Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 135

Θέμα: Αφυγραντήρας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή Αφυγραντήρας

    Ψάχνω να πάρω έναν αφυγραντήρα για 80-90μ σπίτι και δεν έχω ιδέα για το τι να κοιτάξω.
    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η κατανάλωση και ο θόρυβος να είναι χαμηλά.
    Με μια πρόχειρη ματιά κοίταξα κάποια κομμάτια όπως 1 και 2 αλλά μου γεννήθηκαν δύο απορίες:

    Ιονιστή να έχει ή όχι και που βοηθάει.
    Το ένα λέει ότι παίρνει ψυκτικό υγρό ενώ το άλλο όχι, η διαφορά τους πέρα από τα άλλα είναι στον θόρυβο και στην κατανάλωση. Προτεινόμενο ποιο είναι αυτό που έχει συμπιεστή ή όχι και ποια η διαφορά τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν γράφεις ποιους αφυγραντήρες έχεις δει να σου πούμε την γνώμη μας.
    Αν γράφοντας " αφυγραντήρα χωρίς συμπιεστή " εννοείς αυτούς με τις ειδικές <<πέτρες>>, που με την υγρασία λιώνουν και γίνονται υγρό,τότε νομίζω πως για ένα σπίτι 80-90μ^2, είναι σαφώς καλύτεροι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή.
    Εγώ στο σπίτι μου (στην Αθήνα περίπου 90μ^2), αλλά και οι γονείς μου στην επαρχία, έχουμε από ένα Philco ( http://www.skroutz.gr/s/4587/Philco-PDH-520HB.html ) και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Δεν έχει βέβαια ηλεκτρονικά,όπως ένδειξη της θερμοκρασίας ή της υγρασίας του χώρου, χρονοδιακόπτες κ.λ.π. αλλά ίσως να είναι καλύτερο αυτό, λόγω απλότητας κατασκευής .
    Το συγκεκριμένο αφυγραντήρα, συγκριτικά με άλλους (βάσει των χαρακτηριστικών της κάθε εταιρίας ), τον επέλεξα βασικά, λόγω της κατανάλωσης του, του θορύβου λειτουργίας αλλά και της τιμής του σε σχέση πάντα με τον χώρο που μπορεί και καλύπτει .
    Τώρα όσο για τον ιονιστή,εγώ δεν έχω, αλλά ούτε έτυχε να βρεθώ σε χώρο που λειτουργούσε ιονιστής, οπότε πρακτικά, δεν ξέρω να σου πω κατά πόσο αξίζει και αν όντως κάνει δουλειά. Θεωρητικά, από ότι λένε κάποιοι, κάνει δουλειά.
    Η επιλογή βεβαία είναι σχετική και είναι ανάλογα την οικονομική δυνατότητα, τις ανάγκες , τον χώρο του σπιτιού κ.ο.κ. του καθενός.
    Αν το σπίτι δεν έχει κάπως ενιαία διαρρύθμιση και έχει πολλούς διαδρόμους και δωμάτια ,ίσως δεν μπορεί να κάνει σωστή δουλειά μόνο ένα αφυγραντήρας και είναι καλύτερα να αγοραστούν δύο μικρότεροι (δηλαδή μοντέλα με λιγότερη κάλυψη χώρου).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Επειδή ήμουνα ένα βήμα πριν την αγορά αφυγραντήρα , εντόπισα μια διαρροή στην αποχέτευση της μπανιέρας η οποία ήταν και η αιτία της υγρασίας στο σπίτι.
    Βέβαια επειδή είχε ποτίσει για τα καλά το πάτωμα κάτω από την ενδοδαπέδια ακόμα και τώρα μετά από 1 χρόνο υπάρχει κάποια σχετική υγρασία.
    Θέλω να πω ότι αν το σπίτι δεν είχε υγρασία τα προηγούμενα χρόνια, ψάξε για διαρροές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Ένας παράγοντας υγρασίας στο σπίτι, όπως σωστά έγραψες Νίκο, είναι όντως η τυχών διαρροή του δικτύου ύδρευσης ή θέρμανσης κ.λ.π. ,όπως επίσης το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να έχει και το μερικό σκάσιμο του σοβά,της πλάκας κ.ο.κ.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει οπωσδήποτε να επισκευαστεί η βλάβη, ο αφυγραντήρας δεν έχει νόημα.

    Υπάρχει όμως και η υγρασία στο χώρο ενός σπιτιού λόγω π.χ. κακού εξαερισμού,ή του φαινόμενου υγροποίησης λόγω παλαιάς - κακή μόνωσης ή παλαιών κουφωμάτων* ,ή ακόμα και λόγω αυξημένης υγρασίας της ατμόσφαιρας στην περιοχή του σπιτιού (όπως σε νησί ή σε παραθαλάσσια περιοχή κ.λ.π.) κ.ο.κ.
    Στις περιπτώσεις αυτές ο αφυγραντήρας, με σωστή χρήση (και αυτό επειδή ο αέρας του σπιτιού θα πρέπει πάντα να έχει κάποια σχετική υγρασία και όχι να είναι πάρα πολύ ξηρός γιατί αυτό θα είναι ανθυγιεινό), μπορεί να βοηθήσει αρκετά στο πρόβλημα υγρασίας.



    * Το σωστό βέβαια σε αυτήν την περίπτωση, είναι να τοποθετηθεί ή να επισκευασθεί η μόνωση και αν πρέπει να αλλαχτούν και τα κουφώματα ,αλλά αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα τότε ο αφυγραντήρας,έστω προσωρινά, μειώνει κατά πολύ το πρόβλημα υγρασίας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 11-02-14 στις 01:53

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν γράφεις ποιους αφυγραντήρες έχεις δει να σου πούμε την γνώμη μας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Με μια πρόχειρη ματιά κοίταξα κάποια κομμάτια όπως 1 και 2 αλλά μου γεννήθηκαν δύο απορίες:
    Ιονιστή να έχει ή όχι και που βοηθάει.
    Το ένα λέει ότι παίρνει ψυκτικό υγρό ενώ το άλλο όχι, η διαφορά τους πέρα από τα άλλα είναι στον θόρυβο και στην κατανάλωση. Προτεινόμενο ποιο είναι αυτό που έχει συμπιεστή ή όχι και ποια η διαφορά τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γράφοντας " αφυγραντήρα χωρίς συμπιεστή " εννοείς αυτούς με τις ειδικές <<πέτρες>>, που με την υγρασία λιώνουν και γίνονται υγρό,τότε νομίζω πως για ένα σπίτι 80-90μ^2, είναι σαφώς καλύτεροι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή.
    Όχι εννοώ το 1.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ήμουνα ένα βήμα πριν την αγορά αφυγραντήρα , εντόπισα μια διαρροή στην αποχέτευση της μπανιέρας η οποία ήταν και η αιτία της υγρασίας στο σπίτι.
    Βέβαια επειδή είχε ποτίσει για τα καλά το πάτωμα κάτω από την ενδοδαπέδια ακόμα και τώρα μετά από 1 χρόνο υπάρχει κάποια σχετική υγρασία.
    Θέλω να πω ότι αν το σπίτι δεν είχε υγρασία τα προηγούμενα χρόνια, ψάξε για διαρροές.
    Δεν είναι απο υδραυλικά, όλη η πολυκατοικία έχει θέμα, είναι από κακή μόνωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Βρήκα μια εξήγηση εδώ.
    Μάλλον πάω για αυτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Αντώνη sorry,δεν είχα δει ότι είχες βάλει ήδη τα μοντέλα στο ποστ σου.
    Ομολογώ ότι παρότι το έψαξα το θέμα, δεν είχα ακούσει για το συγκεκριμένο σύστημα αφυγραντήρα (desiccant) και η έρευνά μου περιορίστηκε τελικά, μόνο στους αφυγραντήρες με συμπιεστή.
    Ακούγεται πολύ καλή η συγκεκριμένη πατέντα
    (desiccant)και αν όντως είναι όπως τα λέει σίγουρα αξίζει, ιδιαίτερα για χώρους που δεν έχουν καθόλου θέρμανση.
    Στο δικό μου σπίτι πάντως (που από επάνω μου δεν υπάρχει άλλος όροφος,έχω την ταράτσα και χωρίς καμία μόνωση), έχει ανάψει το λαμπάκι
    του αφυγραντήρα για ξεπάγωμα, κάνα δυο φορές και αυτό το παρατήρησα δύο μόνο μέρες που είχε κάτω από 15 βαθμούς στο σπίτι και που δεν λειτουργούσε καμία θέρμανση εκείνη την ώρα.
    Το καλοριφέρ
    σημειωτέων ανάβει για 3-4 ώρες το απόγευμα, ανάλογα και την θερμοκρασίες του περιβάλλοντος και του εσωτερικού χώρου βέβαια, και ο εσωτερικός χώρος του σπιτιού πολύ σπάνια υπερβαίνει τους 19-20 βαθμούς.
    Πάντως ο αφυγραντήρας όντως έχει όφελος στην θέρμανση του χώρου αλλά και στην αίσθηση της θερμοκρασίας του χώρου (καμία σχέση με και χωρίς αφυγραντήρα) .

    Να σου πω όμως την γνώμη μου, για το τι πρέπει να σκεφτείς πριν αγοράσεις τον αφυγραντήρα που μάλλον έχεις καταλήξει.
    Συγκριτικά πάντα με τον δικό μου, που γνωρίζω πια την λειτουργία του .

    α) Έχει μικρό δοχείο (2lt) (πολύ σημαντικό,επειδή αν δεν βάλεις αποχέτευση μόνιμη, θα πρέπει να το αδειάζεις συχνά, ειδικά αν έχεις σχετικά υψηλή υγρασία στο σπίτι. Εγώ για παράδειγμα αδειάζω το δοχείο του (5lt) τουλάχιστον μία φορά την ημέρα σε νοτιάδες καιρούς, αλλιώς τουλάχιστον μία φορά ανά μιάμιση μέρα περίπου και λειτουργεί συνήθως περίπου 8 με 10 το πολύ ώρες ημερησίως),

    β)ο θόρυβος (δεν είναι σίγουρα ο πιο ήσυχος αφυγραντήρας,αν εξαιρέσουμε την χαμηλή λειτουργία που είναι 39db, στο max φθάνει 48db, αλλά αυτό είναι σχετικό, μπορεί εσένα να μην σε ενοχλεί. Ο δικός μου
    πάντως με 41db σίγουρα ακούγεται, ιδιαίτερα σε ήσυχες ώρες της ημέρας,αλλά τον έχουμε πια συνηθίσει ).

    γ)η κατανάλωση ρεύματος (ειδικά στο maximum είναι διπλάσια από τον δικό μου,
    πάντα μιλάμε για τα ίδια τετραγωνικά ).

    Σίγουρα ένα μεγάλο πλεονέκτημα που έχει αυτός που λες, είναι ότι έχει απόδοση από 1-37 βαθμούς, το οποίο όμως νομίζω βασικά είναι πλεονέκτημα για χώρους χωρίς θέρμανση.Θεωρώ ότι αν χρησιμοποιείς γενικά θέρμανση,σχεδόν καθημερινά στο σπίτι και οι θερμοκρασίες του σπιτιού σου είναι συνήθως πάνω από 16 βαθμούς και ένας αφυγραντήρας με συμπιεστή θα κάνει καλή δουλειά και δεν θα παγώνει εύκολα το στοιχείο του.Εκτός αν σκέφτεσαι να μην έχεις καθόλου θέρμανση, αλλά αυτό σε σπίτι χωρίς πολύ καλή μόνωση, μάλλον δεν γίνεται.

    Η άποψή μου φιλικά.

    Πιστεύω να μην σε ζάλισα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 11-02-14 στις 03:14

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Μια καλή εξήγηση για τις διαφορές είναι εδώ.

    Έτσι όπως τα περιγράφουν είναι ποιο οικονομικός ο ξηραντικός απο τον κομπρέσορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Αντώνη ίσως να είναι όντως,έτσι όπως τα λένε. Οπωσδήποτε άλλωστε, πάντα υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στον κάθε τύπο αφυγραντήρα και στην τεχνολογία του κάθε μηχανήματος γενικότερα .
    Ανάλογα τώρα με τις ανάγκες του, με τα οικονομικά ή αισθητικά του κριτήρια κ.ο.κ. ο κάθε υποψήφιος αγοραστής, επιλέγει το μηχάνημα που θεωρεί ότι τον καλύπτει καλύτερα.

    Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με την λογική της επιλογής τους (και ούτε μπορώ να την εξηγήσω), στο εξής σημείο:
    γράφουν ότι, ενώ έχει σταθερή (άρα και υψηλότερη) απόδοση ο ξηραντικός τύπος αφυγραντήρα, σε σχέση με τους αφυγραντήρες με συμπιεστή και εκτός αυτού, στα πλεονεκτήματα του ξηραντικού τύπου αναφέρουν το μικρότερο βάρος και την φορητότητα (άρα εύκολη μεταφορά στους διάφορους χώρους του σπιτιού, οπότε δεν έχουν σαν δεδομένη την μόνιμη σύνδεση του αφυγραντήρα με αποχέτευση),τελικά τοποθετούν στα μοντέλα τους μικρό δοχείο νερού (π.χ. το μοντέλο που έχεις στο ποστ#6 έχει δοχείο 2lt).
    Αυτά γενικώς τα αναγράφουν και εδώ : http://www.andatech.com.au/blog/dehu...-buying-guide/
    Όλο αυτό εμένα δεν μου κολλάει και μου δημιουργεί απορίες και αμφιβολίες (επειδή ουσιαστικά, κατά την άποψή μου,το ένα αναιρεί το άλλο).

    Εγώ πάντως επιμένω, αν έχεις στο σπίτι σου υψηλά ποσοστά σχετικής υγρασίας, κακή μόνωση κ.λ.π. (και ιδιαίτερα αν είναι σωστά όλα αυτά που γράφουν στα χαρακτηριστικά του, δηλαδή δυνατότητα αφύγρανσης 8 λίτρα/ημέρα στους 1-37°C και με σταθερή-υψηλή απόδοση ) ,πως το δοχείο του με χωρητικότητα 2lt είναι μικρό. Βέβαια δεν σοβαρό θέμα αν κάποιος είναι συνεχώς στο σπίτι.Αν όμως λείπουν όλοι για αρκετές ώρες και ο αφυγραντήρας πρέπει να λειτουργεί, τότε υπάρχει ένα θέμα.

    Όσο αφορά την κατανάλωση του και τον θόρυβό του, (αν ισχύει το παραπάνω σκεπτικό μου), γιατί να μην είναι και αυτά λίγο <<τραβηγμένα>> ή υπερβολικά, για λόγους διαφήμισης-προώθησης κ.λ.π της συγκεκριμένης τεχνολογίας - μοντέλων αφυγραντήρων.
    Και να εξηγήσω τον συλλογισμό μου.
    Θεωρώ ότι στην περίπτωση που ο χώρος έχει υψηλή υγρασία,ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί στην υψηλότερη ισχύς - απόδοση (άρα τουλάχιστον όσο χρόνο θα λειτουργεί στην υψηλότερη απόδοσή του,θα καταναλώνει 650W και ο θόρυβος θα είναι 48db, βάσει των χαρακτηριστικών του ) και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, κατά πόσο στην πράξη αυτό αντισταθμίζεται, (όσο αφορά την κατανάλωση), από την σταθερή-υψηλή απόδοσή, όπως ισχυρίζονται.
    Αυτό το σκεπτικό νομίζω, το ενισχύει το γεγονός ότι για να εξατμιστεί το νερό ώστε να γίνει η αφύγρανση του αέρα, χρειάζεται να έχει κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία το ξηραντικό υλικό και ότι αυτό πρέπει να γίνει σε σχετικά μικρό χρόνο, έτσι ώστε να ισχύσει στην πράξη η σταθερή-υψηλή απόδοση . Αν ακόμα λάβουμε υπόψη, ότι η θέρμανση του ξηραντικού υλικού, προφανώς, γίνεται με κάποιο τύπο ηλεκτρικής αντίστασης, (βάσει τώρα και της αντίστοιχης σύγκρισης στην απόδοση για θέρμανση, μεταξύ air condition και ηλεκτρικής θερμάστρας - σόμπας κ.λ.π.)τότε θα απαιτεί λογικά μεγαλύτερη κατανάλωση ηλεκτρικής ισχύος . Οπότε βάσει των παραπάνω συμπεραίνω ότι, σε χώρους μεγάλης σχετικής υγρασίας, για να έχει μεγάλη και σταθερή απόδοση, θα έχει και μεγαλύτερη σχετικά κατανάλωση, συγκριτικά με έναν αφυγραντήρα με συμπιεστή .
    Ίσως βέβαια να κάνω λάθος και η διαφορά τελικά στην συνολική κατανάλωση των δυο τύπων αφυγραντήρων, να είναι μικρή ή ανάξια λόγου, σίγουρα δεν το γνωρίζω και ούτε μου είναι πρακτικά εφικτό, να το αποδείξω στην πράξη.

    Για να μην παρεξηγηθώ, ούτε έμπορος είμαι , ούτε έχω κάποιο όφελος από την πώληση αφυγραντήρων.
    Το τι τελικά θα επιλέξεις, εννοείται, πως είναι καθαρά δική σου απόφαση .
    Απλά σου έγραψα την άποψη μου, αναλύοντας το σκεπτικό μου, μόνο για να ακούσεις μια δεύτερη γνώμη - άποψη, όπως ζήτησες, χωρίς να έχω ως στόχο ούτε να σε αποπροσανατολίσω, ούτε να σε επηρεάσω .
    Φιλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 12-02-14 στις 17:33

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    toni31 (12-02-14)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παιδιά, οι dessicant αφυγραντήρες δεν είναι τόσο αποδοτικοί όσο αυτοί με ψυκτικό κύκλωμα, δηλαδή από ένα όριο και κάτω της υγρασίας του χώρου παύουν να συλλέγουν υγρασία (να βγάζουν νερό). Τώρα όσον αφορά το θόρυβο, σε όλους τους αφυγραντήρες ακούγεται ο ανεμιστήρας. Ο τύπος desiccant έχει και δεύτερο μικρό ανεμιστήρα (που ακούγεται κι αυτός λίγο). Στους αφυγραντήρες με συμπιεστή ακούγεται φυσικά και ο συμπιεστής (όπως περίπου κάνει το ψυγείο σας όταν δουλεύει). Στους αφυγραντήρες με στοιχεία peltier δεν ακούγεται τίποτα άλλο, το ίδιο και στους αφυγραντήρες silica (αυτοί δεν έχουν ούτε ανεμιστήρα και δουλεύουν χωρίς ηλεκτρική παροχή. Συνδέονται με το ρεύμα μόνο όταν έχουν απορροφήσει πολύ υγρασία - το ρεύμα ζεσταίνει μια αντίσταση η οποία στεγνώνει τις υγροσκοπικές μπίλιες).

    -1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αφυγραντήρας Pelter
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 19:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας