Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: PLL PKbee 15W δεν κλειδωνει . . .

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή PLL PKbee 15W δεν κλειδωνει . . .

    Καλησπερα στα παιδια. Αγορασα απο ολλανδια τα υλικα για το εν'λογο PLL http://dutchrfshop.nl/pkbee-kit-compleet.html
    http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20NT%2015Watt%202011v1/
    .Μετα απο αρκετη ''μελετη'' λογο των διαφορων ιδιαιτερωτητων του κιτ,συναρμολογισα το μηχανακι αλλα τελικα δεν καταφερα να το κανω να λειτουργει.
    Προσπαθησα να μιλησω με τον τυπο που τα πουλαει,αλλα οπωσ θα δειτε και εσεις δεν παρεχει τεχνικη υποστηριξη για το εν λογο.
    Το μονο που καταφερα ειναι να βαλω ενα τριμερ με - στο σημειο Pll out για να ταλαντωσει μεσα στην μπαντα,να βγαλει 5-6 watt ισχυ και να εχει διαμορφωση.
    Το θεμα ειναι πως δεν καταφερνει να κλειδωση καπου,εχει κανονικα ενδειξεις στην οθονη αλλα χωρεις να κανει κατι αλλο περα του να αναβη δλδ..
    Εχει φτειαξει καποιος απο εδω το κιτακι αυτο ? Μηπως εχει καποια κολπακια για να ξεκινηση να εκπεμπη ?

    Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

    Ευχαριστω προκαταβολικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Αρχικά πρέπει να τσεκάρεις αν στο σημείο του κρυστάλλου 3.2MHz έχεις ταλάντωση.. Στο loop filter του pll (έτσι λέγεται αν δεν κάνω λάθος), δηλαδή σε ότι υπάρχει από το pin 1 του TSA μέχρι το PLL OUT, σύμφωνα με το σχηματικό αυτό:
    http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20...01-2013%29.pdf πρέπει να τσεκάρεις αν έχεις τα σωστά εξαρτήματα, και κάποια κακή κόλληση. Εγώ είχα πετύχει και TSA5511 πιθανότατα προβληματικό, το οποίο δεν κλείδωνε, και ζεσταινόταν αρκετά.

    Επίσης μπορείς να τσεκάρεις στο pll out, αν αλλάζει η τάση (ανεβοκατεβαίνει) όταν μέσω των κουμπιών αλλάζεις συχνότητα.

    Κοίταξε αυτά για αρχή..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Νικο ευχαριστω για την απαντηση.Δυστηχως δεν εχω οργανο να δω για την ταλαντωση στον κρυσταλο.
    Στο pll out η ταση ειναι σταθερη 11,46βολτ οπου και να πας τη συχνοτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Η τάση που μέτρησες είναι με αποσυνδεδεμένο το pll out από το κύκλωμα?

    Τα υλικά τα έχεις βάλει σύμφωνα με το τελευταίο σχηματικό? Είδα ότι έχει άλλες 4 εκδόσεις, οι οποίες πιθανό να έχουν λάθη..

    Edit: Προσπάθησε να επιλέξεις με τα κουμπιά μια συχνότητα. Π.χ. 100MHz, σαν να ήθελες να κλειδώσει εκεί. Στη συνέχεια χειροκίνητα με το ποτενσιόμετρο προσπάθησε να συντονίσεις το vco σε αυτή τη συχνότητα. Τότε εμφανίζεται η ένδειξη LOCK? Τσέκαρε και τους 2 διαδρόμους να δεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από driverbulba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τάση που μέτρησες είναι με αποσυνδεδεμένο το pll out από το κύκλωμα?

    Τα υλικά τα έχεις βάλει σύμφωνα με το τελευταίο σχηματικό? Είδα ότι έχει άλλες 4 εκδόσεις, οι οποίες πιθανό να έχουν λάθη..

    Edit: Προσπάθησε να επιλέξεις με τα κουμπιά μια συχνότητα. Π.χ. 100MHz, σαν να ήθελες να κλειδώσει εκεί. Στη συνέχεια χειροκίνητα με το ποτενσιόμετρο προσπάθησε να συντονίσεις το vco σε αυτή τη συχνότητα. Τότε εμφανίζεται η ένδειξη LOCK? Τσέκαρε και τους 2 διαδρόμους να δεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA
    Οχι,δεν αποσυνδεσα κατι.
    Τα υλικα ειναι τσεκαρισμενα .
    Θα κανω αυτο που λες το πρωι και θα δω για το κλειδωμα .
    Τσέκαρε και τους 2 διαδρόμους να δεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA ? Πως μπωρει να γινει αυτο ? Μετρας κατι καπου δλδ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο ευχαριστω για την απαντηση.Δυστηχως δεν εχω οργανο να δω για την ταλαντωση στον κρυσταλο.
    Στο pll out η ταση ειναι σταθερη 11,46βολτ οπου και να πας τη συχνοτητα.
    Δες έχεις κανένα ραδιοφωνο με βραχέα;

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες έχεις κανένα ραδιοφωνο με βραχέα;
    Εχω ραδιοφωνο με βραχεα.Μπορω να κανω κατι με αυτο δλδ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Γιάννη μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία από το κιτ;Με το ραδιόφωνο μάλλον θα ακούσεις την ταλάντωση στους 3,2Μhz.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Για να εξετάσεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι με κλειστή την τροφοδοσία να ελέγξεις με το πολύμετρο αν υπάρχει συνέχεια. Επίσης πρέπει να έχουν τοποθετηθεί στους δύο διαδρόμους επικοινωνίας, οι αντιστάσεις 10KΩ, ως προς την τροφοδοσία.
    Αυτά τα έβαλες? http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20NT%2015Watt%202011v1/Montage%204k7%20Weerstanden%20on%20PIC.jpg

    Επίσης θέλω να δεις αν μεταβάλλεται η τάση (με την αλλαγή συχνότητας) στο ποδαράκι 6 του τελεστικού 741.

    Γενικά θέλει άψογο διπλοτριπλοτσεκάρισμα των κολλήσεων και των εξαρτημάτων στο σχέδιο της σελίδας 2 από δω: http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20NT%2015Watt%202011v1/PKBee%20NT15W%202011v1%20-%20Schematic%20%2801-01-2013%29.pdf

    Προσπάθησε να επιλέξεις με τα κουμπιά μια συχνότητα. Π.χ. 100MHz, σαν να ήθελες να κλειδώσει εκεί. Στη συνέχεια χειροκίνητα με το ποτενσιόμετρο προσπάθησε να συντονίσεις το vco σε αυτή τη συχνότητα. Τότε εμφανίζεται η ένδειξη LOCK? Τσέκαρε και τους 2 διαδρόμους να δεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA

    Αυτό το έκανες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από driverbulba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να εξετάσεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι με κλειστή την τροφοδοσία να ελέγξεις με το πολύμετρο αν υπάρχει συνέχεια. Επίσης πρέπει να έχουν τοποθετηθεί στους δύο διαδρόμους επικοινωνίας, οι αντιστάσεις 10KΩ, ως προς την τροφοδοσία.
    Αυτά τα έβαλες? http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20NT%2015Watt%202011v1/Montage%204k7%20Weerstanden%20on%20PIC.jpg

    Επίσης θέλω να δεις αν μεταβάλλεται η τάση (με την αλλαγή συχνότητας) στο ποδαράκι 6 του τελεστικού 741.

    Γενικά θέλει άψογο διπλοτριπλοτσεκάρισμα των κολλήσεων και των εξαρτημάτων στο σχέδιο της σελίδας 2 από δω: http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20NT%2015Watt%202011v1/PKBee%20NT15W%202011v1%20-%20Schematic%20%2801-01-2013%29.pdf

    Edit: Προσπάθησε να επιλέξεις με τα κουμπιά μια συχνότητα. Π.χ. 100MHz, σαν να ήθελες να κλειδώσει εκεί. Στη συνέχεια χειροκίνητα με το ποτενσιόμετρο προσπάθησε να συντονίσεις το vco σε αυτή τη συχνότητα. Τότε εμφανίζεται η ένδειξη LOCK? Τσέκαρε και τους 2 διαδρόμους να δεις αν επικοινωνεί ο PIC με το TSA
    Αυτό το έκανες?
    Καταρχη σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και την βοηθεια σας.

    Λοιπον...αυτα http://www.3-mtr.info/sales/PKBee%20NT%2015Watt%202011v1/Montage%204k7%20Weerstanden%20on%20PIC.jpg ειναι οκ
    (δυο αντιστασεις smd στον επεξεργαστη) ,δεν ξερω αν ενοεις και κατι αλλο απο την εικονα.

    Οι 10κω ειναι στα πιν 4 & 5 του τσα ? αν ενοεις αυτες ειναι οκ και εχουν και +5.

    Εκανα το κολπακι με το ποτενσιομετρο και κλειδωσε απο 88 και εωσ τους 108 κανονικα,με ρυθμιση και της ισχυος ..

    Το θεμα ειναι πως μονο του δεν κλειδωνει καπου,σαν να μην ξεκινα να ταλαντωνη ενα πραγμα .

    Επισης ενα αλλο θεματακι που ξεχασα ειναι με τα πληκτρα χειρισμου,δλδ με το ποτενσιομετρο που ειχει διπλα στην οθονη παει μονο πανω και για να πας κατω παει μονο με το πληκτρο που εχει στην πλακετα ή διπλα στην οθονη..Λιγο κουφο το ολλο θεμα. Το μυαλο μου παει στο hex.
    Αληθεια,ειναι απαρετητο να ειναι το 16F88 ή μπωρει να παιξει και με αλλο επεξεργαστη (πχ 16F84)?

    Με το σχεδιο ειδα καποια πραγματα ,δεν μπορω ομωσ να τσεκαρω kai τα παντα....

    Η ταση στο πιν 6 του 741 ειναι μονιμα 2 βολτ.Αν κλειδωσει (με το κολπακι του ποτενσιομετρου),τοτε αυξομειονεται με τα πληκτρα αναλογος τη συχνοτητα απο 4 εως 14 βολτ....

    Αυτα προς το παρον,φωτο θα ανεβασω συντομα..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PLL FM RDVV ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ
    By crown in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 12:47
  2. FM 15W stereo pll...
    By geronimo in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-13, 18:13
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-12, 10:01
  4. pll Δεν Κλειδώνει
    By general@fm96 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 23:24
  5. PLL FM MAX PRO 2000+ 15W
    By ΡΑΔΙΟ ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 09:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας