Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Ανοιχτή εκπαίδευση Κορελκο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα προτιμούσα να δώσω αυτά τα ~1500€ για εξοπλισμό. Παλμογράφος, γεννήτρια, σταθμός κόλλησης, τροφοδοτικό, πολύμετρο και ένα "καλό" σετ από τα βασικά εξαρτήματα (μη τρέχεις στα μαγαζιά κάθε φορά που θέλεις απλά και μόνο μία αντίσταση) μπορούν να αγγίξουν και να ξεπεράσουν εύκολα αυτό το ποσό, ανάλογα το πόσο "σοβαρό" εργαστήριο θέλεις να στήσεις.

    Οι γνώσεις, από την άλλη, θα έρθουν πολύ πιο εύκολα όταν κληθείς να λύσεις πρακτικά προβλήματα, παρά μέσα από e-σεμινάρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Χάρη θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά παραπάνω. Τζάμπα λεφτά είναι αυτά. Αν έχεις όρεξη έχει πολλά βιβλία. Επίσης υπάρχουν και online σεμινάρια δωρεάν που μπορείς να παρακολουθήσεις, τα οποία προσφέρουν αρκετή βοήθεια σε αρχάριους. Απλά είναι στα αγγλικά. Αν ξέρεις αγγλικά τότε κοίταξε εδώ. Είναι αρκετά χρήσιμο και έχει μέσα εαν γραφτείς και άλλα σεμινάρια για μαθηματικά και φυσική που χρειάζονται απαραίτητα για να κατανοήσεις κάποια πράγματα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθεια που ξεκινάς και ότι απορία προκύψει εδώ η κοινότητα είναι πραγματικά πρόθυμη να βοηθήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Αν δεν υπηρχε το Θεμα της πιστοποιησης μαλλον μετα την κουβεντα μας η αποφαση θα ηταν ευκολη.Αλλα θεωρω οτι της περιεργες αυτες μερες που ζουμε καλο ειναι να υπαρχει και κατι στην ακρη(χαρτι πιστοποιησης) γιατι ποτε δεν ξερεις.Απο την αλλη δεν εχω και μεγαλη εμπιστοσυνη στις γνωσεις μου στα αγγλικα και φανταζομαι θα δυσκολευομουν πολυ σε αυτο το κομματι.Υπαρχει λοιπον καποιο-καποια καλα βιβλια στα ελληνικα με της βασικες αρχες της ηλεκτρονικης(απο το μηδεν) για να μου προτινετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Τα ηλεκτρονικά δεν είναι εύκολη υπόθεση και σίγουρα δεν θα γίνεις μάστορας με κανένα σεμηνάριο και κανένα βιβλίο.
    Πέρα από την θεωρία χρειάζεται πρακτική καλή και εμπειρία σε κάθε επίπεδο. Αν ξεφεύγεις από το χόμπι και το βλέπεις ως εφόδιο για το μέλλον, πρέπει να κάτσεις με πλήρη απασχόληση στο θρανίο.

    Εγώ τελείωσα ηλεκτρονικός από το τεχνικό λύκειο και ότι μάθαμε ήταν μόνο γιατί όλη μέρα στο σπίτι μαστορεύαμε. Μετά ακολούθησα άλλο δρόμο αλλά, λόγω των πολλών κατασκευών, παραμελόντας την θεωρία, μπορώ ακόμη και σήμερα να κατασκευάσω τα πάντα (αρκεί να μην έχει επιφανιακής στήριξης εξαρτήματα) σαν επαγγελματίας, στερούμενος όμως των σωστών βάσεων στην θεωρία (την βαριόμουν κιόλας είναι η αλήθεια) πρέπει πάντα να αναζητώ βοήθεια, κυρίως αν πρέπει να επισκευάσω και το χειρότερο, υπάρχει ένα όριο στο τι μπορώ να καταλάβω, από κει και πέρα μου φαίνονται κινέζικα. Θρανίο λοιπόν, πρακτική και εμπειρία μέσα από την ενασχόληση, είναι το τρύπτηχο της επιτυχίας.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 26-01-14 στις 08:29

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Viking310 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπηρχε το Θεμα της πιστοποιησης μαλλον μετα την κουβεντα μας η αποφαση θα ηταν ευκολη.Αλλα θεωρω οτι της περιεργες αυτες μερες που ζουμε καλο ειναι να υπαρχει και κατι στην ακρη(χαρτι πιστοποιησης) γιατι ποτε δεν ξερεις.Απο την αλλη δεν εχω και μεγαλη εμπιστοσυνη στις γνωσεις μου στα αγγλικα και φανταζομαι θα δυσκολευομουν πολυ σε αυτο το κομματι.Υπαρχει λοιπον καποιο-καποια καλα βιβλια στα ελληνικα με της βασικες αρχες της ηλεκτρονικης(απο το μηδεν) για να μου προτινετε?
    Μπορεις να κατεβασεις σε ηλεκτρονικη μορφη απο εδω http://www.pi-schools.gr/lessons/tee...nic/biblia.php
    Ειναι τα βιβλια που διδασκονται στα ΤΕΕ. Πιστευω να σου φανουν χρησιμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ggr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Viking310 (26-01-14)

  7. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    με online μαθήματα τι πιστοποίηση δίνει και τη επαγγελματικά δικαιώματα? Αυτό πρέπει να το διευκρινήσεις μαζι τους αν τελικά αποφασίσεις να παρακολουθήσεις τα μαθήματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 27-01-14 στις 09:45

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    με online μαθήματα τη πιστοποίηση δίνει και τη επαγγελματικά δικαιώματα? Αυτό πρέπει να το διευκρινήσεις μαζι τους αν τελικά αποφασίσεις να παρακολουθήσεις τα μαθήματα

    pinakida-zitoyntai-pelates.jpg

    4 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Αν και παλιό το θεμα να ρωτησω αν τελικά εχει παρακαλουθησει κανεις τα online μαθηματα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Χωρίς να ξέρω την ποιότητα των μαθημάτων και των γνώσεων ουτε την αξία της πιστοποίησης που προσφέρει το συγκεκριμένο ΙΕΚ, προσωπικά θεωρώ πως τα e-learning προγράμματα είναι έτσι κι αλλιώς το μέλλον της εκπαίδευσης οπότε αν κάποιος θέλει να σπουδάσει με αυτό τον τρόπο, γιατί όχι;
    Στο εγγύς μέλλον ούτως ή άλλως η εκπαίδευση θα γίνεται με αυτό τον τρόπο και προφανεστατα θα μπουν στο παιχνίδι και τεχνολογίες VR

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (15-03-18)

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω.
    σκέψου και το ενδεχόμενο να ρωτήσεις σε ένα νυχτερινό. θα εκπλαγείς πόσους συνομήλικους σου (ή έστω κοντά στην ηλικία σου) θα βρεις από μαθητές. και όχι δεν θα έχεις να παραδόσεις νέα και έκθεση και να πεις μάθημα ιστορίας όρθιος στον πίνακα την άλλη μέρα. τα ωράρια είναι συνήθως 8.30 με 10.30
    τουλάχιστον για τα πρώτα σου βήματα να κατανοήσεις και λίγο θεωρία με αρκετή πρακτική στα εργαστήρια πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.


    Αρχικό μήνυμα από lepouras.

    Χάρη, δες ακόμη μία φορά το μήνυμα του Γιάννη (lepouras). Νομίζω ότι είναι η καλύτερη συμβουλή.
    Στο θέμα. Γενικά, στην Ηλεκτρονική, δίχως τη Θεωρία δε θα μπορέσεις να κάνεις ούτε ένα βήμα. Ωστόσο, είμαι της γνώμης, ότι τα Ηλεκτρονικά δε μαθαίνονται από τον πίνακα μόνο. Εξίσου μεγάλο ρόλο παίζει και η Εργαστηριακή Εκπαίδευση!!! Δίχως το Εργαστήριο, η θεωρητική γνώση είναι στείρα και γρήγορα αποβάλλεται από τη μνήμη. Επομένως, πρώτα διαβάζουμε τη θεωρία, την οποία, όμως, την εμπεδώνουμε στο Εργαστήριο. Με άλλα λόγια, τα Ηλεκτρονικά τα μαθαίνεις με το κολλητήρι στο χέρι, κατασκευάζοντας και μελετώντας στην πράξη κάποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα. Όσο περισσότερες Ασκήσεις κάνεις, τόσο καλύτερα θα εμπεδώσεις την ύλη. Έτσι, βιβλία θεωρίας θα βρεις σχετικά εύκολα, ωστόσο αυτό που πρέπει να αναζητήσεις είναι ένα καλό Εκπαιδευτικό Εργαστήριο Ηλεκτρονικής, τύπου αυτού που σου συμβουλεύει ο Γιάννης.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 15-03-18 στις 21:13

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-03-18)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανοιχτό Δίπολο
    By performer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 18:36
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 15:37
  3. Επισκευή ανοιχτοκυκλωμάτων
    By dirfys in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 13:12
  4. Ανοιχτή ακρόαση (car kit)
    By GeorgeH in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 09:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας