Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: ΚΑΤΑΓΡΑΦΙΚΟ - ΚΑΜΕΡΕΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τολης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΓΡΑΦΙΚΟ - ΚΑΜΕΡΕΣ

    Καλησπέρα σας.

    Βασικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά έχω μονο μια απορία όσον αφορά τα καταγραφικά και τη παρακολούθηση καμερών μέσω internet.

    Η απορία μου είναι η εξής:

    Όταν κάνω μια σύνδεση καταγραφικού - κάμερας - internet - και όλα τα σχετικά, και ο πελάτης έχει cyta ή hol ΜΠΟΡΕΙ να μπεί και από το ρούτερ του να δει τις κάμερες.
    Ενώ αν ο πελάτης έχει conn-x ή wind ή οποιαδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να μπει από το ρούτερ του, αλλά μόνο από άλλη σύνδεση internet (οποιαδήποτε άλλη σύνδεση).

    ((Θα μου πείτε ποιος ο λόγος να μπει κάποιος στις κάμερες του ενώ βρίσκετε ήδη στο μαγαζί του. Πολλές φορές δεν έχουν οθόνη και θέλουν να μουν από το internet για να βλέπουνε πχ εκείνη την ώρα στο γραφείο τους ή να δούνε πίσω.))

    Η απορία μου είναι γιατί γίνεται αυτό και αν μπορώ να το αλλάξω.
    Υπάρχει κάτι, εκτός από τα συνηθισμένα, που πρέπει να ρυθμίσω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Τολη γινε ποιο σαφης πως δοκιμαζεις να δεις τισ καμερες τοπικα Π.Χ με Connex??

    Εγω θα εβαζα http://192.168.1.50:8080 ( IP του καταγραφικου με την πορτα που εχω ανοιξει )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris k : 03-02-14 στις 19:58
    FM 664

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τολης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Κοίταξε,

    (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) Έχω ένα ρουτερ στο μαγαζί μου (σύνδεση conn-x) και συνδέω πάνω του ένα καταγραφικό-κάμερες. Κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις, ανοίγω τις πόρτες, απενεργοποιώ firewall, τοποθετώ ddns. Μέχρι εδώ όλα καλά. Από το δικό μου ρούτερ δε μπορώ να μπώ στο καταγραφικό και να δω τις κάμερες. Προσπαθώ με το πρόγραμμα του καταγραφικού ή http://dyndns.dvrdns.org:8080/ κοκ. (αφού κάνω τς ρυθμίσεις activex που απαιτούνται).

    Στο ίδιο παράδειγμα, αν είχα cyta αντί conn-x, θα έμπαινα κανονικά με τους ίδιους τρόπους που ανέφερα προηγουμένως.

    (Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει τη τοπική IP αντί για την ddns) --> Μιλώντας στο τοπικό δίκτυο πάντα.

    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Φιλε μου Τολη οταν εισαι σε τοπικο δυκτιο μπαινεις με την IP του καταγραφικου δηλαδη οταν εισαι στο ιδιο χωρο(http://192.168.1.50:8080 ) που ειναι το καταγραφικο

    αυτο http://dyndns.dvrdns.org:8080 το κανεις οταν εισαι απομακρυσμενος πιστευω να σε βοηθεισα

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Η απάντηση ειναι απλή
    Η οτενετ κοινως connex τις κάτω πόρτες τις έχει απενεργοποποιήσει (αν θυμάμαι καλά απο 5000???)
    Πρέπει να μπεις στο Myotene.gr να δωσεις το κωδικό πελάτη + pass και να πας κατω κάτω που λέει να απενεργοποιηθεί η προστασία.
    Μετά περιμένεις έως και 24 ώρες +++ για να ενεργοποιηθεί αυτό Αν είσαι τυχερός γίνεται σε μισή ώρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τολης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Με βοηθήσατε πολύ. Από αύριο αρχίζω τις δοκιμές. Να στε καλά!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση ειναι απλή
    Η οτενετ κοινως connex τις κάτω πόρτες τις έχει απενεργοποποιήσει (αν θυμάμαι καλά απο 5000???)
    Πρέπει να μπεις στο Myotene.gr να δωσεις το κωδικό πελάτη + pass και να πας κατω κάτω που λέει να απενεργοποιηθεί η προστασία.
    Μετά περιμένεις έως και 24 ώρες +++ για να ενεργοποιηθεί αυτό Αν είσαι τυχερός γίνεται σε μισή ώρα
    Μιχαλη. Οταν. Κανεις. Απενεργοποίηση. Στην. Επιπλέον προστασία. Του. ΟΤΕ. Αν. Θέλεις. Να. Δουλέψει. Άμεσα. Κανεις. Επανεκκίνηση. Του. Ρόστερ. Και. Ολα. Ειναι. Μια. Χαρά. , για. Να μην περιμένεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Οι απαντήσεις που δόθηκαν μέχρι τώρα νομίζω πως δεν ανταποκρίνονται στο πρόβλημά σου.

    Όταν κάνω μια σύνδεση καταγραφικού - κάμερας - internet - και όλα τα σχετικά, και ο πελάτης έχει cyta ή hol ΜΠΟΡΕΙ να μπεί και από το ρούτερ του να δει τις κάμερες.
    Ενώ αν ο πελάτης έχει conn-x ή wind ή οποιαδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να μπει από το ρούτερ του, αλλά μόνο από άλλη σύνδεση internet (οποιαδήποτε άλλη σύνδεση).
    Το πρόβλημα είναι "δικτυακής" φύσης και αφορά στον τρόπο λειτουργίας του ΝΑΤ (Network Address Translation).

    Αν θέλεις να μπαίνεις από κάποιο υπολογιστή τοπικά θα πρέπει να κάνεις κάτι από τα παρακάτω:
    1) Να συνδέεσαι απευθείας με την τοπική IP του καταγραφικού

    2) Να προσθέσεις στον υπολογιστή που θα βρίσκεται μέσα στο μαγαζί (δε βολεύει αν είναι laptop και το χρησιμοποιείς και αλλού) μία καταχώρηση στο αρχείο hosts που βρίσκεται στο "C:\WINDOWS\system32\drivers\etc" με μορφή:
    Κώδικας:
         192.168.1.100    dyndnshostname
    (όπου 192.168.1.100 η IP του καταγραφικού)

    Για λεπτομέρειες όσον αφορά στο "πρόβλημα" ψάξε στο google για "NAT loopback". Ρίξε μια ματιά και στο wiki.
    Υποστήριξη NAT loopback προφανώς έχουν σίγουρα οι ρουτερς της CYTA και HOL και ίσως κάποιοι του OTE.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Τολης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι απαντήσεις που δόθηκαν μέχρι τώρα νομίζω πως δεν ανταποκρίνονται στο πρόβλημά σου.



    Το πρόβλημα είναι "δικτυακής" φύσης και αφορά στον τρόπο λειτουργίας του ΝΑΤ (Network Address Translation).

    Αν θέλεις να μπαίνεις από κάποιο υπολογιστή τοπικά θα πρέπει να κάνεις κάτι από τα παρακάτω:
    1) Να συνδέεσαι απευθείας με την τοπική IP του καταγραφικού

    2) Να προσθέσεις στον υπολογιστή που θα βρίσκεται μέσα στο μαγαζί (δε βολεύει αν είναι laptop και το χρησιμοποιείς και αλλού) μία καταχώρηση στο αρχείο hosts που βρίσκεται στο "C:\WINDOWS\system32\drivers\etc" με μορφή:
    Κώδικας:
         192.168.1.100    dyndnshostname
    (όπου 192.168.1.100 η IP του καταγραφικού)

    Για λεπτομέρειες όσον αφορά στο "πρόβλημα" ψάξε στο google για "NAT loopback". Ρίξε μια ματιά και στο wiki.
    Υποστήριξη NAT loopback προφανώς έχουν σίγουρα οι ρουτερς της CYTA και HOL και ίσως κάποιοι του OTE.
    Αυτό δεν το είχα ξανακούσει. Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο θέμα με μια μικρή διαφορά. Στην εταιρεία μου και στο σπίτι "παίζουν" κανονικά με ddns που έχω isdn ΟΤΕ αλλά στο εξοχικό όχι που υπάρχει pstn.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πακετο καμερες+καταγραφικο
    By JOUN in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-16, 23:33
  2. remote view καμερες
    By xlife in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 06:38
  3. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 14:24
  4. ΚΑΤΑΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΜΕΡΕΣ
    By POLO1982 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-12, 03:10
  5. ΚΑΜΕΡΕΣ
    By ΦΩΚΑΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-07, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας