Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 135

Θέμα: Αφυγραντήρας

  1. #101
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Το πράγμα δεν είναι απλό. Ο κατασκευαστής λέει ότι δουλεύει και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες ο 20L αλλά δεν αποδίδει τα μέγιστα. Εγώ θα σου πω ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες θα παγώνει και δεν θα κάνει δουλειά. Ο DD8L δεν έχει θέμα παγώματος και θα δουλεύει αλλά το τίμημα θα είναι το ρεύμα κατανάλωσης. Το άλλο θέμα είναι από πού προέρχεται η υγρασία, μήπως πρέπει να κάνεις κάτι άλλο πριν αγοράσεις αφυγραντήρα?
    Για παράδειγμα, ρούχα απλωμένα μέσα στο σπίτι, δεν γίνεται αερισμός καθημερινός, καθώς και άλλοι παράγοντες που επιβαρύνουν την κατάσταση . Μήπως θα πρέπει να εξετάσεις και το ενδεχόμενο η θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από τους 18?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πράγμα δεν είναι απλό. Ο κατασκευαστής λέει ότι δουλεύει και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες ο 20L αλλά δεν αποδίδει τα μέγιστα. Εγώ θα σου πω ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες θα παγώνει και δεν θα κάνει δουλειά. Ο DD8L δεν έχει θέμα παγώματος και θα δουλεύει αλλά το τίμημα θα είναι το ρεύμα κατανάλωσης. Το άλλο θέμα είναι από πού προέρχεται η υγρασία, μήπως πρέπει να κάνεις κάτι άλλο πριν αγοράσεις αφυγραντήρα?
    Για παράδειγμα, ρούχα απλωμένα μέσα στο σπίτι, δεν γίνεται αερισμός καθημερινός, καθώς και άλλοι παράγοντες που επιβαρύνουν την κατάσταση . Μήπως θα πρέπει να εξετάσεις και το ενδεχόμενο η θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από τους 18?
    Η υγρασία στο σπίτι προέρχεται γιατί το σπίτι είναι παλαιάς κατασκευής χωρίς μόνωση.Η υγρασία που υπάρχει είναι αρκέτη, μαυρίζουν οι τοίχοι και κάθε δυο χρόνια χρειάζεται βάψιμο.Επίσης η περιοχή που βρίσκεται το σπίτι έχει πάρα πολύ υγρασία.Ρούχα δεν απλώνονται ποτέ μέσα στο σπίτι και το σπίτι αερίζεται καθημερινά.Η θερμοκρασία είναι λίγο δύσκολο να μην πέφτει κάτω απο τους 18 γιατί η θέρμανση που υπάρχει είναι ένα αεροθερμο πετρελαίου το οποίο δεν μπορεί να είναι συνέχεια αναμμένο για λόγους οικονομίας και γιατί καποιες ώρες της ημέρας μπορει να μην υπάρχει κάποιος στο σπίτι.Τις ώρες που πέφτει η θερμοκρασία είναι τις βραδινές ώρες που δεν υπάρχει θέρμανση (ώπου παρατηρείτε το φαινόμενο τα τζαμια να έχουν πολύ υγρασία, να τρέχει νερό) και κάποιες ώρες της ημέρας.Σε αυτές τις ώρες αναφέρομαι και ιδίως το βράδυ που παρατηρείτε πολύ υγρασία και ίσως η θερμοκρασία να φτάνει στους 15 βαθμούς ίσως και λίγο πιο κάτω αν έχει πολύ κρύο.Αυτές τις ώρες θα είναι αποτελεσματικός ο 20L γιατί τις υπόλοιπες ώρες η θερμοκρασία κυμαίνεται απο 18-21 περίπου;;
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν νομίζω ότι θα βολέψει ο 20L. Σε χαμηλές θερμοκρασίες θα μπαίνει σε κατάσταση απόψυξης και δεν θα κάνει αφύγρανση. Νομίζω ότι ο DD8L είναι καταλληλότερος, απλά να είσαι προετοιμασμένος για σφαλιάρες από την ΔΕΗ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν νομίζω ότι θα βολέψει ο 20L. Σε χαμηλές θερμοκρασίες θα μπαίνει σε κατάσταση απόψυξης και δεν θα κάνει αφύγρανση. Νομίζω ότι ο DD8L είναι καταλληλότερος, απλά να είσαι προετοιμασμένος για σφαλιάρες από την ΔΕΗ.
    Ευχαριστώ πολύ toni31 για τις συμβουλές σου.
    Απ' οτι φαίνεται δεν θα τις αποφύγω τις σφαλιάρες της ΔΕΗ. Εκτός και αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο σε desiccant με λιγότερη κατανάλωση;; Αλλά απ' οτι βλέπω όλοι οι desiccant έχουν την ίδια κατανάλωση περίπου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια είπαμε, για να κάνουν δουλειά (οι απλοί), θέλουν λίγο αυξημένη θερμοκρασία
    χώρου, και οχι πχ 11 oC.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν νομίζω ότι θα βολέψει ο 20L. Σε χαμηλές θερμοκρασίες θα μπαίνει σε κατάσταση απόψυξης και δεν θα κάνει αφύγρανση.
    Κωνσταντίνε ο Αντώνης σου τα λέει πάρα πολύ καλά. Το έχω γράψει και εγώ παραπάνω, όταν
    η θερμοκρασία είναι χαμηλή <18-20 oC δεν έχουν απόδοση (απλοί). Ο συγκεκριμένος (ζεόλιθος),
    υποτίθεται δουλεύει απο πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ...

    Πέρα πο αυτό είναι πράγματι εξαιρετικός μιας και διάβασα κάποια review. Μοναδικό αρνητικό
    (για μένα) είναι το "χάσιμο" του εβδομαδιαίου προγραμματισμού που έχει σε περίπτωση διακοπής
    ρεύματος ενώ είναι κλειστός
    . Αν είναι είναι ανοιχτός και κοπεί, συνεχίζει απο εκεί που είχε μείνει.

    Εντάξει Οκ τώρα θα μου πείτε ... άλλοι δεν έχουν καθόλου, αυτό σε πείραξε ?. Οχι βέβαια, απλά
    αφού το έχει, ας δουλεύει σωστά. Στο σπίτι έχω έναν Delonghi που δεν έχει προγραμματισμό, και
    κάνει και σαν τρακτερ.

    Κατα τα άλλα ο meaco-dd8l ... είναι "λουκούμι".


    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #106
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο toni31και moutoulos με βοηθήσατε πάρα πολύ.Πριν λίγο είδα ότι η meaco έχει βγάλει και ένα άλλο μοντέλο τον DD8L Zambezi http://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποι...-dd8l-zambezi/ βέβαια είναι κάπως πιο ακριβός από τον DD8L.
    Τι έχετε να πείτε για αυτόν;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα τα άλλα ο meaco-dd8l ... είναι "λουκούμι".
    Συμφωνώ (με έχει σώσει), αλλά τσούζει στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #108
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Σχεδόν πέντε χρόνια, ασταμάτητα κατά τους χειμερινούς μήνες λειτουργίας του αφυγραντήρα, μπορώ να πω ότι έχω τις θετικότερες εντυπώσεις.
    Μερικές μέρες πριν κατάλαβα, ότι τελικά μου είναι απαραίτητος. Aυτό γιατί σταμάτησα να τον δουλεύω διότι άρχισε να κάνει κάτι κουλά, όπως να βγάζει κάτι κωδικούς 02, 03, μπορεί και 06. Η ένδειξη της υγρασίας ήταν κολλημένη στο 99% και ο αφυγραντήρας συνέχεια έμπαινε σε κατάσταση απόψυξης ενώ δεν υπήρχε λόγος αφού η θερμοκρασία του σπιτιού ήταν πάνω από 20C. Σήμερα βρήκα την ώρα και τον άνοιξα πηγαίνοντας κατευθείαν στον αισθητήρα της υγρασίας. Ο ένοχος ήταν εκεί, διάβρωση από νερό στις επαφές, βασικά σαπίλα σκέτη. Το πλακετάκι καθαρίστηκε έγιναν οι απαραίτητες γέφυρες, έξυσα τους διαδρόμους και πέρασα καινούργια μάσκα, μπήκε σε λειτουργία και όλα πάνε καλά προς το παρόν, φαίνεται να δουλεύει κανονικά με την υγρασία σε φυσιολογικά επίπεδα. Τώρα φαντάζομαι ότι η διάβρωση έχει να κάνει με μια τούμπα που είχε φάει παλιά και δεν θέλω να πιστεύω ότι οφείλετε σε κατασκευαστικό λάθος, λόγω ότι ο αισθητήρας είναι κοντά στον συλλέκτη νερού και πάνω στο ψυγείο. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα ας το γράψει.
    20190506_111052.jpg 20190506_111043.jpg

    Υ.Γ Ψάχνοντας λοιπόν από περιέργεια στο ίντερνετ την εταιρεία που έφτιαξε το πλακετάκι (Deye) έπεσα ακριβώς στην μαμά εταιρεία που τους φτιάχνει, για λογαριασμό της MEACO.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (11-05-19)

  10. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Μετά από 4,5 χρόνια , ίδιο πρόβλημα και με τα ίδια alarm μου έκανε και εμένα, την πρώτη φορά καθάρισα τον αισθητήρα , δούλεψε 3-4 μήνες και μου το ξανάκανε

    Αφού ξανακαθάρισα τον αισθητήρα , έριξα στην πίσω πλευρά του μόνο βερνίκι να καλύψω τους χαλκοδιαδρόμους , και του άλλαξα θέση στην ουσία τώρα είναι κρεμασμένος στον αέρα, 4-5 εκατοστά πιο αριστερά , επάνω στη ροή του αέρα

    Από ότι παρατήρησα , και τις 2 φορές λόγω υπερβολικής υγροποίησης κάποιες σταγόνες πέφτανε πάνω του
    Από τότε δουλεύει τέλεια ,έχει μία ελάχιστη απόκλιση στην ένδειξη της υγρασίας αλλά ησύχασα
    Συνημμένο Αρχείο 78022
    Συνημμένο Αρχείο 78023
    Συνημμένο Αρχείο 78024

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 11-05-19 στις 20:46
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    toni31 (11-05-19)

  12. #110
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.029

    Προεπιλογή

    Αν έχεις Air Condition στο χώρο, δεν χρειάζεται ΚΑΙ αφυγραντήρας!

    Βάζεις το Air Condition στην αφύγρανση (συνήθως το σύμβολο με την σταγόνα) και κάνει την ίδια δουλειά και ίσως για μεγαλύτερο χώρο ακόμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αφυγραντήρας Pelter
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 18:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας