Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ερώτηση για συνδεσμολογία ποτενσιομέτρου.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Ερώτηση για συνδεσμολογία ποτενσιομέτρου.

    IMG_20140117_153327.jpgIMG_20140117_153534.jpgIMG_20140117_153617.jpg
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Θέλω να ρωτήσω λίγο πως μπορώ να συνδέσω ένα ποτενσιόμετρο στο κύκλωμα της 1ης φωτογραφίας. Αρχικά τα τρία καλώδια που φαίνονται (κόκκινο, άσπρο, μαύρο) είναι η έξοδος από την μπαταρία. Τα δύο μαύρα που φαίνονται είναι ένα λαμπάκι. Σκοπός του ποτενσιομέτρου είναι η ρύθμιση της φωτεινότητας της λάμπας. Οι άλλες δύο φωτογραφίες είναι το ποτενσιόμετρο που προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ανεπιτυχώς. Με βάση το εγχειρίδιο το κόκκινο καλώδιο πάει στο τέρμα αριστερά ποδαράκι όπως φαίνεται στην 2η φωτογραφία. Το ένα μαύρο της λάμπας με το άσπρο της μπαταρίας ενωμένα στη 3η θέση και το άλλο μαύρο της λάμπας με το μαύρο της μπαταρίας πάλι ενωμένα στην τελευταία θέση τέρμα δεξιά. Δυστηχώς δεν δούλευε καθόλου, και το ποτενσιόμετρο ζεσταινόταν. Επειδή θέλω να δοκιμάσω ένα ποτενσιόμετρο από το εμπόριο μπορείτε να μου πείτε πως να φτιάξω την συνδεσμολογία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται περίεργο ένα σκέτο μικρό ποτενσιόμετρο σαν αυτό να χρησιμοποιείται για άμεση ρύθμιση μιας λάμπας. Έχω κάποιες απορίες:

    α) Πόσο μικρή είναι η λάμπα αυτή; Είναι πυρακτώσεως, LED, ή κάτι άλλο; Στοιχεία (W, V, A);
    β) Γιατί 3 καλώδια από τη μπαταρία και όχι 2; Τάσεις μεταξύ τους (και πολικότητες ενδεχομένως);
    γ) Από το μήνυμά σου φαίνεται σαν το πλακετάκι με το ποτενσιόμετρο να είναι φτιαγμένο ειδικά για το μηχάνημα που πας να το βάλεις και μάλιστα να υπάρχει και σχεδιάγραμμα σύνδεσης. Είναι όντως έτσι ή απλά κοιτάς να ταιριάξεις ένα άσχετο ποτενσιόμετρο (που προορίζεται για κάπου αλλού) στο μηχάνημα αυτό; Τι μηχάνημα είναι αυτό;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται περίεργο ένα σκέτο μικρό ποτενσιόμετρο σαν αυτό να χρησιμοποιείται για άμεση ρύθμιση μιας λάμπας. Έχω κάποιες απορίες:

    α) Πόσο μικρή είναι η λάμπα αυτή; Είναι πυρακτώσεως, LED, ή κάτι άλλο; Στοιχεία (W, V, A);
    β) Γιατί 3 καλώδια από τη μπαταρία και όχι 2; Τάσεις μεταξύ τους (και πολικότητες ενδεχομένως);
    γ) Από το μήνυμά σου φαίνεται σαν το πλακετάκι με το ποτενσιόμετρο να είναι φτιαγμένο ειδικά για το μηχάνημα που πας να το βάλεις και μάλιστα να υπάρχει και σχεδιάγραμμα σύνδεσης. Είναι όντως έτσι ή απλά κοιτάς να ταιριάξεις ένα άσχετο ποτενσιόμετρο (που προορίζεται για κάπου αλλού) στο μηχάνημα αυτό; Τι μηχάνημα είναι αυτό;
    Καλησπέρα φίλε!

    Το λαμπάκι πυρακτώσεως σίγουρα είναι 6v.Επειδή δεν το έχω μπροστά μου τώρα, συνήθως αυτές οι λάμπες που έχουμε στην δουλειά παίζουν στα 20-25w.

    Όσον αφορά την μπαταρία αυτές τις εξόδους έχει από μόνο του.μπορείς να με βοηθήσεις πως να τσεκάρω πολικοτιτες?

    Ναι αυτό που ποσταρα είναι το δικό του.Το μηχάνημα είναι ιατρικό, μας έστειλε η αντιπροσωπία καινούργιο, το τοποθετησαμε όπως έδειχνε το σχεδιάγραμμα αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί.Ο λόγος που το ψάχνω είναι μήπως μπορέσω να το κάνω να δουλεύει με κάτι από το εμπόριο γιατί είναι κρίμα να πάει άχρηστο λόγω ενός ποτενσιομετρου.Αυτό που είδα με το πολυμετρο είναι: Όταν ανοίγω το διακόπτη τότε γεφυρώνει τα δύο αριστερά ποδαράκια.βαράει το μπιπερ.Επίσης αν το γυρίσω στο ομομετρο και συνδέσω το δεύτερο και τέταρτο από αριστερά, όσο ανοίγω το ποτενσιομετρο ή αντίσταση πέφτει και στο τέρμα γίνεται μηδέν.Αυτά έχω προσέξει μέχρι τώρα με τα λίγα που ξέρω! Ότι παραπάνω χρειάζεσαι αν μπορείς ρώτα με να το κοιτάξω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Είναι ποτενσιόμετρο με ενσωματωμένο διακόπτη γι αυτό από κάτω διακρίνονται 5 πόδια για το ποτενσιόμετρο και 4 για την κλέμα σύνδεσης.Οταν κάνεις το ποτενσιόμετρο τέρμα αριστερά κάνει κλικ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ποτενσιόμετρο με ενσωματωμένο διακόπτη γι αυτό από κάτω διακρίνονται 5 πόδια για το ποτενσιόμετρο και 4 για την κλέμα σύνδεσης.Οταν κάνεις το ποτενσιόμετρο τέρμα αριστερά κάνει κλικ???
    Σωστά!!

    Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Για να τσεκαρεις πολικοτητες βαζεις το πολυμετρο στο βολτομετρο συνεχους και μετρας τα ακρα της μπαταριας. Αν ξερεις ποσα βολτ βγαζει η μπαταρια βαλε την αμεσως επομενη κλιμακα. Τώρα αν τους ακροδεκτες κοκκινο μαυρο τους συνδεσεις: κοκκινο στο + και μαυρο στο - της μπαταριας τοτε το πολυμετρο θα δειξει θετικη ταση. Αν τους συνδεσεις αναποδα τοτε θα δειξει την ιδια ταση με -. εχω την υποψια οτι απο τα τρια καλωδια της μπαταριας το + ειναι το κοκκινο και το μαυρο ειναι το -. το ασπρο λογικα μπορει να εχει ταση μπορει και οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Δεν μπορεί αυτό το μικρό ποτενσιομετράκι να χρησιμοποιείται για να ρυθμίσει απευθείας μια λάμπα πυρακτώσεως 20 ... 25W. Μήπως είναι από άλλο μοντέλο που είχε και κάποια άλλη πλακέτα ρύθμισης με το τμήμα ισχύος; Το παλιό ρυθμιστικό του συγκεκριμένου μηχανήματος πού είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή


    Επισυνάπτω δύο ακόμα εικόνες που φαίνονται και η μπαταρία του και το μηχάνημα.Η μπαταρία έχει μια είσοδο και μια έξοδο.Είσοδος είναι το καλώδιο από την πρίζα και η έξοδος πάει στο ποτενσιομετρο.

    Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 23:35
  2. Αναζήτηση στεγανού ποτενσιομέτρου
    By Sted in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 22:52
  3. Ερώτηση: Συνδεσμολογία σε πεταλάκι κιθάρας Fuzz με NPN Γερμανίου
    By Sotos112233 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 21:15
  4. μετατροπή ποτενσιομέτρου
    By alfadex in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-12, 20:50
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 22:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας