Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Φλασερ αυτοκινήτου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή Φλασερ αυτοκινήτου

    Εχω ενα φλάσερ αυτοκινήτου με χρονοκύκλωμα.

    Εχει ενα ολοκληρωμένο το TY93005 πιστεύω είναι της Motorola αφού εχει στο ''Μ".

    Μήπως υπάρχει το datasheet?
    Δεν μπορώ να βρώ ακριβώς το δικό του, βρήκα ενα που ταιριάζουν τα πιν του ολοκληρωμένου σε σχέση με το ηλεκτρονικό διάγραμμα του ρελέ που έβγαλα, είναι αυτό : http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...A/TA8026P.html

    Προσπαθώ να του αφαιρέσω τον έλεγχο φορτίου, ωστε να το δουλέψω με led λάμπες, δλδ τώρα αντιδρά όπως τα φλάσερ αυτ/του, που φλασάρουν γρήγορα ειδοποιώντας για καμμένη λάμπα και δεν θέλω να βάλω αντιστάσεις παράλληλα .

    Στο σχέδιο είναι αυτό ...

    Image1_zps002c7b67.jpg

    ... έχει το Νο7 ποδαράκι σαν ελεγχο ρεύματος , όπου βασικά μετράει την διαφορά τάσης στην αντίσταση Rs που είναι ενα μεταλικό ελασμα. Βραχυκύκλωσα τα ποδαράκια 6 και 7 του ολοκληρωμένου αλλά δεν καταφερα τπτ.

    Καμμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rx/Tx : 28-01-14 στις 03:35

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.034

    Προεπιλογή

    Φυσικά, δεν πρέπει να βραχυκυκλώσεις την RS, αλλά να την αντικαταστήσεις με μεγαλύτερη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Ναι ε? με μεγαλύτερη? οχι κατα πολύ ετσι? αφού τώρα συνδέεται σε σειρά με το φορτίο των 21+21W δλδ κάπου 4Α μέγιστο ρεύμα και είναι 0.03Ω.

    Μήπως να την υπολογίσω ωστε να είναι καταλληλη με το νέο φορτίο? δλδ 2A η λάμπα και 0.8Α τα led?

    Αλλά και πάλι μια μεγαλύτερη αντίσταση δεν θα προκαλούσε μεγαλύτερη πτώση τάσης? αρα θα καθιστούσε πιό ''ευαίσθητο '' το κύκλωμα ελέγχου ρεύματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αν διαβάσεις το μανουαλ θα δεις ότι πρέπει να διαβάσει κάποια mV για να θεωρήσει το τσιπ ότι δουλεύουν όλες οι λάμπες.
    κέγεται λάμπα πεφτουν τα Α πέφτουν και τα βοτλ πάνω στην αντίσταση. έσυ βάζεισ λάμπεσ με μικρότερη κατανάλοση άρα ανεβάζεις την αντίσταση με βάση την νέα σου κατανάλωση και επαναφέρεις τα mV που πρέπει να δει το τσιπάκι για να νομίζεις ότι όλα είναι καλά(άρα η πτώση τάσης που θα έχεις θα είναι όσο και τώρα). σαν αποτέλεσμα θα είναι αν σου χαλάσει κάποια στιγμή καμιά λάμπα θα αρχίσει πάλι τα γρήγορα και θα το καταλάβεις.
    (ελπίζω να το κατάλαβα σωστά το κόλπο οπότε αν έκανα κάπου λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.034

    Προεπιλογή

    Νίκο, έτσι όπως τα λέει ο Γιάννης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Φίλιππα και Γιάννη ευχαριστώ πολύ.

    Είχε κολήσει το μυαλό μου και τα υπολόγιζα ανάποδα. Δλδ τα υπολόγιζα ανάποδα, υπολόγιζα οτι το ολοκληρωμένο διαβάζει μικρότερη τάση σε μεγαλύτερο φορτίο (πως μου είχε κολήσει αυτό?) .

    Τελικά εκανα κάποιες δοκιμές σήμερα με διαφορετικές αντιστάσεις:

    Η δική του προκαλεί πτώση τάσης 42mV και καταλαβαίνει διαφορά ρεύματος ,απο τα 4Α που τραβανε και οι δύο λάμπες (21+21W), οταν το ρεύμα πέσει κάτω απο τα 3 Α και κάτι ψιλά.

    Μια αντίσταση 0.1Ω προκαλεί πτώση τάσης 163mVκαι φλασάρει με κανονική περίοδο και με την μια λάμπα των 21W.
    Μια αντίσταση 0.27Ω προκαλεί πτώση τάσης 435mV και φλασάρει με κανονική περίοδο και με την μια λάμπα των 21W
    Μια αντίσταση 0.33Ω προκαλεί πτώση τάσης 538mV και φλασάρει με κανονική περίοδο και με την μια λάμπα των 21W και
    Μια αντίσταση 0.56Ω προκαλεί πτώση τάσης 868mV και φλασάρει με κανονική περίοδο και με την μια λάμπα των 21W αλλά και με ενα απλό Τ10 λαμπάκι των 4W.

    Φυσικά δεν θέλω τόσο μεγάλη ''αναισθησία'' οσο η τελευταία περίπτωση αλλά ούτε θέλω και την πτώση τάσης που προκαλεί.
    Μου αρκεί η αντίσταση των 0.1Ω, αφού μπροστά θα έχω 21W και πίσω led.
    H αντίσταση των 0,1Ω θα πρέπει να είναι περίπου 1W πιστεύω να χωράει στο φλάσερ.

    Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. καταγραφικό αυτοκινήτου
    By setes in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 11:50
  2. Μπαταρίες αυτοκινήτου
    By Manthosvf in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 17:46
  3. ήχος αυτοκινήτου!!!
    By Μάμουλας in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 12:55
  4. Ρελες αυτοκινήτου
    By spirossd in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 11:11
  5. συναγερμός αυτοκινήτου
    By cybermike in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 01:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας