Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: πομπος fm με την el504

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Λεσβος
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή πομπος fm με την el504

    καλησπερα διαβαζοντας εδω τα διαφορα θεματα με οτι αφορα τα αφτοταλαντοντα μου ξιπνισατε αναμνισης ετσι εχοντας αρκετο ελευτερο χρονο αυτον τον κερο ασχολιθικα με 2 πομπους που ειχα απο μικρος εκανα ανακατασκευη ειδη στον εναν εχο ομος μερικες εροτισης Ο πυκνωτής στην πόλωση που ενώνει το (1-2 ποδαράκι ) με το πηνίο ταλάντωσης πρέπει να είναι 15pf τι ομος 15pf 500v? και ο πυκνωτης που ειναι κοντα στην ισοδο του ηχου πρεπει να ειναι 5,6pf τι ομος 5,6pf 500v? θα ανεβασω και μερικες φοτογραφιες οπιος μπωρει να μου απαντιση ευχαριστω εκ τον προτερον
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Κώστα αρχικά μπράβο για το κόπο σου! Όμως όπως θα σου πουν και οι περισσότεροι φίλοι οι πομποί δε θέλουν μεγάλες καλωδιώσεις.
    Τώρα για τους πυκνωτές θα πρέπει να βάλεις 15pf στα 6kv και 5.6pf στα 1kv.Όσο μεγαλύτερη τάση λειτουργίας έχουν τόσο το καλύτερο.
    Έγω δεν είμαι ειδικός όπως άλλοι απλά έχω εμπειρία και σου προτείνω.
    Σε παρακαλώ να προσπαθήσεις να διορθώσεις τα ορθογραφικά σου λάθη!!!
    Προσοχή στις υψηλές τάσεις!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Λεσβος
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ άγγελε στον πομπό της φωτογραφίας έβαλα 500β και στης 2 είναι οριακό οπότε πρέπει να βάλω μεγαλητερες στον αλον πομπό που δοκίμασα την 15πφ 500β μετά από ένα λεπτό την έκαψε ίσα που πρόλαβα και τράβηξα την πρίζα και έσωσα την λάμπα και αναρωτιόμουνα τη φτεει γιατη σε αυτών αντέξε ... και καμία γνώμη και για της τιμές στης αντίστασης θα είμουνα ευγνώμων αν μου λέγατε..... στα σχέδια που έχω κιταξη κανένα δεν τεριαζει με το άλλο στης αντίστασης !! εχο 2 μηχανήματα και τα 2 με την ελ504 με διάφορες μόνο στους μετασχηματιστές τάχα την δεκαετία του 80....τα κατέβασα από το πατάρι γιατη μου καρφώθηκε η ιδέα να τα δο να δουλέψουνε πάλι !!! δεν έχω σκοπό να τα δουλέψω τα κρατάω μόνο για ενθιμιο όπως είναι το μηχανακη αυτό στης φωτογραφίες που ανέβασα το δοκίμασα σήμερα το πρώη με ένα απλό δίπολο σε απόσταση 6-7 χιλιομέτρων που πήγα με το αυτοκίνητο ακουγότανε καμπάνα αλλά δεν πήγα πιο μακριά βιαζόμουνα να γυρίσω πίσω μην γίνη τίποτα και πάρουμε καμία φωτιά παντός χάρηκα λίγο σήμερα με όλο αυτό θυμήθηκα παλιές καλές εποχές ..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Λεσβος
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή el504

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostassss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ άγγελε στον πομπό της φωτογραφίας έβαλα 500β και στης 2 είναι οριακό οπότε πρέπει να βάλω μεγαλητερες στον αλον πομπό που δοκίμασα την 15πφ 500β μετά από ένα λεπτό την έκαψε ίσα που πρόλαβα και τράβηξα την πρίζα και έσωσα την λάμπα και αναρωτιόμουνα τη φτεει γιατη σε αυτών αντέξε ... και καμία γνώμη και για της τιμές στης αντίστασης θα είμουνα ευγνώμων αν μου λέγατε..... στα σχέδια που έχω κιταξη κανένα δεν τεριαζει με το άλλο στης αντίστασης !! εχο 2 μηχανήματα και τα 2 με την ελ504 με διάφορες μόνο στους μετασχηματιστές τάχα την δεκαετία του 80....τα κατέβασα από το πατάρι γιατη μου καρφώθηκε η ιδέα να τα δο να δουλέψουνε πάλι !!! δεν έχω σκοπό να τα δουλέψω τα κρατάω μόνο για ενθιμιο όπως είναι το μηχανακη αυτό στης φωτογραφίες που ανέβασα το δοκίμασα σήμερα το πρώη με ένα απλό δίπολο σε απόσταση 6-7 χιλιομέτρων που πήγα με το αυτοκίνητο ακουγότανε καμπάνα αλλά δεν πήγα πιο μακριά βιαζόμουνα να γυρίσω πίσω μην γίνη τίποτα και πάρουμε καμία φωτιά παντός χάρηκα λίγο σήμερα με όλο αυτό θυμήθηκα παλιές καλές εποχές ..........
    Σχετικά με τους όποιους πυκνωτές σε τέτοια μηχανήματα! Η τάση που θα λειτουργεί η λυχνία σας στην άνοδο θα καθορίσει εξ' αρχής την ΕΛΑΧΙΣΤΗ τάση αντοχής ειδικά του πυκνωτή επανατροφοδότησης, αυτού δηλαδή μεταξύ ανοδικού κυκλώματος και οδηγού κυκλώματος! Προσοχή πρέπει να δοθεί στο ότι η τάση αναφοράς σε πυκνωτές κεραμικούς είναι ΠΑΝΤΑ για ΣΥΝΕΧΕΣ!!! Επομένως αν ένας τέτοιος πυκνωτής "λέει" ότι μπορεί να "αντέξει" πχ 500V αυτό εννοείται ότι είναι για 500V DC! Έστω ότι εμείς... έχουμε μιά λυχνία... ΑΝΤΕ ΑΥΤΟΛΑΝΤΩΤΗ... ισχύος και την σχεδιάζουμε να εργαστεί στα 450V DC ΑΝΟΔΙΚΑ!
    Κάποιοι θα θεωρούσαν ότι "είμαστε ΟΚ" με τον εν λόγο πυκνωτή... 500V! Και τον έβαζαν και όλα λειτουργούσαν "εξαιρετικά" κατά αυτούς!
    Σε μερικές ημέρες όμως άρχιζαν να λένε ότι "χτυπάει η λάμπα κάτι ρέυματα στιγμιαία, όποτε της έρθει" ή "μου αποσυντονίζεται μόνο του" ή "ανοίγει αρχικά στα 40W και πέφτει στα 25-30... μετά από λίγη ώρα" ή και "άλλες φορές είναι σταθερή η ισχύς και άλλες χορεύει λιγάκι το σήμα μου στους άλλους" !!! Ξέρετε... τέτοια "σχετικά" που τελικά έλεγαν διάφοροι, και πιστέυαν ότι έφταιγε το σχέδιο, η λυχνία, η κεραία τους, οι επαφές στους κοννέκτορες, ο Μήτσος απέναντι που τους ζήλευε και τους έκανε "βουντού"... και νά'σου οι θαλασσιές οι χάντρες, που έφερναν και τελικά στην πορτα τους δέκα λεβέντες άντρες μέσα σε ένα βανάκι κεραιάτο!!!


    Τι ΔΕΝ ήξεραν? Ότι ένας πομπός τέτοιος μάλιστα, αυτής της ισχύος δηλαδή αυτοταλάντωτες, εκτός από την ανοδική τάση DC, όπως είναι λογικό θα εμφανίζαν κατά την λειτουργία τους και την ΑΝΑΓΚΑΙΑ ως απαοτέλεσμα ταλαντώσεως τάση AC στους πχ 100MHz!!! Τι μας νοιάζει αυτή? Και μάλιστα σιγά την τάση στα 40W ~ 25W !!!
    Χμμμμ... έστω λοιπόν ότι η τάση RF αυτή είναι στα... 30W @ 50Ω περίπου 38.7V RMS !!! Ξέρω, ξέρω... ναι, σιγά τα ωά! Εμείς έχουμε τον πυκωντή στα 500V και η λυχνία στην άνοδο είναι στα 450V ! Είσαστε εντός ορίου... λέτε!

    ΑΜ... ΔΕΝ!!!!
    για να δούμε θα αντέξει ο 'υπέροχος" πυκνωτή σας... τελικά, να δουλεύει εκεί?

    Πρώτα απ' όλα εσείς "ρίχνετε" 450VDC στην "κεφάλα"¨της λυχνίας σας!!! ΟΚ... αλλά 450 εν σχέση με... την ΓΗ ή αλλοιώς την κάθοδο, ή απλούστερα το σασσί σας!!! Ο πυκνωτής σας όμως ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΓΗ, ΣΑΣΣΙ, ή στην κάθοδο της λυχνίας σας... ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΟΔΗΓΟ αυτής! Εκεί... έχεται μιά αντίσταση ΑΥΤΟΠΟΛΩΣΕΩΣ ΠΡΟΣ ΓΗ - ΣΑΣΣΙ! Τι εστί "αυτοπόλωση" ? Μα απλά η εμφάνιση μιάς τάσεως (διαφοράς δυναμικού) στα άκρα μιάς αντισάσεως όταν αρχίζει να απαιτείτο άλλο άκρο της κάποιο ΡΕΥΜΑ και αυτό θα πρέπει να διαρρεύσει μέσω αυτής της αντιστάσεως!!! Κοινός... η αυτοπόλωση ισοδυναμεί με την πτώση τάσεως που θα εμφάνιζε αυτή η Χ αντίσταση σε ένα ρεύμα μέσω αυτής Α!
    Εδώ λοιπόν την ώρα που θα ξεκινήσει η ταλάντωση να επαντραφοδοτεί το οδηγό ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΥΚΝΩΤΗ ΤΩΝ 500VDC θα εμφανιστεί μιά τάση εξ' αυτοπολώσεως στο οδηγό, ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΕΩΣ - ΣΑΣΣΙΟΥ μας! ΑΡΝΗΤΙΚΗ! Δηλαδή θα ΑΥΞΗΣΕΙ την εμφανιζόμενη τελικά διαφορά δυναμικού (τάση) στα δύο άκρα του πυκνωτή των 500VDC που έχουμε μεταξύ ΑΝΟΔΟΥ - ΟΔΗΓΟΥ!
    Ας πούμε για το παράδειγμά μας ότι η τάση αυτοπολώσεως θα αγγίξει τα... -50V ! Προσοχή! ΜΕΙΟΝ 50V DC ! Δηλαδή στον έναν οπλισμό του πυκνωτή μας θα εμφανιστούν 450V - ΩΣ ΠΡΟΣ ΓΗ - και στον άλλο οπλισμό του θα εμφανιστούν -50V - ΩΣ ΠΡΟΣ ΓΗ ΕΠΙΣΗΣ - αναπτύσσοντας έτσι μια΄αθροιστική διαφορά δυναμικόύ (ΤΑΣΗ) στα άκρα του... ΑΚΡΙΒΩΣ 500V DC!!!
    Και πάλι λέτε είσαστε ΟΚ?


    Δυστυχώς για εσάς... ΟΧΙ!
    Αν απλά ανοίγατε την λυχνία ως ένα στοιχείο σε εφαρμογή αποκλιστικά ΣΥΝΕΧΟΥΣ... ναι θα είσασταν!! Όμως ο πυκνωτής αυτός εκεί ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΡΑΓΕΙ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ δηλαδή να μετατρέπει σε AC ένα DC... ΡEYMA!!! ΝΑΙ... ΡΕΥΜΑ! Αυτό βεβαίως θα εμφανιστεί και ως προς τάση μεταβαλλόμενη τελικά! Οπότε θα δημιουργηθεί μια ΤΑΣΗ AC στην συχνότητα συντονισμού του ανοδικού κυκλώματος LC της λυχνίας μας, πχ στους 100MHz την οποία ας ονομάζουμε τάση RF (Radio Frequency)! Ναι αυτή είναι που προανάφερα ως ~38.7V RMS! Προσοχή όμως... 38.7V RMS σε φορτίο ρητά 50Ω !
    Δηλαδή σε αυτό που θεωρητικά θα έχει ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΕΡΑΙΑ ΜΑΣ!

    Σύμφωνοι! Αλλά συγγνώμη... το φορτίο ΑΝΟΔΟΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 50Ω! Το κύκλωμα δηλαδή από την μεριά ΠΡΙΝ την επαγωγική σύζευξη με εκείνα τα πηνία (μέσα - έξω - πάραλληλα - και επί τα αυτά γενικότερα) δεν παρουσιάζει μιά θεωρητική αντίσταση μόνο 50Ω στους 100MHz... αλλά αν το δούμε καλύτερα θα αναλογεί σε μερικές ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΩΜ (kΩ) !!!
    Μας νοιάζει αυτό? ΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ!!! Γιατί ίσως ρωτήσετε!
    Απλά γιατί ισχύει ΡΗΤΑ αυτός ο ρημάδης ο νόμος βουδοαυτοσυγκεντρωτικής σκέψεως του ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΜΜΜΜΜ !!!


    Μετά θα διαπιστώσουμε ότι στον πυκνωτής ΔΕΝ εφαρμόζεται ΑΠΛΑ μια διαφορά δυναμικού 500V DC ή έστω άντε και ένα ~20% παραπάνω αυτής!!! Αλλά κάτι ΑΛΛΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΚΤΟΣ της αντοχής του!!!

    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (19-11-22), kostassss (01-03-14)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    δεν είναι άσχημη ιδέα να τοποθετηθεί ενας μεταβλητός πορσελάνης στην θέση του 15pF φυσικά θα πρέπει να δωθει ιδιαίτερη προσοχή στην μόνωση ως προς το σασί


    http://www.ebay.com/itm/NOS-WW2-vint...-/380706450640

    υ.γ
    η φώτο είναι ενδεικτική


    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (19-11-22)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Μπαααα Γιώργο λίγα ήταν τα βολτ που είπες!!!


    Εάν υπολογίσεις ένα RLoad 2500ωμ στο ανοδικό , η τάση RF που αναπτύσεται στο LC είναι καμια τριακοσαρια βολτ για ισχύ 40 βαττ
    Τώρα εάν πρόσθεσεις αυτην την τάση που είναι και rms, στην DC βγαίνει διπλάσια των πεντακοσίων ( λίαν επιεικώς )

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 01-03-14 στις 18:07

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Λεσβος
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    SRF ευχαριστώ ήσουνα κατατοπιστικότατος... δεν ήμουνα σίγουρος είχα τις αμφιβολίες μου όταν έβαζα 15pf 500v kai 5,6pf 500v αν και μου λύθηκε η απορία σχετικά γρήγορα καρβουνίασε η 15pf 500v και έτρεχα πανικόβλητος να τραβήξω την πριζα (ευτηχος είμουνα δίπλα )έχω παραγγίλη ήδη 15pf 6kv kai 5,6pf 6kv πιστεύω είμαι καλυμμένος με της αντίστασης ανόδου και πόλωσης ακόμα δεν έχω κατάληξη τη είναι καλύτερο να βάλω κάτι που να μην ξεζουμιζι την EL504 και να μην χάνω σε απόδοση σε watt αν γνωρίζει καπιος ας κάνει ένα ποστ και πάνω σε αυτό ευχαριστώ και πάλι ......

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός fm με την el504
    By nikosgalanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 10:40
  2. ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΜΠΟΥ FM ΜΕ EL504
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 02:23
  3. πομπος fm με τις EL34 και el504
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-06, 23:38
  4. πομπος fm με τις el504 & el36
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-06, 15:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας