Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ξερει κανεις απο amazon

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή ξερει κανεις απο amazon

    καλησπερα!θελω να κανω μια αγορα απο το amazon...εχω αγορασει παρα πολλα απο το ebay (κινα παντα) αλλα απο το amazon ποτε...στο ebay εχει επιλογη για επικοινωνια με τον πωλητη ενω εδω δεν βλεπω πουθενα...θελω να παρω αυτο http://www.amazon.com/gp/offer-listi...&condition=new (το πρωτο πρωτο απο την λιστα) και δεν λεει πουθενα επικοινωνια που θελω να τον ρωτησω μερικα πραγματα και αν μου αργησει πχ η δεν το παρω ποτε πως θα τον βρω...αυτο θα περασει και απο τελωνειο?αν ναι ποσα περιπου θα δωσω παραπανω?νομιζω απο αμερικη ειναι.. το one day shιπping ισχυει και για ελλαδα?στο seller information λεει amazon δηλαδη ερχεται απο το ιδιο το amazon?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερρικος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Καλησπερα
    Εγω πηρα βιβλια απο το amazon Αγγλιας και ηρθαν σε μια εβδομαδα χωρις να πληρωσω τελωνειο εννοειτε
    απο Αμερικη δεν ξερω
    Για επικοινωνια οντως δεν δινει κατι ισως επειδη πωλητης ειναι το ιδιο το amazon
    αν δεις το επομενο που ειναι ιδιωτης μεσω amazon εκει μπορεις να επικοινωνησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    One day shipping αποκλειεται να παιζει για Ελλαδα. Θα περάσει τελωνείο σίγουρα. Τα πάντα περνάνε. Αλλά δεν ξέρω αν κ πόσα θα δώσεις παραπάνω. Μπορεί να μην στελνει καν Ελλάδα. Οταν πας να κανεις την αγορα κ δωσεις διευθυνση θα σου βγαλει ενα μηνυμα αν στελνει Ελλαδα ή οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Πανο καλημερα εχω αγοραση δυο φορες πραγματα και ειναι ΟΚ απλα δεν τις τιμες !!!!! το ιδο πραγμα στο amazon Γερμανιας εχει διαφορα με της Αγγλιας
    τα στελνουν με ΕΛΤΑ

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    στελνουν ελλαα και ειναι 25 ευρω τα μεταφορικα..το θεμα ειναι τι παιζει με το τελωνειο?θα το παραλαβω απο αλλου δηλαδη?απο που?δεν εχω ιδεα τι παιζει με το τελωνειο ξερει κανενας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Εχω κάνει πάνω από 50 αγορές από αμαζον είναι κλάσεις ανώτερη από ebay έρχονται 3-10 ημέρες αλλά όλα αυτα από γερμανία αγγλία και ιταλία από αμερική πήρα μια φορά και πλήρωσα στα ελτα κάτι παραπάνω γιατί έχει φόρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κάνει πάνω από 50 αγορές από αμαζον είναι κλάσεις ανώτερη από ebay έρχονται 3-10 ημέρες αλλά όλα αυτα από γερμανία αγγλία και ιταλία από αμερική πήρα μια φορά και πλήρωσα στα ελτα κάτι παραπάνω γιατί έχει φόρο
    για τι ποσο μιλαμε παραπανω στο περιπου?γιατι το δικο μου ειναι απο αμερικη..δηλαδη απο τα ελτα το παραλαμβανω οπως και με το ebay?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι ακριβός αλλά πρέπει να είναι 23% ίσος και κάτι παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Αν είσαι τυχερός και δεν πληρώσεις δασμούς, θα πληρώσεις μόνο τα τέλη εκτελωνισμού κατά την παραλαβή από τα ΕΛΤΑ που είναι 2-3 ευρώ (το κόστος δηλαδή για να ανοιχθεί και επιθεωρηθεί από τον αρμόδιο υπάλληλο το δέμα σου). Αν το περιεχόμενο κριθεί ότι υπόκειται σε δασμολόγηση, τότε είναι άλλη διαδικασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Το Amazon δεν έχει σχέση με το ebay, μην το αντιμετωπίζεις με τον ίδιο τρόπο, και όντως δεν έχει απευθείας επαφή με τον πωλητή.

    Στο link που έβαλες, ολοι οι πωλητές που εμφανίζονται καθώς και η απευθείας πώληση από amazon.com έχουν έδρα USA, άρα το αντικείμενο πρέπει να φορολογηθεί (το αν θα συμβεί είναι άλλο ζήτημα, σαν ηλεκτρονικός εξοπλισμός πάντως υπόκειται σε φορολόγηση εισαγωγής). Eπίσης δεν στέλνουν όλοι εκτός USA, δες ποιοι δίνουν international shipping rates.

    Προσωπικά παίρνω μόνο βιβλία από Amazon.com (δεν έχω φορολογηθεί ποτέ, αλλά έχουν ανεβάσει πολύ τα ταχυδρομικά από 1/1/2013 τα αμερικάνικα ταχυδρομεία), τα υπόλοιπα από Amazon.co.uk (και πάλι, αν δεν είναι πώληση του Amazon, πρέπει να δεις ποια είναι η έδρα του πωλητή), εφόσον κάνουν αποστολή και με βολεύει η τιμή βέβαια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ξερει κανεις απο μπαταριες λιθιου?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 15:16
  2. ξερει κανεις πως γινεται?
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-10, 20:12
  3. microbus m-pc το ξερει κανεισ?
    By mitsakostsi in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-09, 09:50
  4. ξερει κανεις... (διαλλείψεις)
    By pilottos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 23:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας