Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: τσοκ για λαμπάτο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή τσοκ για λαμπάτο

    ξέρει κανένας πού μπορούμε να βρούμε τσόκ για φιλτράρισμα στο τροφοδοτικό λαμπάτου ενισχυτή , έχω δεί κάποιους στο ebay με κόστος 50ευρώ είναι τόσο ακριβά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Μη βάζεις τσοκ δεν χρειάζεται. Αυτά είναι θεωρίες για κατασκευές επί χάρτου. Ο θόρυβος των 50 ΗΖ στραγγαλίζεται στο μ/σ τροφοδοσίας. Αν πάλι επιμένεις για τσοκ θα αγοράσεις από τα εργαστήρια περιέλιξης μ/σ. Στην Αθήνα είναι ο Γιατράς (Καλλιθέα), ο Παπαντωνίου, στη Θεσσαλονίκη η ΜΑΡΝΙΚ και ο Αντωνιάδης και διάφοροι άλλοι. Γκούγκλαρε και θα σου βγάλει αρκετούς η αναζήτηση. Ένα τσοκ 10Η/350 μιλλΑ το είχα αγοράσει πριν από 3-4 χρόνια κάπου στα 15 ευρώ. Στον εβαυ και γενικά στο εξωτερικό οι μ/σ είναι ακριβοί. Εγώ πάντως έχω κάνει δοκιμές και με τσοκ και χωρίς τσοκ. Διαφορά δεν είδα. Αυτό που παίζει ρόλο είναι οι ηλεκτρολυτικοί. Για έναν ενισχυτή της κατηγορίας ντούμπλεξ 35άρη, στη γέφυρα έχω βάλει 300 μφ και στις άλλες γραμμές σκρην λυχν. εξόδου, προενισχύσεις 100μφ. Στο τέρμα η ένταση, στα ηχεία δεν ακούω τίποτε μόνο καθαρό φύσημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    τα chock κάνουν δουλειά και μάλιστα σοβαρή ιδιαιτέρα όταν το φορτίο είναι μεγάλο αλλά έχουν το κόστος τους...
    εναλλακτικά μπορείς αντί για chock να βάλεις και Ballast από λάμπα φθορισμού, προσέχοντας όμως να μην υπερβεις τα mA που αντέχει το ballast

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Untitled-1.jpg η ανόρθωση γίνεται απο λάμπα 5y3gt και έχω περιορισμό στην χωρητικότητα των πυκνωτών έχω κάνει αυτό για τροφοδοσία με 2*47μf σε σειρά =23,5μf για να ανεβάσω τα volt του πυκνωτή και να μήν είναι οριακά , όμως ακούω ένα χαμηλό μμμμ που δέν έχει σχέση με το volume είναι το ίδιο σε κάθε ένταση ανεπαίσθητο μέν ενοχλητικό δέ , το καταλαβαίνεις μόνο όταν δέν έχει ηχητικό σήμα ο ενισχυτής.
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosrita : 11-02-14 στις 10:51

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    το chok είναι αναγκαίο σε ενισχυτές SE, σε push pull δεν κρίνεται απαραίτητο ,γιατί αλληλοεξουδετερώνονται από τα αντίρροπα ρεύματα στα τυλίγματα στον μτ εξόδου
    ομως πρέπει αυτά τα ρεύματα να είναι ίσια και τυχόν ασυμμετρία τυλιγμάτων η λυχνιών (Matching) υπάρχει η περίπτωση εμφανούς βόμβου λόγω τροφοδοσίας

    για να συγουρευτουμε αφαίρεσε τις προενισχυτριες και άφησε μόνο τις εξοδου ,,,εάν ο βομβος συνεχίζεται τότε κάποια διάφορα υπάρχει στις λυχνίες ..δοκιμαστικά μπορούμε να τις κάνουμε (τραμπα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904


    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Έχετε κάνει δοκιμές στη λειτουργία ενισχυτή με τσοκ και χωρίς τσοκ ή τα έχετε διαβάσει και τα έχετε δει μόνο στα σχέδια;
    Έχω βάλει και μπαλάστ αλλά έβγαινε ένας βόμβος που ακουγόταν και από τα ηχεία και από το ίδιο το μπαλάστ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Δεν είναι κακό να διαβάζουμε και λίγο...

    http://diyaudioprojects.com/Technica...ower-Supplies/

    Οι παλιοί λαμπάτοι είχαν πάντα τσόκ αλλά με πολύ μικρούς ηλεκτρολυτικούς (16 μF) στο φίλτρο. Με 100 και 200 μF το τσόκ προσθέτει απλώς βάρος, ιδιαίτερα όταν η έξοδος ειναι συμμετρική. Στα προηγούμενα στάδια ούτως ή άλλως το φιλτράρισμα γίνεται από τις αντιστάσεις πτώσης τάσεως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Είναι γνωστά αυτά και διαβασμένα από παλιά.
    Οι ντούμπλεξ 35άρης, 100άρης και 185άρης, δεν είχαν τσοκ. Επίσης δεν είχε και κάποιος κλώνος ντούπμλεξ 35άρη, ο Tradition. Οι Repton 40άρης (2Χελ34) και 80άρης (4Χελ34), είχαν ένα μικρό τσοκ στη γραμμή τροφοδοσίας των σκρην των λυχνιών εξόδου. Δεν ξέρω για ποιό λόγο ήταν σ' αυτό το σημείο. Θα το θεωρούσα καλύτερο αν ήταν συνδεδεμένο στη γραμμή τροφοδοσίας της προενίσχυσης. Ο Δέλτα ο 120άρης με τις 2Χ6146 είχε δύο τσοκ, ένα στα σκρην των 6146 και ένα στη γραμμή της προενίσχυσης. Είμαι κάτοχος όλων αυτών των ενισχυτών, τους οποίους τους πήρα "σκουπίδια' και τους έφτιαξα ενισχυτές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Linear για 144Mhz, λαμπάτο...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 13:10
  2. Ζητώ γνώμες για λαμπάτο ενισχυτή
    By itta-vitta in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-08, 23:29
  3. Γενικές πληροφορίες για λαμπάτο ενισχυτή.
    By georgemailo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 09:25
  4. Linear για CB λαμπάτο... (EL504: 20W, 829B: 80W)...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-05, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας