Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: πως να συνδεσω 3-4 led RGB σε σειρα?? γινετε??

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή πως να συνδεσω 3-4 led RGB σε σειρα?? γινετε??

    οπως λεει και ο τιτλος, πως θα συνδεσω 3-4 led RGB σε σειρα?? γινετε?? θελω να βαλω και RGB controler και να περνουν ρευμα απ'αυτο.. δεν ειναι καλητερα να τα βαλω σε σειρα τα led αντι παραληλα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Φίλε και σύντεκνε!!!

    Αλλο πράμα η συνδεση των λεντ και άλλο πράμα η οδήγηση τους και ελεχγος τους με κοντρολερ.

    Για τη συνδεση των λεντ σε σειρά απλά το + του ενος παει στο - του άλλου... (μακρύ ποδάρι το + και κοντό το -) Στη σειρά μας ενδιαφερει ποσο θα είναι το ρεύμε εισόδου...δηλαδή πως με πόσο ρεύμα θα τροφοδοτουμε τα λεντάκια. Το ρευμα μας περιορίζει ως προς τον αριθμό των λεντ. Καθε λεντ εχει δική τπυ τιμή τάσης εισόδου και αυτά τα rgb εχουν περίπου απο 2,2-2,7 v το ένα. Αρα με 6V τάση εισόδου περιορίζεσαι στα 2-3 λεντ. Πάμε στη παραλληλη σύνδεση που εχει πλεονέκτημα οτι μπορέις να οδηγήσεις περισσότερα λεντ και αν καεί ενα δεν θα πάψουν τα αλλα να δουλεύουν (κατι που στην εν σειρά διάταξη δεν ισχύει)
    Για έλεγχο των λεντ θες άλλο κύκλωμα οδήγησης. Αυτό συνήθως είναι με μικροελεγκτη (arduino, atmega, pic κλπ)
    Ξεκίνα με διάβασμα και εδώ είμαστε

    αιντε και σαφή να μαστε καλά....!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    το ξερω οτι σε σειρα παει το (-) του ενα στο (+) του αλλου, ειπαμε, δεν ειμαι και τοσο ασχετος.. λιγοτερο ειμαι.. χαχα.. αλλα στο rgb που εχει 4 ποδαρια και κοινη + η - πως το συνδεουμε σε σειρα???? α! το κοντρολερ ειναι ετοιμο.. εγω θα υπολογισω μονο την αντισταση που θα χρειαστει, αναλογα με την συνδεσμολογια.. ταση 12vdc

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Τα RGB δεν συνδεονται σε σειρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Εγώ θέλω να ξεκινήσω από κάτι βασικό, γιατί θες να τα βάλεις σε σειρά;

    (και όπως είπαν οι παραπάνω, ΔΕΝ γίνεται..)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    ωραια, αλλη ερωτηση τωρα.. θελω να συνδεσω 200 led rgb παραληλα στα 12v για μια επιγραφη που θελω να φτιαξω, να τα βαλω και τα 200 παραληλα (το καθε χρωμα ξεχωριστη γραμμη βεβαια) στην ιδια γραμμη??? τη αντισταση πρεπει να βαλω?

    προδιαγραφες led:
    το κοκκινο χρωμμα : 2.1v 20ma
    το πρασινο χρωμα : 3.6v 20ma
    το μπλε χρωμα : 3.6v 20ma
    (αυτα τα χαρακτιριστικα δινει ο κινεζος..!!!)

    αν τα λογαριαζω σωστα πρεπει να βαλω 510ohm στη γραμμη των κοκκινων, 430οhm στη γραμμη των πρασινων και 430οhm στη γραμμη των μπλε... εεε?????
    αμα λεω μ@λ@κιες να μου το πειτε γιατι οπως ειπα και πριν ειμαι λιγο ασχετος... ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Μάλλον κάτι σου διαφεύγει... Τα LED παράλληλα, ΔΕΝ μπαίνουν..

    Τα LED μαζί με την αντίσταση τους, βεβαίως και μπαίνουν παράλληλα!

    Μιλάς για 200 LED, επομένως θα χρειαστείς και 200x3 (x3 γιατί για κάθε "χρώμα" θες και μία αντίσταση! **) αντιστάσεις αντίστοιχα!

    Εάν επρόκειτο για μονόχρωμα LED, θα μπορούσες να σχηματίσεις ομάδες πχ των 5 LED των 2.1V σε σειρά για 10.5 Volt,
    και μία αντίσταση για κάθε ομάδα, και αντίστοιχα όσες ομάδες θες παράλληλα..

    Με τα RGB, δεν γίνεται όμως αυτό επομένως πλέον μιλάς για πανικό από αντιστάσεις!


    ** Θεωρητικά μάλλον μπορείς να βάλεις μόνο μία αντίσταση για κάθε LED, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή πρακτική..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Οχ τι μου λες τώρα....!!!! Ποιος θα κστσει να κολλήσει 600+ αντιστάσεις? Αλλος τροπος δεν υπάρχει? Γιατί δεν μπαινουν παράλληλα??? Μανουλα μουυυυυυυ...!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavroskaloxrist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχ τι μου λες τώρα....!!!! Ποιος θα κστσει να κολλήσει 600+ αντιστάσεις? Αλλος τροπος δεν υπάρχει? Γιατί δεν μπαινουν παράλληλα??? Μανουλα μουυυυυυυ...!!!!
    Οτι μπαίνουν, μπαίνουν..

    Το "πρόβλημα" είναι έγκειται στο ότι λόγω μικροδιαφορών στην κατασκευή, δεν μπορείς να υποθέσεις ότι κάθε LED έχει ίδια Vf.
    Ή ακόμη κι αν έχει ίδια Vf μπορεί να παρουσιάζει διαφορετική ωμική αντίσταση στα ποδαράκια ή (...).

    Το αποτέλεσμα είνα ότι δεν μπορείς να πείς πως "συνδέω 5 LED παράλληλα, άρα το καθ'ένα θα διαρρέεται από το ίδιο ρεύμα"

    Ουσιαστικά δεν μπορείς να ρυθμίσεις, επακριβώς, το ρεύμα που θα διαρρέει το κάθε LED και γενικά ανάλογα με το πόσο κοντά
    στα όρια λειτουργίας (εννοώ το μέγιστο ρεύμα που αντέχει) θες να το χρησιμοποιήσεις, μπορεί να γίνει επικύνδυνο για το ίδιο
    το LED.

    Για παράδειγμα φαντάσου τι θα γίνει αν βάλεις 2 LED παράλληλα, με μία αντίσταση, και το ένα καεί;





    (Θα περάσει όλο το ρεύμα από το άλλο.. Φαντάσου τώρα να είναι 10 LED παράλληλα και να καεί 1, μετα 2, μετα 3.. "φαινόμενο χιονοστοιβάδας"! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kplgr : 23-01-14 στις 02:08

Παρόμοια Θέματα

  1. windows 7 και xp μαζι....πως γινετε?
    By UNICARS in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-12, 15:32
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 01:00
  3. πως να συνδεσω μια camera στο pc μου ?
    By mitsakostsi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-10, 10:43
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ... ???
    By 3zouzou3 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-06, 16:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας