Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Τροφοδοτικο ρυθμιζόμενο-βοήθεια

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορείς να πάρεις κάτι μονταρισμένο από τον εβαυ και να το βάλεις σ' ένα κλειστό κουτί, με διακόπτες, λαμπάκια, όργανα και όλα τα σχετικά και θα φαίνεται σαν ιδιοκατασκευή.
    http://www.ebay.com/itm/5-Amps-Volta...item1e6dabf225
    Στις πανεπιστημιακές εργασίες δεν είναι και τόσο εύκολο να παρουσιαστεί ένα έτοιμο για δικό σου
    Θα πρέπει να το δεί ο καθηγητής κατά την διάρκεια της κατασκευής για να καταλάβει ότι το έκανες εσύ
    Θα πρέπει να μας διευκρινίσει ο φίλος μας εάν χρειάζεται να γίνει και η μελέτη του τροφοδοτικού η απλά μία κατασκευή οποιαδήποτε που εγώ δεν πιστεύω
    Η βιοιατρική είναι πράγματι μία από τις ειδικότητες των Ηλεκτρονικών μηχανικών και πραγματεύεται την κατασκευή μηχανημάτων που έχουν σχέση με την Ιατρική

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    εδω ενα απλο τροφοδοτικο δεν μπορει να κατασκευασει, μηχανημα που εχει σχεση με ιατρικη θα κατασκευασει-επισκευασει?

    -2 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω ενα απλο τροφοδοτικο δεν μπορει να κατασκευασει, μηχανημα που εχει σχεση με ιατρικη θα κατασκευασει-επισκευασει?
    Μεγάλε έτσι είναι όλοι στην αρχή
    Εσύ γεννήθηκες μαθημένος ?

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδες.Σπουδάζω βιοιατρικη τεχνολογια στο ΤΕΙ Αθήνας και έχω να κάνω μια εργασία.Κατασκευη ρυθμιζόμενου τροφοδοτικού 3-30V και 5Α,τύπου σμαρτ κιτ.Έχετε να μου προτείνεται τίποτα?Εκ των προτέρων ευχαριστώ.
    Μήπως εννοείς αυτό? http://www.smartkit.gr/stabilised-po...-30v-5a-m.html
    Ο μετασχηματιστής δεν περιλαμβάνεται φυσικά. Το εγχειρίδιο της κατασκευής πιστεύω πως θα σε συμβουλέψει ποιόν να επιλέξεις.

    Αν δεν έχεις πιάσει ακόμα κολλητήρι, θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από χθες (!) σε κάτι πιό απλό, έστω να κολλάς εξαρτήματα σε μία διάτρητη πλακέτα μέχρι να συνηθίσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλε έτσι είναι όλοι στην αρχή
    Εσύ γεννήθηκες μαθημένος ?
    οχι δεν γεννηθηκα με την γνωση στο κεφαλι μου. αλλα προσπαθησα να την αποκτησω. και δεν πηγα στο ΤΕΙ ασχετος. ειχα τις βασικες γνωσεις γιατι το αντικειμενο μου αρεσε. οταν οι αλλοι εκαναν επενδυση σε γκομενες, τσιγαρα, ξενυχτια, εγω εκανα επενδυση σε εξοπλισμο εργαστηριου, υλικα και κατασκευες.
    ειναι απλο. αν δεν σου αρεσει με το τσεκουρι να ερθει ο αλλος την γνωση δεν θα μπορεσει να σου την βαλει στο κεφαλι. και για να ειναι καποιος σε τει και να μην ξερει ουτε να κανει τα βασικα σημαινει οτι δεν εχει ξοδεψει χρονο, χρημα και διαθεση για αυτο.
    ειτε δεν θελει και μπηκε τυχαια στην σχολη, ειτε εχει αλλες προτεραιοτητες. ας ασχοληθει λοιπον με αυτο που νιωθει οτι τον γεμιζει και ας αφησει τα αλλα για αυτους που θελουν να ασχοληθουν.
    καλημερα σε ολους!!

    6 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βιοιατρική είναι πράγματι μία από τις ειδικότητες των Ηλεκτρονικών μηχανικών και πραγματεύεται την κατασκευή μηχανημάτων που έχουν σχέση με την Ιατρική
    Η βιοιατρική τεχνολογία είναι πολύ ευρύτερος κλάδος. Περιλαμβάνει μηχανική, επιστήμη υλικών, μηχανική ρευστών, βιοχημεία, φυσική ακτινοβολιών κλπ, όμως το μεγαλύτερο μέρος (και ο μεγαλύτερος τζίρος) αφορά ηλεκτρονικές εφαρμογές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις κάποιον από τους ηλεκτρονικούς στο ΤΕΙ. Τα παιδιά μεγαλύτερων εξαμήνων είναι αρκετά εξοικειωμένα και με τις κατασκευές και με τα τροφοδοτικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν γεννηθηκα με την γνωση στο κεφαλι μου. αλλα προσπαθησα να την αποκτησω. και δεν πηγα στο ΤΕΙ ασχετος. ειχα τις βασικες γνωσεις γιατι το αντικειμενο μου αρεσε. οταν οι αλλοι εκαναν επενδυση σε γκομενες, τσιγαρα, ξενυχτια, εγω εκανα επενδυση σε εξοπλισμο εργαστηριου, υλικα και κατασκευες.
    ειναι απλο. αν δεν σου αρεσει με το τσεκουρι να ερθει ο αλλος την γνωση δεν θα μπορεσει να σου την βαλει στο κεφαλι. και για να ειναι καποιος σε τει και να μην ξερει ουτε να κανει τα βασικα σημαινει οτι δεν εχει ξοδεψει χρονο, χρημα και διαθεση για αυτο.
    ειτε δεν θελει και μπηκε τυχαια στην σχολη, ειτε εχει αλλες προτεραιοτητες. ας ασχοληθει λοιπον με αυτο που νιωθει οτι τον γεμιζει και ας αφησει τα αλλα για αυτους που θελουν να ασχοληθουν.
    καλημερα σε ολους!!
    Το ότι μερικοί μπαίνουν στο ΤΕΙ η ακόμα και ΑΕΙ χωρίς να έχουν εμπειρία στα ηλεκτρονικά δεν το θεωρώ βλαβερό
    Και εγώ όταν ήμουνα στο Πανεπιστήμιο στην Ιταλία υπήρχαν μερικοί που εάν τους έδειχνες μια αντίσταση, έναν πυκνωτή και ένα τρανζίστορ δεν μπορούσαν να τα διαχωρίσουν
    Αυτό δεν τους εμπόδισε να τελειώσουν και να γίνουν διευθυνταί μελέτης σε διάφορες εταιρίες ηλεκτρονικών
    Αυτό που ενδιαφέρει εν τέλει δεν είναι να ξέρεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά των τρανζίστορ η να κατασκευάζεις τροφοδοτικά η ότι άλλο αλλά να ξέρεις να σκεύτεσαι

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι μερικοί μπαίνουν στο ΤΕΙ η ακόμα και ΑΕΙ χωρίς να έχουν εμπειρία στα ηλεκτρονικά δεν το θεωρώ βλαβερό
    Και εγώ όταν ήμουνα στο Πανεπιστήμιο στην Ιταλία υπήρχαν μερικοί που εάν τους έδειχνες μια αντίσταση, έναν πυκνωτή και ένα τρανζίστορ δεν μπορούσαν να τα διαχωρίσουν
    Αυτό δεν τους εμπόδισε να τελειώσουν και να γίνουν διευθυνταί μελέτης σε διάφορες εταιρίες ηλεκτρονικών
    Αυτό που ενδιαφέρει εν τέλει δεν είναι να ξέρεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά των τρανζίστορ η να κατασκευάζεις τροφοδοτικά η ότι άλλο αλλά να ξέρεις να σκεύτεσαι
    αγαπητε φιλε,
    ποσους τετοιους "ειδικους" εχω δει στην καριερα μου δεν λεγεται. ακριβως εκει πατανε. τελειωνουν ισα ισα μια σχολη ειτε με μεσο, ειτε με γλειψιμο και μετα ερχονται και κουνιουνται...

    3 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vini
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Απλά ο καθηγητής μου είπε αντι να παρακουλουθήσω το εργαστηριακό μάθημα να κάνω μια κατασκευή ώστε να εμπλουτιστή ο εργαστηριακός εξοπλισμός.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-19, 22:07
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-17, 21:10
  3. ρυθμιζόμενο τροφοδοτικο
    By nikosnik in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-14, 18:02
  4. ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό
    By Panοs in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 21:30
  5. Βοήθεια με συμμετρικό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό
    By Tintin in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-09, 17:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας