Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο οι σπουδές δυστηχώς σήμερα είναι 95 % θεωρητικές και ένα 5 % εργαστήρια και πρακτική στα ΑΕΙ στα ΤΕΙ είναι καλλίτερα τα πρακτικά μια και οι πτυχιούχοι καλούνται να υπηρετήσουν τις εγκαταστάσεις στην πράξη αλλά δεν αρκούν τα βασικά αντικείμενα της ύλης του Υπουργείου πρέπει να καλύπτουν όλα τα σύγχρονα θέματα δομημένη καλωδίωση, εγκαταστάσεις σύγχρονων οικειών, Ηχου-Εικόνος, και πληθώρα αντικειμένων που οι απόφοιτοι ψάχνονται όταν βγούν στην αγορά να βρούνε λύσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά. εγώ θα το πω άλλη μια φορά. το να είσαι σωστός επαγγελματίας δεν θα σε κάνουν ούτε τα πτυχία ούτε οι άδειες.
    εκτός και αν θέλετε να μου πείτε ότι όλες οι κακοτεχνίες στην Ελλάδα έχουν γίνει από σκουπιδιάρηδες που το παίζανε μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, δικτυάδες κλπ κλπ κλπ. και δυστυχώς έχω και πάρα πολλά παραδείγματα που το στηρίζω αυτό που λέω.

    μιας και το θέμα είναι κατάλληλο να (ξανά) αναφέρω πολύ μεγάλη εταιρία συστημάτων ασφαλείας επιτήρησης κλπ που το κάθε έργο της μπορεί να είναι ο ετήσιος τζίρος πολλών εδώ μέσα και παρότι θα δείτε καλλιτεχνίες ακόμα και στην αρίθμηση καλωδίων και συρμάτων μέσα στο κέντρο συναγερμού το σύστημα(σε ένα που έτυχε να είμαι μάρτυρας αλλά όχι μόνο) ήταν τόσο διάτρητο που μπήκανε μέσα σε κτήριο αλώνιζαν για 3 ώρες και κανείς δεν πήρε χαμπάρι.
    το κτήριο είχε 10 γραμμές τηλεφώνου σταθερές και 2 μέσο κινητής.
    παρότι τους είχα προτρέψει να συνδεθούν από την αρχή στις γραμμές κινητής αυτοί καθησύχαζαν τον πελάτη για τον τακτικό έλεγχο τις σύνδεσης από το κέντρο τους και όλα είναι ασφαλές(ξέχασαν να του πουν ότι τον κάνανε μία φορά κάθε 24 ώρες).
    παρότι το κτήριο είναι 4 όροφοι την σειρήνα την αφήσανε στο ύψος μίας πρόχειρης που είχε στηθεί στα 2 μέτρα σε μια ράμπα του υπογείου(είχε μπει όταν ήταν γιαπί) και μία μικρή εσωτερική στο ισόγειο(5000Τ.Μ. συνολική επιφάνεια κτηρίου) . και και και και. όλα αυτά τους τα είχα ρωτήσει από τη αρχή και παρόλα αυτά με παραμέριζαν(τη ξέρω εγώ ένας ηλεκτρολόγος άλλωστε)και βεβαίωναν τον πελάτη ότι όλα είναι ασφαλή.
    συμπέρασμα.
    καλή ή καλλιτεχνία καλές και οι άδειες καλό το μεγάλο όνομα και οι ιδικοί τεχνικοί και μελετητές με κουβάδες πτυχία και και και αλλά στο τέλος να χέσω τα πάντα που ήταν τόσο διάτρητοι που το κτήριο το κλέψανε 2-3 άσχετοι και φάνηκε από τις ζημιές που προκάλεσαν, τα αντικείμενα που κλέψανε και τον τρόπο που έκαναν το μπάσιμο.
    οπότε ας ξεκολλήσουμε από την καραμέλα περί <<αδειούχων>> και <<πτυχιούχων>> και ας γίνουν πρώτα οι <<αδειούχοι>> και <<πτυχιούχοι>> σωστοί επαγγελματίες και μετά μιλάμε για του μή αδειούχους και μή πτυχιούχους. γιατί έχω δεί καλύτερες και ποιο προσεγμένες δουλειές από <<ερασιτέχνες>>.
    αααααααααα και ένα τελευταίο. όταν η ασχετοσύνη του αδειούχου και πτυχιούχου επαγγελματία τον φέρνει σε αδιέξοδα μην ξεκινά με τον πρώτο που θα κατηγορήσει είναι ο ηλεκτρολόγος και τα καλώδια που τράβηξε(και αν θέλετε να μιλήσουμε και για τέτοια παραδείγματα) επειδή έχω λίγο άχτι κάτι κομπιουτεράδες, δικτυάδες, ηχητικάδες, συναγερματζίδες, και διαφόρους άσχετους που πάντα τους φταίει ο ηλεκτρολόγος και ΠΟΤΕ η ασχετοσύνη τους.

    5 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Σιγουρα η οποια αδεια η το πτυχιο ποτε δεν κανουν τον σωστο επαγγελματια. Απλα εθεσα μια σκεψη περι εξετασεων, ετσι ωστε να παιρνουν αδεια οσοι ειναι πραγματικα γνωστες του αντικειμενου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά τα λες Γιάννη τα πτυχία δεν κάνουν τους σωστούς τεχνικούς απλά σαν τα διπλώματα οδηγού χρειάζονται για να είναι νόμιμη η κυκλοφορία τους... Είναι εξ άλλου γνωστή η αδιαφορία ειδικά ορισμένων "μεγάλων" εταιρειών του χώρου που απαιτούν σε πολλές περιπτώσεις να μην ασχοληθούν με τις καλωδιώσεις πχ. διότι τις θεωρούν παρακατιανές... και χαμηλού επιπέδου αγκαροδουλειά, κι όμως από αυτές εξαρτάται πολλές φορές η αξιοπιστία της εγκαταστάσεως... Άσε το υπεροπτικό ύφος προς τους απλούς τεχνικούς που στην ουσία βγάζουν το φίδι από την τρύπα... Όλα είναι θέμα οργανώσεως και δυστυχώς έχουν παρεξηγηθεί πολλές κατηγορίες τεχνικών από ορισμένους "ξερόλες" των μεταπτυχιακών σπουδών που δεν έπιασαν ποτέ τους κατσαβίδι. Στην ουσία πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός και εμπιστοσύνη και όχι πόλεμος αλλά μας έχει μπλοκάρει το κατεστημένο που ο Ηλεκτρονικός Μηχανικός δεν έχει δικαίωμα ούτε μια πρίζα να αλλάξει ενώ ο Ηλεκτρολόγος μηχανικός μπορει να επεμβαίνει σε ηλεκτρονικά συστήματα... Θέλει πολλές σελίδες για να υπάξει δίκαια λύση και ανθρώπους με τσαγανό για να μπορέσει να υπάρξει ισσοροπία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε όπως κατάλαβες δεν είχα σκοπό να θίξω τους αδειούχους πτυχιούχους αλλά αντίθετα εφόσον θέλουμε να μιλάμε για κακός κείμενα πρώτα όλοι εμείς θα πρέπει να τα βάζουμε με το σινάφι μας(ηλεκτρολόγοι ηλεκτρονικοί υδραυλικοί κλπ) και μετά θα πρέπει να κουνάμε το δάχτυλο στους <<μη>> και <<ξέμπαρκους>>.
    εμένα προσωπικά με θλίβει περισσότερο να με ρωτάνε παιδιά λεπτομέρειες και πληροφορίες(θεωρίας και πράξης) που ΔΕΝ είναι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι πως θα κάνουν σωστά ένα μερεμέτι που τους έτυχε ώστε να είναι σωστό και να ικανοποιήσουν τον <<πελάτη τους>> και να πληρωθούν δίκαια για αυτό που του πρόσφεραν και να τσακώνομαι με αδειούχους που πήγαν κάνανε την κάθε βλακεία τους χωρίς να έχουν ασχοληθεί καν με το αντικείμενο που ανέλαβαν(και δεν ασχοληθήκανε καν να το μάθουν πρώτα) και μετά να προσπαθούν να μου δικαιολογηθούν ότι δεν φταίνε αυτοί(και έχουν γδάρει και τον πελάτη άδικα)και να με ρωτάνε πως θα το μπαλώσουν(ήμαρτον η μ@λ@κί@ να συνεχίζετε).
    γιαυτό με βλέπεις λίγο επικριτικό πρώτα με εμάς τους ίδιους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη coverelectronics
    Όνομα
    Χρίστος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή

    Σοβαρό πλήγμα το θέμα αυτό παιδιά, και εγώ εχω συναντήσει καμπόσα τέτοια "κρούσματα" με ποιο πρόσφατο το σοκ που έπαθα όταν είδα την κεντρική μονάδα του συναγερμου....στη σκεπή του σπιτιού, κάτω από τα κεραμίδια....άπαιχτος ο συνάδελφος!

    Τώρα πάμε στο Νο2, το οποιο τυγχανει να εχω και φωτο....




    Τα σχόλια δικά σας!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Cover Electronic Systems //// Συστήματα Ασφαλείας - Ηλεκτρονικές Εφαρμογές

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    γιατί τη έχει. μια καλλιτεχνία είναι. τη όμορφα τεντωμένα και ίσια τα καλωδιάκια. τη έχει? ομορφιά.
    όσο για το κέντρο στα κεραμίδια <<γάτος>> ο μάστορας

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Αυτό το καιρό ψάχνω δουλειά για να μάθω ποιο πολύ (γιατί απλά οι πάντες δεν πληρώνουν "έλα για 2 μήνες δοκιμαστικά ") εχω σκεφτεί πολλά πράγματα μέσα στο άγχος μου

    Μιλάω σαν πολύ φρέσκος (δεν εχω δουλέψει κανονικά ακόμα στο κλάδο για τα δικά μου standard τουλάχιστον )



    Μετά απο την απογοήτευση που παίρνω αο την σχολή μου (ΤΕΙ ηλεκτρονικής ) , μετά απο χρόνια σε ΤΕΕ ΤΕΙ που διαβάζω ενημερώνομαι και δοκιμάζω τα πάντα σχεδόν στο κόσμο των ηλεκτρονικών δεν εχω συναντήσει πρόθυμους τεχνίτες (τεχνικούς μαστορια ή όπως θέλετε πείτε ) που να θέλουν να δείξουν την δουλειά τους αν δεν είσαι γνωστός τους , αν δεν καταφέρω να βρώ εναν σοβαρό εργαζόμενο να μάθω μπορεί κάλλιστα να γίνω κακός επαγγελματίας και εγώ .Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν οι κακοί επαγγελματίες απλά όσο ποιο κλειστό είναι ενα επάγγελμα τόσο ποιο κουλά είαν ιτα πράγματα


    1.Σε περίπτωση που βρείς :
    Οταν στις 5 κουβέντες του τεχνικού οι 3 είναι βρισιές χωρίς λόγο , οταν ο πελάτης δεν ξέρει τι θέλει αλλα ξέρει μεχρι τι θέλει να πληρώσει δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα .
    Ο ένας τρώει των άλλον ή προσπαθεί , εγώ στο παράδειγμα αυτό με τις φωτό δεν θα τολμούσα να κάνω τόσο πρόχειρη δουλειά (μ όσα ξέρω τουλάχιστον ) αλλα μην ξεχνάμε οτι αν λές "έχει δουλειές αυτός το ξέρω " για κάποιο λόγο γίνετε .Εχω πετύχει 2 φορές που δοκίμασα κακούς τεχνίτες (και απλά την έκανα με ελαφρά )


    υπόψιν ούτε περίεργος είναι ούτε τίποτα , φυσιολογικός άνθρωπος στα 24 που απλά δεν μπορεί να βρεί σοβαρή ασχολία στον κλάδο




    2. Ακουσα για άδειες
    Το να μου πούν "πάρε αδεια αλλιώς δεν κάνεις εγκαταστάσεις " μου θυμίζει το "δεν θέλουμε άλλους στον κλάδο " ,αυτή την στιγμή παρα κάτι για πτυχίο οσο και να ψάχνω δεν έχω καθαρή εικόνα για το τι γίνετε μετά (τοσες πολλές γνώμες -απόψεις που λές "πάω και βλέπω" )


    Σοβαρούς και υγιείς επαγγελματίες θέλουμε ? αν πιστεύετε οτι υπάρχουν τέτοι πρέπει να μαζευτούν και να φτιάξουν ενα σύλλογο κάτι , με ενα διακριτικό σήμα και κάποια στάνταρ για να συμμετάσχει κάποιος μπορεί να "φτιαχτεί " η σωστή εικόνα .
    Ακόμα και άτυπα να γίνει με σωστή ενημέρωση στον καταναλωτή διαφημίζεσαι πολύ καλύτερα σαν καλος επαγγελματίας με την δουλειά σου μεν αλλα και με το "δεν κράζω τον συνάδελφο " ούτε το "καλύτερα να υπάρχει ο κακός για να διορθώνουμε εμείς ".

    Ζούμε το 2014 αν θέλεις μπορείς να κάνεις ποιο πολλά πράγματα ,ειδικά με την κρίση και τις δυσκολίες αντί να σκορπάτε μπορείτε να συσπειρωθείτε .



    Ενα αστείο είναι οτι τόσα χρόνια (πέρα απο ΤΕΕ) καμια σχολή δεν βρήκα που να κάνει ενα σεμινάριο κάτι που θα έχει σοβαρό λόγο ύπαρξης και οχι αρπαχτή του στιλ "μονο να βγάλουμε λεφτά " , ο κλάδος τον ηλεκτρονικών στην Ελλάδα είναι "έχεις γνωστό ? αν όχι καλό κουράγιο "





    Σας τα λέω πολύ φιλικά ποιο πολύ γιατί γενικά σέβομαι τις πολλές γνώσεις και γενικά πληροφορίες που λαμβάνω απο αυτή την κοινότητα (απο την εγγραφή μου μέχρι τώρα )


    φιλικά Πάνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Καλησπερα...

    Καλο θα ειναι διχνοντας τις φωτο με τις κακοτεχνιες παραλληλα να σχολιαζονται απο συναδελφους που ασχολουνται με τις συγκεκριμενες εγκαταστασεις πως θα επρεπε να γινουν σωστα ουτως ωστε να μαθαινουν οι νεοτεροι και να διορθωνονται οι παλαιοτεροι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Χρήστο στην φωτογραφία πράγματι φαίνεται ότι είναι δουλειά του ποδαριου και πολύ χύμα αλλά τουλάχιστον αν έχουν μπει και οι κατάλληλες αντιστάσεις εσωτερικά στις δέσμες υπάρχει ασφάλεια. Είναι σχεδόν αδύνατον να παραβιαστεί από το καλώδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λυχνιες
    By tasos25 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 18:49
  2. λυχνιες
    By thanos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-11, 00:53
  3. Λυχνιες ηχου
    By pavlakis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 20:00
  4. Λυχνιες....
    By jan41 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 14:53
  5. λυχνιες!!!!!
    By billos1989 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-05, 17:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας