Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Ζεστά Νερά από Αντλία Hitachi

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή Ζεστά Νερά από Αντλία Hitachi

    Καλημέρα σας, πριν απο λίγες μέρες εγκατέστησα μία αντλία θερμότητας μάρακας Hitachi στο σπίτι με μία έξοδο για θέρμανση, μία για ψύξη κ μια για ζεστά νερά χρήσης (χαμηλών θερμοκρασιών). Ο λόγος που γράφω είναι για να ρωτήσω πώς μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτή την τρίτη έξοδο που μου δίνει η αντλία για τα ζεστά νερά....μιας κ με συζητήσεις που είχα με τον μηχανικό αλλά κ τον ψυκτικό μου τα είπαν λίγο μπερδεμένα....Μου είπαν ότι χρειάζομαι μια τρίοδη βάνα η οποία πρέπει να συνδεθεί στο κύκλωμα για ανάμειξη του ζεστού νερού με αυτό του ηλιακού....η κάτι τέτοιο....Να σημειώσω οτι έχω ηλιακό κ απλά ήθελα τις συννεφιασμένες μέρες η τα βράδια να παίρνω ζεστό νερό από την αντλία!

    Με λίγα λόγια πως μπορώ στο υπάρχον κύκλωμά μου να εκμεταλλευτώ αυτή την τρίτη έξοδο της αντλίας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Καθόλου μπερδεμένα δεν είναι. Έχεις δύο παροχες ζεστού νερού. Και δεν είναι απαραίτητο να βάλεις τρίοδη. Αν βολεύει στις σωληνώσεις έχει μια ευκολία βέβαια.
    Με δύο βάνες γίνεται η δουλειά. Μια στον ηλιακό και μια στην αντλία, ανοίγεις για να πάρεις ζεστό νερό απο εκεί που θες και κλείνεις την άλλη.
    Αν έχεις και τις δύο κλειστές δεν θα έχεις καθόλου νερό όταν ανοιγεις το ζεστό, και όταν ανοίγεις και τις δύο θα έχεις ανακατεμένο νερό και απο τις δύο παροχές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Ωραία...έτσι το σκέφτηκα κ εγώ....γιατί μου έλεγαν οτι πρέπει να έχω κ δοχείο αδράνειας...κτλ....αν εγώ λοιπόν πάρω την έξοδο του θερμοστάτη του ηλιακού μου.... κ τον συνδέσω σε μια ηλεκτροβάνα... κ όταν ο ηλιακός δεν έχει τους 60 να παίρνω τα ζεστά μου από την αντλία θα έχω πρόβλημα?

    Η για να το προχωρήσω ακόμη περισσότερο...αν σε σειρά με τον ηλιακό μου βάλω το δοχείο αδρανείας που μου λένε...κ παίρνω από τον ηλιακό μου τις συνεφιασμένες μέρες 40 c δεν με συμφέρει να συνδέσω στο δοχείο την παροχή των ζεστών νερών από την αντλία????

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν χρειάζεται δοχείο αδράνειας. Συζήτησε το και με κάποιον άλλο υδραυλικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ειχες τους μαστορους και ρωτας εδω να απαντησουν τυχαιοι???
    ποια αντλια ειναι??υποπτευομαι οτι δεν εχει δοχειο αδρανειας(μποιλερ δηλαδη) ,οποτε σωστα ειπαν για δοχειο ,τριωδη ή δυο δυοδες.Πρεπει δηλαδη να βαλεις θερμοσιφωνα διπλης και με τριωδη να χρησιμοποιεις η τον ηλιακο ή το μποιλερ.

    Ολα αυτα σε περιπτωση που απαιτεται δοχειο.

    τις yutaki μια προχειρη που εριξα θελει δοχειο μποιλερ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 24-02-14 στις 15:48
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Καταρχήν δεν σας θεωρώ τυχαίους....

    Αυτο το έχω καταλάβει...αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το τι νερό δίνει η έξοδος για τα ζεστά?κατευθείαν κατανάλωσης η για σερπαντίνα μέσα στο δοχείο αδράνειας για να μου ζεστάνει το νερό που βρίσκεται εκεί...?

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Εχω την εντύπωση ότι έχεις μπερδέψει το δοχείο αδρανείας με το δοχείο αποθήκευσης. Παρά το ότι ο περισσότερος κόσμος δεν το συνειδητοποιεί, δεν είναι το ίδιο, και δεν κάνουν την ίδια δουλειά.
    Το δοχείο αποθήκευσης έχει σερπαντίνα, το δοχείο αδρανείας δεν έχει!
    Το δοχείο αδρανείας μπαίνει σε σειρά με τον εναλλάκτη της αντλίας θερμότητας, και αποστολή του είναι να διασφαλίσει ότι δεν θα έχεις περισσότερες εναύσεις της ΑΘ ανά ώρα από όσες προδιαγράφει max ο κατασκευαστής.
    Το δοχείο αποθήκευσης χρησιμεύει σε περιπτώσεις που έχεις ετεροχρονισμό μεταξύ παραγωγής και ζήτησης (π.χ. ηλιακοί συλλέκτες) ή συσκευή παραγωγής μη άμεσα ελεγχόμενη ως προς την ισχύ της (π.χ. λέβητα στερεών καυσίμων) ή μεγάλες διακυμάνσεις στη ζήτηση που μπορεί βραχυπρόθεσμα να υπερβαίνουν την ισχύ παραγωγής.
    Εν πάση περιτώσει, νομίζω ότι θέτεις ένα πολύ εξειδικευμένο θέμα σε λάθος forum, υπάρχουν πολύ καταλληλότερα για αυτά τα θέματα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Να σου δωσω εγω σιγουρες απαντησεις (γιατι μερικοι εδω μεσα νομιζουν οτι δεν τα ξερουμε ΟΛΑ! )
    Εφοσον η μηχανη σου εχει τριτη εξοδο για ΖΝΧ (ζεστα νερα χρησης) δεν χρειαζεσαι τριοδη βανα ,γιατι εχει ηδη το μηχανιμα. την τριοδη σου την προτειναν για τον εξεις λογο : να διαλεγει αυτοματα την πηγη του ζεστου.Δηλ να ανοιγει πρωτα απο τον ηλιακο και οταν δει οτι δεν εχει ζεστα,να πηγενει στην αντλια (για να μην το κανεις με το χερι).
    Χρειαζεσαι σιγουρα ΔΑ (δοχειο αδρ) .Η αντλια εχει συγκεκριμενες δυνατοτητες σε λιτρα ανα λεπτο και σιγουρα δεν μπορει να πιασει τις απαιτησεις σε λιτρα ζεστου νερου/λεπτο που ζηταει σε ενα ντουζ.Οποτε καθετε ηρεμα τα ζεστενει οποτε μπορει και μετα εσυ τραβας απο εκει μεσα. Επισης το νερο που θα βγαινει απο την τριτη εξοδο ειναι της ανακυκλοφοριας ,οποτε βρωμικο και δεν μπορει να χρησημοποιηθει απευθειας.Υποψιν οτι το ΔΑ μπορει να το κανει και ο ηλιακος σου θερμοσιφωνας αν ειναι 3πλης ενεργειας,αλλα η αποδοση του θα ειναι τραγικη(θα κανει ΩΡΕΣ να ζεστανει).
    Το κοστος ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για τετοιες επενδυσεις .Θες 800 ευρω για το δοχειο αδρανειας ,400 για την τριοδη,χωρια τον υδραυλικο που δεν μπορει να ειναι ο μιτσος απο τη γειτονια...($$$) .
    Ολο το χρονο να αναβεις θερμοσυφωνα ,80 ευρω πληρωνεις περιπου σε ρευμα. Εσυ και εχεις ηλιακο και θα καις παλι ρευμα ,απλα θα ειναι στη μιση τιμη (το COP πεφτει δραματικα οταν ζητας ΖΝΧ) .οποτε θα γλητωνεις 20ευρω το χρονο με επενδηση 1500-2000 ευρω . Βαλε και τις ωρες λειτουργειας στο μηχανιμα και βγαλε συμπερασματα αν αξιζει.
    Υ.Γ. Εκτος αν εισαι στο προγραμμα εξικονομων κατ οικον με 75% επιχορηγηση.Εκει αξιζει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    τι λεει η αντλια ? να κανεις και εσυ ενα μικρο ημερολογιο να ξερουμε τι αποδωσεις εχει εκει στο αγρινιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Φίλε μου dalai ήσουν κατατοπιστικότατος...μου έλυσες όλες τις απορίες...ευχαριστώ!

    Όντως μεσω εξοικονομώ κατ' οίκον την έβαλα...αλλά έβαλα επίσης κ τον ηλιακό κ είναι καινούργιος...οπότε θα αφήσω τα πράγματα όπως είναι κ όταν έχει συννεφιά η το βράδυ θα ανοίγω το ηλεκτρικό.

    Η αντλία είναι η χαμηλών της Hitachi με fan coils...την έβαλα πριν μια βδομάδα αλλά δεν λειτουργεί...μιας κ περιμένω τα 2 τελευταία coils από το εξωτερικό για να κλείσω το κύκλωμα κ να μπει σε λειτουργία!

    όταν μπεί θα σας πω τις εντυπώσεις...αλλά αυτό με το ημερολόγιο δεν το κατάλαβα....πως γίνεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υδρογόνο από νερό
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-15, 16:52
  2. 220 Volt από νερό
    By RNR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-15, 17:40
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-06, 02:41
  4. FeCl3 με ζεστό νερό;
    By kopla in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 00:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας