Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πτώση τάσης κατά μήκος της γραμμής τάσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή Πτώση τάσης κατά μήκος της γραμμής τάσης

    Γειά σας,

    Εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να φτιάξω έναν υπολογιστή με z80 cpu σειριακή lcd και έξοδο σε οθόνη με composite σήμα.
    Για το τελευταίο "κομμάτι" της οθόνης δλδ χρησιμοποίησα 2 CPLD ένα 95108 και ένα 9572 της Xilinx.
    Το πρόβλημα είναι ότι βάζοντας το 95108 μαζί με την Eprom για Char generation έχω τάση γύρω στα 3,8V στο συγκεκριμένο σημείο ενώ στην αρχή εκεί που συνδέεται το τροφοδοτικό έχω 4,8.
    Με 3,8V το XC95108 δεν λειτουργεί ενώ αν βγάλω κάποια συστήματα και ανέβει η τάση λειτουργεί όπως πρέπει.

    Το όλο σύστημα αποτελείται από μερικές πλακέτες (CPU,MNHMH,SERIAL,LCD,CPLDs) και το υπόλοιπο κομμάτι κυρίως η λογική που αποτελείται από αρκετά 74lsxx είναι πάνω σε rasters.

    Το ερώτημα είναι αν υπάρχει τρόπος να ανεβάσω την τάση ή λόγω των αποστάσεων αυτό δεν γίνεται.
    Επίσης σε αρκετά Pins στα ics που θέλουν τάση και γείωση ΔΕΝ έχω βάλει Pull-up και Pull-down resistors όπως θα έπρεπε, αν βάλω θα βελτιωθεί η κατάσταση.

    Οποιαδήποτε συμβουλή είναι φυσικά καλοδεχούμενη.

    Χρήστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Η παροχή σου πρέπει να είναι ενωμένη και να μοιράζεται στο σύστημα με αγωγούς που να έχουν ένα κάποιο πάχος και όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος. Αν εσύ έχεις βάλει πολύ λεπτούς και μακριούς αγωγούς είναι φυσικό να έχεις πτώση τάσης. Επίσης οι συνδέσεις όπου έχεις μεγάλα ρεύματα πρέπει να είναι σφιχτές και καθαρές. Επομένως μη φέρεις την παροχή του τροφοδοτικού σε μια τρυπούλα στο breadboard και τη μοιράζεις όλη από κει. Έχεις βάλει πυκνωτές απόζευξης στο όλο σύστημα; Μήπως όχι; Αν δεν το έχεις κάνει ακόμα, βάλε έναν πυκνωτή 100nF κατευθείαν πάνω στα πόδια τροφοδοσίας κάθε ολοκληρωμένου και επίσης ηλεκτρολυτικούς 10 ... 220μF διάσπαρτους σε όλη την έκταση της πλακέτας ή των πλακετών (έστω και breadboard) παράλληλα στις γραμμές τροφοδοσίας.

    Εισόδους ολοκληρωμένων απαγορεύεται να τις αφήνεις στον αέρα ακόμα και αν αφορούν τμήματα των ολοκληρωμένων που δεν τα χρησιμοποιείς. Αν μια είσοδος πρέπει να έχει συνέχεια λογικό 0 τη συνδέεις στη γείωση. Αν μια είσοδος πρέπει να έχει συνέχεια λογικό 1 τη συνδέεις στα +5V. Δεν χρησιμοποιείς πουθενά αντιστάσεις για να κάνεις κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Για την παροχή ρεύματος λέω να κάνω μια πλακέτα το Σ/Κ με 14 παροχές 2Pin για κάθε μια πλακέτα και breadboard και μία για την είσοδο του ρεύματος από το τροφοδοτικό (Να βάλω ένα πυκνωτή για το καθένα η ένα για όλους
    .
    Πυκνωτές 220uF έχω πολλούς ειδικά κάθε φορά που συνδέω μια πλακέτα ή BB βάζω και έναν.
    Για τους μικρούς (φακής) στα chip έχω 10nf σε αυτά που είναι σε πλακέτες στα άλλα που είναι στα ΒΒ δεν έχω βάλει.
    Επίσης όταν λες να κλείνω όλες τις εισόδου στα chip π.χ. έχω ένα 74HC04 που το χρησιμοποιώ για το σήμα από τον 16Mhz κρύσταλλο το περνάω 2 φορές οπότε όλα τα άλλα ποδαράκια είναι ελεύθερα. Πρέπει να γειώσω όλες τις εισόδους που δεν χρησιμοποιούνται;
    Για καλώδια στην τροφοδοσία είναι όλα 22awg/0.6mm ενώ για τα σήματα έχω και καλοδιοταινίες και καλωδιάκια από utp cat5.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την παροχή ρεύματος λέω να κάνω μια πλακέτα το Σ/Κ με 14 παροχές 2Pin για κάθε μια πλακέτα και breadboard και μία για την είσοδο του ρεύματος από το τροφοδοτικό (Να βάλω ένα πυκνωτή για το καθένα η ένα για όλους
    Ένα για το καθένα. Αλλά ο πυκνωτής πρέπει να μπει στην άφιξη του καλωδίου τροφοδοσίας, όχι στην αναχώρηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πυκνωτές 220uF έχω πολλούς ειδικά κάθε φορά που συνδέω μια πλακέτα ή BB βάζω και έναν.
    Αυτό είναι καλό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους μικρούς (φακής) στα chip έχω 10nf σε αυτά που είναι σε πλακέτες
    Μικροί είναι. Βάλε 100nF σε κάθε IC.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα άλλα που είναι στα ΒΒ δεν έχω βάλει.
    Αυτό είναι επιεικώς έγκλημα. Βάλε κι εκεί σε κάθε IC 100nF.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης όταν λες να κλείνω όλες τις εισόδου στα chip π.χ. έχω ένα 74HC04 που το χρησιμοποιώ για το σήμα από τον 16Mhz κρύσταλλο το περνάω 2 φορές οπότε όλα τα άλλα ποδαράκια είναι ελεύθερα. Πρέπει να γειώσω όλες τις εισόδους που δεν χρησιμοποιούνται;
    Οπωσδήποτε πρέπει να μην τις αφήσεις ασύνδετες. Πρέπει να τις συνδέσεις είτε στη γείωση είτε στα +5V.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καλώδια στην τροφοδοσία είναι όλα 22awg/0.6mm
    Το πάχος καλό ακούγεται, για τα μήκη δεν ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Στις αφίξεις έχω πυκνωτές 220 και στις πλακέτες και στο ΒΒ.
    για τα 100nf δεν έχω, μέχρι 103 (10nf) έχω θα παραγγείλω αλλά θα μάλλον θα αργήσουν να μου ρθουν.
    Στα ΒΒ για να βάλω πυκνωτές μάλλον θέλει προέκταση για να φτάνει θα βάλω αύριο να δω πως θα πάει.
    για να συνδέσω τα ασύνδετα πινς μου έβαλες δουλειά .

    Για την πλακέτα οπότε βάζω τις συνδέσεις χωρίς τους πυκνωτές στην σειρά με έναν πυκνωτή 220μφ στην αρχή.
    Θα την φτιάξω ελπίζω αύριο να την δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα για να πάω παρακάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Ακολουθώντας τις οδηγίες του Φίλιππου έφτιαξα μια πλακετίτσα στην οποία μπαίνει η τροφοδοσία (5V) και από κεί διαμοιράζεται στις πλακέτες και τα ΒΒ με αποτέλεσμα να έχω τώρα 4,7V στο σημείο που πριν ήταν 3,8V. Αν γειώσω και τις ανοιχτές εισόδους πιθανόν να βελτιωθεί κι'άλλο αλλά προς το παρόν αρκεί.


    Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Δεν θα βελτιωθεί η τάση τροφοδοσίας αν γειώσεις τις αχρησιμοποίητες εισόδους αλλά πρέπει να το κάνεις. Ακόμα δεν έχει και τόσο νόημα να βάζεις πυκνωτές απόζευξης στις αναχωρήσεις αλλά στις αφίξεις. Δηλαδή αν έχεις ένα τροφοδοτικό που στέλνει μια τροφοδοσία σε μια πλακέτα, ο πυκνωτής απόζευξης πρέπει να μπει προς τη συσκευή και όχι προς το τροφοδοτικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σπίτι: Συχνή πτώση τάσης
    By teodor_ch in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-19, 00:43
  2. 7805 Πτώση τάσης
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 23:12
  3. Πρόβλημα με πτώση τάσης.
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 20:04
  4. Έλεγχος τάσης γραμμής
    By kagelos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 19:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας