Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Θέματα Ασφαλούς Οδήγησης : "Οδηγός" για Μοτοσυκλετιστές.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Στο πρώτο μόλις διάβασα το 'ένα και τίποτα' περίμενα να διαβάσω πως εσύ ή κάποιος άλλος του είπε 2 φωνήεντα και έκατσε υπομονετικά ήσυχος να περιμένει αγκαλιά με ένα κομμάτι πάγο. Και μου φάνηκε περίεργο πως σταμάτησε με έναν απλό διαπληκτισμό.

    Στο 2ο αναφέρομαι στους σηματοδότες των οδηγών, καλός χρυσός ο κοκ αλλά ποιο σημαντικό είναι να σιγουρευτείς πως δεν θα σε πατήσουν και ας έχεις προτεραιότητα.
    Προσωπικά σε περίεργους δρόμους και μπάρες να πέσουν για να περάσουν οι πεζοί αν δεν σιγουρευτώ ότι οι οδηγοί έχουν σταματήσει ή επιβραδύνουν δεν περνάω.
    Αν ο άλλος παίζει με το ραδιόφωνο ή το φανάρι του είναι πίσω από δέντρο ή είναι χαλασμένο ή απ τον ήλιο φαίνεται σαν πράσινο τι να την κάνω την προτεραιότητα?
    Για αυτό και όταν ξέρεις ότι οι οδηγοί έχουν πορτοκαλί που αναβοσβήνει συνήθως περνάνε τα αμάξια γιατί δεν το διακινδυνεύεις σαν πεζός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Στο 2ο αναφέρομαι στους σηματοδότες των οδηγών, καλός χρυσός ο κοκ αλλά ποιο σημαντικό είναι να σιγουρευτείς πως δεν θα σε πατήσουν και ας έχεις προτεραιότητα.
    Προσωπικά σε περίεργους δρόμους και μπάρες να πέσουν για να περάσουν οι πεζοί αν δεν σιγουρευτώ ότι οι οδηγοί έχουν σταματήσει ή επιβραδύνουν δεν περνάω.....
    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις, όπου το μηχανάκι σου έρχεται από πίσω δεξιά. ή πίσω αριστερά. Το φανάρι της διάβασης σου, δεν θα περιμένει εσένα ώστε να βεβαιωθείς πλήρως ότι δεν σού'ρχεται κανείς για να περάσεις. Θα γίνει κόκκινο, και θα περάσουν οι απέναντι, που θα έχουν και δίκιο να σε κράξουν, (επειδή περνάς με κόκκινο φανάρι).

    ......Χώρια την άλλη εξήγηση του ΚΟΚ: "Επειδή έχω ανάψει Φλας, αυτό σημαίνει, ότι μπορώ να στρίψω ακόμα κι αν περάσω επί πτωμάτων."

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ο ΚΟΚ είναι ρητός και κατηγορηματικός. το φλας δεν υποχρεώνει(μάγκες άναψα φλας κάντε τουμπεκί όλοι για να στρίψω) αλλά προειδοποιεί(θέλω να στρίψω προς τα εκεί οπότε αν θέλεις με αφήνεις ).

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (18-07-17)

  5. #24
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φλας δεν υποχρεώνει ... αλλά προειδοποιεί (θέλω να στρίψω προς τα εκεί ...).
    Σωστό. Αρκεί βέβαια να ξέρουμε που είναι για να το χρησιμοποιήσουμε .


    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (18-07-17), DGeorge (18-07-17)

  7. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό. Αρκεί βέβαια να ξέρουμε που είναι για να το χρησιμοποιήσουμε .

    και που να δεις και μια νέα ανακάλυψη. κάτι άσπρες γραμμές παράλληλες που βοσκούν η μια δίπλα από την άλλη από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο ειναι για να περνάνε οι πεζοί και έχουν προτεραιότητα όταν δεν υπάρχει φανάρι και πρέπει να σταματάς, δεν είναι check point αγόνων και κορνάρεις στον αχαΐρευτο που τις πάτησε και των βρίζεις να πάει στην μπάντα για να προλάβεις να περάσεις να γράψεις χρόνο...

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (18-07-17)

  9. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Ωραίο θέμα λοιπόν επειδή οδηγώ περίπου 31 - 32 χρόνια γκόμενα ...συγνώμη μοτοσυκλέτα και αυτοκίνητο στη ζούγκλα της Αθήνας συμφωνώ με αυτά που έχουν αναφερθεί θέλω να προσθέσω ότι είναι θέμα παιδείας με το παραμικρό ακούς βρισιές στο δρόμο κόσμο να πιάνεται στα χέρια και τώρα έχουν αποθρασυνθεί και οι αλλοδαποί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (18-07-17), vasilllis (18-07-17)

  11. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Εγώ οδηγώ και διτροχο και τετρατροχο.πιστευω οτι οι οδηγοι και απο τα δυο ειδη ειναι τραγικοι.λες και οι δικυκλιστες δεν πατανε την διαβαση στο φαναρι(φαναρι;τι ειπα τωρα) η αναβουν αυτοί φλας.....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  12. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τώρα να προσθέσεις και μια τρίτη κατηγορία. τους ποδηλάτες. που οδηγούν όπου γουστάρουν (δρόμους πεζοδρόμια κλπ) αλλά τα φανάρια δεν είναι για αυτούς οπότε τα περνάνε και αυτά χωρίς αύριο.
    εχθές δυο είδα στο τσακ να γίνονται χαλάκι σε ρόδες και κοντέψανε να τρακάρουν τα αυτοκίνητα για να τους προφυλάξουν.
    Βασίλη και εγώ και τα δύο οδηγώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  13. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΚΟΚ είναι ρητός και κατηγορηματικός. το φλας δεν υποχρεώνει(μάγκες άναψα φλας κάντε τουμπεκί όλοι για να στρίψω) αλλά προειδοποιεί(θέλω να στρίψω προς τα εκεί οπότε αν θέλεις με αφήνεις ).
    Γι'αυτό ακριβώς έγραψα 'άλλη εξήγηση του ΚΟΚ'
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό. Αρκεί βέβαια να ξέρουμε που είναι για να το χρησιμοποιήσουμε ....
    Αυτό λύνεται πολύ εύκολα, αν πριν ξεκινήσω, κάνω τα τεστ ενός κυβερνήτη αεροπλάνου, πριν καν ξεκινήσει διαδικασία απογείωσης. Οπότε αφενός θα βρούμε πού στον κόρακα είναι το κουμπί των φλας, αφετέρου θα δούμε και αν λειτουργούν όλα αυτά (εννοείται, μαζί και όλα τα φώτα). .....Ξέρω! Πρέπει να απελαθώ στη Γερμανία επειγόντως!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και που να δεις και μια νέα ανακάλυψη. κάτι άσπρες γραμμές παράλληλες που βοσκούν η μια δίπλα από την άλλη από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο ειναι για να περνάνε οι πεζοί και έχουν προτεραιότητα όταν δεν υπάρχει φανάρι και πρέπει να σταματάς, δεν είναι check point αγόνων και κορνάρεις στον αχαΐρευτο που τις πάτησε και των βρίζεις να πάει στην μπάντα για να προλάβεις να περάσεις να γράψεις χρόνο...
    Βλέπω, ότι ανεβαίνει η διάθεση, και 'παράγουμε'! Πάρα πολύ καλό αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...συμφωνώ με αυτά που έχουν αναφερθεί θέλω να προσθέσω ότι είναι θέμα παιδείας.....
    Εννοείται ότι είναι θέμα παιδείας! Η ηθική μιας κοινωνίας, ξεκινάει από το κύτταρό της...Την οικογένεια. Και η ηθική στην οικογένεια, εδώ και πολύ καιρό, διαβρώνεται αργά και σταθερά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... με το παραμικρό ακούς βρισιές στο δρόμο...
    Όταν έβαλα φωνή σε βανάκι, που πέρασε μιαν ανάσα από μπροστά μου: "Πού πας ρε;" εισέπραξα την απάντηση "Όπου θέλω πάω ρε παπάρα!" Δεν τον έβρισα, με έβρισε. Δεν νομίζω, ότι ήταν 'παραμικρό' η αιτία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....και τώρα έχουν αποθρασυνθεί και οι αλλοδαποί...
    Μα και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε! Φυσικό επόμενο είναι, όταν μιά επίσημη Πολιτεία αδυνατεί να επιβάλει ακόμα και τους βασικούς νόμους, όπως ο ΚΟΚ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Οδηγός "φόρτισης" PayPal (εν μέσω Capital Control)
    By elektronio in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1064
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 12:59
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας