Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Βλάβή σε γεννήτρια

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή Βλάβή σε γεννήτρια

    Καλησπέρα,

    έχω μια παλιά τριφασική γεννήτρια 18kw.έχω να την χρησιμοποιήσω περίπου ένα μήνα.Πάντα δούλευε μια χαρά.Τώρα την βάζω μπροστά και μια βγάζει ρεύμα 380 με 400 volt και μια μηδενίζει.Αυτό το κάνει συνεχόμενα.Το βολτόμετρο παίζει συνεχώς.Δεν έχει κάποιο ακροκιβώτιο.Βγάζει κατευθείαν 3 χοντρά καλώδια(φάσεις) και ένα μόνο του χοντρό(ουδέτερο).Επίσης έχει 2 λεπτά καλώδια που τα πηγαίνει σε ένα εξωτερικό κουτάκι και άλλα δύο λεπτά τα οποία τα έχει μονωμένα.Αυτό το κουτάκι είναι για την διέγερση.Σε αυτό πηγαίνουν τα δύο αυτά λεπτά καλώδια και άλλα δύο απο τον πίνακα ρεύματος που το τροφοδοτούν με 220 volt.Μέσα το κουτί έχει μια πλακέτα και ένα ροοστάτη που όταν τον πείραζες επήρέαζεις την τάση εξόδου της γεννήτριας.
    Τώρα βάζω μπροστά την γεννήτρια και παρακολουθώ την τάση στα άκρα των καλωδίων των δύο λεπτών καλωδίων που πάνε μέσα στη γεννήτρια.Είναι περίπου 1 volt και λιγότερο και παίζει και η τάση στην έξοδο πάντα παίζει απο 0 και άνω.Ξεσυνδέω τα δύο καλώδια και μετράω τι βγάζει η πλάκέτα.ξεκίνησε απο 1volt και έφτασε τα 30.Μετά ξανασύνδεσα τα καλώδια αλλά η γεννήτρια δεν ξαναέβγαλε ρεύμα και τώρα δεν βγάζει η πλακέτα καθόλου ρεύμα.Υποθέτω οτι έχασε την διέγερση.Καμιά ιδέα;
    Αν στα δύο άκρα που πάνε μεσα στη γεννήτρια δώσω τάση με μία μπαταρία θα διεγείρω το σύστημα και αν ναι πόση τάση πρέπει να δώσω;
    Επίσης να αναφέρω οτι όπως βλέπω το ρότορα που γυρίζει απο μια μικρή τρύπα που υπάρχει βλέπω οτι έχει στο πίσω μέρος του και κάποιες διόδους.Έχει αυτό το πράγμα καρβουνάκια.Ξέρει κανείς πως ακριβώς λειτουργεί; Την γεννήτρια την είχα κάνει πριν απο δύο χρόνια περιέλιξη επειδή είχε καεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Εάν δεν έχει καθόλου διέγερση σίγουρα δεν βγάζει και ρεύμα
    Το ότι πρήν έβγαζε που και που 380 σημαίνει ότι είχε πρόβλημα κακής επαφής μάλλον η διέγερση
    Εάν έχει πρόβλημα τώρα η πλακέτα διέγερσης δεν το ξέρω
    Τι μάρκα είναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Μάρκα είναι general electric.Είναι μοντέλο περίπου του 60.Έχει μηχανή ford περίπου στα 60 άλογα.Και εγώ για κακή επαφή σκέφτηκα.Τα δύο άκρα των καλωδίων τα μέτρησα και μου δίνουν γύρω στα 80 Ohm.Έχει καρβουνάκια;Λογικά αν έχει αυτά τα καλώδια οδηγούν σε αυτά.
    Λογικά τώρα δεν πρέπει να έχει καθόλου διέγερση.Πως θα την ξαναδιεγείρω;
    Η πλακέτα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα επειδή είδα να μου δίνει τάση όταν την άφησα ελέυθερη(χωρίς φορτίο) και μάλιστα συνεχως την αύξανε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Η διέγερση στον ρότορα περνάει με καρβουνάκια
    Εάν δεν τα έχεις αλλάξει ποτέ μάλλον αυτό είναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Και εγώ αυτό σκέφτηκα.Πριν απο δύο χρόνια την έκανα περιέλιξη αλλά δεν ξέρω αν τα άλλαξε.Δεν νομίζω βέβαια να τα άλλαξε.Τα δύο αυτά καλώδια που βγαίνουν απο την γενήτρια και πάνε στην πλακέτα δεν ενώνονται με τα καρβουνάκια;Εγώ μετράω αντίσταση στα άκρα απο τα δύο αυτά τα καλώδια και άρα πατάνε στον ρότορα.Βέβαια 'ισως δεν γίνεται καλή επαφή κατά την λειτουργία. Τέλος πάντων θα την λύσω για να δω τι γίνεται.
    Στην συνέχεια όμως πως θα ξανακάνω διέγερση;θα δώσω ρεύμα στα άκρα απο αυτά τα καλώδια;
    Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνουν οι δίοδοι που υπάρχουν πάνω στον ρότορα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    καλησπερα στην παρεα μας...Τιμολεων με ενα λαπτηρα πυρακτωσης 220V/100W στα ορια εξοδου της πλακετας διεγερσης..τι ταση εχεις ?σε DC μετρας..εφαρμοζοντας 220 ac στην εισοδο της....για πες μας.Αν μπορεις βαλε και καμια φωτο ,,για να δουμε τα διοδια πως τα εχει....πανω στον ροτορα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Notios38 : 08-03-14 στις 21:40

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά μου λες να συνδέσω μια λάμπα στην έξοδο της πλακέτας και να εφαρμόσω 220 στην είσιδο της έτσι ώστε να δώ τι τάση θα μετράω στην έξοδο της πλακέτας(ουσιαστικά πάνω στη λάμπα).Αυτό λογικά το θέλεις για να δοκιμάσουμε την πλακέτα.Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το κάνω αλλά θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.Ενδεικτικά τι τιμή πρέπει να πάρω περίπου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    ειναι θεμα σχεδιασης της γεννητριας ..απο 30-100 Vdc συνηθως..
    πρεπει να την μετρησεις με φορτιο...τα διοδακια τωρα με μπερδεψαν ...πιθανον μονο για προστασια ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    βγαλε καμια φωτογραφια.Καπου μπερδευτηκα,πλακετα και καρβουνακια?
    μαλλον για θεμα πλακετας ειναι τα συμπτωματα ειδικα αν ο ρυθμος 400v kai 0v ηταν ο ιδιος .Μαλλον τα δυο καλωδια που πανε κατω ειναι η διεγερση του στατη και θελουν μια ταση dc απο μπαταρια να δειγερθουν.Αλλα να εχεις υποψη δεν χανεται ετσι απλα ο παραμενων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα κατι παρομιο εχω και εγω μια γενητρια πετρελαιου 3φασικη η μπαταρια τα εχει φτυσει απο καιρο την εχω πανω ομως η μηχανη εχει διεγερση δουλευει κανωνικα , υπαρχει προβλημα που τη δουλευω ετσι καμια φορα με χαλασμενη τη μπαταρια ? ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γεννήτρια
    By Δημητρης81 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-15, 11:00
  2. μονοφασική γεννήτρια
    By DT200 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-08, 20:44
  3. γεννήτρια
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 19:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας