Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ανοιχτή εκπαίδευση Κορελκο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Ανοιχτή εκπαίδευση Κορελκο

    Καλησπερα σε ολους σας.Νεος στο forum αλλα και γενικα στο χωρο της ηλεκτρονικης.Ονομαζομαι Χαρης ειμαι 38 ετων και ειμαι απο την Θεσσαλονικη.Απο μικρος ειχα ονειρο να σπουδασω ηλεκτρονικος.Συγκυριακα σπουδασα καποιο αλλο αντικειμενο.Βεβαια παντα ημουν με ενα κατσαβιδι στο χερι και σαν το Κυρο Γραναζη προσπαθουσα να φτιαχνω τα αφτιαχτα.Πραγματικα τις περισσοτερες φορες με θεαματικα αποτελεσματα αλλα δυστυχως η ελλειψη ηλεκτρονικων γνωσεων με εβγαζε αρκετες φορες σε αδιεξοδο.Εργαζομαι και ειμαι πατερας δυο παιδιων οποτε και ο χρονος για να κατσω ξανα στα θρανια(απο ορεξη υπαρχει ανεξαντλητη) ειναι περιορισμενος.Το ενδιαφερον μου ξανα αναθερμανθηκε απο τοτε που ειδα ενα διαφημηστικο της κορελκο για ανοιχτες σπουδες στην ηλεκτρονικη.Και ρωταω τωρα,γνωριζει κανεις κατι για αυτην?Εχει αποψη κανεις επι του θεματος?Βασικα να αναφερω οτι το προγραμμα κραταει μαχ 9 μηνες ολα μεσω καποιας ιντερνετικης πλατφορμας κτλ.Κοστος 1450!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Eιναι πολλα τα λεφτα (Χ)αρη...
    Περα απο την πλακα δεν γνωριζω κατι σχετικο, αλλα εφοσον εχεις ορεξη και μπορεις να διαθεσεις το ποσο αυτο δεν χανεις τιποτα.
    Παντως σε καθε περιπτωση θα πρεπει να αφιερωσεις και αρκετο χρονο για διαβασμα. Καλη επιτυχια να εχεις, αν το αποφασισεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    εγω θα ελεγα οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Εδώ μέσα ρωτώντας θα σε κατευθύνουμε τι πρέπει να διαβάσεις για να ξεκινήσεις (κάποια βασικά βιβλία κτλ).
    Αν έχεις διάθεση να δώσεις αυτά τα λεφτά καλύτερα να τα δώσεις σε όργανα και υλικά (πολύμετρο, παλμογράφο, γεννήτρια κτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Αυτή ή μια παρόμοια εκπαίδευση εμφανιζόταν παλιά κάτω από άλλη ονομασία, τους είχα ρωτήσει για τα θέματα εκπαίδευσης κλπ. αλλά επέμεναν μόνο για προσωπικό ραντεβού (δεν τα παρουσίαζαν πχ από το ίντερνετ ή δεν τα έστεμναν με μαιλ). Θεώρησα ότι δεν είναι σοβαροί. Δεν χάνεις να ζητήσεις πληροφορίες και να μας πεις.
    Πολύ παλαιότερα είχα ξεκινήσει το χόμπι με τα ηλεκτρονικά με την Κλίμενς, αν γνωρίζετε κάτι για αυτήν πείτε μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    H αληθεια ειναι και σε μενα που μου καναν μια παρουσιαση,μου ζητησαν να κλεισουμε ραντεβου μεσω skype οπου τελικα εγινε και η παρουσιαση.Νταξει,ακουγοντε ενδιαφεροντα αυτα που ακουσα,αλλα παλι δεν ξερω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Το ενδιαφέροντα είναι πολύ υποκειμενικό και δεν λέει πολλά. Λεπτομέρειες σε έδωσαν; Εχεις τεχνική εκπαίδευση και τι νομίζεις θα μπορούσαν να σου προσφέρουν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    αν αυτό που προσφέρουν θα έχει πιστοποίηση ή πχ θα μπορούσεσ να δώσεις κάποιες εξετάσεις και να έχεις ένα χαρτί με επαγγελματικά διακιώματα τότε το συζητάμε... αν όχι τότε η γνώμη μου είναι ΟΧΙ!
    Αν απλά θέλεις να αρχίσεις να μαθαίνεις και να καταλαβαίνεις κοίτα το βιβλίο THE ART OF ELECTRONICS (είναι στα αγγλικα) έχει 100% πρακτική γνώση και θεωρεία... και ουσιαστικά αρχίζει από το μηδέν. Βέβαια μπορεί κάποιος να πει οτι είναι πριν 25 χρόνια γραμμένο και μιλάει πχ για επεξεργαστές και όχι μικροελεγκτές όμως οι αρχές είναι ακριβώς οι ίδιες και αν θες τη γνώμη μου καλύτερα να μαθαίνεις την εξέλιξη των ηλεκτρονικών όπου πας από το ποιο απλό στο ποιο σύνθετο...
    και φυσικά σήμερα υπάρχει το φορουμ να σε βοηθήσει με τις απορίες σου και καλά ελληνικά βίβλια (εκτός από τα ξένα)
    Γι αυτό η γνώμη μου είναι κρατήσεις τα 1450 για την οικογένεια σου, και αν αυτό το ποσό "σου περισσεύει" θα σου χρειαστεί για να στήσεις ένα πολύ καλό εργαστηριάκι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω να σου πω για την σχολή, αλλά θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους να κρατήσεις τα λεφτά και να τα ρίξεις σε αρχικό βασικό εξοπλισμό.
    Στο δίκτυο υπάρχουν πολλά βιβλία που θα σου δώσουν εφόδια.
    Κάποια από αυτά μπορείς να τα βρεις και εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω.
    σκέψου και το ενδεχόμενο να ρωτήσεις σε ένα νυχτερινό. θα εκπλαγείς πόσους συνομήλικους σου (ή έστω κοντά στην ηλικία σου) θα βρεις από μαθητές. και όχι δεν θα έχεις να παραδόσεις νέα και έκθεση και να πεις μάθημα ιστορίας όρθιος στον πίνακα την άλλη μέρα. τα ωράρια είναι συνήθως 8.30 με 10.30
    τουλάχιστον για τα πρώτα σου βήματα να κατανοήσεις και λίγο θεωρία με αρκετή πρακτική στα εργαστήρια πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανοιχτό Δίπολο
    By performer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 18:36
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 15:37
  3. Επισκευή ανοιχτοκυκλωμάτων
    By dirfys in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 13:12
  4. Ανοιχτή ακρόαση (car kit)
    By GeorgeH in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 09:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας