Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Φώτα κήπου 12volt

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή Φώτα κήπου 12volt

    Καλησπέρα παιδιά.

    Στον κήπο στο χωριό(Είναι μεγάλος χώρος με δυο σπίτια-Γύρω στα 4 στρέμματα χωράφι) έχω γύρω στα 30 φωτιστικά. Προς το παρόν δουλεύουν με ενα μετασχηματιστή απο 220 σε 42volt.
    Όλοι οι λαμπτήρες είναι οικονομίας (γύρω στα 9 watt ο καθενας), είτε led σποτάκια (γύρω στα 5-6 watt το καθένα).

    Πλέον όμως είναι πολύ δύσκολο να βρεις ποικιλία απο 42volt λαμπτήρες, ειδικά led. Οπότε αποφάσισα να αλλάξω την τάση και να πάρω μετασχηματιστή 220-12volt.
    Στο καινούριο σύστημα που θα φτιάξω θα έχω σίγουρα παντού led, το κάθε ενα θα είναι περίπου 3 watt, άρα συνολικά θα χρειάζομαι περίπου 100 watt.
    Έχω κάποιες απορίες:
    1.Μπορώ να κρατήσω τον παλιό μετασχηματιστή και να πάρω ενα μετασχηματιστή 42-12volt η δεν αξίζει?
    2.Αν πάρω καινούριο μετασχηματιστή 12volt, τί πρέπει να προτιμήσω? Τους καινούριους (που είναι μικροί και σαν τροφοδοτικά laptop) ή του παλαιού τύπου?
    3.Το καλώδιο που έχω βάλει απο το μετασχηματιστή μέχρι τα φωτιστικά είναι αρκετά χοντρό(θυμάμαι το είχα πάρει επίτηδες πιο χοντρό, γιατι μου το πρότειναν για να υπάρχει μικρότερη τάση ακόμα
    και αν χρησιμοποιήσω χαμηλότερα volts. Δεν θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις, θα τσεκάρω να σας πω αν χρειάζεται. Οι λάμπες είναι τοποθετημένες παράλληλα και η πιο μακρινή είναι περίπου στα 60 μέτρα
    απο το μετασχηματιστή(Να πω οτι απο το μετασχηματιστή φεύγουν 4 καλώδια μήκους περίπου 50-60 μέτρα το καθένα). Αυτή η πτώσ τάσης πιστεύετε μπορεί να επηρεάσει τα led και να μη δουλεύουν?

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    μ/σ 230/12v ac200va χρειαζεσαι. απο τι στιγμη που υπαρχουν χοντρεs διατομεs στην αναχωριση δε υπαρχει προβλημα πτωσεωs τασηs στο τερμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μ/σ 230/12v ac200va χρειαζεσαι. απο τι στιγμη που υπαρχουν χοντρεs διατομεs στην αναχωριση δε υπαρχει προβλημα πτωσεωs τασηs στο τερμα.
    επίσης να προσθέσω ότι η πτώση τάσης είναι ανάλογη του ρεύματος. επειδή η κατανάλωση είναι μικρή ακόμη και στα 12V (μερικά A) δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Να εκφράσω κι εγώ μια απορία όμως, εφόσον έχεις 48V μ/σ δεν μπορείς να αλλάξεις την συνδεσμολογία, δηλαδή ανα 4 σε σειρά και μεταξύ τους οι 4άδες παράλληλα? βέβαια το πρόβλημα θα είναι όταν θα καίγεται η μια λάμπα δεν θα ανάβει η 4άδα, αλλά εφόσον μιλάμε για led το να καούν δεν νομίζω πως είναι τόσο συχνό φαινόμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης να προσθέσω ότι η πτώση τάσης είναι ανάλογη του ρεύματος. επειδή η κατανάλωση είναι μικρή ακόμη και στα 12V (μερικά A) δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Να εκφράσω κι εγώ μια απορία όμως, εφόσον έχεις 48V μ/σ δεν μπορείς να αλλάξεις την συνδεσμολογία, δηλαδή ανα 4 σε σειρά και μεταξύ τους οι 4άδες παράλληλα? βέβαια το πρόβλημα θα είναι όταν θα καίγεται η μια λάμπα δεν θα ανάβει η 4άδα, αλλά εφόσον μιλάμε για led το να καούν δεν νομίζω πως είναι τόσο συχνό φαινόμενο.
    Σωστο αυτο που λες μονο που θα γεμισει τον κηπο με καλωδια εκτος και βαζει τετραδες σε καθε σημειο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αν έχεις 2.5 καρέ καλώδιο θα υπολογίσεις 0.7βολτ για κάθε Α στα 50 μέτρα.
    αν έχεις 4άρι 0.44βολτ για κάθε Α
    και αν έχεις 6άρι(που χλομό το βλέπω ) 0.29 ανά Α.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Το καλώδιο που έχω είναι μαύρο εξωτερικά με διάμετρο 10,5mm.
    Εσωτερικά απο το μαύρο έχει μια στρώση λευκού πλαστικού.
    Έχει 3 κλώνους(καφέ,μαύρο,κίτρινο).
    Είναι μονόκλωνο, απο χαλκό.
    Η διάμετρος του κάθε κλώνου είναι περίπου 2mm (ο καθαρός χαλκός-μετρημενος με παχύμετρο).

    Όταν λέμε ο μετασχηματιστής να είναι 200VA, σημαίνει η φαινομενική ισχύς και όχι η πραγματική, έτσι δεν είναι?
    Έχετε να προτείνετε κάποιο link με κάποιο μετασχηματιστή ώστε να δω πως περίπου είναι?
    Απ ό,τι καταλαβαίνω η πτώση τάσης θα είναι μικρή, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα led.Τί λετέ κι εσέις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διάμετρος του κάθε κλώνου είναι περίπου 2mm (ο καθαρός χαλκός-μετρημενος με παχύμετρο).
    άρα είσαι μάλλον 2.5άρι οπότε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις 2.5 καρέ καλώδιο θα υπολογίσεις 0.7βολτ για κάθε Α στα 50 μέτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παιδιά, η μέτρηση της τάσης που φτάνει στο κάθε led, μετριέται με το led συνδεδεμένο(αναμμένο) ή πρέπει να το αποσυνδέσω;
    Και ποιά η θεωρητική εξήγηση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    η μέτρηση με συνδεδεμένα και αναμένα όλα όσα έχεις σε αυτή την γραμμή και θεωρητική εξήγηση είναι ο νόμος του Ωμ.
    το μήκος του καλωδίου σου έχει κάποια αντίσταση ανάλογα την διατομή του. εσύ δίνεις μία τάση (πχ 12βολτ ) οπότε ανάλογα με τα αμπέρ που θέλεις να τραβήξεις στα άκρα του θα έχεις και την ανάλογη πτώση τάσης. όσο περισσότερα αμπέρ θα τραβάς τόσο θα πέφτει ή τάση στα άκρα του.
    http://www.geovsolutions.gr/calc1f.php
    Δu=ρ*(2L/S)*I
    ρ=0.0175Ωmm2
    S= mm2
    L=μήκος(μέτρα)
    I=A
    Δu=Volt



    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. οθονη 12volt για 6- 8 καμερες 12volt
    By aktibistis in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 09:01
  2. πριζα κήπου
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-16, 00:37
  3. φωτιστικό φράχτη κήπου.
    By rep in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 11:14
  4. Σκέψεις (και απορίες) για φώτα κήπου
    By Ninetie in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 00:07
  5. Φωτισμός κήπου
    By bivakon in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-14, 16:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας