Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ΜΕΓΑΛΗΑΠΟΣΤΑΣΗ DVR ΜE ROUTER

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή ΜΕΓΑΛΗΑΠΟΣΤΑΣΗ DVR ΜE ROUTER

    Καλησπερα παιδια,
    Θελω να συνδεσω σ' εναν φιλο μου 4 καμερες τις οποιες θα τις βλεπει απο τον υπολογιστη του. Το καταγραφικο θα εχει αποσταση 35 μετρα απο το router του. Γνωριζω οτι για συνδεση του router με καλωδιο ethernet υπαρχουν απωλλειες πανω απο αποσταση 30 μετρων. Μιλησα με τον προμηθευτη των καμερων και μου ειπε οτι μπορω να βαλω tp link over power και να τα συνδεσω στην πριζα του router και στην πριζα του DVR οποτε τα δεδομενα θα τρεχουν μεσω της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης και δουλευει για αποστασεις μεχρι 100 μετρα.
    Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τον προβληματισμο μου για το ethernet αλλα και αν καποιος εχει δουλεψει το tp link over power και ειναι οντως ετσι.
    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    δουλευει μια χαρα μονο θα πρεπει να ειναι στην ιδια φαση οι πριζες ρευματος που θα συνδεσεις τα tip link

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια,
    Θελω να συνδεσω σ' εναν φιλο μου 4 καμερες τις οποιες θα τις βλεπει απο τον υπολογιστη του. Το καταγραφικο θα εχει αποσταση 35 μετρα απο το router του. Γνωριζω οτι για συνδεση του router με καλωδιο ethernet υπαρχουν απωλλειες πανω απο αποσταση 30 μετρων. Μιλησα με τον προμηθευτη των καμερων και μου ειπε οτι μπορω να βαλω tp link over power και να τα συνδεσω στην πριζα του router και στην πριζα του DVR οποτε τα δεδομενα θα τρεχουν μεσω της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης και δουλευει για αποστασεις μεχρι 100 μετρα.
    Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τον προβληματισμο μου για το ethernet αλλα και αν καποιος εχει δουλεψει το tp link over power και ειναι οντως ετσι.
    Ευχαριστω.
    ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ!

    Βάλε UTP να ησυχάσεις. Μέχρι τα 100m παίζει μια χαρά!
    Προφανώς σου πρότειναν το "over power" για να πουλήσουν...
    Αν έχεις αμφιβολίες για παρεμβολές στο UTP, τότε με τίποτα δε θα παίξει το "over power".
    Αν μεσολαβεί εξωτερικός χώρος, βάλε UTP εξωτερικού χώρου.
    Αν θέλεις να κάνεις ακόμη πιο καλή δουλειά, βάλε UTP-CAT6...

    Ότι και να αποφασίσεις... Βάλε UTP!

    7 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (26-01-17)

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Αυτος που μου το προτεινε δεν πουλαει tp links. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι τετοια εχει στο πλαισιο. Η μονη μου αμφιβολια ειναι τα μετρα για το utp. Μου ειχε τυχει στο εργοστασιο που δουλευω να τραβηξω utp 32 μετρα για να εχω internet σε εναν υπολογιστη και δεν μπορουσα να μπω γρηγορα στο internet. Βεβαια μια δοκιμη θα με πεισει. Iσως να ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω και FTP.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτος που μου το προτεινε δεν πουλαει tp links. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι τετοια εχει στο πλαισιο. Η μονη μου αμφιβολια ειναι τα μετρα για το utp. Μου ειχε τυχει στο εργοστασιο που δουλευω να τραβηξω utp 32 μετρα για να εχω internet σε εναν υπολογιστη και δεν μπορουσα να μπω γρηγορα στο internet. Βεβαια μια δοκιμη θα με πεισει. Iσως να ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω και FTP.
    Μία σύνδεση δικτύου με καλώδιο UTP ή δουλεύει ή δεν δουλεύει (οταν το καλώδιο είναι εντάξει). Δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις. Προφανώς δεν έφταιγε το καλώδιο. Το πρωτόκολλο του ethernet με καλώδιο UTP παίζει στα 100mbs εγγυημένα στα 100 μέτρα (έχω κάνει δοκιμή και στα 130 και πάλι έπαιζε)
    Για να σιγουρευτείς ότι δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το καλώδιο, βάλε FTP ή ακόμη καλύτερα S-FTP (γειωμένα στη μία άκρη μόνο).

    Προσπάθησε να αποφύγεις το power link!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καλα προτφανες ... το καλωδιο ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΕΝ παιζει στα 100 μετρα , που εειναι ειδικα σχεδιασμενο για τ οσκοπο αυτο !

    και παιζει το ethernet over power που ΔΕΝ ειναι γαι το σκοπο αυτο !!... οπως ειπαν αυτος που το ειπε το ειπε ΣΙΓΟΥΡΑ λαθος ..για αγνωστο λόγο

    1 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  8. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησα με τον προμηθευτη των καμερων και μου ειπε οτι μπορω να βαλω tp link over power ...

    Και μετά σου λέει δεν έχουν δουλειά.
    Όπως σου είπαν, η λύση σου είναι εγγυημένη με καλώδιο δικτύου μέχρι (περίπου) 100m.

    Τώρα το αν θα βάλεις UTP5e-6/FTP/S-FTP είναι άλλο θέμα, και εξαρτάται απο διάφορους
    παράγοντες. Αλλά ακόμα και ένα ταπεινό UTP5e να βάλεις πάλι θα κάνεις δουλειά.
    Απλά
    δεν είναι εξωτερικού χώρου ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.336

    Προεπιλογή

    Τελικά τι έβαλες, δεν μας είπες....

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    σχετικά είναι και τα μέτρα , έχει σχέση και με την ποιότητα του καλωδίου και με το αν "περπαταει" διπλα διπλα με ρευματα κλπ κλπ
    τα 30-35 μέτρα ειναι αστεία απόσταση και για το ποιό φτηνο καλώδιο (εκτός και αν το περπατήσεις με καλώδιο υποσταθμού της ΔΕΗ)
    θεωρητικά το μέγιστο είναι το 100μ για το cat5e πρακτικά έχω πάει μεχρι 90-95 σε δουλειές .
    τον Νέστωρα τον εμπιστέυομαι και αν λέει 130 τότε μάλλον με κανένα FTP cat6 αλλα για να το λέει το έχει κάνει

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά είναι και τα μέτρα , έχει σχέση και με την ποιότητα του καλωδίου και με το αν "περπαταει" διπλα διπλα με ρευματα κλπ κλπ
    τα 30-35 μέτρα ειναι αστεία απόσταση και για το ποιό φτηνο καλώδιο (εκτός και αν το περπατήσεις με καλώδιο υποσταθμού της ΔΕΗ)
    θεωρητικά το μέγιστο είναι το 100μ για το cat5e πρακτικά έχω πάει μεχρι 90-95 σε δουλειές .
    τον Νέστωρα τον εμπιστέυομαι και αν λέει 130 τότε μάλλον με κανένα FTP cat6 αλλα για να το λέει το έχει κάνει
    Σε δουλειά δομημένης καλωδίωσης πας μέχρι τα 90m. Πρέπει να υπάρχει ένα περιθώρειο 10m για τα patch cords.
    Τη δοκιμή στα 130m την κάναμε ένα απόγευμα πριν πολλά χρόνια που δεν είχαμε τι να κάνουμε και αράζαμε.
    Επειδή κάναμε δοκιμές και σε μεγαλύτερα μήκη, αυτό που είναι σημαντικό είναι να κάνουν negotiation οι κάρτες δικτύου. Αν γίνει αυτό, τότε έστω και με packet loss θα υπάρχει μια "ζεύξη".

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 14:32
  2. DVR DAHUA DVR 5108
    By p_stama in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 12:28
  3. σύνδεση router σε router μέσο ethernet
    By paulos2610 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-14, 17:05
  4. Παρακολουθηση DVR που παιρνει internet απο 3g router
    By somade in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 21:24
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 10:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας