Ιανουάριος 2020 (περίπου 10 και κάτι χρόνια)
    Win8 Οκτώβριος 2012 > Ιανουάριος 2023 (περίπου 10 και κάτι χρόνια)

    Δηλαδή αυτός που ενημερώνεται (δεν μιλάω για το δημόσιο, αυτοί αγοράζουν οτι να'ναι, οποτε
    να'ναι. Δεν τους νοιάζει, δημόσιο χρήμα βλέπεις ...), ξέρει εκ των προτέρων πότε θα λήξη η άδεια,
    ή η υποστήριξή του "τίτλου" του.

    Και για να μην με παρεξηγήσεις, οχι δεν είμαι υποστηρικτής της microsoft, και εννοείται δεν θέλω
    να ανοίξω "Κρητική βεντέτα" μαζί σου, απλά θεωρώ οτι προσεγγίζω το θέμα οσο περισσότερο
    λογικά μπορώ.

    __________________________________________________ _________________
    Τα παραπάνω "πινακάκια" δεν είναι δικά μου, υπάρχουν στο
    ενημερωτικό δελτίο της microsoft.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 10-02-14 στις 16:52
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Ναι. Να πούμε ομως οτι η υποστήριξη από προγράμματα δε θα πάει-τουλάχιστον για τα 3-4 βαρια 5 χρόνια. Πενταετία σίγουρα εχει η eset απο θεμα προστασίας-για τους άλλους δε ξερω. Πάντως ειναι απο τα λίγα λειτουργικά που περασν δεκαετία υποστήριξης-αυτό εγινε με τα 3.1 που η υποστηριξη εληξε 31/12/2001 , όπως και με τα 2000 που η υποστηριξη έληξε 13/7/2010. Για τους κακοήθεις που λενε όλο για το linux να πω οτι εκει οι διανομες με το ζορι τριετία,λες κι ειμαι υποχρεωμενος να αλλαζω λειτουργικο στο pc καθε τόσο. Ναι εχει το καλο οτι του αλλάζεις και τα φωτα αν θες,αλλα το να τοαλλαζω καθε 3 χρονια ειναι καπως....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Φίλε Γρηγόρη, Πολλή Καλησπέρα σου
    Υπάρχουν δύο Τρόποι, όπου μία εταιρεία (μιλώ γι' αυτην όπου εργάζομαι) μπόρεσε -τελικά- ν' αποκτήσει καινούργια PC με προεγκατεστημένα Windows XP!
    1) Ο ένας ήταν η απειλή του LINUX... Και
    2) Ο δεύτερος ήταν η ευθεία απειλή χρήσης νομίμως πειρατικού (από τη στιγμή ευθείας δικής στους άρνησης πώλησης και υποστήρηξης). Απ' όσο θυμάμαι (δεν γνωρίζω αν αυτό έχει πλέον αλλάξει) η φράση "Δεν πουλάω!" είναι ρητώς απαγορευμένη σε οποιοδήποτε Καπιταλιστικό Σύστημα! ...Θα έχαναν 'από χέρι' οποιοδήποτε τέτοιου είδους δικαστήριο, κι οι απαιτήσεις μου σε αποζημίωση θα έφταναν μέχρι και στα εσώρουχα.....

    Και στις δύο περιπτώσεις...: Θα έχαναν μιά μικρο-μεσαία μαζική πώληση! .....Από το ...ΤΙΠΟΤΑ! (Χωρίς βασικό λόγο!)

    Επειδή λοιπόν -μάλλον- κατάλαβαν καλά, ότι 'το ψάρι δεν τσιμπούσε' (αλλά αντίθετα είχε κέφια για 'παιχνιδάκια'), εφευρέθηκε -άκουσον άκουσον- ο εξής ελιγμός:
    Πώληση Αδειών Νομιμοποίησης!!!!
    (Ξέρω, ότι τον ελιγμό αυτόν τον είχε πριν από την περίπτωσή μου!) Ωστόσο έκανε και την πάπια (δεν τον ανέφερε εξ'αρχής προκειμένου να προωθήσει τα Windows7 της) και πηγε να πουλήσει και 'τρελλίτσα' (στο στυλ ότι "Για την περίπτωσή μου δεν γινόταν!").
    Μόλις έπεσαν οι δύο -πιο πάνω- ευθείες απειλές, συν ταυτόχρονη καταγγελία στον 'Συνήγορο του Καταναλωτή' και στην Ομοσπονδία των Εταιρειών Λογισμικού, να δεις 'για πότε σφίξαν τα γάλατα!'
    Όντως έγινε εγκατάσταση 'πειρατικού', (αφού οι ίδιοι -επισήμως- δεν είχαν αυθεντικά Windows XP προς πώληση) τα οποία -κατόπιν- νομιμοποιήθηκαν με αγορά 'Αδειών Νομιμοποίησης' στην τιμή (όλο το πακέτο) των κανονικών Windows XP.

    Φίλε μου Γρηγόρη, επ'ευκαιρία και Χρόνια σου Πολλά
    Αν γνωρίζει ο κάθε πολίτης να διεκδικήσει το δίκιο του, 'κάνουν πίσω' πολλοί θρασείς!
    Γενικώς δεν 'μασάω'!... Αν έχω δίκο!!!

    Τα έχω βάλει με την -τότε κραταιά Panafon- και τους έληξα το Συμβόλαιό μου -συνοπτικότατα- (είχε συμπληρώσει όλες τιε προοπτικές λήξης), παρ' όσα ισχυριζόντουσαν αυτοί (Ότι δεν γίνεται!) ........ Και το καλύτερο για το τέλος:
    Κατάφερα να 'τρέξω' την "Άμεση Δράση", τη στιγμή που έδειξαν -τηλεφωνικώς- προθυμότατοι να 'με γράψουν', γενικώς, όπου δεν 'πιάνει μελάνι'. Κλείνοντας το τηλέφωνο, είχα υπόσχεση ότι το περιπολικό θα είναι σε 5' λεπτά στο σπίτι μου.... Φαίνεται τους γυάλισε τόσο το μάτι μου τηλεφωνικώς, ώστε ο ασυνομικός μου χτύπησε κουδούνι στο 3-λεπτο!!!
    Απλώς... Με ενημέρωσή τους ότι "Γνωρίζω πως η συνδιάλεξη ηχογραφείται, από αυτούς" τους ειδοποίησα, ότι -αφού η Πολιτεία/ο Νόμος δεν επεμβαίνει- τότε θα παραβώ τον Νόμο, -εν πλήρει γνώσει τους- προκειμένου να σώσω την περιουσία μου!..... Απλά πράγματα!
    Είχαν όλο το άδικο... Το γνώριζαν!! Έριξαν ντουφεκιά στο βρόντο, (και καλά για εκφοβισμό) αλλά τους επέστρεψε 'γεμάτη'-μπούμερανγκ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 26-01-14 στις 15:49

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........Για τους κακοήθεις που λενε όλο για το linux να πω οτι εκει οι διανομες με το ζορι τριετία,λες κι ειμαι υποχρεωμενος να αλλαζω λειτουργικο στο pc καθε τόσο. Ναι εχει το καλο οτι του αλλάζεις και τα φωτα αν θες,αλλα το να τοαλλαζω καθε 3 χρονια ειναι καπως....
    Έχω δοκιμάσει, κι έχω εγκαταστήσει, πανάρχαια έκδοση του LINUX. Μου λειτούργησε άψογα, κάλυψε όλες μου τις απαιτήσεις (Γραφείου), ήταν σταθερότατο, πανισχυρότατο, κλπ κλπ. Το γεγονός ότι δεν λειτουργεί η εταιρεία με LINUX, έχει ως αιτία την πλήρη ασχετοσύνη γραμματέων (με προϋπηρεσία και πολύ καλή γνώση/πείρα χειρισμού PC... Μη χέ....!), οι οποίες εννοούν να μπερδεύουν τον Windows Explorer με τον Internet Explorer, και τα Windows με "τα Office" (κάτι, όπως λέμε: τα Καρπούζια!) Οπότε, αν τις πετάξεις και σε περιβάλλον/εντολές LINUX, ίσα -ήδη- που σου επιπλέουν σαν τις κ@@@δες, με "τα LINUX" πάτωσαν, στο ρήγμα των Μαριάνων!!!! (Γίνομαι κακός ε;;!! Το ξέρω και μ' αρέσει κάποτε κάποτε!)
    Γενικώς δεν βρίσκω λόγο να αλλάζεις έκδοση του LINUX, από τη στιγμή, όπου γενικώς υποστηρίζεται από το διεθνές Forum του, και κάνεις τη δουλειά σου -επίσης γενικώς- ήδη με αρκετά παλιές εκδόσεις....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos
    ...Και για να μην με παρεξηγήσεις, οχι δεν είμαι υποστηρικτής της microsoft, και εννοείται δεν θέλω
    να ανοίξω "Κρητική βεντέτα" μαζί σου, απλά θεωρώ οτι προσεγγίζω το θέμα οσο περισσότερο λογικά μπορώ....
    ...και πάρα πολύ καλά κάνεις, καθώς -χωρίς διάλογο- θα είχαμε μείνει στις σπηλιές μας, ο καθένας στη δική του!

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Και για όσους ενδιαφέρονται για να προλάβουν τα τελευταία updates, σα να λέμε service pack4, κοιτάξτε εδώ.

    Κατεβάζετε τα .exe, τα αποθηκεύετε κάπου, και όποτε θέλετε τα τρέχετε.

    Τα έχω δοκιμάσει εις διπλούν και είναι όλα Ok.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Η m$ θα σταματήσει την υποστήριξη στα xp λόγω ανάγκης καθώς τα xp είναι ένα παρωχημένο & ευάλωτο ΛΣ το οποίο δεν θα μπορεί πλέον με τη σειρά του να υποστηρίξει μελλοντικά νέες τεχνολογίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 5-9 Report Τίτλοι Τέλους
    By matthew in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 08:34
  2. Αναβάθμιση από Windows XP σε Windows 7
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-14, 19:32
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 17:20
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-10, 10:23
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 17:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας