Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: φορτιστής μπαταριών

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή φορτιστής μπαταριών

    Καλησπέρα.

    Αγόρασα αυτόν τον φορτιστή:



    Χθες έβαλα να φορτίσουν δύο μπαταρίες AAA 1.2V 550mAh. Τις είχα 22 ώρες. Το λαμπάκι στον φορτιστή ήταν κόκκινο, το οποίο (προφανώς) έδειχνε ότι φορτίζουν. Μετά από 22 ώρες δε θα έπρεπε να έχουν γεμίσει; Μου φαίνεται υπερβολικό να μην έχουν φορτίσει και να θέλουν και πάλι φόρτιση. Τις τοποθέτησα στο ασύρματο τηλέφωνο, και μετά από 10 λεπτά (περίπου) το τηλέφωνο έδειξε ότι χρειάζεται επαναφόρτιση στις μπαταρίες.

    Έβαλα μόνες τους και πάλι σήμερα το πρωί δύο άλλες AAA 1.2V 1800mAh. Μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα χρειάζονται οι 550mAh και οι 1800mAh;

    Μήπως δεν φορτίζουν (και γι' αυτό ανάβει κόκκινο λαμπάκι) επειδή, προκειμένου να υπάρξει φόρτιση πρέπει να έχω τέσσερις ταυτόχρονα στον φορτιστή; Όσες δηλαδή παίρνει maximum; Δε νομίζω, πάντως. Κάτι άλλο πρέπει να είναι.
    Ο φορτιστής έχει και ένα άλλο λαμπάκι το οποίο, ακόμη, δεν έχει ανάψει ποτέ. Υποθέτω πως πρέπει να ανάβει πράσινο, το οποίο θα σημαίνει ότι οι μπαταρίες που είναι τοποθετημένες γέμισαν. Δυστυχώς, αυτό το λαμπάκι δεν το έχω δει ακόμη να ανάβει (αν είναι για το φουλάρισμα).

    Αν για δύο μπαταρίες 550mAh θέλω περισσότερο από 22 ώρες, μάλλον οι 1800mAh θα φορτίσουν του χρόνου!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Αγόρασα αυτόν τον φορτιστή:



    Χθες έβαλα να φορτίσουν δύο μπαταρίες AAA 1.2V 550mAh. Τις είχα 22 ώρες. Το λαμπάκι στον φορτιστή ήταν κόκκινο, το οποίο (προφανώς) έδειχνε ότι φορτίζουν. Μετά από 22 ώρες δε θα έπρεπε να έχουν γεμίσει; Μου φαίνεται υπερβολικό να μην έχουν φορτίσει και να θέλουν και πάλι φόρτιση. Τις τοποθέτησα στο ασύρματο τηλέφωνο, και μετά από 10 λεπτά (περίπου) το τηλέφωνο έδειξε ότι χρειάζεται επαναφόρτιση στις μπαταρίες.

    Έβαλα μόνες τους και πάλι σήμερα το πρωί δύο άλλες AAA 1.2V 1800mAh. Μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα χρειάζονται οι 550mAh και οι 1800mAh;

    Μήπως δεν φορτίζουν (και γι' αυτό ανάβει κόκκινο λαμπάκι) επειδή, προκειμένου να υπάρξει φόρτιση πρέπει να έχω τέσσερις ταυτόχρονα στον φορτιστή; Όσες δηλαδή παίρνει maximum; Δε νομίζω, πάντως. Κάτι άλλο πρέπει να είναι.
    Ο φορτιστής έχει και ένα άλλο λαμπάκι το οποίο, ακόμη, δεν έχει ανάψει ποτέ. Υποθέτω πως πρέπει να ανάβει πράσινο, το οποίο θα σημαίνει ότι οι μπαταρίες που είναι τοποθετημένες γέμισαν. Δυστυχώς, αυτό το λαμπάκι δεν το έχω δει ακόμη να ανάβει (αν είναι για το φουλάρισμα).

    Αν για δύο μπαταρίες 550mAh θέλω περισσότερο από 22 ώρες, μάλλον οι 1800mAh θα φορτίσουν του χρόνου!!
    Ετσι οπως τον βλεπω ειναι για δυο συστοιχιες αρα φορτιζουν και 2-2.Δοκιμασε και στην αλλη πλευρα αν και απο οτι καταλαβα τσαμπα τα λεφτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    O φορτιστής λέει με πόσα mA φορτίζει τις ΑΑ και ΑΑΑ μπαταρίες (οι ΑΑΑ φορτίζουν με μικρότερο ρεύμα). Από αυτότο στοιχείο θα μπορέσουμε να υπολογίσουμε την διάρκεια φόρτισης για τις μπαταρίες που έχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε μου ο φορτιστης σου ειναι ενας τυπικος φτηνος φορτιστης. εχω καποιον παρομοιο που κανει αριστα την δουλεια του. αλλωστε εχει ενα απλο κυκλωμα ανορθωσης με μια αντισταση για περιορισμο του ρευματος. τιποτε αλλο. δεν εχει λογο να μην δουλευει. οσο για το τριτο λαμπακι που λες δεν φαινεται στην φωτο. μπορεις να το βγαλεις φωτογραφια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει 3ο λαμπάκι. Μόνο δύο.

    Αυτές τις λεπτομέρειες που λέτε, τώρα τις είδα. Νομίζω πως δεν κάνει για τις δικές μου. Θα ήθελα μία βοήθεια-επιβεβαίωση.
    Τον πήρα από eBay, και δεν έχει μέσα κάποιο manual. Ήρθε έτσι, σκέτος.

    Τώρα που κοίταξα στο πίσω μέρος γράφει τα κάτωθι:

    Input: 100-240V AC 50/60Hz
    Output:2.4V DC 400mA
    9V DC 20mA
    AA 200mAx2 AA 200mAx4
    AAA 200mAx2 AAA 200mAx4

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει 3ο λαμπάκι. Μόνο δύο.

    Αυτές τις λεπτομέρειες που λέτε, τώρα τις είδα. Νομίζω πως δεν κάνει για τις δικές μου. Θα ήθελα μία βοήθεια-επιβεβαίωση.
    Τον πήρα από eBay, και δεν έχει μέσα κάποιο manual. Ήρθε έτσι, σκέτος.

    Τώρα που κοίταξα στο πίσω μέρος γράφει τα κάτωθι:

    Input: 100-240V AC 50/60Hz
    Output:2.4V DC 400mA
    9V DC 20mA
    AA 200mAx2 AA 200mAx4
    AAA 200mAx2 AAA 200mAx4
    ειναι ετσι οπως τα ελεγα.Φορτιζει 2 τεμ. ΑΑ ή ΑΑΑ ή 4 τεμ συγχρονως.Εχει και για 9v μπαταρια φορτιση,Ισως κατι δεν δουλευει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Αυτό το AA 200mA και AAA 200mA σημαίνει maximum φορτίο; Δηλαδή ότι φορτίζει σε φυσιολογικούς χρόνους μπαταρίες AA μέχρι 200mA και AAA και πάλι έως 200mA; Πόσο μπορεί να είναι αυτοί οι φυσιολογικοί χρόνοι αν η μπαταρία είναι άδεια; Εκτός και αν αυτό το 200mA είναι κάτι άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Αν η μπαταρία είναι 2000mA θα φορτίσει σε 2000/200=10 ώρες. Μια 1000mA θα φορτίσει σε 1000/200=5 ώρες.

    Αλλά πρέπει να έχει ή 2 ή 4 μπαταρἰες. Με 1 ή 3 δεν φορτίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυ-φορτιστής μπαταριών Ni-MH
    By Panoss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 16:30
  2. Φορτιστής μπαταριών
    By goosey in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 03:55
  3. Φορτιστής μπαταριών
    By Radiometer in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-05, 12:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας