Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Mοιρασμα Wi-Fi

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα κάποιες τιμές και κάποιες προτάσεις που δεν ξέρω αν είναι ενδεδειγμένες λόγω της τιμής. Πάντως επαναφέρω την δική μου άποψη περι ClearOS μιας και είναι φθηνή λύση, εχει το Advanced Bandwidth Control για μοίρασμα εύρους ανα IP. Δυνατότητα DLNA που ίσως χρειάζεται σε ξενοδοχείο(Στα ενοικιαζομενα μου πάντως οι ένοικοι έχουν οποτε θέλουν ταινίες) Αλλα το κυριοτερο είναι οτι είναι proxy και η ταχύτητα του ιντερνετ ειναι δραματικά καλύτερη λόγω της cache που έχει σαν proxy server.Ειναι δωρεαν και μπορει να εγκατασταθεί σαν λειτουργικό σε οποιοδήποτε υπολογιστη x86. Εαν όμως θέλουμε να χρησιμοποιησουμε τις εσωτερικές δυνατότητες e-mail τοτε θα πρέπει να έχουμε αρκετή RAM. αυτα...
    Η αλήθεια είναι ότι μόλις τώρα έριξα μια ματιά για το ClearOS και από ότι φαίνεται κάνει για τη δουλειά που το χρειάζεται ο Joun. Δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο είναι παραμετροποιήσιμο το σύστημα από έναν απλό χρήστη.

    Ένας πλήρως αποδοτικός proxy server που θα κάνει caching απαιτεί αρκετή μνήμη (16GB+) και μάλιστα ECC η οποία σε γενικές γραμμές είναι πανάκριβη ενώ ταυτόχρονα απαιτεί πολύ γρήγορους δίσκους. Σε τι μηχάνημα είναι στημένο το σύστημα; Έχεις δει τα στατιστικά του proxy; Όταν σταματάς τον proxy server βλέπεις ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα του internet;

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι μόλις τώρα έριξα μια ματιά για το ClearOS και από ότι φαίνεται κάνει για τη δουλειά που το χρειάζεται ο Joun. Δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο είναι παραμετροποιήσιμο το σύστημα από έναν απλό χρήστη.

    Ένας πλήρως αποδοτικός proxy server που θα κάνει caching απαιτεί αρκετή μνήμη (16GB+) και μάλιστα ECC η οποία σε γενικές γραμμές είναι πανάκριβη ενώ ταυτόχρονα απαιτεί πολύ γρήγορους δίσκους. Σε τι μηχάνημα είναι στημένο το σύστημα; Έχεις δει τα στατιστικά του proxy; Όταν σταματάς τον proxy server βλέπεις ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα του internet;
    Η δικός μου proxy εξυπηρετεί περίπου minimum 7 υπολογιστές και maximum 25 Εγω το εχω στημένο σε εναν AMD 64 3.0+ με 2 GB μνήμη σε έναν 32GB SSD και έχω και εναν 500αρι για τις ταινιες. Χωρίς τον proxy και αν όλοι προσπαθήσουν να χρησιμοποιησουν βαριές online εφαρμογές(πχ βιντεο youtube) υπάρχει καθυστέρηση.Με τον proxy λυθήκαν αυτά τα προβλήματα και πλέον παρουσιαζονται μόνο οταν το δικτυο ειναι φουλαρισμένο απο κόσμο. Θέλω να αλλάξω μηχάνημα αφου μετά απο ένα χρόνο δοκιμής είδα οτι είναι οτι καλλύτερο και να περάσω σε 8 GB μνήμης. Είδα όλες τις λύσεις για την περιπτωσή μου και τελικά ηταν η πιο οικονομική. Να προσθέσω οτι το clearos εχει webstore με πολλά free αλλα και paid applications για κάθε περίπτωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων



    Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις στο mikrotik για να επιτύχεις αυτό που θέλεις.

    Προτινόμενες ρυθμίσεις είναι:

    1) NAT
    2) Firewall
    3) limit στα max connections του κάθε χρήστη
    4) limit στα max connections συνολικά
    5) hard limit στο συνολικό bandwidth (θα βάλεις κάτι λιγοτέρο από την ταχύτητα download του παρόχου σου και κάτι λιγότερο από την ταχύτητα upload του παρόχου σου για τα downloads και uploads αντίστοιχα). Εδώ θα πρέπει να προσέξεις που κλειδώνει το ρουτεράκι κι όχι τον αριθμό "24" που λέει.
    6) hard limit στο bandwidth του κάθε client αν θέλεις να είσαι αυστηρός και σίγουρος ότι ποτέ ένας χρήστης δε θα πάρει περισσότερο από το bandwidth που θα του δώσεις. Για παράδειγμα, αν η ταχύτητα σου είναι 16Μbs και θέλεις να τη μοιράσες σε 30 άτομα θα βάλεις hard limit ανά χρήστη στο 0,5Mbs περίπου. Υπάρχει και η δυνατότητα burst, δηλαδή για κάποια δευτερόλεπτα ο χρήστης να μπορεί να χρησιμοποιήσει πολλαπλάσιο bandwidth πέρα από το hard limit.
    Οι ρυθμισεις αυτες υπαρχουν στην εφαρμογη του mikrotik Παναγιωτη;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #24
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Θα εκπλαγείς με το πόσες επιλογές υπάρχουν στα mikrotik.


    Βέβαια το έχουμε χέσει λίγο το θέμα, proxy, υπολογιστές με 16GB και χίλια δυο άλλα για 5 απλά πράγματα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρυθμισεις αυτες υπαρχουν στην εφαρμογη του mikrotik Παναγιωτη;
    Υπάρχουν στο iptables του linux οπότε κατά 99% υπάρχουν και στο mikrotik.

    Θα εκπλαγείς με το πόσες επιλογές υπάρχουν στα mikrotik.
    Βέβαια το έχουμε χέσει λίγο το θέμα, proxy, υπολογιστές με 16GB και χίλια δυο άλλα για 5 απλά πράγματα.
    Μιας και που το έφερε η κουβέντα για proxy...
    Δεν είπε κανείς στον JOUN να πάει να αγοράσει τον server της ζωής του!

    Πάντως για μικρή κίνηση μάλλον θα την παλέψει το mikrotik.

    Όσον αφορά στο QoS, τα πράγματα δεν είναι όσο απλά φαίνονται δυστυχώς και νομίζω πως είναι εφιάλτης όταν δεν υπάρχει η σωστή "γραμμή" κι όταν πρέπει να μείνουν ευχαριστημένοι από πίσω! (πίσω από το firewall εννοώ)...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας