Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 189

Θέμα: Αναλυτής φάσματος από E-bay

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    3.002

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφέστατα!!! Και στα δύο σκέλη... Και στο ότι αρχικά πέρασε "ελεύθερο" ΜΕ πάνω του μάλιστα invoice με την τιμή κανονικά... και το δεύτερο το έστειλα πίσω γιατί θεωρώ ότι έτσι μπορούν ΝΑ ΤΓΝ ΣΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ (ειδικά επαγγελματία) και να τον "σκίσουν" μετά αφού δεν θα έχει διασάφηση εισαγωγής του Χ πάγιου ή προϊόντος του!!! Για σκέψου το... λίγο!!!
    Φιλε Γιωργο μακαρι να ειχα την πιστη σου στο πως δουλευει η εφορια..αδυνατω ομως γιατι σε καμμια περιπτωση δεν τους εχω ικανους να κατσουν να ελεγξουν τα οργανα που εχεις παρει απο το εξωτερικο και να σου ζητησουν τα παραστατικα τους..
    Σιγουρα μιλαμε για την βασικη επιδιωξη του κρατους(να σου παρουν λεφτα δηλ. ) αλλα και παλι δεν νομιζω να φτασουν τοσο μακρια..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Γιωργο μακαρι να ειχα την πιστη σου στο πως δουλευει η εφορια..αδυνατω ομως γιατι σε καμμια περιπτωση δεν τους εχω ικανους να κατσουν να ελεγξουν τα οργανα που εχεις παρει απο το εξωτερικο και να σου ζητησουν τα παραστατικα τους..
    Σιγουρα μιλαμε για την βασικη επιδιωξη του κρατους(να σου παρουν λεφτα δηλ. ) αλλα και παλι δεν νομιζω να φτασουν τοσο μακρια..
    Δεν είναι θεμα 'πίστεως" αλλά ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ακριβώς επειδή συντρέχουν όλοι οι ανωτέρω λόγοι, να πάνε από την άγνοια... στο κυνήγι
    μαγισσών και κάψιμο στην πυρά ανεξαρτήτως λογικής εξέτασης των δεδομένων!!! οπότε... ΦΥΛΑΓΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ ΝΑ 'ΧΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ, με του ανεκδιήγητους που υπάρχουν!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Πάντως προσωπικά και έχοντας δουλέψει πολλούς αναλυτές, αν ήθελα να αγοράσω σήμερα κάποιον φτηνό και καλό για προσωπική χρήση θα κοίταζα κανέναν καινούριο κινέζικο.
    Πλέον η ποιότητά τους έχει ανέβει πολύ, σαφώς και δεν έχουν γίνει ΗΡ ή ADVANTEST, αλλά ξέρεις ότι αγοράζεις καινούριο και είναι σε τέλεια λειτουργική κατάσταση.
    Ειδικά από ebay ή από κάποιον άγνωστο δε θα έπαιρνα κάποιον επώνυμο. Μιλάμε για όργανα που θες να δουλεύουν τέλεια, οπότε αν θέλει διακρίβωση τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά.
    Από την άλλη αν μπεις στη λογική να πάρεις έναν ΗΡ και ας έχει και κάποιες αποκλίσεις, γιατί να μην πάρεις έναν κινέζικο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως προσωπικά και έχοντας δουλέψει πολλούς αναλυτές, αν ήθελα να αγοράσω σήμερα κάποιον φτηνό και καλό για προσωπική χρήση θα κοίταζα κανέναν καινούριο κινέζικο.
    Πλέον η ποιότητά τους έχει ανέβει πολύ, σαφώς και δεν έχουν γίνει ΗΡ ή ADVANTEST, αλλά ξέρεις ότι αγοράζεις καινούριο και είναι σε τέλεια λειτουργική κατάσταση.
    Ειδικά από ebay ή από κάποιον άγνωστο δε θα έπαιρνα κάποιον επώνυμο. Μιλάμε για όργανα που θες να δουλεύουν τέλεια, οπότε αν θέλει διακρίβωση τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά.
    Από την άλλη αν μπεις στη λογική να πάρεις έναν ΗΡ και ας έχει και κάποιες αποκλίσεις, γιατί να μην πάρεις έναν κινέζικο?
    έχει λογική αυτό που αναφέρεις, αρκεί να μην μιλάμε για τίποτα απλούς του 1GHz τύπου παλιών Ηαμεγκ... αναλογικούς! Αν αναφέρεσαι σε τέτοιους τότε ακόμα και ένας 182Τ & 8558 είναι καλύτερος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει λογική αυτό που αναφέρεις, αρκεί να μην μιλάμε για τίποτα απλούς του 1GHz τύπου παλιών Ηαμεγκ... αναλογικούς! Αν αναφέρεσαι σε τέτοιους τότε ακόμα και ένας 182Τ & 8558 είναι καλύτερος!!!
    Προς Θεού όχι, μακριά!!! Είχα δουλέψει κάποτε έναν τέτοιο και ήταν για κλωτσιές!
    Μιλάω για σύγχρονους Rigol κλπ που από ότι δείχνουν, αλλά και έχω δει σε τεστ, είναι αξιοπρεπέστατοι!
    Πχ αυτός εδώ http://www.rigolna.com/products/spec...lyzers/dsa800/ με 1500$ είναι μια χαρά.
    Επίσης για ερασιτεχνική χρήση γιατί όχι και έναν RF Explorer?
    http://rfexplorer.com/product/model-3g24gcombo/

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiwrgosTH : 23-01-14 στις 12:43

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς Θεού όχι, μακριά!!! Είχα δουλέψει κάποτε έναν τέτοιο και ήταν για κλωτσιές!
    Μιλάω για σύγχρονους Rigol κλπ που από ότι δείχνουν, αλλά και έχω δει σε τεστ, είναι αξιοπρεπέστατοι!
    Πχ αυτός εδώ http://www.rigolna.com/products/spec...lyzers/dsa800/ με 1500$ είναι μια χαρά.
    Επίσης για ερασιτεχνική χρήση γιατί όχι και έναν RF Explorer?
    http://rfexplorer.com/product/model-3g24gcombo/
    Ναι, αυτούς τους έχω δουλέψει και εγώ, και για μιά λύση τυπικού εργαστηρίου είναι αξιοπρεπέστατοι!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από perithess Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει κάτι οτιδήποτε επίσημο που να αναλαμβάνει επισκευές ( αν δεν τα καταφέρω εγώ) ή και διακρίβωση εδώ στην Ελλάδα? .
    Υπάρχουν αρκετές εταιρείες τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα.Να ξέρεις όμως ότι σε περίπτωση βλάβης δεν είναι σίγουρο ότι θα αναλάβουν και την επισκευή του.Μερικές πολύ γρήγορα:Algosystems,Intrakom,Metrology Hellas,Εργοστάσιο Τηλεπικοινωνιακών - Ηλεκτρονικών Μέσων (ΕΤΗΜ),ΕΒΕΤΑΜ,ΕΙΜ,ΥΠΗΔ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από perithess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επίσης κάτι άλλο που θα μου άρεσε θα ήταν να είναι πολύπτυχο το όργανο αλλά τώρα δύσκολο. .
    επειδή αν το καταννοώ ορθά αυτό σε ενδιαφέρει ένα πολυόργανο... ίσως καλό θα ήταν να έριχνες μιά ματιά ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ !
    Σαφώς τα πολυόργανα έχουν και κάποιους "περιορισμούς" αλλά τελικά με αυτά τα χρήματα έχεις, Αναλυτή φάσματος, Γεννήτρια RF, Γεννήτρια AF, Διαμορφωσιόμετρο,΄Φορτίο με μετρητή RF ισχύος (έστω ως 10W και με μπροστά εξασθενητές 10db - 20db μετράς ότι δείχχει επί 10 ή 100), SINAD όμετρο για δέκτες Λινκ πχ. κλπ!
    Βέβαια περιορίζεσαι σε μετρήσεις του διαμορφωσιομέτρου εώς και Δf40KHz αντί των 75KHz ή καλύτερα των 100 - 150Khz ! Αλλά συγγνώμη... ταυτόχρονα έχεις τον αναλυτή φάσματος διαθέσιμο, που μπορείς εκεί να διαπιστώσεις διαμορφώσεις τετοιου εύρους ΕΥΚΟΛΑ! Ενώ με το περιορισμένο μεν διαμορφωσιόμετρο, μπορείς να ρυθμίσεις έστω εώς τους 40KHz όποια συστήματα και όργανα ενδείξεως μηχανημάτων προς έλεγχο!!! Και φέρνωντας τα στο πχ 40 (τα όργανά τους για παράδειγμα) πίστεψέ με δεν θα αποκλίνεις σχεδόν καθόλου και όταν αυτά θα δείχνουν 75 με σήμα εξωτερικό! ενω ΑΝ δν τα ρυθμίζεις με τίποτα θα είναι άλλα αντ' άλλων!!!

    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Για σκέψου την λύση του SRF.Διαφορετικής νοοτροπίας μηχανάκια θα τα βρεις ως radio communication test set.Δούλευα για πολύ καιρό αυτό και παρόλο που οι συνάδελφοι μου ήταν δυσαρεστημένοι από το menu εμένα μου άφησε τα καλύτερα.Πότε-πότε έτρωγε κάτι κολλήματα αλλά με ένα on-off ερχόνταν στα ίσια του:

    http://www.aeroflex.com/ats/products.../106/2965a.pdf

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1EDG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σκέψου την λύση του SRF.Διαφορετικής νοοτροπίας μηχανάκια θα τα βρεις ως radio communication test set.Δούλευα για πολύ καιρό αυτό και παρόλο που οι συνάδελφοι μου ήταν δυσαρεστημένοι από το menu εμένα μου άφησε τα καλύτερα.Πότε-πότε έτρωγε κάτι κολλήματα αλλά με ένα on-off ερχόνταν στα ίσια του:

    http://www.aeroflex.com/ats/products.../106/2965a.pdf
    Marconi 2965A !
    ένα απλά.... ΥΠΕΡΟΧΟ όργανο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά PLL FM από e-bay
    By FM1 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 21:28
  2. PIC programmer USB από e-bay
    By patridas595 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-10, 22:11
  3. Ψηφιακός Αναλυτής Φάσματος
    By jimk in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 00:52
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-09, 15:45
  5. Ακουστικός Αναλυτής Φάσματος 400-LED
    By sv7fid in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-09, 23:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας