Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Nova και δεύτερο πιάτο σε ένα καλώδιο. Γίνεται;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή Nova και δεύτερο πιάτο σε ένα καλώδιο. Γίνεται;

    Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους.
    Είχα στο σπίτι ένα πιάτο που "βλέπει" Astra (ένα συγκεκριμένο FTA κανάλι).
    Τώρα έβαλα πιάτο της NOVA. Δεν θέλω όμως να χάσω και το κανάλι που βλέπω στο Astra.
    Δεν έβαλα τα δύο lnb στο ίδιο πιάτο αφού μου είπαν ότι επειδή τα πιάτα είναι σχετικά μικρά (80άρια) ίσως να μου βγάλει θέμα.
    Και βέβαια κάτω δεν μπορώ να έχω μόνο τον ένα δέκτη αφού η Nova είναι αρκετά "επιλεκτική".
    Λοιπόν, έχω δύο πιάτα επάνω και δύο δέκτες κάτω. Συμβιβασμός αλλά τι να κάνουμε.
    Λέω τουλάχιστον να γλυτώσω το 2ο καλώδιο κεραίας αφού θέλω να αποφύγω τα εξωτερικά καλώδια (το υπάρχον είναι στην εγκατάσταση του κτηρίου). Επειδή στο παλιό το πιατο (του Astra) είχα παλιά δύο lnb τα οποία έμπαιναν σε ένα "κουτάκι" (δεν ξέρω πως το λένε, κάτι σαν μείκτης φαντάζομαι ότι είναι) σκεφτόμουν στη θέση του ενός που δεν χρησιμοποιείται να μπει το καλώδιο από το διπλανό πιάτο της Nova
    Μπορεί να γίνει αυτό;
    Ο εγκαταστάτης της nova μου είπε ότι μάλλον δεν γίνεται καθώς θα παρουσιάσει θέμα. Κάτι με τα ρεύματα που στέλνει ο κάθε δέκτης.
    Ισχύει;
    Κάπου διάβασα ότι ίσως να δουλέψει αν έχεις μόνο ένα δέκτη αναμένο κάθε φορά.
    Κάπου αλλού όμως άκουσα ότι αν ο δέκτης (ή το lnb) της Nova δεν είναι συνέχεια υπό τάση, κάπως "κλειδώνει".
    Επειδή όλα τα παραπάνω ίσως να ισχύουν αλλά ίσως να είναι και ράδιο αρβύλα, είπα να ρωτήσω μήπως και κάποιος ξέρει σίγουρα κι έτσι αφήσω τα "άκουσα", "μου είπαν", κλπ.
    Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Το δευτερο καλωδιο δεν το γλυτωνειs..και σου το λεω για να μην τραβαs ταλαιπωρια και ρωταs και στο τελοs τα μπερδεψειs.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω τουλάχιστον να γλυτώσω το 2ο καλώδιο κεραίας αφού θέλω να αποφύγω τα εξωτερικά καλώδια (το υπάρχον είναι στην εγκατάσταση του κτηρίου). Επειδή στο παλιό το πιατο (του Astra) είχα παλ
    Ο εγκαταστάτης της nova μου είπε ότι μάλλον δεν γίνεται καθώς θα παρουσιάσει θέμα. Κάτι με τα ρεύματα που στέλνει ο κάθε δέκτης.
    Ισχύει;
    Κάπου διάβασα ότι ίσως να δουλέψει αν έχεις μόνο ένα δέκτη αναμένο κάθε φορά.
    Κάπου αλλού όμως άκουσα ότι αν ο δέκτης (ή το lnb) της Nova δεν είναι συνέχεια υπό τάση, κάπως "κλειδώνει".
    Επειδή όλα τα παραπάνω ίσως να ισχύουν αλλά ίσως να είναι και ράδιο αρβύλα, είπα να ρωτήσω μήπως και κάποιος ξέρει σίγουρα κι έτσι αφήσω τα "άκουσα", "μου είπαν", κλπ.
    Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
    σωστά διάβασες χρειάζεται ένα diseqc και ένα διακόπτη 0/12ν για να γίνει αλλά ο δέκτης που θα παίζει astra να έχει υποδοχή scart
    είναι παρόμοια συνεγκατασταση που κάνουμε ote tv-nova

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δευτερο καλωδιο δεν το γλυτωνειs..και σου το λεω για να μην τραβαs ταλαιπωρια και ρωταs και στο τελοs τα μπερδεψειs.
    Είναι κάτι που το φοβάμαι. Απλά θέλω να εξαντλήσω κάθε άλλη περίπτωση, για καθαρά πρακτικούς λόγους (από αισθητικούς εκτός και εντός κτηρίου μέχρι δυσκολίες όδευσης του καλωδίου στο σημείο που πρέπει να καταλήξει)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά διάβασες χρειάζεται ένα diseqc και ένα διακόπτη 0/12ν για να γίνει αλλά ο δέκτης που θα παίζει astra να έχει υποδοχή scart
    είναι παρόμοια συνεγκατασταση που κάνουμε ote tv-nova
    Λέγοντας "διακόπτη 0/12" τί ακριβώς εννοείς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέγοντας "διακόπτη 0/12" τί ακριβώς εννοείς;
    ενοώ διακόπτη 0/12ν αν πάς σε μαγαζί με δορυφορικά θα καταλάβουν και απο το scart του δέκτη που θα βλέπεις αστρα υπάρχει η τάση για να δώσεις τον διακόπτη απλώς πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις για να το φτιάξεις είναι απλό
    δες εδώ
    http://security-ppsat.blogspot.gr/20...r12f-012v.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο.
    Η πρότασή σου μάλλον μου λύνει το πρόβλημα, αν το κατάλαβα καλά, από ένα ψαξιματάκι που έκανα με βάση αυτά που είπες.
    Ουσιαστικά αυτή η προσέγγιση κάνει λίγο "αυτοματοποιημένα" αυτό που είχα ακούσει για εκ περιτροπής λειτουργία των δύο δεκτών.
    Δηλαδή αντί να "παίζεις" και με τους δύο (άναψε τον ένα αλλά ταυτόχρονα σβήσε τον άλλο) με τη χρήση του 0/12 ανοιγοκλείνεις μόνο τον ένα.
    Σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Οουπς μάλλον λάθος το έπιασα.
    Τελικά αυτός ο διακόπτης πάει πάνω και ουσιαστικά απομονώνει κατά βούληση το ένα από τα δύο lnb και όχι κάτω με τους δέκτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    τελικα θα καταληξειs στο αναποφευκτο δευτερο καλωδιο(που λεγαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!)το θεμα ειναι να δινουμε γρηγορη και σωστη λυση στο νημα για καποιον που εχει ερωτησειs η προβλημα χωριs να τον ζαλιζουμε αφου στο τελοs θα κανει μονο αυτο που πρεπει,για αυτο φιλε μου να βαλειs το δευτερο καλωδιο για να κανειs τη δουλεια σου οπωs πρεπει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα θα καταληξειs στο αναποφευκτο δευτερο καλωδιο(που λεγαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!)το θεμα ειναι να δινουμε γρηγορη και σωστη λυση στο νημα για καποιον που εχει ερωτησειs η προβλημα χωριs να τον ζαλιζουμε αφου στο τελοs θα κανει μονο αυτο που πρεπει,για αυτο φιλε μου να βαλειs το δευτερο καλωδιο για να κανειs τη δουλεια σου οπωs πρεπει.

    η επιλογή της εγκατάστασης είναι του χάρη (δέν λέγαμε εσύ το είπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)αν δεν σου αρέσει η λύση που προτείνω εσύ μην την κάνεις αν την θεωρείς λάθος εγώ δεν ζαλίζω κανένα και δεν επιμένω ότι θέλει κάνει ο καθένας

    είμαι πολύ παλιός στο αντικείμενο το γνωρίζω καλά το άθλημα με τα δορυφορικά μην επιμένεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ : 24-02-14 στις 20:29

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ασύρματο ίντερνετ και δορυφορικό πιάτο
    By Χρήστος2011 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-14, 23:42
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 07:43
  3. Οτε Tv και nova με ένα καλώδιο
    By bgin in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-13, 18:01
  4. Ερώτηση για δορυφορικό και αναλογικό σε ένα καλώδιο.
    By kavala26 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 21:32
  5. Πώς γίνεται το καλώδιο crossover για LAN ?
    By nikjohn in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-04, 16:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας