Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αναζήτηση κατάλληλου εξαρτήματος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή Αναζήτηση κατάλληλου εξαρτήματος

    Έχω ένα κύκλωμα με arduino. Θέλω να το κάνω να λειτουργεί και όταν κοπεί το ρεύμα. Έχω βάλει μια μπαταρια 18650 με ένα step up converter και τα έχω κάνει 5 V.O arduino καταναλώνει γύρω στα 50mA και με τη μπαταρία φορτισμένη κρατάει πολλές ώρες, πανω απο 15. Η μόνη είσοδος που έχει το κύκλωμα έιναι η digital 2 το timer. Το timer όμως θέλει 12 βολτ για να λειτουργήσει ,τα οποία όταν κοπεί το ρεύμα δε θα τα έχω.Η μονη ταση που έχω είναι 5 βολτ απο τη μπαταρια . To timer είναι αυτό . Απλα χρειαζεται τα 12 βοτλ μόνο και μόνο για να ανοιγοκλείσει ο ρελες.
    Η πλακετα του είναι αυτή
    Τι μπορω να κάνω στο timer έτσι ώστε να λειτουργεί το ρελε με 5 βολτ (που έχω) και να να καταλαώνει ελάχιστο ρεύμα???






    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Το timer απλά το έχεις για να μετράς χρόνο και να δίνεις "εντολή" στην ψηφιακή είσοδο του arduino ή ενεργοποιείς και κάποια άλλη συσκευή;

    Αν συμβαίνει το πρώτο, θα σου πρότεινα επανασχεδιασμό του συστήματος με ρολόι πραγματικού χρόνου και να βγάλεις εντελώς το χρονικό. Η κατανάλωσή σου θα πέσει κατακόρυφα...

    Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς το ρελέ για ενεργοποίηση κάποιας συσκευής, τότε πάλι θα σου πρότεινα το ρολόι πραγματικού χρόνου και απλά από μία έξοδο του arduino να οδηγήσεις τις κατάλληλες χρονικές στιμγές, μέσω ενός τρανζίστορ, ένα 5βολτο ρελέ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Ναι, το timer είναιμονο για να δίνει εντολή στον αρντουινο. Δε μπορώ να κανω αυτο που λες ,γιατι χρειάζεται κάθε λιγες μέρε να αλλάζουν οι χρόνοι ανοιγοκλεισίματος το χρονοδιακόπτη. Οπότε θα έπρεπε να υπάρχει μια οθόνη με κουμπιά και απο πίσω πολύς προγραμμτισμός για να τα κάνει όλα. Προσπαθησα με το ds1307 αλλά έχασα το τόπι ενω με το χρονοδιακόπτη υπάρχει πιο άμεσως έλενχος .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Το υπόλοιπο κύκλωμα του timer (οθόνη, κουμπάκια κτλ) επιβεβαίωσες ότι δουλεύουν με 5V;
    Το κάτω κύκλωμα μου φαίνεται για τροφοδοτικό που παίρνει 220V AC και τα μετατρέπει σε χαμηλή DC (με χρήση πυκνωτών, αντιστάσεων και διόδων).

    Η ακιδοσειρά στα δεξιά λογικά θα πρέπει να τροφοδοτεί το υπόλοιπο κύκλωμα με την κατάλληλη τάση και ταυτόχρονα να έχει και κάποιο πιν το οποίο δίνει εντολή στο ρελέ να οπλίσει (αυτό γίνεται μέσω του τρανζίστορ πάνω από το ρελέ).

    Αν με το υπόλοιπο κύκλωμα δεν έχεις πρόβλημα, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τα πιν της τροφοδοσίας του πάνω κυκλώματος καθώς και το πιν ενεργοποίησης του ρελέ. Κατόπιν, ξυλώνεις όλη την κάτω πλακέτα και δίνεις τροφοδοσία από τα 5V που έχεις ήδη. Ταυτόχρονα στο πιν ενεργοποίησης του ρελέ θα βάλεις ένα τρανζίστορ, (pnp ή npn ανάλογα με το αν το πιν γειώνεται στην ενεργοποίηση ή πάιρνει 5V) με την κατάλληλη αντίσταση βάσης ώστε να το δουλεύεις στον κόρο.
    Βάζεις και μία pull up ή pull down (προγραμματιστικό θέμα είναι αυτό) και δουλέυεις την ψηφιακή είσοδο με το τρανζίστορ κι όχι με το ρελέ.

    Χοντρικά δηλαδή θα πρέπει να φτιάξεις κάτι τέτοιο:


    Το μόνο που μένει να επιβεβαιώσεις είναι ότι το κύκλωμα μέτρησης χρόνου, οθόνης κτλ λειτουργούν με 5V (μη σου πω ότι το τρανζίστορ μπορεί να μη χρειάζεται καθόλου από τη στιγμή που θα έχεις κοινή τροφοδοσία παρά μόνο μία pull up ή pull down...)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Κοίτα, η οθονη και τα κουμπιά λειτουργούν απο τη μπαταρία που είναι πανω δεξια στην οθόνη και είναι 1,2 βολτ.Είναι το πρώτο πιν απο πανω,το απο κατω είναιη γείωση, το τρίτο παει στη διοδο και η διοδος στη βάση του τρανζίστορ πάνω απο το ρελε ,οποτε είναι η εντολή απο την οθόνη του timer, το τεταρτο πιν μπλεκεται στα υπολοιπα εξαρτήματα και το πέμτπο παει σε ένα ενδεικτικό led πανω στην οθονη. Το κύκλωμα λειτουργεί με 12 βολτ dc ή ac ,όχι με 220. Λογικά έτσι όπως είπες πρπει να γίνεται
    Αυτό που σκέφτομαί τώρα έιναι μήπως τα υπολοιπα εξαρτήματα είναι για να φορτίζουν τη μπαταρια 1,2 βοτλ πανω στη πλακετα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    λοιπον,τροφοδοτησα την οθονη μονο με τα 2 πρώτα πινς που έιναι η μπαταρια πανω στη πλακέτα 1,2V, όταν ενεργοποιηται ο χρονοδιακόπτης τα 1,2 βολτ τα βγάζει στο πινς 3 που είναι η εντολή για το τρανσίστορ,οπότε έτσι όπως μου είπες με το τρανζίστορ γίνεται,και τη Pull up αντίσταση την έχω ήδη στον αρντουινο.Το μονο θέμα είναι τώρα η μπαταρία πανω στη πλακετα αν είναι επανφορτιζόμενη, αν τη ξεκολήσω και του δωσω 12 βολτ ,δεπρέπει να δω εκει κάποια τάση?

    ΑΑΑΑ και επαναφορτιζόμενη να έιναι δε πειράζει,καλύτερα, γιατι όταν θ α έχω ρευμα απο το δύκτιο και υπάρχουν τα 12 βοτλ ,οπξότε και θα φορτίζεται!! .Οππότε μόνο το πινς 3 θα πειράξω που είναι η εντολή για το τρανζίστορ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον,τροφοδοτησα την οθονη μονο με τα 2 πρώτα πινς που έιναι η μπαταρια πανω στη πλακέτα 1,2V, όταν ενεργοποιηται ο χρονοδιακόπτης τα 1,2 βολτ τα βγάζει στο πινς 3 που είναι η εντολή για το τρανσίστορ,οπότε έτσι όπως μου είπες με το τρανζίστορ γίνεται,και τη Pull up αντίσταση την έχω ήδη στον αρντουινο.Το μονο θέμα είναι τώρα η μπαταρία πανω στη πλακετα να είναι επανφορτιζόμενη, αν τη ξεκολήσω και του δωσω 12 βολτ ,δεπρέπει να δω εκει κάποια τάση?
    Στο λινκ που έδωσες στην αρχή για τον timer αναφέρει ότι η μπαταρία είναι επαναφορτιζόμενη...

    2.Before starting the program, the timer should be charged for at least 5 minutes as the inbuild battery may be
    of no battery.
    Λογικά αν βγάλεις τη μπαταρία θα πρέπει να μετρήσεις στα άκρα περίπου 1,25Volts.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    μμμμ δε το έιχα προσέξει αυτό, θα το δοκιμάσω πάντως με τρανσίστορ ,λογικά θα δουλέψει ,ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    μμμμ δε το έιχα προσέξει αυτό, θα το δοκιμάσω πάντως με τρανσίστορ ,λογικά θα δουλέψει ,ευχαριστώ
    Επειδή η τάση που θα ενεργοποιεί το τρανζίστορ είναι πολύ μικρή, χρησιμοποίησε ένα τρανζίστορ με σχετικά υψηλό κέρδος. Επίσης η αντίσταση βάσης θα πρέπει να είναι σχετικά μικρή. Τους υπολογισμούς θα τους κάνεις βασιζόμενος στο manual του τρανζίστορ έτσι ώστε αυτό να λειτουργεί στο κόρο.
    Να υπενθυμήσω για NPN:


    Vβασης=Vεκπομπου+0,7 = 0,7Volts (αν ο εκπομπός είναι γειωμένος)

    Rβασης=(Vεισοδου-Vβασης)/Ιβασης = (1,2-0,7)/Ιβασης (με την προηγούμενη υπόθεση)

    Θα πρέπει να δεις για πιο ρεύμα βάσης το τρανζίστορ έρχεται σε κορεσμό και μετά να βάλεις την κατάλληλη αντίσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση Εξαρτήματος
    By jimnaf in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 18:29
  2. Αναζήτηση εξαρτήματος
    By thomasdriver in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 23:11
  3. Αναζήτηση κωδικού εξαρτήματος με 8 pin MSOP8
    By ezizu in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-16, 20:14
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-15, 16:09
  5. Εύρεση κατάλληλου μC
    By eebabs2000 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 22:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας