Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Αλλαγή παλιού Θυροτηλεφώνου με νέο!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Post Αλλαγή παλιού Θυροτηλεφώνου με νέο!

    Γεια σας παιδια..προσφατα μου ζητήθηκε απο τον θείο μου να αλλαξω τα θυροτηλέφωνα στην πολυκατοικια του. Ακομα και τη μπουτονιέρα με τα ονοματα κατω στην εισοδο...Ετσι σαν σπουδαστης νεος που ειμαι σκευτηκα μηπως καποιος απο σας θελει και μπορει να με βοηθησει!

    Λογικα ο νεος πινακας με τον παλιο δεν θα εχουν την ιδια συνδεσμολογια?Οι νεοι πινακες και τα νεα θυροτηλεφωνα σε τη διαφερουν απο τους παλιους?παλιους τουλαχιστον 13χρονια..
    Θα ηθελα την γνωμη καποιου έμπυρου..(ουσιαστικα μονο μια αλλαγη θα κανω των παλιων θυροτηλεφωνων και παλιας μπουτονιερας στην εισοδο!)

    Τα διαμερισματα ειναι 20.

    Επίσης καποιο καλο και φθηνό μαγαζι στην Θεσσαλονικη για να αγορασω τα ηλικα εχει να προτινει κανεις?

    Τα ηλικα θα ειναι απλα : θυροτηλεφωνα + μπουτονιέρα επίτοιχη θυροτηλεφώνου γιά ανεξάρτητα διαμερίσματα ?? Αν οχι τι αλλο θα χρειαστω.?

    Σας ευχαριστω . καθε συμβουλη/παρατήρηση δεκτη μετά χαράς !(Ο σοφος ακούων ελεγχο γινετε σοφοτερος!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    με 0 εμπειρία με ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν θα το αναλύσουμε το καλύτερο είναι φώναξε κάποιο ειδικό γιατί τζάμπα τα υλικά που θα αγοράσεις.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.....σιγουρα δεν θα ξεκινησω κατι το οποιο βλεπω οτι δεν μπορω να το κανω.. αλλα αν μπορω να το κανω, εγω θα το κρινω αυτο.Καλο θα ηταν οποιος θελει, να κανει τον κοπο να μου δωσει καποια πληροφορια ακομη και να μην μπορεσω.!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    όταν θα αγοράσεις την μπουτονιέρα (η πρώτη περίπτωση ) θα πρέπει να την τοποθετήσεις στην θέση της παλιάς .
    Τότε θα πρέπει να ξηλώσεις την παλιά να εχεις σφυροκαλεμο η σκαπτικό τρυπάνι , τροχό για μάρμαρο αφού είναι σχεδόν σίγουρο ότι η παλιά διάσταση ΔΕΝ είναι ίδια , να φτιάξεις τσιμέντο ταχείας πήξεως για σταθεροποίηση η γύψο καλλιτεχνίας, να ελεξεις τα καλώδια να μην μπερδευτούν και τότε να χτίσεις την μπουτονιέρα .
    Αν μπορείς να τα κάνεις αυτά σχετικά σύντομα γιατί μετά εχεις να πας στα διαμερίσματα και ΟΛΑ αυτά να τα κάνεις σε λίγες ώρες γιατί θα φωνάζουν οι ένοικοι γιατί δεν έχουν κουδούνια και η πόρτα είναι ανοικτή και δεν έχουν ασφάλεια .....

    τότε προχώρα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν θα αγοράσεις την μπουτονιέρα (η πρώτη περίπτωση ) θα πρέπει να την τοποθετήσεις στην θέση της παλιάς .
    Τότε θα πρέπει να ξηλώσεις την παλιά να εχεις σφυροκαλεμο η σκαπτικό τρυπάνι , τροχό για μάρμαρο αφού είναι σχεδόν σίγουρο ότι η παλιά διάσταση ΔΕΝ είναι ίδια , να φτιάξεις τσιμέντο ταχείας πήξεως για σταθεροποίηση η γύψο καλλιτεχνίας, να ελεξεις τα καλώδια να μην μπερδευτούν και τότε να χτίσεις την μπουτονιέρα .
    Αν μπορείς να τα κάνεις αυτά σχετικά σύντομα γιατί μετά εχεις να πας στα διαμερίσματα και ΟΛΑ αυτά να τα κάνεις σε λίγες ώρες γιατί θα φωνάζουν οι ένοικοι γιατί δεν έχουν κουδούνια και η πόρτα είναι ανοικτή και δεν έχουν ασφάλεια .....

    τότε προχώρα.
    χεχεχε σε ευχαριστω ..!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, έχω αγοράσει ένα καινούριο θυροτηλέφωνο ctc 501, για να αλλάξω το παλιό 35ετίας siemens που έχω. Το πρόβλημα είναι ότι έβγαλα το siemens χωρίς να δω την συνδεσμολογία για να την αντιστοιχίσω με το νέο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το συνδέσω; Να μου πει ποιο καλώδιο πάει που.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalis79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έχω αγοράσει ένα καινούριο θυροτηλέφωνο ctc 501, για να αλλάξω το παλιό 35ετίας siemens που έχω. Το πρόβλημα είναι ότι έβγαλα το siemens χωρίς να δω την συνδεσμολογία για να την αντιστοιχίσω με το νέο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το συνδέσω; Να μου πει ποιο καλώδιο πάει που.
    Υπαρχει manual οπου εχει σχεδιαγραμμα της συνδεσμολογιας... http://www.simacom.gr/main/pdf_files...anual%20GR.pdf
    Επισης το παλιο θυροτηλεφωνο με τη ταση λειτουργουσε γιατι λογικα θα χρειαστεις και Μ/Σ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IXHEM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια..προσφατα μου ζητήθηκε απο τον θείο μου να αλλαξω τα θυροτηλέφωνα στην πολυκατοικια του. Ακομα και τη μπουτονιέρα με τα ονοματα κατω στην εισοδο...Ετσι σαν σπουδαστης νεος που ειμαι σκευτηκα μηπως καποιος απο σας θελει και μπορει να με βοηθησει!

    Λογικα ο νεος πινακας με τον παλιο δεν θα εχουν την ιδια συνδεσμολογια?Οι νεοι πινακες και τα νεα θυροτηλεφωνα σε τη διαφερουν απο τους παλιους?παλιους τουλαχιστον 13χρονια..
    Θα ηθελα την γνωμη καποιου έμπυρου..(ουσιαστικα μονο μια αλλαγη θα κανω των παλιων θυροτηλεφωνων και παλιας μπουτονιερας στην εισοδο!)

    Τα διαμερισματα ειναι 20.

    Επίσης καποιο καλο και φθηνό μαγαζι στην Θεσσαλονικη για να αγορασω τα ηλικα εχει να προτινει κανεις?

    Τα ηλικα θα ειναι απλα : θυροτηλεφωνα + μπουτονιέρα επίτοιχη θυροτηλεφώνου γιά ανεξάρτητα διαμερίσματα ?? Αν οχι τι αλλο θα χρειαστω.?

    Σας ευχαριστω . καθε συμβουλη/παρατήρηση δεκτη μετά χαράς !(Ο σοφος ακούων ελεγχο γινετε σοφοτερος!)





    Φίλε χωρίς παραξήγηση μου σαν είσαι νέος σπουδαστής που είσαι , πρέπει να βελτιώσεις την ορθογραφία σου και τον τονισμό στα γραπτά σου (ειναι και bold τα λάθη και ..... γκαρίζουν) . Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις ένα κείμενο απο κάποιον που τώρα είναι σπουδαστής και αύριο θα είναι επιστήμονας και να μην ξέρει να γράψει σωστά .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    To manual το έχω, απλά επειδή ξήλωσα το siemens δεν ξέρω τα καλώδια που αντιστοιχούν..Το Μ/Σ τι είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Μ/Σ= Μετασχηματιστης

    Δες το manual δες και τα καλωδια στο κουδουνι αλλα να τσεκαρεις την ταση πρωτα μην εχεις πουθενα 230V ταση και πας και το πιασεις...
    Επισης σου λεω για M/Σ γιατι νομιζω οτι το ctc δουλευει με 8-12V ταση...
    Καλυτερα ομως αν δεν εισαι ηλεκτρολογος να φωναξεις καποιον επαγγελματια να το κανει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή παλιού διπλού διακόπτη με legrand
    By Tzimakos_30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-18, 12:28
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 11:11
  3. Αλλαγή παλιού πίνακα.
    By mpirarxos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 22:54
  4. Αναβάθμιση παλιού PC
    By midakos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-14, 23:50
  5. Το νέο μηχάνημα ενός παλιού
    By itta-vitta in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-07, 10:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας