Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

    Με αυτο το θεμα που ξεκιναω, θα ηθελα καταρχην να ξεκαθαρισω, οτι δεν το κανω με σκοπο να θιξω κανεναν συναδελφο.
    Ομως επειδη τυχαινει συχνα πυκνα , να βλεπω τραγικες κακοτεχνιες ,αρπακολιες κτλ. θεωρω πως πρεπει καποια στιγμη να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και να μπαινει ο καθενας στη θεση του.
    Μου εχει τυχει πχ απειρες φορες να συνανταω καλωδιο συναγεμου στην παροχη των 220V (εγκληματικο λαθος), οπως επισης σειρηνες χωρις συνδεδεμενο ταμπερ η συνδεσμολογιες καλωδιων μεσα στον πινακα σαν κουβαρι....
    Φυσικα καλο θα ειναι να προβαλλουμε και τις σωστες δουλειες που συνανταμε, ετσι ωστε να παραδειγματιζονται και οι νεωτεροι συναδελφοι για το τι θα πρεπει να αποφευγουν και τι θα πρεπει να ακολουθουν.

    Αφορμη λοιπον για αυτο το θεμα ,ειναι μια επισκεψη μου σημερα σε εναν πελατη με σκοπο να του "συμμαζεψω" καπως το συστημα συναγερμου που ειχε στο σπιτι του, καθως αυτος που ειχε κανει την εγκατασταση δεν απαντουσε στα τηλεφωνηματα τους...
    Δυστυχως οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν απο κινητο και δεν ειναι καλης ποιοτητας, παρολαυτα μπορει καποιος βλεποντας τις να παρει μια ιδεα.

    Αρχικα αυτο που μου εκανε πρωτα εντυπωση, ηταν το οτι υπηρχαν 2 εξωτερικες σειρηνες (της πλακας) σε αποσταση μεταξυ τους 1,5μ περιπου. Φυσικα εννοειται οτι δεν ηταν συνδεδεμενο το ταμπερ τους, ενω μπαταρια ειχε μονο η μια (να κανουμε και οικονομια...) Δεν προλαβα να τις τραβηξω φωτογραφια γιατι τις ξηλωσα και στην θεση τους εβαλα μια καλη σειρηνα, συνδεοντας και το ταμπερ φυσικα.

    Η κεντρικη μοναδα ηταν πανω απο τα ντουλαπια της κουζινας, οριζοντια τοποθετημενη (ξαπλα ) χωρις μαλιστα τις βιδες στηριξης(!!!) ενω δεν ηταν τοποθετημενο το καπακι ,μαλλον για να μην μαγκωσει το καλωδιο της εσ. σειρηνας που περναγε απο πανω και οχι μεσα απο τις οπες που περναγαν τα αλλα καλωδια (φαινεται στη φωτογραφια) Για καλωδιωση φυσικα δεν το συζηταμε...


    Παμε τωρα στην περιμετρικη προστασια, οπου ολες οι επαφες συνδεονταν σε ενα καλωδιο, που βρισκοταν εξωτερικα γυρω γυρω στο μπαλκονι και μετα εμπαινε σε ενα σημειο μεσα ,για τον πινακα. Το καλυτερο ομως ειναι οτι ειχαν τοποθετηθει εξωτερικα σε καθε μπαλκονοπορτα 2 ανιχνευτες κινησης ,οι οποιοι ομως ηταν καθαρα για εσωτερικη χρηση. Φυσικα, οπως μου ειπαν, απο την αρχη εδιναν ψευδεις συναγερμους και τους απενεργοποιησαν.


    Οσο αφορα τη λυση που εδωσα , περα απο την αλλαγη της σειρηνας, στηριξα σωστα την κεντρικη μοναδα στον τοιχο ,μαζευοντας οσο μπορουσα τις καλωδιωσεις, ενω τους προτεινα να μελετησω μια σωστη λυση για εξωτερικους ανιχνευτες η δεσμες.
    Αυτα λοιπον για αρχη... περιμενω να συζητησουμε και τις δικες σας γνωμες η φωτογραφιες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ggr : 15-02-14 στις 17:47

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ggr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moicanos (15-02-14)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Χαιδαρι
    Μηνύματα
    97

    Προεπιλογή

    συγνωμη, και αυτος ο "εγκαταστατης" πληρωθηκε κανονικα?
    ειναι τραγικη η κατασταση..

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Κανονικοτατα... μαλιστα επειδη τυχαινει και τον γνωριζω , ξερω οτι παιρνει πολλες δουλειες. Δημοσιες σχεσεις? τι να πω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    φοβερος ο εγκαταστατης...τι να πω...μια ερωτηση εγκυκλοπαιδικα...στο καματερο βρισκεται η εν λογω εγκατασταση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Οχι καμμια σχεση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    γιωργο καλημερα
    μπραβο για το θεμα, κανωντας και εγω αυτη την δουλεια απο το 1989 εχουν δει πολλα τα ματια μου,φυσικα η τροφοδοσια 220 με καλωδιο ασθενων ρευμετων ειναι κλασικο παραδειγμα ανευθηνοτητας απορω πως καποιοι δεν εχουν σκοτωσει κοσμο
    ελπιζω το θεμα αυτο να γινει αφορμη προβληματισμου αλλα και συνετισμου ορισμενων, και απο την αλλη να μαθει ο κοσμος να πληρωνει την σωστη δουλεια ,η οποια σημενει σωστα υλικα και ωρες εργασιας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Τι περιμένεις; όταν σου λένε αγόρασε τον συναγερμό και η εγκατάσταση δωρεάν.
    ή με μια πόρτα ασφαλείας παίρνεις δωρεάν συναγερμό. Από ότι θυμάμαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Εγώ παιδιά θα διαφωνίσω λίγο. Θεωρώ οτι δεν υπάρχει λόγος να ανοίγονται τέτοια θέματα. Είναι προφανές οτι υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι ικανοί λόγω γνώσεων ή κάνουν "αρπακολατζίδικες" δουλείες και δεν βρίσκω την ουσία μεταξύ εγκαταστατών να προβάλωνται αυτές οι δουλειές. Θυμάμαι κάποια φορά διαβάζοντας κάποιο θέμα , ενα παιδί από εδω μέσα είχε ανεβάσει φωτογραφίες από μια δουλειά του και ήταν τόσο ωραία εγκατάσταση (από αισθητικής πλευράς) που ένιωσα άσχημα και με πείσμωσε. Από τότε όταν κάνω μια εγκατάσταση την έχω στο μυαλό μου σα να συγκρίνομαι κατά κάποιο τρόπο
    Θέλω να πω πως αυτό με βοήθησε να γίνω καλύτερος και όχι οι κακιες εγκαταστάσεις. Το να πεις κάποια λάθη που γίνονται σίγουρα είναι καλό και βοηθάει αλλά τώρα το να δείξεις που έχει βάλει ρανταρ εσωτερικά στο μπαλκόνι....
    Απλά σε κάνει να νιώθεις οτι κάνεις καλά τη δουλειά σου.
    Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να θίξω τον φίλο που άνοιξε το θέμα απλά παραθέτω την φιλοσοφία μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Η καλλιτεχνική εγκατάσταση από αισθητικής πλευράς , όταν πραγματοποιείται ακόμη και από "άσχετο" τεχνικό ή ερασιτέχνη ή ακόμη και από "αλεξιπτωτιστή" πάντα θα είναι παραδεκτή , η αντίθετη περίπτωση της τσαπατσουλιάς ακόμη και από βετεράνους εγκαταστάτες είναι απαράδεκτη και αναγκάζει τον επόμενο τεχνικό που θα την αντικρίσει χωρίς ελαφρυντικά να την κατακρίνει . Σε μια τέτοια μπορούν να συμβούν ατυχήματα και κίνδυνοι για την ασφάλεια των ενοίκων. Για αυτό η Πολιτεία τα Τ.Ε.Ι. τα Α.Ε.Ι και τα αντίστοιχα Υπουργεία ΠΡΕΠΕΙ να εκδώσουν απλούς οδηγούς εγκαταστάσεως για κάθε περίπτωση έτσι ακόμα και ο άσχετος θα πάρει μια ιδέα τι πρέπει να κάνει σωστά . Βέβαια στην άλλη περίπτωση ο ψαγμένος τεχνικός σήμερα θα ανατρέξει στις πηγές στα Fora θα ρωτήσει και θα μάθει πως να κάνει σωστά μια εγκατάσταση. Δεν έρχονται ουρανοκατέβατες οι γνώσεις πρέπει να τις κυνηγήσουμε ειδικά οι νέοι τεχνικοί.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Ισως εδω μπαινει και το θεμα περι αδειων εγκαταστατη. Προσφατα εγινε μια θετικη κατ εμενα τροποποιηση, στην οποια περα απο παραβολα, ποινικα μητρωα και τρελλοχαρτα, απαιτειται και η προσκομιση αναλογου τιτλου σπουδων.
    Περα απο αυτο ομως, μηπως θα ηταν καλυτερα οι αδειες να χορηγουνταν μετα απο καποιες εξετασεις, σε εξειδικευμενα θεματα γυρω απο τα συστηματα ασφαλειας?Οπως κατι αναλογο γινεται με τις αδειες πχ ραδιοερασιτεχνη.
    Με αυτον τον τροπο κατα τη γνωμη μου θα υπαρχει καποια πιστοποιηση, γιατι κακα τα ψεμματα οτι τιτλο σπουδων και να εχει καποιος ,δεν νομιζω οτι στις σπουδες του διδαχτηκε κατι σχετικο με τα συστηματα αφαλειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λυχνιες
    By tasos25 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 18:49
  2. λυχνιες
    By thanos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-11, 00:53
  3. Λυχνιες ηχου
    By pavlakis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 20:00
  4. Λυχνιες....
    By jan41 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 14:53
  5. λυχνιες!!!!!
    By billos1989 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-05, 17:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας