Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: led gu10 ντιμαριζόμενες

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακου φιλε....δεν σε ειρωνευτικα και δεν μιλησα ασχημα και απλα κανω διαλογο,που μαλλον εσυ δε μπορεις να κανεις......οταν λες 12 w αντι για 50 w αλογονου και εγω σου λεω για 3 w αντι 50w αλογονου τι δε καταλαβαινεις?
    Προσωπικά στα φωτιστικά μου έχω συνολικά 40 λάμπες gu 10 .Ούτε αυτές που αγόρασα από εδώ προς 17 ευρώ αλλά ούτε και κάποιες κινέζικες που αγόρασα ( δοκιμαστικά και επειδή έβγαζαν περισσότερο φωτισμό) προς 4 ευρώ δεν μου κάηκαν. Οι πρώτες οι ακριβές έχουν δουλέψει 5 χρόνια και είναι 1 watt με καθημερινή χρήση 4-5 ώρες ενώ αντίθετα οι δεύτερες είναι 9 watt και έχουν δουλέψει μόνο 3 χρόνια. Αν αγόραζα πάλι ,τις φθηνές θα αγόραζα,διότι πιστεύω ότι ξ ποιότητα είναι ίδια αλλά περνώντας μέσα από το Ελληνικό κατάστημα το κόστος τετραπλασιάζεται. Μιλάω μόνο για την διαφορά κόστους μιας και οι δεύτερες λάμπες με κάλυψαν καλύτερα στον φωτισμό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ΑΝ η γιαγιά μου είχε πετάλια ....θα ήταν ποδήλατο.
    Πώς θα το θεωρήσεις ?? Ενα switching κυκλωμα έχει που τροφοδοτεί ένα LED. ΓΙΑΤΙ να έχει διπλάσια κατανάλωση ?? Στο κάτω - κάτω, πάρε μία και μέτρα την !!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακου φιλε....δεν σε ειρωνευτικα και δεν μιλησα ασχημα και απλα κανω διαλογο,που μαλλον εσυ δε μπορεις να κανεις......οταν λες 12 w αντι για 50 w αλογονου και εγω σου λεω για 3 w αντι 50w αλογονου τι δε καταλαβαινεις?

    Αρη, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ, ήταν ΧΙΟΥΜΟΡ. Έχει διαφορά.
    Όταν λέμε ότι η Χ επώνυμη εταιρεία βγάζει λάμπα 3W, αποδίδει φως (Lumen) για 3W. Αντίστοιχα η κινέζικη λάμπα των 12W αποδίδει lumen για 12W. (Έστω, αποδίδει lumen για 10W). Αν θες κατανάλωση 3W, πάρε μια κινέζικη των 3W, που θα είναι αντίστοιχη της επώνυμης 3W....
    ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ !!! Πάντως είτε επώνυμη είτε κινέζικη, τα 3W LED σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αντικαθιστούν λάμπα 50W αλογόνου !!
    Γενικά καλό είναι να συγκρίνουμε ΟΜΟΙΑ πράγματα. Π.χ μια επώνυμη 3W με μία κινέζικη 3W. Οχι μια λάμπα 3W με μία 12W....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Κι εγώ να συμπληρώσω κάτι το οποίο θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει περισσότερο αλλά όπως είπα πιο πριν έχω πολλές λάμπες στο σπίτι μου και κάποια στιγμή με απασχόλησε. Εχει να κάνει με το πόσες μοίρες διασπορά μπορεί να κάνει μία λάμπα LED. Και είναι πολύ σημαντικό αν θα θέλαμε να συγκρίνουμε αλογόνο με led.Αν το αλογόνο έχει 170 μοίρες διασπορά κυκλική και η Led έχει 90 μοίρες ιίσα ίσα που ζητάει να βάλεις δύο λάμπες led υπο διαφορετική γωνία προκειμένου να φωτίσεις όπως φώτιζε η αλογόνου και πάλι δεν θα είναι ίδια. H Led έχει δυνατό κέντρο και χαμηλότερο πλαινό και είπαμε σχεδόν μόνο 90 μοίρες στα 2 μέτρα απόσταση.Οι ποιότητες μην το ψάχνεται για εμένα είναι όλες ίδιες.Τι πάει να πει κινέζικες??? γιατί οι Philips φτιάχνονται Ολλανδία???To Led ισχύος έχει κάποιες ώρες λειτουργίας και είναι το ίδιο Led και στην κινέζικη λάμπα και στην Philips.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    SW1JRT δοκίμασε όποτε μπορείς της διαφορετικές σου λάμπες με ανοιχτό δέκτη βραχέων και πες μας αν προκαλούν θόρυβο σε παρακαλώ.
    Μπορεί πολλοί κατασκευαστές να παράγουν της λάμπες τους στην Κίνα αλλά, άλλες προδιαγραφές ζητούν οι επώνυμοι κατασκευαστές από τον κινέζο και άλλες οι ανώνυμοι. Καταρχήν οι λάμπες που έρχονται μέσω e-bay γράφουν CE (προσοχή CE κολητά όχι C E);

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IC-756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    SW1JRT δοκίμασε όποτε μπορείς της διαφορετικές σου λάμπες με ανοιχτό δέκτη βραχέων και πες μας αν προκαλούν θόρυβο σε παρακαλώ.
    Μπορεί πολλοί κατασκευαστές να παράγουν της λάμπες τους στην Κίνα αλλά, άλλες προδιαγραφές ζητούν οι επώνυμοι κατασκευαστές από τον κινέζο και άλλες οι ανώνυμοι. Καταρχήν οι λάμπες που έρχονται μέσω e-bay γράφουν CE (προσοχή CE κολητά όχι C E);

    Δεν χρειάζομαι δέκτη βραχέων....
    Εχω αρκετά συχνόμετρα και παλμογράφους.
    Θα το ψάξω το απόγευμα και θα σου πω τι βρήκα.
    Μια ραδιοσυχνότητα μερικών KHz είναι αναμενόμενη, λόγω του switching τροφοδοτικού που περιέχουν.
    Το θέμα είναι ότι δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΕΠΩΝΥΜΗ λάμπα LED για να κάνω σύγκριση παρεμβολών...

    Το κόλπο με το CE είναι γνωστό...

    CE -> Conformitι Europιenne
    C E -> China Export

    Είναι μεγάλα λαμόγια οι κινέζοι....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1JRT : 26-02-14 στις 10:44
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρη, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ, ήταν ΧΙΟΥΜΟΡ. Έχει διαφορά.
    Όταν λέμε ότι η Χ επώνυμη εταιρεία βγάζει λάμπα 3W, αποδίδει φως (Lumen) για 3W. Αντίστοιχα η κινέζικη λάμπα των 12W αποδίδει lumen για 12W. (Έστω, αποδίδει lumen για 10W). Αν θες κατανάλωση 3W, πάρε μια κινέζικη των 3W, που θα είναι αντίστοιχη της επώνυμης 3W....
    ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ !!! Πάντως είτε επώνυμη είτε κινέζικη, τα 3W LED σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αντικαθιστούν λάμπα 50W αλογόνου !!
    Γενικά καλό είναι να συγκρίνουμε ΟΜΟΙΑ πράγματα. Π.χ μια επώνυμη 3W με μία κινέζικη 3W. Οχι μια λάμπα 3W με μία 12W....

    .
    οκ συγνωμη απλα ρωταω για να καταλαβω και γω καποια πραγματα και κυριως να μην πεταξω λεφτα ασκοπα.....βλεποντας τετοιες τεραστιες διαφορες στη τιμη.Οπου εχω ρωτησει μ λενε ενταξει αλλη ποιοτητα η philips πχ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ συγνωμη απλα ρωταω για να καταλαβω και γω καποια πραγματα και κυριως να μην πεταξω λεφτα ασκοπα.....βλεποντας τετοιες τεραστιες διαφορες στη τιμη.Οπου εχω ρωτησει μ λενε ενταξει αλλη ποιοτητα η philips πχ...
    Κάνουμε καμιά πλάκα να περνάει η ώρα που και που..... Χαλαρά.
    ΦΥΣΙΚΑ και είναι ΑΛΛΗ ποιότητα η Philips, αλλά το θέμα είναι ΚΑΙ οικονομικό.
    Τι σε συμφέρει καλύτερα ??
    Μια λάμπα που θα ζήσει 5 χρόνια και θα την πληρώσεις 25 ευρώ ή μια λάμπα που θα ζήσει 3 χρόνια και θα την πληρώσεις 4 ευρώ ??
    Έστω και αν η φτηνή λάμπα είναι μια ιδέα πιο χαμηλής ακτινοβολίας από την ακριβή.
    Ο κάθε άνθρωπος θα αξιολογήση την κατάσταση ανάλογα και θα κάνει την αγορά του.


    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία, πιστεύω ότι οι κινέζικες λάμπες LED είναι μια χαρά.
    Εχω αγοράσει αρκετές τα τελευταία χρόνια και μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει σε ελαττωματική.

    Η τελευταία μου αγορά είναι ΑΥΤΗ, απο ebay στα 12W και δουλεύει ΑΨΟΓΑ.......

    .
    Αγόρασα και εγώ μία λάμπα από αυτές που πρότεινες και μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Όσο αφορά την ισχύ πήρα μια 220Volt GU10 12Watt non dimmable και μετρώντας είδα οτι είναι πραγματικά 6Watt κατανάλωσης ηλεκτρικής ισχύος. Η φωτεινότητα συγκρίνεται άνετα με την 50Watt αλογόνου που είχα πρίν(τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται στο μάτι) οπότε δεν έχω κάποιο παράπονο. Τώρα για το θέμα των ωρών λειτουργίας αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. κόψιμο λάμπας GU10
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-17, 01:05
  2. Επιλογή λάμπας LED GU10
    By xristosmetal in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 08:52
  3. λάμπες GU10 και ES63
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-12, 00:26
  4. Λαμπες LED GU10 ......
    By KOKAR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας